ساعدنیوز
ساعدنیوز

چرا trx برای بانوان بهترین ورزش است؟

  دوشنبه، 18 مهر 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
چرا trx برای بانوان بهترین ورزش است؟
از فواید ورزش trx برای بانوان باید به کاهش وزن، فرم دهی و تناسب اندام اشاره کرد. صد‌ها تمرین مفید و کارامد تنها با استفاده از کش‌های trx قابل انجام است. در ادامه ساعدنیوز بصورت مفصل فواید ورزش تی آر اکس پرداخته است. همراه ما باشید.

امروزه بیش از هر زمان دیگری زنان به دنبال تناسب اندام از طریق رژیم غذایی و ورزش کردن هستند. انجام ورزش های سخت که نیاز به تجهیزات خاص و رفتن به باشگاه دارد، شاید در نگاه اول جذاب و انگیزه بخش باشد، اما با گذشت زمان تبدیل به باری بر روی دوشتان می شود. از این رو، تمرینات ورزشی که قادر به انجام آن ها در خانه و با کمترین امکانات باشید، در اولویت قرار دارد. تمرینات TRX برای بانوان (تی آر ایکس) بهترین روش برای سوزاندن کالری، ساختن عضلات و افزایش تعادل و توان بدنی است. اگر هدف شما از ورزش کردن، افزایش توان بدنی، قدرت، انعطاف پذیری، تعادل، استقامت یا کاهش وزن است، TRX همان چیزی است که به آن نیاز دارید.

پوستر انجام ورزش تی آر اکس

ورزش TRX چیست؟

اگر به تازگی باشگاه رفته باشید، حتما تسمه هایی زرد و مشکی دیده اید که در اطراف سالن ورزشی (از دیوار و سقف) آویزان شده اند و از خود سؤال کرده اید که از این باندها و قلاب ها برای چه ورزشی استفاده می شود؟ این تسمه ها ابزار TRX هستند. TRX مخفف Total-Body Resistant eXercise که در آن تمریناتی براساس مقاومت بدن در برابر وزن انجام می شود. تمرینات TRX برای به چالش کشیدن هر یک از اندام های بدن، به ویژه مرکز ثقل، به کار گرفته می شود. در هر یک از تمرینات، بخشی از بدن هنگام استفاده از تسمه برای حفظ تعادل، در هوا معلق می ماند. این تمرین ها موجب افزایش قدرت بدنی و استقامت می شود.

مزایای TRX برای زنان چیست؟

TRX برای بانوان فواید و مزایای ویژه ای دارد که موجب برتری آن در مقایسه با سایر ورزش ها می شود:

 • تمرینات TRX تمام بدن را درگیر می کند، کالری و چربی های اضافی را می سوزاند، بدین ترتیب شما را به اندام ایده آل تان نزدیک می کند. این تمرینات نه تنها چربی های بدن را کاهش می دهد، بلکه به حفظ سلامتی و استقامت بدن نیز کمک می کند.
 • انجام تمرینات TRX از نظر اقتصادی به صرفه است، زیرا نیازی به تجهیزات و دستگاه های ورزشی ندارد. تنها چیزی که بدان نیاز دارید، کش یا باند TRX است. بدین ترتیب با هزینه اندکی می توانید فعالیت ورزشی کارآمد و مؤثری داشته باشید.
 • تمرینات TRX به شما توانایی کنترل قدرت و مقاومت بدنی را می دهد. در این تمرین ها می توانید به سادگی، موقعیت بدن تان را تغییر دهید یا شدت فعالیت را کم یا زیاد کنید. به همین دلیل تمرینات TRX برای هر فردی در سطحی از آمادگی جسمانی مناسب است.
 • تمرینات TRX را می توانید بدون استفاده از دستکش یا کفش ورزشی انجام دهید. نیازی به حضور در باشگاه یا سالن ورزشی ندارید. تنها کافی است کش را به درب اتاق آویزان کنید و تمرینات خود را آغاز کنید.
 • TRX وزرشی موثر و کارآمد است که موجب هماهنگ سازی عصب و عضله، بالا بردن تعادل ذهنی و فیزیکی، استقامت و انعطاف پذیری می شود.

TRX چه اندام هایی را درگیر می کند؟

 • مرکز بدن (مرکز ثقل): مهم نیست که چه نوع تمریناتی را در TRX انجام می دهید، تقریباً تمامی آن ها مرکز ثقل بدن را به چالش می کشند.
 • دست ها: در بسیاری از تمرینات TRX دست ها، بازو ها و نیم تنه بالای بدن درگیر می شوند.
 • پاها: تقریباً در تمامی تمرینات TRX از پا ها استفاده می شود.
 • عضلات سرین: عضلات سرین در بیشتر تمرینات درگیر می شوند و حرکات خاصی برای هدف قرار دادن عضلات باسن وجود دارد.
 • کمر: عضلات کمر تمام مدت در تمرینات TRX به چالش کشیده می شوند.
 • TRX موجب چربی سوزی به میزان ۱۶۰۰ کالری در مدت ۵۰ تا ۷۰ دقیقه می شود.

چه نکاتی در انجام تمرینات TRX برای بانوان باید رعایت شود؟

 • قبل از شروع تمرینات TRX به خوبی بدنتان را گرم کنید. گرم شدن بدن پیش از شروع تمرینات ورزشی، احتمال آسیب دیدگی در حین تمرین را کاهش می دهد.
 • پیش از شروع تمرینات، اطمینان حاصل کنید که کش به درستی به درب، دیوار یا سقف بسته شده است.
 • کفش و لباس مناسب بپوشید که امکان حرکت آزاد بدن را فراهم کند.
 • می توانید با دور شدن از نقطه لنگر، شدت تمرین را افزایش دهید.
 • اطمینان حاصل کنید که بدن شما به درستی تراز شده تا همه اندام هایتان را درگیر کند.
 • فشاری بیشتر از حد توانایی تان به خود وارد نکنید! اگر احساس خستگی کردید، کمی استراحت کنید!
 • برای جلوگیری از آسیب دیدگی از تماس مستقیم کش TRX با پوست خودداری کنید.

انجام تمرینات TRX چه خطراتی دارد؟

 • TRX ورزشی نسبتا شدید است، از این رو برای همه توصیه نمی شود؛ بنابراین بایستی سطحی از تناسب اندام و آمادگی جسمانی را داشته باشید تا از ساده ترین تمرینات TRX بیشترین بهره را ببرید، بدون اینکه سلامتی تان به خطر بیفتد.
 • اگر مبتدی هستید، حضور یک مربی در هنگام انجام تمرینات لازم است تا تکنیک به درستی اعمال شود و از بروز آسیب دیدگی جلوگیری شود.
 • بهتر است در ابتدا به دنبال تمرین های آهسته و ساده تر بروید. همچنین پیش از شروع تمرینات TRX، یک فعالیت هوازی خوب مانند پیاده روی داشته باشید.
 • اگر مشکل پزشکی، بیماری، درد و مشکلات تعادل دارید، پیش از شروع تمرینات TRX نظر پزشکتان را جویا شوید
 • افراد دیابتی، با صلاحدید پزشک، بایستی قند خون خود را قبل، حین و بعد از هر تمرین بررسی کنند.
 • افراد مبتلا به بیماری قلبی، قبل از شروع TRX یا هر برنامه ورزشی دیگری، باید با پزشک خود مشورت کنند.
 • در صورت آسیب دیدگی زانو یا کمر، آرتروز یا هر مشکل جسمی دیگری، انجام TRX جز با نظر پزشک توصیه نمی شود.
 • انجام تمرینات TRX در سه ماهه سوم بارداری توصیه نمی شود. در ابتدای بارداری نیز بایستی نظر پزشک متخصص را جویا شوید تا خطری سلامتی جنین را تهدید نکند.

آیا تمرینات TRX موجب کاهش وزن می شود؟

تمرین TRX باعث افزایش قابل توجه سوخت و ساز بدن می شود. از این رو به پایین آمدن درصد چربی بدن کمک بسیاری می کند. تحقیقات نشان می دهد افرادی که TRX را در برنامه کاهش وزن خود قرار می دهند، ۳۵ تا ۴۵ ٪ بیشتر از افرادی که تنها رژیم غذایی را دنبال می کنند، وزن کم می کنند؛ بنابراین اگر قصد کاهش وزن دارید، بهتر است با نظر پزشک و مربی متخصص تمرینات TRX را در کنار رژیم غذایی خود، انجام دهید تا زودتر به نتیجه دلخواه برسید.

TRX یا بدن سازی؟

برای انتخاب میان TRX و بدنسازی بایستی هدف تان از ورزش کردن و امکانات مورد نیازتان را بررسی کنید. در نظر گرفتن نکات زیر موجب می شود که تصمیم بهتری بگیرید.

 • انجام تمرینات TRX موجب لاغری، فرم دهی و افزایش تعادل بدن می شود
 • انجام تمرینات بدنسازی موجب عضله سازی، حجیم شدن اندام ها و افزایش قدرت و استفامت بدنی می شود.
بدن سازی TRX
تجهیزات و دستگاه های مورد نیاز وزنه، دمبل، دستگاه های بدنسازی کش یا باند
حضور در باشگاه حضور در باشگاه لازم است نیازی به حضور در باشگاه نیست
لباس و کفش مخصوص پوشیدن لباس و کفش مخصوص لازم است نیازی به پوشیدن لباس و کفش مخصوص نیست
حضور مربی حضور مربی لازم است

حضور مربی لازم نیست

بنابراین با توجه به اینکه بانوان عزیز قصد حجیم کردن عضلات را ندارند و صرفا به دنبال تناسب اندام هستند ورزش تی آر ایکس نسبت به ورزش بدنسازی بسیار مفید تر است. زیرا در ورزش بدنسازی و کار با دستگاه هدف حجیم و درشت کردن عضلات میباشد در صورتی که رشته تی آر ایکس متمرکز بر فرم دهی و چربی سوزی میباشد.

پوستر انجام ورزش تی آر اکس

امیدوارم از محتوای ورزش درمانی نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به ورزش علاقمند هستند و در عین حال به سلامتی و تناسب اندام خود اهمیت میدهند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

1 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
بازدیدکننده
8 ماه پیش

کی گفته تی آرایکس به مربی نیازنداره؟؟!! هرورزشی بدون مربی وتذکرات اصولیشون باعث آسیب میشه
پربحث های هفته   
خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (129 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (113 نظر) 5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (92 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (64 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (54 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (13 نظر) زیبایی چشم نواز نوه امام خمینی/ رابطه محبت‌آمیز «نعیمه اشراقی» با همسرش حاشیه ساز شد +عکس (13 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (10 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (7 نظر) فروش عجیب نوزادان از 350 میلیون تومان تا طرح ویژه حراج نوزادان در ایران +عکس (5 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (4 نظر)
تیتر امروز   
کشف 45 کیسه حاوی جسد انسان در عمق دره 40 متری حاج‌قاسم و امام؛ عاشقانه‌ای که از یک عکس شروع شد آگهی بی شرمانه همسریابی پسر بی حیا ! + وقاحت را از حد گذراند ! سبیل بابا کرم روی صورت یک پرنده زیبا +عکس عجیب این بچه عجیب الخلقه در آغوش مادرش از انسان نیست ؟! / بی شرم ترین رفتار یک زن ! + عکس عزل مدیر «تکیه معاون الملک» کرمانشاه/ گردشگران بی حجاب به بیرون هدایت شدند حمله با چاقو به بسیجی آمر به معروف در شهریار لحظه دیده نشده از پاره شدن کفن امام خمینی (ره) +عکس تصاویر دیدنی بازیگرانی که نقش امام خمینی(ره) را بازی کرده‎‌اند سخنرانی رهبر معظم انقلاب در سی‌وچهارمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) نعمیه اشراقی نوه امام: کیفیت نماز دخترم در کانادا بیشتر از ایرانه! دستان قلبی وآتشینِ عاشقانهِ عروس سید حسن خمینی و همسرش! عکس نیمه برهنه دختر نعیمه اشراقی «دردانه امام خمینی» در کانادا سوژه رسانه ها شد! +عکس خز پارتیه خیلی خزِ بازیگران زن ایران!/نبینی از دستت رفته عکسی پربازدید از بازیگر معروف در پشت صحنه سریال رهایم کن