ساعدنیوز
ساعدنیوز

فایده آکوا ژیمناستیک، برای زنان باردار!

  چهارشنبه، 10 اسفند 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
فایده آکوا ژیمناستیک، برای زنان باردار!
واژه آکوا ژیمناستیک به معنای انجام حرکات و نرمش های ویژه در آب می باشد. آکوا ژیمناستیک از دیرباز در تمام کشورهای پیشرفته مورد توجه و استقبال قرار گرفته و نتایج خوبی را به همراه داشته است. در ادامه ساعدنیوز فایده ی آکوژیمناستیک برای زنان باردار را ارائه خواهد داد. همراه ما باشید.

ورزش در دوران بارداری چه فوایدی دارد؟

معمولا زنانی که از قبل دوران بارداری خود ورزشکار بوده و بدنی سالم دارند ادامه فعالیت‌های خود در دوران بارداری را می‌توانند داشته باشند. فرقی نمی‌کند که شما یک فعالیت بدنی مانند دویدن روزمره یا تنیس را دنبال می‌کنید، ممکن است که در دوران بارداری هم بتوانید این فعالیت‌ها را دنبال کرده و بدن خود را سالم نگه دارید. فقط باید گفت در زمان انتهایی بارداری به علت اینکه شکم بزرگتر خواهد شد امکان دارد که فعالیت‌ها را تغییر داده یا کمی از شدت آن کم کنید که این مورد هم باید زیر نظر پزشک باشد. اگر پزشک شما این نظر را داشت که ورزش کردن برای شما اشکالی ندارد، فعالیت‌هایی را انتخاب کنید که از آن لذت برده و به صورت روزانه می‌توانید آن‌ها را دنبال کنید. اگر قبل از دوران بارداری ورزش نمی‌کردید، اکنون زمان خوبی برای شروع این فعالیت‌ها است. شما می‌توانید به آرامی برنامه فعالیت‌های خود را انجام داده و شروع به این کارها کنید که این باعث می‌شود اندک اندک تناسب اندام خود را پیدا کنید. به عنوان مثال روزهای اول را با 5 دقیقه فعالیت شروع کرده و روزهای بعدی تا 30 دقیقه را ادامه دهید. میتوانید این کار را 3 تا 4 روز در هفته تکرار کنید. نکته مهم این است که فعال باشید و خون خود را به جریان بیاندازید. برخی از مزایای ورزش در دوران بارداری:

 • کاهش درد کمر، یبوست، نفخ و تورم

 • تا حدی به پیشگیری یا درمان دیابت بارداری کمک می کند

 • افزایش انرژی در دوران بارداری

 • بهبود حال و هوا و خلق و خوی شما

 • تقویت عضلات، قدرت و استقامت

 • کمک به بهتر خوابیدن

فعالیت های ورزشی بی خطر در دوران بارداری

 • پیاده روی: پیاده روی سریع یک فعالیت عالی و بی‌دردسر در دوران بارداری است که به مفاصل و عضلات زنان باردار فشار نمی‌آورد. باید گفت که اگر تازه شروع به ورزش در دوران حاملگی کرده‌اید این یک فعالیت عالی محسوب می‌شود.

 • شنا کردن و یا پیاده روی در آب: قرار گرفتن در آب یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید در دوران بارداری انجام دهید زیرا آب وزن کودک در حال رشد شما را تحمل کرده و حرکت در آب به بالا نگه داشتن ضربان قلب شما کمک می‌کند که این امری حیاتی برای شماست. این فعالیت هم مانند پیاده‌روی روی مفاصل و عضلات شما تاثیر بدی نذاشته و برای آنها آسان است. اگر هنگام انجام فعالیت های دیگر کمردرد دارید، شنا را امتحان کنید تا یکی از بهترین فعالیت‌های بدنی برای زنان باردار را تجربه کرده باشید.

 • دوچرخه ثابت: یکی از ایمن‌ترین ورزش‌ها در دوران بارداری استفاده از دوچرخه ثابت است. حتی در انتهای دوره بارداری که شکم بزرگتر از حد نرمال می‌شود هم احتمال افتادن از دوچرخه ثابت نسبت به دوچرخه معمولی کمتر است و به زنان باردار توصیه می‌شود. همچنین این ورزش برای زنان باردار بی‌دردسر بوده و در هر جایی از خانه و هر زمانی که اراده می‌کنند می‌تواند مفید واقع شود.

 • ورزش یوگا و پیلاتس در بارداری: اگر به صورت حرفه‌ای دوره‌های یوگا و پیلاتس را دنبال می‌کنید حتما بارداری خود را با مربی خود در میان بگذارید زیرا مربی حرفه‌ای تمرینات متفاوت‌تری نسبت به حالت عادی برای شما در نظر گرفته و تمرینان نا امن را از برنامه تمرینی شما حذف می‌کند. برای مثال یکی از تمرین‌های پر خطر این ورزش‌ها دراز کشیدن روی شکم است که نباید تا زمان به دنیا آمدن نوزاد خود آن را امتحان کنید.

 • ورزش ایروبیک نرم و سبک: ایروبیک سبک و کم ضربه برای مادر باردار مناسب است. حرکات پرشی و پرضربه را حذف کنید و حتما با مربی خود مشورت کنید تا برنامه تمرینی شما را بر اساس وضعیت جدیدتان بچیند.

 • ورزش بدنسازی و قدرتی: تمرینات قدرتی می‌تواند به شما کمک کند تا در دوران بارداری هم عضله‌سازی خود را ادامه داده و استخوان‌هایتان را قوی کنید. تا زمانی که وزنه‌ها خیلی سنگین نباشند، ورزش کردن با وزنه برای زنان در این دوران بی‌خطر است. در صورت عدم آگاهی از وزنه‌ها از مربی باشگاه خود سوال کنید که تا چه اندازه وزنه برای دوران بارداری مجاز است که استفاده کنید تا آسیبی به نوزاد خود وارد نکنید.

فایده آکوا ژیمناستیک برای زنان باردار

آکوا ژیمناستیک بخشی از مامایی غیر زایشگاهی است که به صورت تخصصی، زنان باردار تا زمان زایمانشان توسط ماما با آموزش های ویژه، همچون نرمش های استاندارد در آب گرم و تکنیک های تنفسی آن را فرا می گیرند. هدف از این حرکات ورزشی، ارتقای کیفیت زندگی زنان باردار، حفظ مراحل فیزیولوژیک بارداری و همچنین کمک به انجام زایمان طبیعی و آسان است. آکواژیمناستیک نیازی به شناکردن ندارد و یکی از بهترین ورزش های دوران بارداری است، زیرا مادر در آب احساس سبکی کرده و فشار و کشش کمتری به بدنش وارد می شود. بهره‌گیری از این شیوه می‌تواند نگرانی ها و ترس های دوران بارداری را برطرف کند و به زایمان طبیعی بدون درد کمک نماید. اغلب زنانی که در طی دوران بارداری از آکوا ژیمناستیک بهره می برند، علاوه بر این که عملکرد قلب و ریه آنان بهبود می یابد، از آمادگی جسمانی بهتری نیز برخوردار شده، زایمانی خوشایند، آسان و طبیعی خواهند داشت و با خاطره ای خوش، تولد نوزاد خود را جشن می گیرند.

پوستر ورزش آکو ژِمناستیک زن باردار

مزایای آکواژیمناستیک در بارداری

 • آکوا ژیمناستیک از آرتروز کمر و گردن، دیسک کمر و گردن، اضافه وزن غیرضروری، واریس پا و گرفتگی‌های عضلانی پیشگیری می‌کند.

 • اختلالات گوارشی به ویژه یبوست‌های دوران بارداری و عوارض ناشی از آن مثل شقاق، افسردگی دوران بارداری و پس از زایمان، و نیز دردهای کاذب ناشی از اضطراب با آکواژیمناستیک برطرف می‌شود.

 • تقویت ماهیچه‌های نگهدارنده ستون فقرات به ویژه ماهیچه‌های لگنی و آماده شدن لگن برای یک زایمان حتی‌الامکان طبیعی، آب شدن تدریجی چربی های اضافی بدن و به دست آوردن روحیه‌ای مناسب و با نشاط از جمله فواید نرمش در آب گرم استخر است.

 • این شیوه امکان پیشگیری و درمان تهوع صبحگاهی (ویار)، بدون استفاده از دارو و با روشی بسیار ساده ولی موثر را فراهم می‌کند.

 • آکوا ژیمناستیک از ایجاد ترک های پوستی به نام استریا که در اثر افزایش وزن و بزرگ شدن شکم، سینه و ران ها رخ می‌دهد، جلوگیری می‌کند.

پوستر شنا در استخر

بنابراین آکواژیمناستیک بخشی است که برای انجام تمرینات ورزشی متناسب با زمان بارداری جهت آماده سازی و تقویت جسمانی مادران باردار تخصصی یافته است که ضمن دارا بودن امکانات لازم ورزشی مادر و جنین و امکانات کمک رسانی مناسب همراه با حضور پرسنلی مجرب و آموزش دیده می باشد. امیدوارم از محتوای ورزش درمانی نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به ورزش علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) ارثیه ساده زیستی رهبر انقلاب برای فرزندش، سید مجتبی خامنه‌ای / برگزاری کلاس روی موکت و با پذیرایی یک استکان چای ! (850 نظر) مورد عجیب آگهی اتباع افغانستانی در تهران +عکس / ما ایران رو تخلیه کنیم افغانیا راضی میشن؟ (406 نظر) آخرین لبخند از ته دل عروس و داماد عراقی حین رقص +فیلم / روزگار تحمل شادیشان را نداشت... (318 نظر) غوغای رقص بازنشستگان ارتش با آهنگ شاد اُمید، تو مث گلی ناز و خوشگلی/ همشون گوله نمکن! (262 نظر) ارکستر حماسی اپوزیسیون در آمریکا با خوانندگی لیلا فروهر، دلقک بازی احسان کرمی و گیتارنوازی برزو ارجمند +فیلم 🤦‍♂️🤦‍♂️ (175 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (110 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (100 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای آهنگ عارف توسط شرکت کننده خوش صدا +فیلم/مرا ببوس مرا ببوس برای آخرین بار... (93 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (90 نظر) فرو کردن مداد در سر دانش آموز!+عکس (88 نظر) (عکس) اتاق خواب مجلل فرح پهلوی در کاخ نیاوران / آدم مات و مبهوت می‌مونه از وضعیت زندگیشون! (82 نظر) حیرت داوران صداتو از اجرای زیبای آهنگ قرص قمر بهنام بانی توسط شرکت کننده همیار پلیس +فیلم/ عاشق و دربدرم تویی قرص قمرم... (60 نظر) روایت تاریخی هاشمی رفسنجانی از اولین باری که ساواک امام(ره) را حمام عمومی برده بود (59 نظر) عاشقانه یک مرجع تقلید با همسر فقیدش/ فیلم گریه های سوزناک آیت الله جوادی آملی بر سر مزار عشق اش (58 نظر) (عکس) رقص کردی بازیکنان اشتوتگارت بعد از برد در بوندس لیگای آلمان / رقص کردی جهانی شد! (54 نظر)
منتخب روز   
(عکس) اجرای حرکت یته پرنده بروس لی توسط رضا عنایتی / اژدها از هانگژو باز می گردد! (ویدئو) مار کبرا یک مار را زنده زنده خورد 2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
احتمال برگزاری آزمون استخدام مربی پرورشی پیش از پایان سال! جذابیت عجیب دیوید بکام در میانسالی همراه همسرش در لندن! واکنش روزنامه شهرداری به ماجرای آرمیتا گراوند شایعه سازی در کانال های معاند تلگرامی، ماجرای کتک‌کاری کارگر افغانستانی!+ جزئیات حرکات ضبط شده ی عجیب و غریب از نیمار در رختکن آزادی بعد از پیروزی، مقابل نساجی!😒+ فیلم سرلشکر سلامی: می‌توانیم شناور در حال حرکت را چند هزار مایل دورتر با پهپاد بزنیم این نوزاد 35 ساله به دنیا آمد ! +فیلم/ مادرش غش کرد و بیهوش شد ! قیمت طلا (مثقال 18 عیار، گرم 18 عیار) چهارشنبه 12 مهر!+ جزئیات خودکشی یکی از عاملان قتل مونا حیدری در اهواز، دختری که سرش را در شهر چرخاندند میمون سبز، گران ترین حیوان دنیا+ فیلم راز جسدی با چهره سوخته در مشهد + اعتراف قاتل اما و اگر‌های ارسال نیروی کار ایرانی به عراق کشف مقبرۀ مرموز یک زن یونانی در فلسطین +عکس روایت جالب دختر ناصرالدین شاه از ماجرای گربۀ پدرش! +عکس وزیر نفت: دکل نفتیِ ناپدید شده برای دولت و بابک زنجانی نیست