ساعدنیوز
ساعدنیوز

آسیب ها و عوارض شایع در ژیمناستیک

  پنجشنبه، 30 تیر 1401   زمان مطالعه 8 دقیقه
آسیب ها و عوارض شایع در ژیمناستیک
ژیمناستیک از تمرینات ورزشی که در یونان باستان انجام می‌شد، تکامل پیدا کرده و در سطح بین‌المللی زیر نظر فدراسیون بین‌المللی ژیمناستیک اداره می‌شود. اما آیا این ورزش عوارضی بر افراد دارد؟

آسیب های رایج در ژیمناستیک

ژیمناستیک کارها باید قوی و زیبا باشند. آن ها ابتدا باید یاد بگیرند که یک مهارت را به صورت عالی اجرا کنند و سپس روی بدن شان کار کنند تا هنگام اجرای آن مهارت زیبا دیده شود. ژیمناستیک کارها هم از دست ها و هم از پاهایشان استفاده می کنند و همین امر آنها را در معرض هرگونه آسیب در مفاصل بدن قرار می دهد. بروز بعضی جراحات مانند کوفتگی ها و خراشیدگی ها در ژیمناستیک غیرقابل اجتناب است. آسیب های جدی تر و شایع تر در ژیمناستیک شامل موارد زیر است:

 • شکستگی های مچ
 • آسیب دیدگی دست و انگشت
 • آسیب غضروف
 • پارگی رباط صلیبی قدامی
 • درد زانو و پایین کمر
 • شکستگی های ستون فقرات و هرنی (فتق) دیسک
 • پارگی و کشیدگی تاندون آشیل
 • پیچ خوردگی زانو
 • ناپایداری شانه
 • شکستگی کالیس
 • برنرها و استینگرها (جراحت هایی که با کشیده شدن یا تحت فشار قرار گرفتن اعصاب گردن و شانه ایجاد می شوند)

ژیمناستیک کارها آموزش می بینند که چگونه هنگام زمین خوردن ایمنی خود را حفظ کنند یا با مهارت بر زمین فرود آیند تا خطر آسیب دیدگی در ستون فقرات، سر، گردن و مچ ها کم شود. زمین خوردن هایی که فقط منجر به کوفتگی و خراشیدگی شود معمولا جدی نبوده و نیاز به درمان های پزشکی ندارند. برای جراحت های شدیدتری که در شرایطی مانند موارد زیر به وجود می آیند، انجام ارزیابی های لازم توسط یک پزشک توصیه می شود. حرکات خطرناک ژیمناستیک عبارت اند از:

 • فرود آمدن در یک وضعیت نامناسب
 • فرود آمدن در جای نادرست یا نگرفتن میله با دست در یک لحظه
 • احساس درد پس از تمرین کردن مکرر یک مهارت

دامنه جراحت های سر ناشی از زمین خوردن از خفیف تا شدید متفاوت است. علائم ممکن است در همان لحظه یا چند ساعت بعد آشکار شوند. متخصصین آسیب های ورزشی می توانند همراه با متخصص اطفال برای ارزیابی و درمان جراحت های مربوط به ژیمناستیک و جلوگیری از بروز عوارض جانبی جدی تر و طولانی مدت همکاری کنند.

پوستر حرکت ژیمناستیک

جراحت های ناشی از استفاده بیش از حد در ژیمناستیک

در هـر ورزشـی باید انتظار آسیب ها، جراحت ها و خطرات احتمالی آن را داشـتـه بـــاشید آسیب های ورزشی انواع مختلف دارند، قسمت های ویژه ای از بدن هستند که بیش از سایر اعضاء در خطر صدمه خوردن هستند. جراحت های ناشی از استفاده بیش از حد معمولا در نتیجه حرکات تکراری مانند ضربه زدن با پا یا چرخش به یک سمت بیش از سمت دیگر ایجاد می شوند. این جراحات موجب عدم تعادل ماهیچه ای یا انعطافی شده و خطر آسیب دیدگی در ژیمناستیک را افزایش می دهند.

عدم تعادل در قدرت یا انعطاف پذیری

یک ژیمناستیک کار معمولا گرایش به “راست” یا “چپ” دارد. برای مشخص شدن آن باید دید ژیمناستیک کار تمایل دارد کدام پایش را هنگام انجام حرکاتی چون cartwheel، چرخش به دور خود و ایستادن روی دست (بالانس) ابتدا حرکت دهد یا هنگام چرخش کامل یا نیمه به کدام سمت تمایل به چرخش دارد. در این شرایط ممکن است یک سمت بدن قوی تر یا انعطاف پذیرتر از سمت دیگر شود. باید توجه داشت که میزان قدرت و انعطاف پذیری در دو سمت بدن متوازن باشد. این اطلاعات نشان می دهد که برای ژیمناستیک کاری که هنگام انجام بالانس ابتدا با پای راست حرکت می کند چه اتفاقی می افتد.

ستون مهره های یک ژیمناستیک کار

در ژیمناستیک مانند سایر آسیب های دیگر طبیعی است و هر فردی، چه افراد حرفه ای و چه مبتدی، ممکن است به صدمات ستون فقرات دچار شوند. از آنجایی که در این ورزش ستون فقرات و کمر نقش مهمی را در اجرای حرکات ورزشی بر عهده دارند؛ بیشتر نیروها در این ناحیه از بدن جمع می شوند. از این رو کاملا مشخص است چرا ستون فقرات در ژیمناستیک به طور طبیعی آسیب می بیند.دلایل اصلی کمر درد در این ورزش شامل: اسپوندیلولیز، سندروم فاست، آسیب های دیسک بین مهره ای، شکستگی مهره های ستون فقرات، فتق دیسک و گرفتگی عضلات کمر می شوند.

خطر بزرگتر مفاصل استخوانها و دردهای مزمن

خانم ملاکرینیس همچنین می گوید، ژیمناستیک کارها در معرض خطر مربوط به ورم مفاصل و پوکی استخوان قرار دارند. او می گوید: اکثرا در مچ ها، زانوها و قوزک پاهای آنها و جایی که شدت فشارها بیشتر احساس می شود احتمال خطر بیشتری وجود دارد و هنگامیکه بدن پیرتر می شود یا در دوران های خاصی مثل بارداری، فشارهای بیشتری را تحمل میکند، بعضی افراد ممکن است حتی با شکستگی ها و یا دردهای شدیدی روبرو شوند.

مچ دست ژیمناستیک کار

درد مزمن مخصوصا درد کمر، دردی است که ژیمناست ها آکثرا آنرا تجربه می کنند. اگرچه ممکن است این درد با توانبخشی و فیز یوتراپی مدیریت شده و برطرف شود. ملاکرینیس می گوید: بیشتر ژیمناست های سابق بعضی از تمرینات عادی روزمره را تا پایان عمرشان ادامه می دهند بنابراین بدن آنها سالمتر باقی می ماند و مفصل ها و بافت های استخوانی آنها قویتر از سایر مردم همسن خودشان است. رقص هیپ هاپ از جمله رقص هایی در نیوزیلند هستند و قدمت آنها به 79 سال میرسد. افرادی که رقص هیپ هاپ را انجام داده اند، به آنها هیپ هاپ باز میگویند. این رقص زیر شاخه های مختلفی دارد ولی در کل نیاز به قدرت بدنی بالایی است در جاهایی نیاز به حرکات روی زمین، حفظ تعادل روی یک دست یا روی سر، حرکات آکروباتیک و در برخی توقف های ناگهانی در میان حرکات سریع است. اکنون هیپ هاپ بازها مجبورند خانواده هایشان را متقاعد کنند که رشد مطلوب و مناسب را نخواهند کرد.

عوارض جانبی هورمونی

ورزش های با شدت بالا می تواند باعث عملکرد نامناسب هورمون ها شود مخصوصا اگر درست قبل از شروع سن بلوغ یا در طول دوران بلوغ این ورزشها را انجام دهید. دکتر کلاستین می گوید: تمرین های سخت در حدود 40 ساعت در هفته می تواند منجر به تاخیر در شروع بلوغ مخصوصا در دختران جوان شود. اگرچه بلوغ خانم ها یک فرایند چند مرحله ایست، اما تخمک گذاری و شروع اولین قاعدگی آنها با تاخیر خواهد بود که از عوارض شایع در تمرینات ورزشکاران برگزیده است. دکتر کاستین میگوید: بدن زن معمولی دارای 20 الی 30 درصد چربی است و وقتی که سطح آن چربی پائین می آید، همانطور که در مورد ورزشکاران برگزیده اتفاق می افتد سطح هورمون لپتین کاهش می یابد. لپتین نقش مهمی در شروع تخمک گذاری ایفا می کند که به نوبه خود موجب تقویت و تشویق تولید و آزاد سازی استروژن می شود که برای چندین نوع عملکرد رشد در بدن دختران جوان ضروری است. برای هیپوتالاموس که غده هیپوفیز در آن قرار دارد و کارهای مربوط به تخمدان ها را انجام می دهد، هورمون لپتین ضروری است. کاستین می گوید: به محض اینکه یک ژیمناست تمرینات شدید را متوقف می کند باید تخمک گذاری همانند روال عادی آن از سر گرفته شود، اما اگر چنین چیزی رخ نداد ژیمناست ها باید سایر گزینه های غالب در بلوغ را مورد توجه قرار دهند.

پوستر حرکت ژیمناستیک

جلوگیری از آسیب در ژیمناستیک

تمرین های قدرتی برای پیشگیری از آسیب دیدگی مفید هستند. این تمرین ها به ژیمناستیک کارها انگیزه می دهند تا سطح مهارت خود را یک مرحله بالا ببرند. با داشتن میان تنه قوی، اندام ها هنگام حرکت در جهات مختلف پایه پایداری خواهند داشت.

 • وقتی میان تنه (خصوصا ماهیچه عرضی شکم) منقبض می شود، فشار روی ستون فقرات در پایین کمر کاهش می یابد. این ماهیچه وقتی سعی می کنید ناف را به سمت کمر بکشید، منقبض می شود.
 • منقبض کردن این ماهیچه هنگام انجام تمرین روی توپ طبی و سطح پایدار به تقویت میان تنه کمک می کند.
 • پلانک، پل، انجام حرکت تاک آپ هنگام آویزان شدن از میله از دیگر ورزش های مناسب میان تنه هستند.

عدم تعادل در انعطاف پذیری معمولا در ران ها، ماهیچه های ساق پا و مفصل ران روی می دهد. انجام حرکات کششی چند بار در روز و نگه داشتن هر کشش برای ۳۰ ثانیه انعطاف پذیری را بیشتر می کند.

ژیمناستیک باعث کوتاه شدن قد می شوند ؟

ژیمناستیک ورزشی است که در دسته بندی رشته های آمادگی جسمانی قرار دارد و در آن حرکات نیازمند قدرت، انعطاف بدنی، چابکی، تعادل و هماهنگی اعضای بدن است. معروف ترین بخش این رشته ورزشی ژیمناستیک هنری است که در مسابقات آن ورزشکاران زن در رشته های حرکات زمینی، پرش از پرش از خرک، پارالل ناهم سطح و چوب موازنه و ژیمناست های مرد در رشته های حرکات زمینی، بارفیکس، پرش خرک، دار حلقه، پارالل، و خرک حلقه به رقابت با یکدیگر می پردازند.

این ذهنیت اشتباه در خانواده ها که رشته ورزشی ژیمناستیک باعث کوتاهی قد می شود، برخی از خانواده ها را دراین رابطه نگران کرده است ایت در حالی است که کارشناسان به خانواده ها اطمینان می دهند که کوتاهی قد به هیچ وجه ارتباطی به رشته ی ورزشی ژیمناستیک ندارد، مگر اینکه آنها در سن پایین تر از 9 سال حرکات حرفه ای انجام بدهند. متخصصان معتقدند که انجام ورزش های سنگین در سنین پایین جلوی بلند قد شدن کودکان را می گیرد.

پوستر حرکت ژیمناستیک

امیدوارم از محتوای ورزش درمانی نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به ورزش علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (495 نظر) حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (493 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (456 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (429 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (331 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (272 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (229 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (205 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (191 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (178 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (161 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (158 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (140 نظر) (عکس) گریه های تلخ همسر پردیس افکاری در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی (126 نظر) تفنگی که صدام حسین عاشق آن بود سر از تهران درآورد+عکس/ شروع 8 سال جنگ با شلیک این تفنگ نحس بود (122 نظر)
دیگران می‌خوانند   
اوج خلاقیت خنده دار امیرعلی نبویان برای جمله سازی با سوسیس و مورچه خوار در برنامه مهران مدیری😂+ویدیو خنده دارترین لحظه های قسمت جدید شب آهنگی با حضور آصف آریا/ از شدت خنده غش نکنه خوبه+ویدیو دکوراسیون شیک و باصفا تِراس یکتا ناصر با چیدمان بسیار زیبایی از گل و گیاهان+ عکس کشف مار آناکوندای 10 متری با 330 کیلو وزن در یک ساختمان نیمه کاره+ فیلم (تصاویر) زیباترین ژست های عکاسی در آینه به سبک مینا مختاری، همسر خوش ذوق بهرام رادان/ کلا همه جوره هنرمندن ایشون! فال انبیاء روزانه چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 مرگ وحشتناک دختر 2 ساله با متادون/ مادر کودک فقط می خواست او را ساکت کند فرزادحسنی بازیگرومجری با انتشار این کلیپ از چهلم مادر مرحومش خبرداد/عکس همراه با پدرش+ فیلم رونمایی محمدحسین میثاقی مجری فوتبال از پسرش برای اولین بار/ بهش نمیخوره بچه داشته باشه+ عکس ناصرالدین شاه چگونه کشته شد؟ / ماجرایی عجیب از زبان داماد + تصاویر نمایی از خیابان انقلاب در سال 1330 + عکس ماجرای عجیب عکس ناصرالدین شاه روی استکان نعلبکی + عکس (ویدئو) سلفی عجیب و ترسناک یک زن با سیل (عکس) وحشتناک ترین ودردناکترین تجربه زنان چینی برای زیباتر بودن/ حتی فکر کردن بهش زجرآوره! گلخونه زیبا و دلباز سانیا سالاری ارغوان سریال دلدادگان/ چه گل هایی چه گلدونایی+ عکس بی احترامی و حرمت شکنی مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی در ورودی استادیوم آزادی جنجالی شد+فیلم داغ کودکی لعیا زنگنه، مریم سریال درپناه تو در 5 سالگی/ چقدر ناز و بانمک بوده+عکس تصویری از خانه ابدی مادر الناز حبیبی بازیگر سریال دردسرهای عظیم/ روحش شاد و یادش گرامی (ویدئو) توصیۀ جیمز هالیس به والدین/ مهم نیست فرزندانتان با چه رشته‌ای وارد دانشگاه شوند، مهم این است که... بیوگرافی و زندگینامۀ غلامحسین مصاحب ریاضی‌دان بزرگ ایرانی شوخی حامد آهنگی با قهرمان بوکس ایران/والا با بوکسور شوخی کردن دل و جرات میخواد+ فیلم فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (ویدئو) رفتار بسیار زیبا و انسانی علیرضا جهانبخش با خانم تصویر بردار/ با این کارت ایران و ایرانی رو سربلند کردی فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم شیرین زبونی های دختر کیوت و بامزه سروش رفیعی ستاره پرسپولیس/ قند تو دل آدم آب میشه آخه!+ فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (تصویر) تولد لاکچری مسی برای عشقش آنتونلا غوغا کرد/ حسودی جورجینا معشوقه رونالدو دیدن داره😁 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 صحنه ای از سریال دلنوازان که حرص شاهرخ استخری،بازیگر نقش بهزاد را درآورد +ویدئو خرید ویپ و پاد از فروشگاه ویپ گاد سوختن دختر ملی پوش ایرانی در آتش سوزی هولناک! + عکس خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 مبلمان خاص و مدیترانه ایِ خونه دوبلکس عروس شیرازی محمود پاک نیت و نوه خوشگلش با دکوری همرنگ استایل خاص و دلربای بازیکن محبوب تیم پرطرفدار پرسپولیس در روز عروسی اش/چه خوشتیپ شده!+عکس روزی روزگاری دربی: گلهای به یادماندنی استقلال در شهرآورد 59/ هنرنمایی علیمنصور، فکری و پیروز قربانی/ بفرست واسه استقلالیای دوآتیشه💙💙💙 (تصاویر) 23 دیزاین ناخن بهاری که استایل نوروزیتان را تکمیل می کنند 10 مدل مانتو کتی مجلسی ویژه نوروز 1403 برای خانم های شیک پوش+عکس وعده های غذایی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام
تیتر امروز   
مرگ وحشتناک دختر 2 ساله با متادون/ مادر کودک فقط می خواست او را ساکت کند ناصرالدین شاه چگونه کشته شد؟ / ماجرایی عجیب از زبان داماد + تصاویر ماجرای عجیب عکس ناصرالدین شاه روی استکان نعلبکی + عکس فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال انبیاء روزانه چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 وعده های غذایی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد