ساعدنیوز
ساعدنیوز

شگفت انگیزترین فواید ورزش تای چی بر سلامت بدن

  پنجشنبه، 25 فروردین 1401   زمان مطالعه 11 دقیقه
شگفت انگیزترین فواید ورزش تای چی بر سلامت بدن
تای چی یک ورزش بسیار فوق العاده ای است و همچنین ورزش تای چی اثرات مثبتی برای سلامتی دارد که در ادامه از تمام آنها مطلع می شوید. همراه ساعد نیوز باشید.

ورزش تای چی از زمان چین باستان وجود داشته و انجام 12 هفته متداول این ورزش بیش از 1000 سال است که مورد تمرین قرار گرفته که شامل نفسی عمیق و حرکات تند و کند است و برای همه ی افراد با هر اندامی مناسب است.در این هنر رزمی، به جای عضلات، تاکید بر پرورش ذهن است، زیرا ذهن را می توان فراسوی محدودیت زمان و مکان، تا بی نهایت گسترش داد. در تحقیقات اخیر نشان داده شده که این ورزش می تواند به عنوان مکمل درمان افسردگی محسوب شود و به عنوان نوعی ورزش درمانی شناخته شود و محققان بر این باورند افرادی که از رفتن به روانپزشک اجتناب می کنند TAICHI برای آن ها بسیار موثر است. نتایج مطالعاتی که در روزنامه روانپزشکی ثبت شده مضمون بر این است که 50 نفر از افراد بیماری را استخدام کرده اند که 17 نفر از آن ها در گروه TAICHI و 14 نفر از آن ها در گروه مباحثی پیرامون کاهش استرس و افسردگی و 19 نفر هم تحت کنترل بودن ، بعد از 12 هفته ارزشیابی ها نشان داد که گروه TAICHI نسبت به گروه های دیگر بهبود بیشتری داشته است.

پوستر ورزش تای چی

فواید و اثرات مثبت سلامتی ورزش تای چی

تأثیرات مفید تمرینات تای چی مانند تمرکز و آرامش فکری، تقویت روحی و عصبی، درمان بیماری های شدید، مزمن و حتی ژنتیکی، بهبود جریان خون گردش خون، بهبود عملکرد ریه ها و ... در این بخش از ورزش ساعد نیوز در ادامه بررسی کامل رشته ورزشی تای چی و قوانین آن به فواید سلامتی خواهیم پرداخت که انجام این حرکات آرام روی بدن دارند ؛ تای چی شکل هنری بسیار جالب و لذت بخش است. حتی بهتر از این، تمرینش آسان است. الزامات تجهیزات و فضا کاملاً حداقلی هستند و تمرینات تقریباً در هر جایی انجام می شوند. از همه مهم تر، منافع تای چی به هر کسی که در آن شرکت کند، آشکار است.

خلق و خو را بهبود می بخشد

تای چی به بهبود خلق و خوی افراد افسرده یا مضطرب کمک می کند. مطالعات اولیه نشان می دهد تمرین مداوم و مستمر تای چی می تواند نشانه های اضطراب و افسردگی را کاهش دهد. محققان بر این باورند که تنفس های آگاهانه و حرکات کند می تواند تاثیر مثبت بر روی سیستم عصبی و تنظیم خلق و خو داشته باشد. برای اثبات ارتباط عمیق تر بین تای چی و بهبود خلق و خو به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

خواب را بهتر می کند

تمرین منظم تمرینات تای چی می تواند خواب را بهبود ببخشد. یکی از مطالعات موجود، بزرگسالان جوانی که اضطراب دارند را مورد بررسی قرار داده است. این افراد دو کلاس تای چی در هفته را برای ۱۰ هفته دنبال کردند. بر اساس گزارش موجود، افرادی که در تمرینات تای چی شرکت کرده بودند کیفیت خواب بهتری در مقایسه با گروه کنترلی داشتند. این گروه نشانه های اضطراب کمتری هم داشت. تای چی می تواند کیفیت خواب کهنسالان را نیز بهبود ببخشد. در یکی از مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۱۶، محققان دریافتند که دو ماه تمرین تای چی به مدت دو بار در هفته می تواند خواب را در کهنسالان با اختلالات شناختی بهبود ببخشد.

باعث کاهش وزن می شود

تمرینات منظم تای چی می تواند به کاهش وزن کمک کند. یکی از مطالعات موجود تغییر در وزن گروهی از بزرگسالان که تای چی را به مدت ۵ بار در هفته و برای ۴۵ دقیقه مورد استفاده قرار داده بودند را پیگیری کرد. در انتهای ۱۲ هفته، این بزرگسالان وزن بیشتری را بدون تغییر در سبک زندگی از دست داده بودند.

خطر افتادن در کهنسالان را کاهش می دهد

تای چی می تواند عملکرد حرکتی و تعادل را بهبود ببخشد و ترس از افتادن در کهنسالان را کمتر نماید. این ورزش بعد از ۸ هفته می تواند خطر افتادن در این افراد را کاهش دهد و بعد از ۱۶ هفته این موضوع اثر بیشتری خواهد داشت. از آنجایی که ترس از افتادن می تواند استقلال و کیفیت زندگی را کاهش دهد و افتادن به عوارض حادی منجر شود تای چی می تواند مزایای زیادی برای بهبود کیفیت زندگی این افراد ارائه نماید.تای چی می تواند شناخت را در کهنسالانی که با اختلالات شناختی مواجه هستند بهبود ببخشد. مهم تر از همه این است که تای چی می تواند به بهبود حافظه و مهارت های عملکردی همچون توجه کردن و انجام وظایف دشوار کمک کند.

افزایش قدرت و استقامت

ثابت شده است که تای چی، ورزشی با فواید قابل توجه در حوزه های تعادل، قدرت ماهیچه ای رده پایین و استقامت و انعطاف پذیری بالا و پایین بدن به خصوص در بزرگسالان مسن تر است. در مطالعه ای، افرادی در دهه 60 و 70 زندگیشان تای چی را سه بار در هفته به مدت 12 هفته تمرین کردند. آن ها همچنین چندین تست تناسب اندام برای اندازه گیری تعادل، مقاومت عضلانی، استقامت و انعطاف پذیری قبل و بعد از 12 هفته انجام دادند. پس از گذشت شش هفته، بهبودهای قابل توجهی در تعادل، مقاومت عضلانی، استقامت و اقدامات انعطاف پذیری مشاهده شد. بهبود هر یک از این مناطق پس از 12 هفته افزایش یافت.

برای درمان آسم

بر خلاف بسیاری از ورزش ها، تای چی مد جدیدی نیست که به همان سرعتی که رسیده، ناپدید خواهد شد. این ورزش بیش از هزار سال است که در چین به سر می برد. بسته به سرعت و اندازه حرکت, تای چای می تواند برخی فواید هوازی فراهم کند.تای چی هنر ملایمی است. به گونه ای که افراد تقریباً در هر سنی و یا در شرایط فیزیکی می توانند این کار را انجام دهند. در واقع، بسیاری از مربیان برجسته ای تدریس تای چی را در اواخر زندگیشان انجام می دهند اگر متخصص بالینی یک ورزش بالاتر از تای چی را توصیه می کند, ممکن است به یک تمرین هوازی نیز نیاز داشته باشید. تمرکز بر روی تکنیک های تنفس مناسب، تای چی را به شدت برای مبتلایان به آسم، مفید می سازد.

ظرفیت هوازی بالا با انجام ورزش تای چی

با گذشت زمان، ظرفیت هوازی کاهش می یابد، اما تحقیقات در مورد شکل های سنتی تمرینات ایروبیک نشان داده است که می تواند با آموزش منظم بهبود یابد. در یک مطالعه فراتحلیلی دیگر، محققان به هفت مطالعه که بر روی اثرات تای چی بر روی ظرفیت هوازی در بزرگسالان با میانگین سنی 55 سال تمرکز داشتند، نگاه کردند. محققان دریافتند افرادی که تای چی را به طور منظم برای یک سال تمرین می کردند، ظرفیت هوازی بالاتری نسبت به افراد ساکن در همین سن داشتند.

فیبرومیالژیا

فیبرومیالژیا یکی از شایع ترین اختلالات عضلانی است و با سطوح بالایی از اختلالات سلامتی و علائم بسیار دردناک مرتبط است. علت فیبرومیالژیا (FM) نامعلوم است، و هیچ درمان شناخته شده ای وجود ندارد. در مطالعه ای بر روی 39 موضوع با موج فیبرومیالژیا که برای شش هفته انجام شد، مشخص شد که نشانه های FM و کیفیت مرتبط با سلامتی بعد از مطالعه بهبود یافته است. این می تواند خبر خوبی برای بسیاری از افراد دیگر باشد که از این اختلال رنج می برند.

راه رفتن

سرعت راه رفتن با گذشت زمان کاهش می یابد و تحقیقات نشان می دهد که ممکن است با افزایش ریسک افتادن ارتباط داشته باشد. با این حال، در یک مطالعه مشخص شد افرادی که تای چی را تمرین کردند، به طور قابل توجهی از افرادی که این کار را انجام ندادند،جلوتر بودند.

فواید تای چی برای تسکین استرس

تنفس، حرکت و تمرکز ذهنی لازم برای افرادی که تای چی تمرین می کنند، است. ارتباط ذهن - بدن نیز در اینجا مهم است چون گزارش شده است که تنفس ترکیبی با حرکات بدن و هماهنگی چشم - دست، آرامش را ترویج می دهد. تای چی می تواند انعطاف پذیری بالا و پایین تنه تان و همچنین قدرتتان را افزایش دهد.

فواید تای چی برای سلامت مفاصل

بسیاری از اشکال ورزش معمول، شانه ها، زانوها، کمر و دیگر مفصل ها را به سمت حرکت های غیر عادی، تکراری و غیر طبیعی قرار می دهند. به همین ترتیب، تعداد زیادی از مردم فعال در نهایت مشکلات مفصلی را ایجاد می کنند. با این حال، تای چی کلاسیک، از طریق تجربه چندین نسل از افراد حرفه ای که از سنین پایین تا پایان عمر تمرین می کنند، به طور کامل اهمیت رفتارها و حالات و حرکات مناسب را برای حفاظت و تقویت مفاصل در تمرینات طولانی مدت، تکراری، به طور کامل درک می کنند.

پوستر ورزش تای چی

فواید تای چی برای سلامت اندام داخلی

حرکت مارپیچی و حرکت خمیده، و همچنین تنفس و اجزای مدیتیشن آن، اندام های داخلی را ماساژ می دهد و آن ها را از آسیب ناشی از استرس، وضعیت ضعیف، و شرایط کاری دشوار آزاد می کند. همچنین به تبادل گازها در شش ها کمک می کند و به سیستم گوارشی کمک می کند تا بهتر کار کند.تای چی آرام و ملایم است و نفسش را حبس نمی کند و همچنین به مولفه های کلیدی قدرت تناسب اندام, انعطاف پذیری, تعادل و, تا درجه کمتری از تمرین هوازی می پردازد.

قدرت عضلانی

تای چی می تواند قدرت پایین تنه و قدرت بالاتنه را بهبود بخشد. هنگام تمرین منظم تای چی با آموزش مقاومت و پیاده روی سریع قابل مقایسه است. اگر چه شما با وزنه و یا نوارهای مقاومتی کار نمی کنید, اما تمرین بازوی پشتیبانی نشده که در تای چی کار می کند قسمت فوقانی بدن شما را تقویت می کند. تای چی هر دو اندام تحتانی و بالایی و همچنین ماهیچه های مرکزی کمر و شکم را تقویت می کند.

فواید تای چی برای تعادل

براساس برخی مطالعات, تای چی تعادل را بهبود می بخشد و براساس برخی مطالعات، کاهش می دهد. تای چی به آموزش حس فرد کمک می کند, که وظیفه نورون های حسی در گوش داخلی و گیرنده های کششی در ماهیچه ها و رباط ها است. تای چی همچنین قدرت و انعطاف پذیری ماهیچه را بهبود می بخشد. برخی مطالعات نشان داده اند که آموزش تای چی به کاهش ترس کمک می کند.

نشانه های بیماری مزمن انسدادی ریه را بهتر می کند

تای چی می تواند برخی از نشانه های بیماری مزمن انسدادی ریه را کاهش دهد. در یکی از مطالعات انجام شده افراد مبتلا به این بیماری برای ۱۲ هفته تای چی را مورد استفاده قرار دادند. در انتهای مطالعه، این افراد توانایی بهتری برای انجام تمرینات ورزشی داشتند و بهبود بهتری در کیفیت زندگی شان گزارش کردند.

تعادل و قدرت را در افراد مبتلا به پارکینسون بهبود می بخشد

در گروه تصادفی و کنترل شده از ۱۹۵ فرد، تمرینات منظم تای چی توانسته است تعداد افتادن های افراد مبتلا به پارکینسون را کاهش دهد. تای چی به افراد کمک می کند قدرت پاهای خود و تعادل کلی را بهبود ببخشند.پس با انجام ورزش تای چی از شر پارکینسون خلاص شوید و به بهبود دست یابید.

برای افرادی که بیماری عروق کرونری دارند امن است

زمانی که تای چی با درمان فیزیکی مورد مقایسه قرار می گیرد می توان متوجه شد که این گزینه درمان موثرتری برای بیماری استئوآرتریت است. اگر آرتریت دارید همیشه قبل از انجام تمرینات تای چی با پزشک خود مشورت نمایید. ممکن است به نسخه هی اصلاح شده از برخی از حرکات نیاز داشته باشید. تای چی شکل امنی از تمرینات ورزشی برای مبتلایان به بیماری های عروق کرونری است. انجام منظم تمرینات تای چی می تواند به شرایط زیر کمک کند:

  • فعالیت فیزیکی را افزایش می دهد
  • به کاهش وزن کمک می کند
  • کیفیت زندگی را بهبود می بخشد.
  • درد ناشی از آرتریت را کاهش می دهد

در یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۵، ۱۵ شرکت کننده مبتلا به آرتریت روماتوئید تای چی را برای ۱۲ هفته مورد استفاده قرار دادند. در انتهای مطالعه شرکت کنندگان درد کمتر و تعادل و حرکت بهتری داشتند. مطالعات قبل تر و بزرگ تر نیز نتایج مشابهی را در افراد مبتلا به استئوآرتریت زانو گزارش کرده اند.در این مطالعه ۴۰ شرکت کننده با استئوآرتری زانو ۶۰ دقیقه تمرینات تای چی را دو بار در هفته و برای ۱۲ هفته انجام دادند. شرکت کنندگان در این مطالعه با کاهش درد و بهبود در حرکت و کیفیت زندگی مواجه شده بودند.

​​پوستر ورزش تای چی
امیدوارم از محتوای ورزش درمانی نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که دوست شان دارید، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش سبک زندگی ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم .

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (450 نظر) گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟ (60 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (58 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای دوخت کاپشن با پتو پلنگی حماسه آفرید/ ایرانی پنجه طلا از هر انگشتش هنر میباره😂 (52 نظر) مراسم عقد ساده و بدون تجملات نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور نوه امام خمینی/ چه منزل باصفا و دلبازی+عکس (46 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (44 نظر) نگاهی به کیک تولد 5 سالگی هانا دختر مهران غفوریان با دیزاین خاص/مبارکا باشه +عکس (38 نظر) تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (34 نظر) خلاقیت خنده دار اُوستا بَنّا در مقاوم سازی پی ساختمان/به این باید دکتری افتخاری بدن! +عکس (31 نظر) واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل (29 نظر) خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشالله استعداد🤣 (28 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی در ابداع توالت خیلی عمومی در هوای آزاد/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂+عکس (27 نظر) مراسم تولد جگرسوز علی انصاریان در خانه ابدی اش و گریه های دلخراش ننه علی/ روحش شاد+ عکس (27 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز یک بقال تبریزی برای کودکان حماسه ساز شد/ درک و شعور ایشون ستودنیه+عکس (26 نظر) خلاقیت و هوش بالای نصاب در وصل کردن سینک ظرفشویی حماسه ساز شد +عکس/ اُستاد، برای نکات ریز جزوه میدین یا خودمون بنویسیم؟🤣 (23 نظر)
دیگران می‌خوانند   
عکس آتلیه‌ای جالب حامد آهنگی با همسر و پسرش به سبک خانواده قاجاری/ خلاقیتشون تو ژست گرفتن خیلی باحاله+عکس مادرانه های عاشقانه یکتا ناصر و دخترش سوفیا در کنسرت علیرضا طلیسچی+عکس خلاقیت منحصر به فرد و بانمک همسر شاهرخ استخری برای عکاسی از دخترش در نوزادی/ کل آتلیه های شهر زیر سوال رفت😍+عکس فوتبال بازی کردن سردار آزمون با نوا، دختر ناز و خوشگلش در خانه‌اش+ویدیو/ چقدر بابا بودن به سردار میاد😍 سلام خاص و ویژه فرمانده عملیات بزرگ علیه اسرائیل به رهبر معظم انقلاب و لبخند رضایت رهبر از کهنه سربازش‎+عکس خداحافظی خلاقانه و با دور تند حامد آهنگی با مهمان برنامه اش+ویدیو/ با دیدنش از خنده روده بر میشین😂 خلاقیت منحصربفرد و متفاوت صاحب ساندویچی در نحوه خواستگاری از مشتری حماسه آفرید+ عکس/ لامصب اگه اونو قورت داده بود چی!؟🤣 پذیرایی ساده و بدون تجملات از رهبر معظم انقلاب در جلسه با فرماندهان ارتش+عکس/ طالبی قاچ شده در بشقابهایی از جنس استیل! رونمایی نفیسه روشن از مبلمان سلطنتی و باکلاسش با خودنمایی صندلی مخصوص پنبه خانم، گربه خونگیش+ویدیو/ خونه‌اش چه ویو خوشگلی داره تیپ قجری حامد آهنگی و همسر و پسرش که همه رو شگفت زده کرد+عکس/ فقط سیبیلهای حامد که شبیه پهلوونای قدیمی شده😂 خلاقیت خنده دار پدر ایرانی در ساخت کالسکه نوزادش با مقوا و آبکش حماسه آفرید+عکس/ انیشتین هم مغز اینو نداشت😂 تصویری از اولین روز پدر شدن حسن جوهرچی و ثبت این قاب 3 نفره و دلنشین+عکس/ روحش شاد چقد توی این لحظه خوشحاله💔 عکسی دلنشین و نوستالژیک از جشن تولد 1 سالگی شقایق فراهانی در کنار پدرش/ چقد ناز بوده، چه خنده های دلبری هم میکنه با این 6 نکته کلیدی سابسکرایب یوتیوب خود را افزایش دهید!!! تهدید هوش مصنوعی: بازار طراحی گرافیک بعد از هوش مصنوعی در 1403 رونمایی مریم کاویانی، مرضیه سریال "فاصله ها" از پسر جوان و رشیدش/ بهش میاد پسری به این سن و سال داشته باشه؟ تصاویری از خانۀ بهترین مهندس معمار تهران/ کوزه‌گر از کوزه شکسته آب می‌خورد! فال شمع روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 فال روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 + فیلم فال انبیاء روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین ماه 1403 عاشقانه های جذاب و ناب نوید محمدزاده و فرشته حسینی در سریال جدید جنگل آسفالت/ کاش اولین بارم تو اورژانس می‌دیدمت...+ویدیو سکانس خنده دار و جنجالی سوسک پرتاب کردن حامد آهنگی روی بازیگر زن معروف/ این چه شوخی بود آخه؟+ویدیو افشاگری خنده دار و هوش پَران شیرین سریال نون خ/ تو زندگی واقعیش هم خواستگارهای مدل سلمان و فریبرز داره!+ویدیو خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای تعمیر سیفون توالت حماسه ساز شد/ آدم از اینهمه هنر هاج و واج میمونه!😂+عکس نظریۀ باورنکردنی محققان/ سن لپ‌تاپ برابر با 100 سال قبل از میلاد مسیح بیوگرافی و زندگی خصوصی ندا قاسمی، شیرین سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی مصاحبه امام جمعه محبوب تبریز با سی ان ان ترکیه / نگران نیستیم و همیشه از لحاظ نظامی آماده ایم+فیلم قسمت هایی از کارتون تام و جری که با الهام از رفتار واقعی سگ و گربه ساخته شده+ویدیو/ عجیب اما واقعی! (ویدیو) آموزش هوش‌مالی با انیمیشن محبوب زوتوپیا عکس جالب از پشت صحنه کلیپ عروسی محمدرضا گلزار که خواهر زاده اش رونمایی کرد/ چه دایی خوشتیپی😍👌 چگونه در خوابگاه دانشجویی زنده بمانیم؟/ 6 نکته مهم برای زندگی در خوابگاه مراسم عقد شیک و منحصربفرد برادرزاده سامان صفاری، امیر سریال دلدادگان/ ایشالا عروسی خودت+عکس واکنش خنده دار و هوشمندانه رهبر معظم انقلاب به خواندن شعری با موضوع زن ذلیلی توسط شاعر معروف+ویدیو گوشه ای از دکوراسیون و تزیینات اتاق خواب دنیز دایی دختر خارج نشین علی دایی با گل های خوشگل+عکس ساختمان چیست بهمراه توضیحات معماری و عمران قاب صمیمی از مریم کاویانی، مرضیه سریال "فاصله ها"، در کنار خانواده/ چه پدر و مادر خوش لباس و باکلاسی! خلاقیت منحصر به فرد و بی‌نظیر دو برادر یزدی با ساختن یک خودروی دست ساز لوکس با استفاده از موتور پراید/ مغزشون رو باید طلا گرفت+ویدیو
تیتر امروز   
فال شمع روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 فال روزانه امروز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنج شنبه 30 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنج شنبه 30 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین 1403 فال انبیاء روزانه پنج‌شنبه 30 فروردین ماه 1403 بیوگرافی و زندگی خصوصی ندا قاسمی، شیرین سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی مصاحبه امام جمعه محبوب تبریز با سی ان ان ترکیه / نگران نیستیم و همیشه از لحاظ نظامی آماده ایم+فیلم روایتی از عشق و علاقه احمدی نژاد به مشایی و بقایی؛ از سر زدن هر هفته ایِ رئیس جمهور سابق به خانه هر 2 همسر بقایی تا رفتن به رامسر برای دیدن مشایی! همسرم با ازدواج دوم من مخالف بود؛ دستهایش را به صندلی بستم و او را خفه کردم نخستین سوگلی ناصرالدین شاه که به اروپا سفر کرد+عکس/ پشت قباله چهره محبوب شاه قاجار کجاست؟ واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل شکنجه اسب زبون بسته که به "فرح پهلوی" سواری نداد/ بخت بد اسب اصیل ایرانی که به دستور شاه پهلوی اخته شد!+عکس وحشتناک ترین آزمایش غیر انسانی ممکن!!!/حقایقی تکان دهنده از آزمایش خواب روسی که شما نمیدانستید!! ثبت‌نام برای جاماندگان کنکور سراسری آغاز شد/ جزئیات