ساعدنیوز
ساعدنیوز

تاثیرات بی نظیر شمشیر بازی بر جسم و روان که تا به حال نمیدانستید!

  چهارشنبه، 23 شهریور 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
تاثیرات بی نظیر شمشیر بازی بر جسم و روان که تا به حال نمیدانستید!
ورزش شمشیر بازی میتواند بهترین ورزش برای کاهش وزن و سوزاندن کالری باشد که مزایای فراوان برای سلامتی دارد.در ادامه به فواید این ورزش می پردازیم. همراه ساعد نیوز باشید.

ورزش شمشیربازی كه قدمتی طولانی دارد، به صورت دو نفره برای آقایان و بانوان انجام می شود. مسابقات شمشیربازی، هم بصورت انفرادی و هم بصورت تیمی صورت می گیرد. شمشیربازها در موقع مسابقه می بایست لباس های مخصوصی بپوشند و از دستكش، لباسی مخصوص و یك ماسك با تور فلزی استفاده نمایند تا صورت و بدن از ضربه های احتمالی حریف محفوظ بماند.

چگونه شمشیربازی را آغاز کنیم؟

اگر دوست دارید شمشیربازی را برای سوزاندن کالری های اضافی بدن، خوش اندام بودن یا تغییر در برنامه ورزشی خود امتحان کنید، می توانید از سطح ابتدایی و آغازین شمشیربازی کار خود را آغاز نمایید. برخی از برنامه های شمشیربازی برای شرکت کنندگان جوان خواهد بود اما برنامه هایی نیز برای بزرگسالان وجود دارد. داگمارا در این باره می گوید:شمشیربازی بهترین روش برای تغییر برنامه روزانه است .

مزایای شمشیر بازی

آیا به دنبال یک روش کاملا جدید برای تغییر برنامه ورزشی خود هستید؟ شما می توانید برای کاهش وزن خود از کلاس های ورزشی مختلف استفاده کنید. اما آیا شمشیر بازی می تواند یک تمرین مفید برای شما باشد؟ بیشتر افراد از اینکه شمشیربازی را به عنوان یک تمرین ورزشی خوب و مفید معرفی می کنند بسیار متعجب و شگفت زده می شوند.

شمشیر بازی

شمشیربازی می تواند باعث سوزاندن کالری در بدن شود

حتما شما هم مسابقات شمشیربازی را در طول بازی های المپیک مشاهده کرده اید. زمانی که این ورزش را از طریق تلویزیون دنبال می کنید ممکن است به نظر برسد که ورزشکاران کار سختی در پیش ندارند اما واقعیت چنین نیست. به طور متوسط یک خانم 150 پوندی(68 کیلوگرمی) در هر ساعت از شمشیربازی حدود 400 کالری می سوزاند. حتما شگفت زده شدید. بیشتر شمشیربازان در مورد اینکه حرکات شمشیر در طول بازی چقدر سخت و محکم است شگفت زده می شوند. البته باید به خاطر داشته باشید که قرار نیست کل 60 دقیقه را در یک مسابقه شرکت کنید پس کالری سوزانده شده کمتر خواهد بود. همانطور که می دانید شمشیربازی سه نوع سلاح متفاوت دارد که در طول شمشیربازی از آن ها استفاده می شود:اپه، فویل و سابر. نوع سلاحی که در این بازی مورد استفاده قرار می گیرد طول هر بازی را مشخص می کند. اپه و فویل حاوی سه مسابقه سه دقیقه ای به همراه یک استراحت یک دقیقه ای در بین هر بازی است. شمشیر بازی با سابر بیشتر طول می کشد زیرا بر اساس لمس یا امتیازات است. اگر در ورزش شمشیربازی تازه کار هستید، ممکن است در طول تمرین زمان زیادی را صرف کنید. اما تمرین های انجام شده حرکات بدن شما و پمپاژ را بهبود می بخشد ، باعث سوزاندن کالری می شود و باعث کاهش وزن می شود.
علاوه بر سوزاندن کالری، شمشیربازی مزایای دیگری برای سلامتی و تناسب اندام دارد. داگمارا ووزنیک معتقد است که ورزش می تواند باعث تقویت سیستم قلبی –عروقی افراد شود و مزیت هایی برای حافظه انسان به همراه داشته باشد. او می گوید:زیبایی ورزش این است که می توانید ان را هر چقدر که دوست داشتید شدیدتر کنید. شما می توانید بر روی تکنیک های مختلف با محدوده حرکتی محدودتر تمرکز کنید یا به سمت جلو وعقب حرکت کنید. سطح شدت کاملا به خود شما بستگی دارد. مونیکا آکسمیت در این باره می گوید:شمشیربازی یک ورزش عالی است. در حالیکه انجام این ورزش بسیار سرگرم کننده است، می تواند به سوزاندن کالری های بدن و ایجاد مقاومت کمک کند. تمرین های قدرتی نیز در این ورزش وجود دارد زیرا شما عضلات پا، بازو و هسته بدن را درگیر می کنید.

شمشیربازی برای کاهش وزن

اگر دوست دارید شمشیربازی را به عنوان یک برنامه کاهش وزن دنبال کنید، می توانید آن را با سایر فعالیت های روزانه خود هماهنگ نمایید. بر اساس مطالعات انجام شده، شما باید در هفته 250 دقیقه فعالیت فیزیکی متوسط داشته باشید تا بتوانید وزن کم کنید. سعی کنید یک یا دو کلاس شمشیربازی را به برنامه پیاده روی، یوگا یا شنا اضافه کنید. به خاطر داشته باشید که رژیم غذایی مناسب می تواند به کاهش وزن شما کمک کند.

تقویت عضلات

در این ورزش، ورزشکار از حرکات سریع و ظریف دست برای به حرکت درآوردن شمشیر و وارد کردن ضربه به حریف استفاده می کند و همچنین برای حمله یا دفاع مجبور است به سرعت به جلو و عقب گام بردارد. انجام تمام این حرکات به یک هماهنگی قوی میان مغز و عضلات نیاز دارد. با مرور زمان با شمشیربازی عضلات دست و پای خود را تقویت می کنید.

اندام مناسب

ورزشکاران این ورزش بسیار خوش اندام هستند، زیرا حرکات شمشیربازی موجب سوزاندن کالری بسیار زیادی می شود و در نتیجه این ورزشکاران هرگز اضافه وزن پیدا نمی کنند. از طرفی، حرکات این ورزش به گونه ای است که اگرچه ورزشکار اندامی کاملا استوار و صاف دارد اما این اندام کاملا انعطاف پذیر است و خشک نیست.

تقویت تمرکز و دقت

انجام حرکات این ورزش باید بسیار هماهنگ باشند و از طرفی ورزشکار باید کاملا مواظب حملات حریف باشد، بنابراین تمام حواس باید روی بازی متمرکز شود و اگر حواس ورزشکار پرت باشد، حرکات از هماهنگی لازم برخوردار نخواهد بود و کنترل بازی از دست بازیکن خارج می شود. بنابراین این ورزش به شدت برای تقویت تمرکز و دقت موثر است. انواع دیگری از شمشیر بازی هم وجود دارند که برای مقاصد مختلف به کار می روند، مثلا بعضی از انواع آن برای دوئل کردن به کار می روند. آنچه شما بیشتر با آن آشنا هستید همان شمشیربازی رقابتی است که دو نفر در مقابل هم به مسابقه می پردازند.

سیستم قلبی و تنفسی

حرکات شمشیربازی به گونه ای است که حرکات آن پله به پله سخت تر می شوند، در نتیجه ارگان های بدن هم مثل قلب و عروق از فعالیت کم به فعالیت زیاد می رسند و در نتیجه فشار ناگهانی روی آنها وارد نمی شود. همین عامل سبب می شود که سیستم قلبی- عروقی فعالیت بیشتری داشته باشد و چون فشار روی آن به صورت ناگهانی نیست و به تدریج است، اثرات بسیار مفیدی روی این سیستم ها خواهد داشت. بسیاری از شمشیربازان معتقدند، اگر می خواهید اندامی زیبا داشته باشید حتما این ورزش را انتخاب کنید، زیرا این ورزش با تقویت عضلات مختلف از جمله عضلات شکم، باعث می شود شکمی کاملا صاف و بدون چربی داشته باشید. همچنین با تقویت عضلات پشت، موجب می شود که ستون فقرات شما کاملا راست و استوار باشد و راه رفتن، ایستادن و نشستن شما بسیار خوش فرم باشد. از طرفی، با پرورش عضلات ساق پا باعث می شود که پاها نیز از شر چربی های اضافه خلاص شوند. بنابراین بعضی از مربیان این ورزش می گویند حتی اگر هدف شما در زندگی این است که اندام زیبایی داشته باشید، این ورزش را انتخاب کنید. یکی دیگر از آثار مفید این ورزش، بالا بردن اعتماد به نفس است زیرا که ورزشکاران این ورزش در اصل می توانند مطمئن باشند که می توانند به راحتی در برابر خطرات از خود دفاع کنند البته به شرطی که همیشه یک شمشیر همراه خود داشته باشند! از طرفی چون ورزشکاران این ورزش قدرت تمرکز بالایی دارند می توانند بهتر فکر کنند و قدرت تصمیم گیری آنها بهتر از افراد عادی خواهد بود.

سایر فواید شمشیر بازی برای ورزشکار

  • افزایش سرعت و چالاکی
  • انعطاف پذیری
  • واکنش سریع به تحریکات
  • هماهنگی میان مغز و عضلات بدن
  • حفظ اندام مناسب و زیبا
  • تقویت عضلات خصوصا عضلات ران ها، پشت و شکم
  • افزایش اعتماد به نفس
  • افزایش قدرت تفکر و تصمیم گیری

امیدوارم از محتوای ورزش درمانی نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که ورزش دوست هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (478 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (322 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (300 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (270 نظر) عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (263 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (244 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (227 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (203 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (178 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (154 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (146 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (143 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (139 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (136 نظر) سبک دکوراسیون شیک و منحصر بفرد اتاق ساده رهبر معظم انقلاب +عکس (123 نظر)
دیگران می‌خوانند   
شوخی حامد آهنگی با قهرمان بوکس ایران/والا با بوکسور شوخی کردن دل و جرات میخواد+ فیلم فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (ویدئو) رفتار بسیار زیبا و انسانی علیرضا جهان بخش با خانم تصویر بردار/با این کارت ایران و ایرانی رو سربلند کردی فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم شیرین زبونی های دختر کیوت و بامزه سروش رفیعی ستاره پرسپولیس/ قند تو دل آدم آب میشه آخه!+ فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (تصویر) تولد لاکچری مسی برای عشقش آنتونلا غوغا کرد/ حسودی جورجینا معشوقه رونالدو دیدن داره😁 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 صحنه ای از سریال دلنوازان که حرص شاهرخ استخری،بازیگر نقش بهزاد را درآورد +عکس خرید ویپ و پاد از فروشگاه ویپ گاد سوختن دختر ملی پوش ایرانی در آتش سوزی هولناک! + عکس خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده بهش دکترای افتخاری میدن😂 مبلمان خاص و مدیترانه ایِ خونه دوبلکس عروس شیرازی محمود پاک نیت و نوه خوشگلش با دکوری همرنگ استایل خاص و دلربای بازیکن محبوب تیم پرطرفدار پرسپولیس در روز عروسی اش/چه خوشتیپ شده!+عکس روزی روزگاری دربی: گلهای به یادماندنی استقلال در شهرآورد 59/ هنرنمایی علیمنصور، فکری و پیروز قربانی/ بفرست واسه استقلالیای دوآتیشه💙💙💙 (تصاویر) 23 دیزاین ناخن بهاری که استایل نوروزیتان را تکمیل می کنند 10 مدل مانتو کتی مجلسی ویژه نوروز 1403 برای خانم های شیک پوش+عکس سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام رتبه پیمانکاری شرکت چیست؟ خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل قایق و کالسکه/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس خلاقیت منحصر به فرد یک ایرانی در طراحی استند چاقوی آشپزخانه با سنگ‎+عکس/ با احترام به سازنده‌اش با وقتی که صرف این کرده میشه موشک ساخت معرفی تسمه نقاله و کاربرد آن در صنعت معرفی فروشگاه عطر، پوشاک مردانه و زنانه ایرانی در سایت پی جو داداش خوشتیپ و جنتلمن مرجان سلحشوری، تازه عروس تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چقدر باهمدیگه صمیمی هستن😍 سطح اطلاعات ابوالفضل گلابی آدم گزارشگر فوتبال مازنی رو یاد هرکول پوارو می اندازه/ اسم شوهر عمه بازیکن رو هم می دونه یا خدا😂😂😂😂😂😂 (ویدئو) جدیدترین و شیک ترین ایده برای پخت نیمرو/ حالا واقعا نیازه روز به روز نیمروها با کلاس تر بشن؟ همه نکاتی که درمورد دیزل ژنراتور و سوخت مصرفی آنها باید بدانیم همای سعادت اینبار در مشیریه تهران! + فیلم قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد یادی کنیم از مبارزه تاریخی با ویروس کرونا به سبک محمود احمدی نژاد در پای صندوق رای+ ویدئو کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! (عکس) چیدمان ساده و خودمونی خونه رابعه اسکویی با مبلمان راحتی و گل های ارکیده/ جای دنجی به نظر میاد😍 طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد تصویری از مراسم تولد دنیز دایی دختر بزرگ علی دایی با حضور پدرش/ خدا برا هم حفظتون کنه پدرانه های عباس غزالی، بهروز سریال وضعیت سفید با دختر بانمک و نازش/ عین قرص ماه میمونه+عکس این شاه ایرانی عاشق ترین فرد تاریخ ایران است! +ویدئو/ از فرهاد و مجنون عاشق تر ! اظهارات قابل تامل و شنیدنی مادر علی دایی در خصوص کمک پسرش به نیازمندان+ویدئو/ به بیمارستانها گفته اگه کسی توان مالی نداشت به من خبر بدین!!
تیتر امروز   
فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد (فیلم) بازیگر معروف کشورمان یک روز بعد از تولدش در پشت صحنه درگذشت!! (عکس) پست های عجیب و غریب بیلی آیلیش تمومی نداره!! عکس زیبای دمت اوزدمیر با روسری در یک روز برفی تغییر چهره عجیب مرجانه گلچین با لباس قاجاری