«زن، زندگی، آزادی» شعاری است که با سنت تاریخی ما نسبتی ندارد

  پنجشنبه، 01 دی 1401   کد خبر 235295
«زن، زندگی، آزادی» شعاری است که با سنت تاریخی ما نسبتی ندارد
ساعدنیوز: بیژن عبدالکریمی، فیلسوف ایرانی در گفتگو با خبرنگار اجتماعی رکنا با اشاره به اینکه مساله زنان در ایران دارای ابعاد مختلفی است تنها یک بعد ندارد، تصریح کرد:. با ظهور «سوبژه مدرن» و بسط «اومانیسم» انسان تازه ای شکل گرفت که خرد و اراده خود را محور زندگی و محور فهم جهان می داند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز به نقل از رکنا، فیلسوف معاصر ایرانی در گفتگو با رکنا گفت: با ظهور شرایط پسامدرن، «سوبژکتیویسم» و «اومانیسم» شدت و حدت بیشتری به خود می گیرد. با مدرنیته، زنان به صحنه های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی وارد شدند و همچنین با ظهور پسامدرن در واقع حضور زنان در عرصه های گوناگون پررنگ تر شده است و این یک مساله جهانی و نه صرفاً مختص به ایران است.

«زن، زندگی، آزادی» برای اولین بار توسط عبدالله اوجالان مطرح شد

این استاد فلسفه بیان داشت: جریانات سنت گرا و گفتمان انقلاب اصلا سوبژه مدرن را ندیدند و آن را درک نکردند، مگر در مقام نفی و انکار، و این روند بحران های فرهنگی جهانی را در ایران مضاعف کرده است. شعار «زن، زندگی، آزادی» برای اولین بار توسط عبدالله اوجالان مطرح شد و با توجه به گرایشات مارکسیستی وی، به او و گروه های نظامی زیر نظر وی اتهاماتی از جمله بهره برداری های جنسی از زنان و تبدیل زنان به بردگان جنسی وارد شده است.

عبدالکریمی تأکید کرد: گفته شده است عبدالله اوجالان و گروه های نظامی زیر نظر او ازدواج را کنار گذاشتند و زن را به یک برده جنسی تبدیل کردند و شعار وی، یعنی «زن، زندگی، آزادی» اکنون در زبان برخی از جوانان و کنشگران ما هم جاری شده است به همین دلیل نمی توان گفت که این شعار یک شعار اصیل است اما در نقد سنت و در واکنش به جریانات سنت گرا سرداده شده است.

عناصری مثل عشق،از خودگذشتگی، رنج کشیدن برای دیگری دیده نمی شود

فیلسوف ایرانی با اشاره به اینکه این شعار نمی تواند بیانگر کل جامعه زنان ایرانی باشد، ادامه داد: زن ایرانی با مهر، فداکاری، عشق و ایثار شناخته می شود و حال آن که تصویر زن در جنبش های جدید اجتماعی در سراسر جهان به یک زن هالیوودی تقلیل پیدا کرده است و عناصری مثل عشق، فداکاری، از خودگذشتگی، رنج کشیدن برای دیگری، ایثار و ارزش های متعالی انسانی را در آن نمی بینیم.

پروین را زن تر از فروغ می دانم

نویسنده کتاب ما و جهان نیچه ای اضافه کرد: زنان اسوه ما در تاریخ معاصر و پیش از آن همواره در اقلیت بوده و هستند و حتی بسیاری از آنها مانند پروین اعتصامی شاعری است که نسل های جدید وی را نمی پسندند با این توجیه که وی مردانه و نه زنانه سراییده است. نسل های جدید غالباً فروغ فرخزاد را به عنوان نماینده زن ایرانی می شناسند و معنقدند که وی نخستین شاعر زنی بود که زنانگی و احساسات زنانه اش را سراییده است. اما من پروین را زن تر از فروغ می دانم و حس زنانه را صرفاً در حس جنسی زنانه محدود نمی کنم و کماکان معتقدم که پروین زن ترین شاعر معاصر ماست و او مظهر زن ایرانی است و امر ایرانی در وی ظهور و تجلی دارد، هر چند که علیه بسیاری از چارچوب های سنتی نیز شورید و برخی از این چارچوب ها را نیز زیر پا گذاشت.

«زن، زندگی، آزادی» شعاری است که با سنت تاریخی ما نسبتی ندارد

وی بیان کرد: شعار «زن، زندگی، آزادی» شعاری است که پشتوانه حِکمی و فلسفی ندارد و با سنت تاریخی ما هم نسبتی ندارد و خود را در شورش بر سنت آشکار می سازد. اما اگر اندیشه ای مستقل از سنت تاریخی خودش باشد بی ریشه است و نمی تواند اثر گذار باشد. البته این سخن من، نه از منظر یک «تئولوژیسین»(متکلم) و دفاع از نظام های الهیاتی سنتی بلکه صرفاً از منظر مواجهه ای پدیدارشناسانه با تاریخ تفکر بشر باید فهم و تفسیر گردد، منظری که بعید می دانم بسیاری از افراد جامعه ما، به دلیل اسارت شان در چارچوب های اندیشه های ایدئولوژیک، قدرت هضم و فهم آن را داشته باشند.

عبدالکریمی یادآور شد: ما باید سنت را به شکل فلسفی و متفکرانه نقد کنیم زیرا در این صورت است که می توانیم افق تازه ای را ایجاد کنیم و زنجیرهایی را که پاره ای تفکرات سنتی بر گردن ما نهاده است پاره کنیم. ما در طی تاریخ دو قرن گذشته بسیاری از امور و مسائل را از منظری سیاسی و ایدئولوژیک به نقد کشیده ایم اما کمتر نقد متافیزیکی و فلسفی داشته ایم. به همین دلیل، همواره از چاله درآمده ایم و در چاه افتاده ایم. در روزگار ما نیز این بی افقی و حرکت در پرتو اوهام و توهمات برای چندمین بار در حال تکرار است.

نیروهای اجتماعی ما بیشتر یک «نه بزرگ» به وضع موجود هستند و نه تفکر

فیلسوف ایرانی با اشاره به اینکه ما در تاریخ دچار دور باطلی شده ایم که هم اکنون نیز در حال تکرار است. این دور باطل حاصل این امر است که نیروهای اجتماعی ما بیشتر یک «نه بزرگ» به وضع موجود هستند و نه تفکر یا جنبشی ریشه دار که برخوردار از وجوهی ایجابی باشند. آنها سلب مطلق هستند بی آنکه وجوه ایجابی آنها از سطح گمان به سطح معرفت، ارتقاء یافته باشد.

وی تصریح کرد: ما جز قرار گرفتن در مسیر تفکر راه حل دیگری نداریم، در غیر اینصورت زن در جامعه ما تبدیل به بازیچه ای برای سیاستمداران خواهد شد و اینجاست که اهل فرهنگ و هنر باید افق های روشن را نشان دهند زیرا در این فضای دو قطبی اجتماعی هر کدام از دو طرف ماجرا، حکومت و معترضان، ایده های خود را آخرین امکان در برابر «سوبژه ایرانی» می دانند.

باید افق تازۀ دیگری را نشان دهیم

مؤلف کتاب در جستجوی معاصریت افزود: ما باید میان زنی که رخت سنت را یک سره بر تن کرده است و هیچ درکی از زیست جهان و سوبژه مدرن ندارد و زنی که می خواهد تمامی معیارهای سنتی را کنار گذاشته و یکسره با معیارهای غربی پیش رود باید افق تازۀ دیگری را نشان دهیم، افقی که هم نیروهای سنتی و هم نیروهای نوگرای ما از فهم آن ناتوان بوده، می تواند ما را هم از گسیختگی اجتماعی و تاریخی رهایی بخشد و هم به غلبه بر فضا و شکاف دوقطبی جامعه یاری دهد.

نخبه کسی است که بتواند به گشوده شدن راهی تازه یاری رساند

این استاد برجسته دانشگاه گفت: یکی دیگر از مشکلات کنونی جامعه ما این است که «به اصطلاح نخبگان» ما با فاصله اندکی از جامعه حرکت می کنند و آنها غالباً همانگونه فکر می کنند و احساس می کنند که افراد عادی می اندیشند و احساس می کنند. در واقع ما با شکلی از قحط الرجالی و بی نخبگی مواجه هستیم. در حقیقت در جامعه ما کسی نخبه تلقی می شود که خشم و کینه بخشی از جامعه را منعکس سازد. اما نخبگی و الیت بودن صرفاً به انعکاس احساسات خشم و کینه جامعه محدود نمی شود. نخبه کسی است که بتواند به جامعه در پایان بخشیدن به انسدادها و گشوده شدن راهی تازه یاری رساند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا (811 نظر) تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (717 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (652 نظر) رونمایی از کیک عروسی 450 میلیونی لاکچری در تالار رشت/ کیک که واگعیه ولی رقمش برای ما قفله🙄 (401 نظر) رونمایی از شاطری که با آب دهانش نان می پخت +فیلم/ فقط ببین چی میگه‌‌‌... (334 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (319 نظر) (فیلم) لحظه هشدار قایق ماهیگیری ایرانی به ناوشکن آمریکایی در خلیج فارس و ورود سپاه به این ماجرا (271 نظر) پیرزنی که مثل زلیخا زیبا شد/ واقعا معجزه نیست؟+ویدیو (268 نظر) حضور خاص رهبر انقلاب با لباس مبدل در بین مردم +فیلم (257 نظر) عکس گریه دار از مجموعه آمپول هایی که یک مادر برای به دنیا آوردن نوزادش زده/ این عشق مادرانه چیه اصلا😢 (240 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (201 نظر) لباس عروس خیره کننده خوشگل ترین دختر ایرانی، نوه چشم رنگی محمود پاک نیت+عکس (191 نظر) خبر عجیب و بی سابقه از بزی که بچه انسان زایید/ نوزاد انسان نما حاصل یک جانور در روستا+تصاویر (188 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (181 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (172 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(فیلم) شاهکار آوازخوانی همایون شجریان با صدای بهشتی اش، شجریان بزرگ را غرق در احساس کرد/ غلام قامت آن لعبت قباپوشم احداث مجتمع پتروپالایشگاه میمه چه سرانجامی می یابد تفریحات لاکچری نوه خوشگل و چشم رنگی محمود پاک نیت در لندن+فیلم (فیلم) حمله ببر وحشی به ویشکا آسایش و آسیب رساندن به او در پشت صحنه سریال مهران مدیری (ویدئو) حواشی حضور علیرضا زاکانی شهردار تهران در دانشگاه علامه طباطبایی به مناسبت روز دانشجو علی دایی: از تیم‌ ملی پیشنهاد داشتم اما نپذیرفتم/ فوتبال بس است؛ میخواهم زندگی کنم (فیلم) سکانس خنده دار از حسادت زنانه نقی معمولی در سریال پایتخت/ به علیخانی بگید نقی پدرشو خورد کرده تقسیم کرده بین نیازمندان😂 ویدئو احساسی از ناز و نوازش یک بچه آهو توسط پلنگ وحشی و نجات آن از دست کفتار گرسنه/ وقتی خدا همه جوره هواتو داره👌 فرزند سحر دولتشاهی و همایون شجریان بالاخره به دنیا آمد+عکس / چقد شبیه استاد شجریانِ! غوغای آواز لُری هواداران پرسپولیس برای علیرضا بیرانوند در استادیوم آزادی غوغای شعار خلیج فارس ایران از سوی هواداران پرسپولیس در ورزشگاه آزادی+ویدئو (عکس) شاهکار خنده دار جوان ایرانی هنگام درست کردن چایی تاریخ ساز شد/ لامصب مگه داشتی اورانیوم دم می کردی؟😐😂 صحنه خنده دار از ظرف شستن گربه خیابانی پای سینک ظرفشویی/ وقتی همسایه یه تیکه گوشت بهش داده و به جاش ازش کار میکشه😂+عکس (فیلم) واکنش رهبر انقلاب به آوازخوانی دلنشین اشعار سنایی غزنوی /ملکا ذکر تو گویم که تو پاکی و خدایی... جشن فارغ‌التحصیلی جمعی از دانشجویان در یک کشتی توقیف شده+ عکس درخت کریسمس هم ایرانی از آب در آمد!رونمایی از درخت کریسمس متعلق به ایران باستان در یک موزه+عکس دفن یک منشی برنزی به همراه توت عنخ آمون در گورستان باستانی+عکس زندگی موفق زن و شوهر ژاپنی که 20 سال لام تا کام باهم صحبت نکردند/این بده😂+عکس مسکن در تهران دیگر توان رشد قیمت ندارد!! چه فصلی به تفلیس سفر کنیم؟ واکنش جالب و احساسی جنین به گریه کردن و احساس غم مامانش هنگام سونوگرافی +فیلم چرا تور کیش از سفر شخصی به کیش بهتر است؟ جشن عروسی باشکوه کوتاه ترین عروس و داماد جهان که نام خود را در گینس ثبت کردند+عکس (فیلم) معجزه حرف زدن نوزاد 23 روزه/ مادرش به معنای واقعی شاخ درآورد😐 پسری که با رنگ چشم منحصر بفردش خانواده فقیرش را مولتی میلیاردر کرد +فیلم /فقط ببین... (عکس) ابتکار خنده دار یک ایرانی در تزئین نیسان آبی با بادکنک و گل به عنوان ماشین عروس لاکچری/ حالا بدک هم نشده 😂 (ویدئو) وضع مالی جواد عزتی؛ ستاره پرمخاطب، وقتی هنوز مشهور نبود/ ولی ماشالله تکون نخورده هاا😉 قدیمی ترین قهوه خونه گیلان در شهر زیبای رشت مربوط به زمان قاجار که حال و هوای نوستالژی داره+عکس (ویدئو) خواستگاری رفتن به سبک دانشجوی پزشکی/ میگه دخترتون رو که میبینم دهلیز قلبم خون رو بیشتر پمپاژ میکنه😂 (تصویر) جشن فارغ‌التحصیلی دانشجویان یمنی بر روی کشتی توقیف شده اسرائیلی (ویدئو)تغییر ظاهر عجیب و باورنکردنی این موجود ناشناخته موقع احساس خطر!/ اوّلش فکر کردم شاخه ی درخته😮 سکانس احساسی اشک ریختن نقی برای هما، سارا و نیکا در سریال پایتخت+فیلم رونمایی از اقدام عجیب شاطر عصبانی که اداره برق را خمیر باران کرد +فیلم /درشو گِل گرفت😂 کشف گنجینه های ارزشمند متعلق به مصر باستان در زیر یک مدرسه !+عکس سکانس خنده دار جوک تعریف کردن حامد آهنگی در برنامه خندوانه رامبد جوان +فیلم/ خودش نگفته غش کرده🤣 صفر تا صد نحوۀ دریافت ویزای تحصیلی 10 عکس باورنکردنی حیات‌وحش در سال 2023؛ از «گفتگوی روباه و موش» تا «شیرِ نهنگ»! آگهی‌های جنسی روی در و دیوار تمامی ندارد!+عکس تدفین یک شهید والامقام گمنام در غار علیصدر همدان استرداد تتلو به ایران صحت ندارد
تیتر امروز   
علی دایی: از تیم‌ ملی پیشنهاد داشتم اما نپذیرفتم/ فوتبال بس است؛ میخواهم زندگی کنم فرزند سحر دولتشاهی و همایون شجریان بالاخره به دنیا آمد+عکس / چقد شبیه استاد شجریانِ! غوغای آواز لُری هواداران پرسپولیس برای علیرضا بیرانوند در استادیوم آزادی احداث مجتمع پتروپالایشگاه میمه چه سرانجامی می یابد درخت کریسمس هم ایرانی از آب در آمد!رونمایی از درخت کریسمس متعلق به ایران باستان در یک موزه+عکس دفن یک منشی برنزی به همراه توت عنخ آمون در گورستان باستانی+عکس زندگی موفق زن و شوهر ژاپنی که 20 سال لام تا کام باهم صحبت نکردند/این بده😂+عکس واکنش جالب و احساسی جنین به گریه کردن و احساس غم مامانش هنگام سونوگرافی +فیلم جشن عروسی باشکوه کوتاه ترین عروس و داماد جهان که نام خود را در گینس ثبت کردند+عکس کشف گنجینه های ارزشمند متعلق به مصر باستان در زیر یک مدرسه !+عکس آگهی‌های جنسی روی در و دیوار تمامی ندارد!+عکس تدفین یک شهید والامقام گمنام در غار علیصدر همدان استرداد تتلو به ایران صحت ندارد دستیار رئیس جمهور پیگیر خانواده شهدا و جان باختگان ناآرامی های سال گذشته تتلو امروز به ایران می آید ! / اخراج از ترکیه بعد از بازداشت !
منتخب روز   
(فیلم) سکانس خنده دار از حسادت زنانه نقی معمولی در سریال پایتخت/ به علیخانی بگید نقی پدرشو خورد کرده تقسیم کرده بین نیازمندان😂 ویدئو احساسی از ناز و نوازش یک بچه آهو توسط پلنگ وحشی و نجات آن از دست کفتار گرسنه/ وقتی خدا همه جوره هواتو داره👌 (فیلم) کنایه سعید جلیلی به عزاداران فوت مهسا امینی استایل متفاوت میرسلیم در صحن علنی مجلس سوژه عکاسان شد ویدئو خنده دار از فارسی حرف زدن گربه تهرانی در کلینیک حیوانات خانگی😅 (ویدئو) لحظه کشف سه کوزه پر از طلای هندی و جواهرات گرانبها از زیر زمین کشاورزی ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁