ساعدنیوز
ساعدنیوز

تست روانشناسی/ چقدر اهل معنویات و امور باطنی هستید؟

  یکشنبه، 30 خرداد 1400   زمان مطالعه 6 دقیقه
تست روانشناسی/ چقدر اهل معنویات و امور باطنی هستید؟
رفتار مذهبی یکی از رفتارهای پیچیده انسانی است که کم تر مورد توجه روان شناسان قرار گرفته است; البته بوده اند اندیشمندان و پژوهشگرانی که به نقش مذهب درسلامت روح و جسم اشاره داشته اند در این مطلب تستی برای شما آماده کرده ایم که قدرت معنوی خود را با آن محک بزنید. با ما همراه باشید.

معنویات به معنای فرآیند تقویت روح و خودشناسی است، افرادی که اهل معنویات هستند، هدف و معنایی را در زندگی خود دارند و احساس می کنند که به یک قدرت گسترده و ابدی متصل هستند،تقویت معنویات باعث تقویت شادی در زندگی می شود در واقع معنویات و شادی دو مفهوم بسیار مهم در زندگی یک انسان هستند.انسان معاصر درگیر مسائل بسیاری است که برای از بین بردن یا تخفیف دادن آنها، از ابزار مختلفی سود می جوید . از جمله راهکارهایی که از دوران گذشته برای انسان مطرح بوده است، پناه بردن به قدرت لایزال الهی است . این موضوع اکنون به نحو دیگری دردیدگاه های روان شناسی وروانپزشکی مورد توجه قرار گرفته است .

تست زیر می تواند ما را تا حدی، در شناخت گرایشمان نسبت به معنویات و امور باطنی یاری دهد.

نحوه امتیاز دادن

در ازای هر پاسخ مثبت به خود یک امتیاز و در برابر هر پاسخ منفی به خود صفر امتیاز بدهید.

در پایان با جمع زدن امتیازات خود به شناختی نسبی از گرایش معنوی خود دست خواهید یافت.

1. من اغلب احساس می کنم با مردم اطرافم نسبتی دارم، به گونه ای که هیچ جدایی بین ما وجود ندارد.

2. اکثر اوقات کارهایی در زمینهٔ حمایت از حیوانات و گیاهان، برای حفظ آن از نابودی و انقراض انجام می دهم.

3. من به وقایعی که در زندگی اتفاق می افتد و توجیه علمی ندارد، بسیار علاقمندم.

4. من اغلب حالتی شبیه به بینش های غیرمترقبه و یا شهودی و غیر منتظره را به خصوص، هنگامی که در حال استراحت هستم، تجربه کرده ام.

5. گاهی اوقات حس می کنم به طبیعت متصل هستم به گونه ای که همگی گویی، قسمتی از یک پیکره هستیم.

6. من دارای حس ششم خوبی هستم و گاه می دانم چه چیزی اتفاق خواهد افتاد.

7. گاهی اوقات حس می کنم بخشی از فضایی هستم که محدودیت مرزی و یا زمانی ندارد.

8. اغلب اوقات مرا فراموشکار می نامند زیرا وقتی مشغول انجام کاری هستم آنچنان در آن کار غرق می شوم که توجهی به اطرافم ندارم.

9. اغلب اوقات یک حس فوق العاده ای در وجودم حس می کنم که خود را با تمام چیزهایی که اطرافم هست یگانه می بینم.

10. بعد از مدت زیادی فکر کردن در مورد مسائل مختلف، اکنون یاد گرفته ام که به احساسم بیشتر اعتماد کنم تا به دلائل منطقی.

11. بیشتر اوقات حس می کنم با تمام افرادی که در ارتباطم یک رابطه معنوی خاص دارم.

12. وقتی روی مسأله ای تمرکز می کنم اصلاً متوجه گذر زمان نمی شوم.

13. گاه احساس می کنم به این دلیل به وجود آمده ام که با از خودگذشتگی، دنیا را به مکان بهتری تبدیل نمایم مثلاً تلاش برای جلوگیری از جنگ، فقر و بی عدالتی.

14. در زندگی به تجربیاتی برخورده ام که نقش مرا در زندگی ام واضح تر کرده و حس بسیار خوب و شادی بخش به من داده است.

15. من تجربیات فراحسی متعددی در زمینهٔ ادراک داشته ام.

16. به دلیل یک حس قوی و عمیق مانند یکپارچه بودن با همهٔ هستی، لحظاتی در زندگی ام وجود داشته که لذتی عظیم را حس کرده ام.

17. لحظاتی در زندگی ام بوده که وقتی به چیزهای عادی نگاه کرده ام به نظر آمده که آنها برایم بسیار تازه هستند و برای اولین بار است که آنها را می بینم و این برایم شگفت انگیز است.

18. من شکوفا شدن گل ها در بهار را مانند دیدن دوبارهٔ یک دوست، عاشقانه دوست دارم.

19. بیشتر وقت ها حس می کنم که در دنیای دیگری هستم و به طور کلی از وقایعی که در اطرافم رخ می هد کاملاً بی اطلاع هستم.

20. من باور دارم که معجزات (امور خارق العاده) اتفاق می افتند.

دعا

امتیازات

14 و بالای 14: شما از نظر آگاهی و هوشیاری معنوی در حد بالائی قرار دارید، گرایش معنوی زیادی داشته و معتقد به امور اسرار آمیز و سری هستید.

13ـ12: آگاهی شما در زمینهٔ معنوی در حد نسبتاً بالائی است.

11ـ8: شما در حد وسط هستید. نسبت به امور معنوی و باطنی اشتیاق دارید و می توانید با کار کردن روی این زمینه حس معنوی خود را افزایش دهید.

7ـ6: شما یک فرد منطقی، اهل عمل و واقع بین هستید که فقط از راه تجربه به وجود یا عدم وجود چیزی واقف می شوید.

5ـ1: شما تقریباً منکر معنویات و ارتباطات باطنی می باشید و در برابر افزایش آگاهی معنوی بسیار مقاوم هستید.

معنویت و سلامت جسمانی

سال ها پیش پزشکان و دانشمندان، بیشتر روی تاثیر داروهای شیمیایی تاکید می کردند؛ اما در 10 سال گذشته نگاه ها نسبت به این قضیه متفاوت شد و آن ها به این نتیجه رسیدند که ایمان و مذهب تأثیر مستقیمی روی سلامت جسم دارد و با بیماری ها به طور چشمگیری مبارزه می کند.

به عنوان مثال وقتی شما در مراسم مذهبی یا کلاس خودشناسی شرکت می کنید، از طریق دعا می توانید بر مشکلات و بیماری ها نیز بهتر غلبه کنید.

این مورد حتی برای بچه ها و نوجوانان نیز صادق است و آن ها نیز از تأثیرات مثبت آن بهره لازم را خواهند برد.

طی تحقیقات انجام شده شرکت در این گونه مراسم و ایمان واقعی داشتن، درصد افسردگی را در فرد کاهش می دهد و فرد را شادتر و طول عمر را بیشتر میکند.

به طور کل این افراد از لحاظ روحی و جسمی سالم تر به نظر می آیند.

روحیه افراد مسنی که به طور مرتب در مراسم مذهبی شرکت می کنند بسیار بهتر از دیگران است.

به دلیل کارکرد بهتر سیستم دفاعی بدن این افراد از لحاظ جسمی سالم تر هستند و فشار خون پایین تری دارند.

در ضمن تحقیقات نشان داده است شانس زنده بودن افرادی که تحت عمل جراحی قلب باز قرار گرفته اند و دارای ایمان قوی نیز هستند، به مراتب بیشتر از دیگر افراد است.

دعا

معنویت و سلامت روحی

کسی که به معنای واقعی ایمان دارد و دارای اعتقادات مذهبی است از لحاظ روحی، روانی نیز سالم تر است و با مشکلات زندگی بهتر و عاقلانه تر کنار می آید.

وقتی شما به خدا ایمان دارید، در تمام مراحل زندگی به او توکل می کنید و لحظه ای از راهنمایی های او بی نصیب نخواهید بود.

به طور حتم، شما با خانواده هایی مواجه شده اید که با مشکلات بسیاری روبه رو هستند اما وجود همین اعتقادات مذهبی، مسیر زندگی آن ها را به کلی تغییر داده و اراده آن ها را برای مبارزه با مشکلات دو چندان کرده است.

بنابراین یکی از قدرتمندترین و مهم ترین منابع قدرت در فرد وجود ایمان و اعتقادات مذهبی اوست.مطالعات پزشکی نیز این موضوع را تأیید می کند که معنویت تأثیر بسیار زیادی بر سلامت ذهن و روح افراد دارد.

طی تحقیقاتی که روی گروهی از افراد بیمار به عمل آمد، مشخص شد که تأثیر ایمان و اعتقاد در بهبودی وضعیت جسمانی آن ها حدود 50 درصد مؤثر بوده است، به عبارتی دیگر هر چقدر ایمان فرد بیشتر باشد، سریع تر می تواند بر بیماری های خود غلبه و بستر بیماری را ترک کند؛ علت اصلی آن نیز داشتن امید و مثبت نگری در این افراد است.

همین ویژگی در آن ها باعث می شود کمتر دچار افسردگی شوند و از زندگی خود نیز بهره لازم را ببرند.

شرکت در مراسم مذهبی باعث می شود اعتقاد خانواده نسبت به مسائل معنوی افزایش یابد، ولی این تنها راه حل نیست. بهتر است بدانید برای بالا بردن سطح معنویت در زندگی راه های گوناگونی وجود دارد.

به منظور متبلور شدن ایمان در خانواده، ابتدا باید ارزش های خود را مورد ارزیابی قرار دهید.

وجود اعتقادات معنوی در زندگی بسیار حائز اهمیت است و سلامت جسم و روح تک تک اعضای خانواده را تضمین می کند.

تست روانشناسی/ چقدر اعتماد به نفس دارید؟ تست روانشناسی/ چقدر اعتماد به نفس دارید؟

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

12 دیدگاه
  دیدگاه ها
بنده خدا
3 هفته پیش

جالب بود
بازدیدکننده
2 ماه پیش

هرکس که ایمان به خدا آورده و امید ش به خدا باشه خداوند متعال هیچ وقت اورا تنها نخواهد گذاشت همیشه مراقب او خواهد بود خدایا شکرت
پربحث های هفته   
تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (433 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (58 نظر) خلاقیت خنده دار اُوستا بَنّا در مقاوم سازی پی ساختمان/به این باید دکتری افتخاری بدن! +عکس (32 نظر) مراسم عقد ساده و بدون تجملات نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور نوه امام خمینی/ چه منزل باصفا و دلبازی+عکس (31 نظر) تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (27 نظر) شعری که استاد شهریار با خواندن آن اشک ریخت و تا آخر به صورت گریان ادامه داد/ طفل بودم دزدکی پیر و علیلم ساختند (25 نظر) نگاهی به کیک تولد 5 سالگی هانا دختر مهران غفوریان با دیزاین خاص/مبارکا باشه +عکس (21 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز یک بقال تبریزی برای کودکان حماسه ساز شد/ درک و شعور ایشون ستودنیه+عکس (19 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (16 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (16 نظر) روایت جالب از زندگی شخصی رهبر معظم انقلاب؛ از پیاده‌روی رهبری در خانه‌شان تا ماجرای عمل جراحی ایشان بدون بیهوشی عمومی (16 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (14 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (14 نظر) حضور بازیگران در منزل اکبر عبدی برای تسلیت بابت فوت مادرشون؛ نسرین مقانلو، مرجانه گلچین، فریبا کوثری و...+عکس (13 نظر) خلاقیت و هوش کودک ایرانی در راهسازی/مهندسی تو خون این بچه ست+ عکس (12 نظر)
دیگران می‌خوانند   
رونمایی از جانشین دهه هشتادی خرم آبادی علیرضا بیرانوند در پرسپولیس/ ماشالله عجب قد و بالایی داره چشم بد دور (ویدئو) نوستالژی خالص برای دهه شصتی‌ها/ جمعی از دروس خاطره‌ساز برای اونایی که حافظۀ خوبی دارن 20 هزار دلار دستمزد انتقال یک تن شیشه به تهران! این خاندان کشتی‌گیر ایرانی طلا ضرب میکنند+عکس قاب جذاب و زیبای یارا دختر خوشگل سروش رفیعی و بازیکنان دوستداشتنی پرسپولیس، پورعلی گنجی و فرشاد فرجی / فقط اخم یارا کوچولو❤🤞+ عکس عکسی دیدنی از بهنام بانی کیوت ترین سلبریتی طرفدار استقلال در کنار مادرش (ویدیو) صدای زمین را بشنوید! زندگی لاکچری بکهام در روستا...... فقط اون خروس تپله ک دنبالشه تردد صبحگاهی مردان خوش‌پوش در شهر/ اولین کارمندهای تهران کجا کار می‌کردند؟ + فیش حقوق (ویدئو) راز گرم شدن حمام تاریخی شیخ بهایی فاش شد/ یک شمع و مقداری طلا... فیلمی جنجالی از سجاد غریبی معروف به هالک ایرانی در ورزشگاه انقلاب کرج در بازی سایپا و خیبر خرم آباد/ داداش ما انتظار داشتیم روی رینگ ببینمت شدی جیمی جامپ 😁 حضور عبدالکریم حسن در کافه جذاب و خاص پی وان بیرانوند در تهران + ویدئو تونگ تونگ اولین کودک هوش مصنوعی جهان در پکن متولد شد رونمایی از استایل امروزی و شیک امیرمحمد یزدانی، مدال آور کشتی در جشن تولد باکلاسش+عکس خلاقیتی فوق العاده و بی مثال از راننده با عکس علی دایی / اسطوره بودن اتفاقی نیست +ویدئو گریه های محمود احمدی نژاد برای وزیرش / چهره‌اش بعد از عمل زیبایی پلک تغییر کرد؟+عکس اکران «مست عشق» باز هم به تعویق افتاد/ هانده ارچل به ایران نمی‌آید؟ (ویدیو) با سیکامور، ابر‌کامپیوتر کوانتومی گوگل آشنا شوید! تعطیلات فوق لاکچری استراماچونی و همسرش به همراه 4 فرزندانشان در سوئیس/ این خودش یک تبلیغ موفق فرزندآوریه به مولا کشف یک تن شیشه که در بار سنگ معدن جاسازی شده بود! + فیلم یادی کنیم از مرحوم علی انصاریان و کرگدن ایتالیایی دنیای فوتبال/ واقعا که یادت زنده و نامت همیشه جاویدان + ویدئو پیام جالب حساب کاربری رهبر معظم انقلاب به زبان عبری+عکس (فیلم)همسر رهبر انقلاب ناشناس به مطب من مراجعه کرد! خلاقیت خنده دار زن تُرک برای سورپرایز کردن همسرش در روز تولدش حماسه ساز شد+ویدیو/ بیچاره فکر کنم سکته رو زده خودش خبر نداره🤣 (عکس) پیچک‌هایی که تو خودشون جن دارن/ این صحنه شما رو هم زهره ترک می‌کنه! (فیلم)پسر بهرام رادان داماد شده/خلوت زیبا و لاکچری مادر و پسر (عکس)رونمایی از همسر مجید یاسر بازیگر نون‌خ در واقعیت | مجید یاسر در واقعیت زمین تا زیر زمین فرق داره این سکانس از قسمت دیشب نون‌خ مجازی را ترکانده است (عکس)کناره گیری عباس غزالی از دنیای بازیگری و مهاجرت به اسپانیا/دختر زیبای بازیگر نقش بهروز در سریال وضعیت سفید (فیلم) دیگه نگو با دم شیر بازی نکن، بگو با دم سنجاب بازی نکن/ نبرد مار کبری و سنجاب: با نیم وجب قدش از مار کبری نمی‍ترسه🐿🐍 تعریف و تمجید محمدرضا حیاتی از ریما رامین فر، همایِ پایتخت بخاطر استعداد فوق العاده‌اش در گویندگی+ویدئو خواهرانگی های احساسی و خلاقانه شقایق فراهانی، مهربان بانوی سریال گیلدخت برای برادرش+عکس/ این دوتا چقد شبیه همن انگار دوقلواند!! کشف جدید باستان‌شناسان ؛ جزئیات حیرت انگیز از زندگی انسانها در 2 هزار سال پیش تصویر هنری و بهاری شبنم قلی خانی بازیگر سریال مریم مقدس/ چه گلدون قدیمی و خوشگلی+ عکس پیشگویی تاریخ ازدواج احسان علیخانی توسط پسربچه نابغه کُرد +ویدیو حلقه ازدواج شیک و بزرگ سحر دولتشاهی با طرح مرواریدی و رنگ سیلور+عکس کیک تولد و جشن لاکچری دختر علیرضا بیرانوند، در خانه مجلل شان+عکس تغییر چهره هوش پَران حمید شریف زاده، علی محجوب و عاشق سریال فاصله ها بعد 14 سال+عکس خلاقیت بی نظیر شهرداری در نصب بنر برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/هزارماشالله به این ذهن خلاق🤣 رونمایی از شوهر خوشتیپ و قدبلند یاسمن معاوی، فیروزه سریال گیلدخت/ خانم بازیگر عروس شد+عکس
تیتر امروز   
حواشی داغ امروز سه‌شنبه 28 فروردین 1403/ خلاقیت تحسین برانگیز صاحب رستوران برای رعایت حجاب خانم ها حماسه ساز شد فوری؛ سود سهام عدالت در این تاریخ واریز می‌شود تحریم‌های جدید آمریکا علیه برنامه موشکی و پهپادی ایران پوتین در گفتگو با رئیسی: پاسخ ایران بهترین تنبیه متجاوز بود 20 هزار دلار دستمزد انتقال یک تن شیشه به تهران! این خاندان کشتی‌گیر ایرانی طلا ضرب میکنند+عکس تردد صبحگاهی مردان خوش‌پوش در شهر/ اولین کارمندهای تهران کجا کار می‌کردند؟ + فیش حقوق تونگ تونگ اولین کودک هوش مصنوعی جهان در پکن متولد شد اکران «مست عشق» باز هم به تعویق افتاد/ هانده ارچل به ایران نمی‌آید؟ کشف یک تن شیشه که در بار سنگ معدن جاسازی شده بود! + فیلم (فیلم)همسر رهبر انقلاب ناشناس به مطب من مراجعه کرد! (عکس) پیچک‌هایی که تو خودشون جن دارن/ این صحنه شما رو هم زهره ترک می‌کنه! (فیلم)پسر بهرام رادان داماد شده/خلوت زیبا و لاکچری مادر و پسر (عکس)رونمایی از همسر مجید یاسر بازیگر نون‌خ در واقعیت | مجید یاسر در واقعیت زمین تا زیر زمین فرق داره این سکانس از قسمت دیشب نون‌خ مجازی را ترکانده است