چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهید و از آن مراقبت کنید

  شنبه، 25 فروردین 1403   زمان مطالعه 5 دقیقه
چگونه نوع پوست خود را تشخیص دهید و از آن مراقبت کنید
اینکه پوست شما از چه نوعی باشد، نقش مهمی در روتین پوستی و محصولاتی دارد که برای استفاده کردن انتخاب می‌کنید. تمام محصولات آرایشی و مراقبتی برای انواع مختلف پوست تولید می‌شوند. شما قبل از خرید هر محصولی باید ابتدا نوع پوست خود رابشناسید و بعد برای خرید اقدام کنید. برای شناخت نوع پوست خود ادامه‌ی این مطلب از ساعد نیوز را دنبال کنید.

انوع پوست را بشناسید


نوع پوست بر اساس مقدار چربی یا سبومی که پوست تولید می‌کند، دسته‌بندی می‌شود. سبوم ماده‌ای است که پوست تولید می‌کند تا رطوبت را داخل آن نگه دارد. پوست انسان در پنج دسته‌ی اصلی دسته‌بندی می‌شود:

 • خشک

 • چرب

 • ترکیبی

 • حساس

نرمال

1. پوست خشک


اگر پوست یک فرد کمتر از مقدار نیاز سبوم تولید کند، پوست خشک در نظر گرفته می‌شود. این افراد ممکن است نشانه‌های زیر را در پوست خود مشاهده کنند:

 • احساس کشیدگی یا خشکی به‌خصوص بعد از حمام کردن یا شنا

 • پوسته پوسته شدن، خارش یا ترک پوستی

تیره و کدر به نظر رسیدن پوست

پوست خشک

2. پوست چرب


پوست چرب بیشتر از نیاز خودش سبوم تولید می‌کند. افرادی که پوست چرب دارند نشانه‌های زیر را در پوست خود مشاهده می‌کنند:

 • احساس چربی روی پوست

 • براق به نظر رسیدن به‌خصوص در اطراف بینی و پیشانی

 • داشتن منافذ باز که خیلی زود با آلودگی‌ها بسته می‌شوند

مستعد جوش‌های سرسفید و سرسیاه

پوست چرب

3. پوست ترکیبی


در افردی که پوست مختلط یا ترکیبی دارند، بعضی از قسمت‌های پوست چرب و بعضی از قسمت‌های پوست، خشک است. معمولا پیشانی، بینی و چانه در افرادی که پوست مختلط دارند چرب است. به این قسمت از پوست منطقه‌ی تی (T) می‌گویند. سایر قسمت‌های پوست مثل گونه‌ها معمولا خشک یا نرمال است.

4. پوست حساس


پوست‌های حساس خیلی زود ملتهب و تحریک می‌شوند. افرادی که پوست حساس دارند معمولا نشانه‌های زیر را تجربه می‌کنند:

 • موقع استفاده از محصولات مختلف، سوزش و خارش را تجربه می‌کنند.

 • در برابر برخی مواد، پوسته پوسته شدن، جوش و انواع راش را تجربه می‌کنند.

برخلاف سایر انواع پوست، پوست حساس بر اساس مقدار سبوم تولید شده در نظر گرفته نمی‌شود. افرادی که پوست چرب یا خشک دارند هم زمان می‌توانند پوست حساس هم داشته باشند. اما معمولا حساس بودن پوست با خشکی آن در ارتباط است و افرادی که پوست چرب دارند، کمتر دچار مشکلات پوست‌های حساس می‌شوند.

در بعضی از موارد، حساس شدن پوست به بیماری‌های آن مرتبط است مثلا اگزما یا رزاسه.

پوست حساس

5. پوست نرمال


پوست نرمال به پوستی گفته می‌شود که در دسته‌بندی‌های بالا قرار نمی‌گیرد. این نوع پوست مقدار کافی سبوم مورد نیاز پوست را تولید می‌کند و بدون اینکه چرب شود، رطوبت پوست را حفظ می‌کند.

چطور نوع پوست را مشخص کنیم


برای تشخیص نوع پوست خود، این مراحل را طی کنید:

 1. صورت را با یک شوینده‌ی ملایم بشویید.

 2. صورت با بدون مالش دادن پوست و با گذاشتن و برداشتن حوله‌ی نرم، خشک کنید.

 3. بررسی کنید که پوست شما بلافاصله بعد از شست‌وشو، چه احساس و چه ویژگی‌هایی دارد.

 4. در چند ساعت آینده، تغییرات پوست را یادداشت کنید.

پوست خشک بلافاصله بعد از شست‌وشو احساس خشکی و کشیدگی دارد. ممکن است کدر، مات و پوسته پوسته به نظر برسد.

پوست چرب بعد از شست‌وشو مات به نظر می‌رسد ولی در چند ساعت، کم‌کم براق و چرب می‌شود. اگر فرد یک دستمال کاغذی روی بینی بکشد، چربی پوست کاملا روی دستمال قابل مشاهده خواهد بود.

افرادی که پوست مختلط دارند در ناحیه‌ی T (پیشانی و روی بینی)، پوست چرب دارند و در قسمت گونه‌ها، نشانه‌های پوست خشک را مشاهده می‌کنند. بعد از چند ساعت، منطقه‌ی T در صورت این افراد کم‌کم چرب و براق می‌شود ولی گونه‌ها چربی دارند.

پوست نرمال بعد از شستن کاملا تمیز و شفاف است و بافت و رنگ آن یکسان است. این پوست بعد از شستن احساس خشکی و کشیدگی ندارد و با گذر زمان، چرب و براق نمی‌شود.

پوست حساس بعد از شست‌وشو ممکن است سوزش را تجربه کند.

پوست خشک


افرادی که پوست خشک دارند به شوینده‌های ملایم‌تر و مرطوب‌کننده‌های قوی‌تر نیاز دارند. این افراد باید دنبال محصولاتی باشند که حاوی مواد زیر است:

 • هومکنتانت‌ها یا مواد جاب رطوبت که رطوبت را در پوست نگه می‌دارند مثلا گلیسیرین یا هیالورونیک اسید

 • روغن‌هایی که رطوبت خود پوست را داخل پوست زندانی می‌کنند مثل روغن جوجوبا، لانولین و شی باتر

محصولاتی که حاوی الکل، رتینوئید، آلفا هیدروکسی اسید یا رایحه‌های شدید هستند، پوست را خشک می‌کنند و بهتر است که از آن اجتناب کنید.

افرادی که پوست خشک دارند ممکن است لازم باشد که چند بار در روز از مرطوب‌کننده استفاده کنند؛ به‌خصوص بعد از حمام کردن و شستن دست‌ها. برای شست‌وشو بهتر است از آب ولرم به جای آب داغ استفاده کنید. مدت جمام کردن و دوش گرفتن خود را کاهش دهید.

در فصل‌هایی که هوا خشک است، داخل خانه از دستگاه‌های رطوبت‌ساز استفاده کنید.

پوست چرب


هر کسی ممکن است دچار آکنه شود ولی افرادی که پوست چرب دارند، بیشتر از همه مستعد جوش و آکنه هستند.

متخصصان پوست به این افراد توصیه می‌کنند که از محصولات غیر کومدوژنیک استفاده کنند. این محصولات در واقع از موادی تشکیل می‌شوند که منافذ پوست را نمی‌بندند. بسته نشدن منافذ پوست به این معنی است که کمتر دچار جوش می‌شوند.

افرادی که پوست چرب دارند باید از مرطوب‌کننده‌های ملایم‌تر استفاده کنند تا به چربی پوست اضافه نکنند. برای این افراد، مرطوب‌کننده‌های فاقد چربی انتخاب بهتری است.

بعضی از مرطوب‌کننده‌ها حاوی موادی هستند که چربی پوست را جذب می‌کنند. مثلا:

 • نشاسته‌ها، مانند نشاسته ذرت یا برنج

 • خاک رس، مانند کائولن یا بنتونیت

 • سیلیکون‌ها، مانند دایمتیکون

ضدآفتاب‌های بدون چربی حاوی زینک‌اکساید یا دی‌اکسیدتیتانیوم نیز می‌توانند به کاهش چربی و جوش کمک کنند.

افرادی که پوست چرب دارند باید از پاک‌کننده‌های قوی و محصولات حاوی الکل اجتناب کنند. در حالی که این شوینده‌ها می‌توانند به طور موقت پوست چرب را مات کنند، اما در نهایت باعث خشکی آن می‌شوند و باعث می‌شوند پوست، چربی بیشتری تولید کند. همچنین استفاده از لوازم آرایش مبتنی بر آب به جای محصولات روغنی ایده‌ی خوبی است.

افرادی که پوست چرب دارند می‌توانند از ورقه‌های نازک مخصوص جذب چربی در طول روز استفاده کنند تا چربی پوست را بگیرند و از شدت براق بودن آن بکاهند. اگر چربی صورت شما غیرقابل‌کنترل شده شاید لازم باشد که با متخصص پوست، مشورت کنید.

پوست مختلط


افرادی که پوست مختلط دارند بهتر است که توصیه‌های مرتبط با پوست چرب را دنبال کنند. یعنی از شوینده‌های ملایم‌تر استفاده کنند و محصولاتی بخرند که فاقد چربی و سبک باشد. فقط برای قسمت‌هایی از پوست که خشک است می‌توانید از مرطوب‌کننده‌های قوی‌تر استفاده کنید.

پوست حساس


افرادی که پوست حساس دارند باید بیشتر از بقیه در خرید محصولات آرایشی و بهداشتی دقت کنند. نکات زیر برای این دسته از افراد، مفید است:

 • استفاده از محصولات ضدحساسیت و بدون عطر با مواد تشکیل‌دهنده‌ی ساده.

 • استفاده از ضد‌آفتاب‌های معدنی حاوی اکسید روی یا دی‌اکسید تیتانیوم به جای ضدآفتاب‌های شیمیایی حاوی اکسی‌بنزون.

 • امتحان کردن محصولات جدید روی ناحیه‌ی کوچکی از پوست برای اطمینان از اینکه مشکلی برای پوست صورت ایجاد نمی‌کنند.

نکته پایانی


نوع پوست هر فرد به مرور زمان در طول زندگی به دلیل تغییرات مختلفی که در بدن ایجاد می‌شود، ممکن است تغییر کند. از جمله دلایلی که باعث تغییر نوع پوست می‌شود می توان به بارداری، یائسگی، مصرف داروهای خاص، افزایش سن، نقل مکان به یک محیط با آب‌وهوای جدید و مواجهه با آلاینده‌ها و عوامل محرک، اشاره کرد.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
ناگفته هایی از ساده زیستی سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس‌‌جمهوری که سال‌ها اجاره‌نشین بود! (149 نظر) نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... (76 نظر) رونالدو کچل کرد ؛ چهره ابرستاره فوتبال جذاب‌تر شد (67 نظر) زیباترین اسم های فرزندان بازیگران ایرانی همراه با معنا/ از محسن تنابنده تا شهاب حسینی و ... (38 نظر) نگاهی به حیاط باصفا و دلباز ویلای زیبای بیرانوند و اکرم بانو با نگهبان مجهز +عکس/ دارندگی و برازندگی یعنی این! (31 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (11 نظر) دانلود آهنگ جدید "خداحافظ" عرفان طهماسبی/ در سکوت شب خانه زد فریاد اما تو نشنیدی...+فیلم (10 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (7 نظر) صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ کردی محلی +ویدئو/چه خوب میخونه... (7 نظر) خلاقیت باحال بهرنگ علوی برای تبریک گفتن تولد بهرام افشاری/ اگه فرانسه به ایفل می‌نازه و ...+عکس (7 نظر) چهره های غمگین دختر سیدابراهیم رئیسی و پسر حسین امیرعبداللهیان در مراسم بزرگداشت پدرشان در دانشگاه+عکس (4 نظر) واکنش بسیار جالب نوازنده خیابانی به حضور عادل فردوسی پور در میان مردم عادی/آهنگو کوبید از نو ساخت+ فیلم (6 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای بی نظیر هندونه فروش دوره گرد/ دیشب با دلم خلوتی داشتم... چه خوش احوالی داشتم+فیلم (5 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (5 نظر) یک روایت تاریخی : 70 سال پیش، ملاقات خصوصی آقا تختی و شاه مخلوع در رامسر (5 نظر)
دیگران می‌خوانند   
کنایه سنگین و تند و تیز عادل فردوسی‌پور به صدا و سیما+ویدیو فیلم نوازندگی مرد عاشق پیشه که تماشاگران را شگفت زده کرد لنگه کفش رونالدو از جنس طلا+عکس/ قبول دارین لیاقتشو داشت؟😎 معرفی بامزه‌ترین مهمان احسان علیخانی در جوکر 2 با کلاه جوجه‌ای و عربده های پر سرو صداش+ویدیو تشکر علی دایی به زبان انگلیسی از هدیه لاکچری باشگاه الهلال+ویدیو اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم! عکس های هنری مژده لواسانی با چاشنی شعر در اصفهان/ از من نخواه بی تو به پا خیزم... شباهت عجیب بازیگر نقش شاه پهلوی در سریال امریکایی آخرین شاه ! + عکس آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟! چیدمان میز صبحانه مینا مختاری به سبک رستوران های 5 ستاره /خیلی هم خوش سلیقه+عکس بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی رونمایی از معشوقه زیبای ایرانی که رقیب عشقی فرهاد شد+عکس صحبت های خنده دار آقای موسوی واعظ: وقتی امام جماعت نیت پشت سری رو میشنوه که میگه هر چی گناه کردم به گردن امام جماعت الله اکبر+ویدئو😂👌 شهید رئیسی به دنبال حقوق زنان در سینما شعر احساسی امید عالیشاه برای پرسپولیس/ مهاجم پرسپولیسی گُل کاشت +عکس دانلود آهنگ جدید «منو تو شاید دنیامون یکی بود» حامیم +فیلم/ قصه عشق من و تو عشق تو یه نگاهه... حضور هنرمندان در منزل حسین امیرعبداللهیان برای عرض تسلیت+عکس/ بغض سنگین همسر و پسر وزیر شهید با دیدن تابلوی چهره ایشان مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از خوانندگی پسر خوش صدا با آهنگ شیرین لبی شیرین تبار مست و می آلود و خمار +ویدئو دو نفر از یک گروه سریال ساز غرق شدند! پیش بینی جالب شهید آل هاشم از شهادت خود!+ فیلم بشقاب غذای سالم و آبمیوه طبیعی مرتضی پورعلی گنجی مدافع پرسپولیس در یک رستوران/آقای سالم خور +عکس همسر وفادار آیت الله رئیسی به درس و دانشگاه خودش برگشت+عکس نگاهی به تیپ تازۀ «سوسانو» به عنوان داور «عصر جدید» +عکس تهران قدیم؛آب تنی در جوب، آفتاب گرفتن در خیابان؛ 60 سال قبل یخ در تهران کمیاب شد+عکس ماجرای فیلم عجیب پخش شده از داخل زندان قزل حصار/ زندانیانی که دو قورت و نیمشون هم باقیه (تصاویر) سفر به تهران قدیم؛ آگهی کافه مشهور تهران: من که هر شب می‌روم! سنگ تمام ناصر زینعلی برای حامیم خواننده جوان ایرانی بعد از تصادف شدید/ بخاطرش آهنگ قلب منی رو خوند+ویدیو درخواست یکجای سجاده، عبا و انگشتری که رهبر معظم انقلاب باهاش نماز شب میخونه+ویدئو تمرینات سخت ورزشی رامین رضاییان ستاره تیم ملی در یک باشگاه مجهز+ فیلم/ مرد خستگی ناپذیر فوتبال💪 ماجرای اخراج 6 ایرانی از عربستان پس از بازداشت و بازجویی + فیلم روایت داماد اردوغان از فرستادن پهپاد به ایران+ ویدیو اولین عکس از حامیم، خواننده جوان و محبوب ایرانی روی تخت بیمارستان/ زود خوب شو نامه مهم و تاریخی رهبر انقلاب به دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا لحظه مسلمان شدن عموی کریستیانو رونالدو در مسجد+ویدیو اختلاف شدید مازیار لرستانی با منوچهر هادی بر سر رابعه اسکویی در حواشی داغ پنجشنبه 10 خرداد 1403 نگاهی به کالسکه باکلاس پسر مینا مختاری و بهرام رادان / گردش مادرانه مینا خانومم و آقا پسرشون روایت جالب سوگل خلیق از تجربه کار با رضا عطاران+ویدیو بعد از 10 سال آموزش جنسی به کوکان در انگلیس لغو شد! چهره غمگین لاریجانی، شمخانی و دولتمردان در مراسم بزرگداشت شهید رئیسی+عکس ماجرای باحال چشم روشنی پسرهای المیرا شریفی مقدم در بیمارستان/ رامبد جوان از خنده ترکید!+ویدیو
تیتر امروز   
اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم!
آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟!
بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی
رونمایی از معشوقه زیبای ایرانی که رقیب عشقی فرهاد شد+عکس
شهید رئیسی به دنبال حقوق زنان در سینما
دانلود آهنگ جدید «منو تو شاید دنیامون یکی بود» حامیم +فیلم/ قصه عشق من و تو عشق تو یه نگاهه...
دو نفر از یک گروه سریال ساز غرق شدند!
همسر وفادار آیت الله رئیسی به درس و دانشگاه خودش برگشت+عکس
ماجرای فیلم عجیب پخش شده از داخل زندان قزل حصار/ زندانیانی که دو قورت و نیمشون هم باقیه
ماجرای اخراج 6 ایرانی از عربستان پس از بازداشت و بازجویی + فیلم
نامه مهم و تاریخی رهبر انقلاب به دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا
اختلاف شدید مازیار لرستانی با منوچهر هادی بر سر رابعه اسکویی در حواشی داغ پنجشنبه 10 خرداد 1403
بعد از 10 سال آموزش جنسی به کوکان در انگلیس لغو شد!
دومین گزارش ستاد کل نیروهای مسلح درباره بالگرد رئیس‌جمهور ؛ بررسی اثر جنگ الکترونیک و خرابکاری
فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 10 خرداد ماه 1403
منتخب روز   
سلیقه تحسین برانگیز همسر و دختران سید ابراهیم رئیسی در چیدن میزعزای رئیس جمهور شهید با عکسی مشهور از ایشان در سازمان ملل + عکس مراعات همسر به سبک رئیس جمهور شهید؛ از عدم مخالفت با تغییر رشته جمیله علم الهدی از مامایی به علوم انسانی تا کنار آمدن با روزهایی که غذایی در خانه پخته نمیشد+ویدیو سینه زنی شهید آیت الله آل هاشم در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو/ لحظات تکان‌دهنده وداع پدر شهید مالک رحمتی با پسرش ... +ویدئو شهید آل هاشم، امام‌ شنبه تا جمعه!+ویدئو/پدر معنوی آذربایجان... حیات وحش بدون سانسور/ ترس، دلهره + فیلم تصاویر باورنکردنی از دوقلوهایی با سه پا و چهار دست مداحی شهید مالک رحمتی در مراسم پیاده روی اربعین در کربلا+ویدیو نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... دروغ مصلحتی حاج آقا دانشمند به همسرش که 30 سال سر به مهر ماند و اکنون فاش شده است/ خانومم ناراحت شد و گریه کرد+ فیلم تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله در تبریز+عکس حضور شهید مالک رحمتی در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو