ساعدنیوز
ساعدنیوز

همه چیز در مورد حساب وکالتی سامانه یکپارچه خودرو!

  سه شنبه، 02 خرداد 1402   زمان مطالعه 8 دقیقه
همه چیز در مورد حساب وکالتی سامانه یکپارچه خودرو!
داشتن حساب وکالتی سامانه یکپارچه عرضه خودرو از جمله مهم ترین مراحلی است که متقاضیان خودرو از این سامانه باید از آن برخوردار بوده و با نحوه افتتاح حساب و تمدید آن آشنایی داشته باشند زیرا در غیر این صورت، امکان خرید خودرو با قیمت کارخانه و بدون قرعه کشی میسر نخواهد بود. در ادامه هر آنچه که باید در مورد حساب وکالتی لازم است بدانید ارائه خواهیم داد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت، برای حذف قرعه کشی خودرو و بهره بردن تمامی شهروندان، از امکان خرید ماشین، به قیمت کارخانه، همچنین، برای برقراری توازن میان عرضه و تولید خودرو و تقاضای آن، طرح فروش یکپارچه خودرو را پیش بینی و در این راستا، سامانه طرح فروش یکپارچه خودرو را راه اندازی نمود.

شرایط افتتاح حساب وکالتی سامانه یکپارچه

 • قبل از ذکر شرایط افتتاح حساب وکالتی سامانه یکپارچه خودرو، لازم به توضیح است که متقاضی خرید ماشین از شرکت های خودرو سازی ای که خودرو خود را از طریق این سامانه، بدون قرعه کشی، به متقاضیان و شهروندان می فروشند، باید سه مرحله را طی نماید.

 • اولین مرحله از این سه مرحله، پیش‌ ثبت نام متقاضیان، برای لیست نوبت دهی می باشد و لازمه انجام این امر، داشتن حساب وکالتی، در بانک های عاملی است که شرکت خودرو ساز مورد نظر فرد، نظیر ایران خودرو، کرمان موتور و .... معرفی کرده اند.

 • بدین صورت که متقاضی خرید ماشین، باید مبلغی را که شرکت خودرو ساز مورد نظر او، برای حساب وکالتی اعلام نموده، در بانک های عامل مد نظر شرکت خودرو ساز، به‌ نام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، واریز کرده و تا زمان اعلام نتایج نوبت دهی یا هر زمانی که خودرو ساز اعلام کند، اقدام به مسدود سازی پول حساب وکالتی نماید؛ در غیر این صورت، پیش ثبت نام یا ثبت نام او، ملغی خواهد شد. با این توضیحات، شرایط افتتاح حساب وکالتی سامانه یکپارچه عرضه خودرو عبارتند از:

 1. متقاضی، حداقل 18 ساله، دارای گواهینامه رانندگی معتبر، یعنی دارای تاریخ اعتبار و همچنین، دارای سایر مدارک مورد نیاز این امر، یعنی مدارک هویتی باشد.

 2. متقاضی، حساب وکالتی را به نام خود، آن هم در بانک عاملی که شرکت خودرو ساز مورد نظر او، نظیر ایران خودرو، کرمان موتور و... برای حساب وکالتی خرید ماشین از سامانه فروش یکپارچه خودرو، معرفی کرده اند، افتتاح نماید.

 3. متقاضی، مبلغ مورد نظر حساب وکالتی را به نام به‌ نام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان، واریز نموده و وجه را مسدود و بلوکه نماید؛ چراکه در غیر این صورت، یعنی در صورت برداشت وجه و بلوکه نکردن آن، ثبت نام یا پیش ثبت نام او، ملغی خواهد شد.

 4. متقاضی، دارای پلاک انتظامی فعال نبوده و طی 48 ماهه گذشته، در شرکت‌ های ایران خودرو و سایپا و طی 24 ماهه گذشته از سایر شرکت‌ های خودروسازی، نسبت به ثبت نام و یا صدور فاکتور (تمامی روش‌های فروش سامانه خودروسازان، بورس کالا و ...) اقدام ننموده‌ باشد.

نحوه افتتاح حساب وکالتی

یکی از پرسش های رایج افراد متمایل به خرید خودرو از سامانه فروش یکپارچه ماشین، مبنی بر این است که چگونه حساب وکالتی باز کنیم و آیا ایجاد غیر حضوری حساب وکالتی، در بانک های عامل مد نظر خودرو سازان، میسر است؟ لذا، در این بخش، نحوه افتتاح حساب وکالتی سامانه یکپارچه عرضه خودرو، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

 • در پاسخ به این پرسش که حساب وکالتی سامانه یکپارچه خود را چگونه باز کنیم، باید گفت، این امر، هم به صورت حضوری و هم به صورت غیر حضوری، امکان پذیر است و ایجاد حساب وکالتی غیر حضوری یا اینترنتی، صرفا بسته به بانک عامل شرکت مورد نظر خودروسازی دارد که فرد، قصد دارد از طریق سامانه فروش یکپارچه خودرو، اقدام به خرید خودرو از او نماید.

 • با این توضیح که چنانچه فرد، در بانک عامل مورد نظر خودرو ساز، حساب داشته و بانک عامل نیز، از سایت و سامانه اینترنتی، برخوردار بوده، کافی است تا متقاضی، به سامانه بانک مورد نظر خود، مراجعه کرده و نسبت به وکالتی نمودن حساب خود، به نام حساب وکالتی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان اقدام کند. همچنین، در شرایطی که فرد در بانک عامل، حساب نداشته و در سامانه بانک، امکان افتتاح حساب آنلاین وجود دارد، متقاضی می تواند، آنلاین، در بانک عامل، اقدام به افتتاح حساب وکالتی سامانه یکپارچه عرضه خودرو نماید.

 • اما، در شرایطی که بانک عامل مد نظر شرکت خودرو سازی که فرد، قصد خرید خودرو از آن را دارد، سایت اینترنتی نداشته و یا فرد، در آن بانک حساب بانکی ندارد، در پاسخ به این پرسش که حساب وکالتی سامانه یکپارچه خود را چگونه ایجاد کنیم؟ باید گفت، فرد باید، با در دست داشتن مدارک لازم، همچنین مبلغ مورد نیاز برای حساب وکالتی، به بانک عامل مد نظر خودرو ساز، مراجعه و اقدام به افتتاح حساب وکالتی به نام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نماید.

تمدید حساب وکالتی سامانه یکپارچه خودرو

چگونگی و امکان تمدید حساب وکالتی سامانه یکپارچه خودرو، پرسش اغلب افرادی است که پیش از این، در طرح های گذشته ثبت نام نموده اند اما به هر دلیلی، موفق به استفاده از امتیاز خود نگشته اند و اکنون، قصد دارند در اردیبهشت ماه سال 1402، مجددا، در سامانه فروش یکپارچه خودرو، ثبت نام و اقدام به خرید خودرو نمایند.

 • در وهله اول باید اشاره کرد، بنا بر تبصره 3 آخرین اطلاعیه ای که در سامانه esalecar.ir قرار داده شده و مقرر می دارد: " امکان ثبت نام هر متقاضی که پیش از این، در لیست نوبت دهی طرح اول سامانه یکپارچه و خودروهای وارداتی قرار گرفته اند، وجود ندارد مگر آنکه انصراف خود را تا تاریخ 1402/02/20 در سامانه های مربوطه ثبت نماید." باید گفت؛

 • در صورتی که متقاضی، در طرح های قبلی و مذکور در تبصره ماده 3، ثبت نام بوده و تا تاریخ 1402/02/20، انصراف نداده، حتی در صورت داشتن حساب وکالتی، نمی تواند اقدام به پیش ثبت نام و ثبت نام مجدد نموده یا در صورت وجود امکان تمدید، حساب وکالتی خود را تمدید کند.

 • در شرایطی که متقاضی، پیش از این، حساب وکالتی داشته، اقدام به انصراف تا تاریخ مذکور نیز نموده، با توجه به اینکه در اطلاعیه این دوره، تصریح شده "وکالتی نمودن حساب شخصی متقاضی، به‌ نام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان" صورت گیرد، برای تمدید، دو حالت، متصور است؛

 • اول اینکه، در صورتی که حساب وکالتی فرد در بانک عامل مورد نظر خودرو سازی که متقاضی، قصد خرید ماشین از آن را دارد بوده، فرد باید، به بانک، مراجعه و در صورت امکان، اقدام به وکالتی نمودن حساب، به‌ نام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نماید و در صورت عدم امکان، مجددا، تحت عنوان حساب وکالتی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان، حساب وکالتی ایجاد کند.

 • دوم اینکه، اگر فرد تا کنون، حساب وکالتی نداشته یا حساب او، در بانک های عامل مورد نظر شرکت خودرو سازی که فرد، قصد خرید خودرو از آن را دارد نیست، امکان تمدید، وجود ندارد و فرد باید به بانک عامل مد نظر خودرو ساز رفته و اقدام به افتتاح حساب وکالتی، به‌ نام سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان نماید.

مبلغ حساب وکالتی سامانه یکپارچه خودرو

همانطور که در تیترهای قبلی مقاله ذکر شد، برای خرید ماشین از سامانه یکپارچه فروش خودرو، فرد باید، حساب وکالتی سامانه یکپارچه عرضه خودرو داشته و از سایر شرایطی که برای استفاده از این طرح، ذکر شده، برخوردار باشد.

 • از جمله شرایطی که برای حساب وکالتی سامانه فروش یکپارچه خودرو، وجود دارد و باید مد نظر متقاضی قرار گیرد، بلوکه کردن مبلغی مشخص، در حساب وکالتی است و این امر، سبب طرح این پرسش می گردد که مبلغ حساب وکالتی سامانه یکپارچه خودرو چقدر است؟

 • در پاسخ به این پرسش، باید گفت، در گذشته و طرح های قبلی، هر خودرو ساز، به تناسب خودرو، مبلغی متفاوت را ذکر می کرد اما، بر اساس آخرین اطلاعیه، تا زمان نگارش این محتوا، یعنی اردیبهشت ماه سال 1402، مبلغ حساب وکالتی سامانه یکپارچه عرضه خودرو، برای تمامی شرکت های خودرو سازی، اعم از کرمان موتور، سایپا، مدیران خودرو و فردا موتورز، 100 میلیون تومان است و این مبلغ، باید تا زمان اعلام نتایج نوبت دهی یا هر زمانی که خودرو ساز اعلام کند، در حساب، مسدود بماند.

بانک های عامل حساب وکالتی سامانه یکپارچه عرضه خودرو

در خصوص بانک های عامل حساب وکالتی سامانه یکپارچه عرضه خودرو، لازم به توضیح است که با توجه به اینکه 4 شرکت خودرو سازی، اعم از سایپا، ایران خودرو، فراز موتورز و کرمان موتور، در طرح فروش خودرو، از طریق سامانه یکپارچه عرضه خودرو، شرکت کرده اند، نمی توان بانک های عامل یکسانی را برای حساب وکالتی سامانه یکپارچه عرضه خودرو نام برد.

 • چرا که هر شرکت خودرو سازی، بانک های عامل مد نظر خود را اعلام می نماید و چنانچه شخص بخواهد از شرکت مد نظر خود، به عنوان مثال، کرمان موتور، خودرو تهیه کند، باید در بانک عاملی که کرمان موتور، برای حساب وکالتی، اعلام کرده، اقدام به افتتاح حساب وکالتی نماید.

 • بانک های عامل حساب وکالتی ایران خودرو که البته در آینده، ممکن است، تغییر کرده و یا بر تعداد آن ها افزوده شود، تا کنون، بانک رسالت، اقتصاد نوین، آینده، مهر ایران، صادرات، رفاه، ملی، پارسیان، ملت، تجارت، پاسارگاد، توسعه تعاون، دی، کشاورزی، ایران‌زمین، پست بانک و موسسه اعتباری ملل و سپه می باشد.

 • بانک های عامل شرکت بهمن موتور، تا زمان نگارش این محتوا برای افتتاح حساب وکالتی، عبارتند از، بانک های تجارت، ملت و پارسیان، که البته، ممکن است در آینده، بر تعداد آن ها افزوده، یا از تعداد آن ها، کسر گردد.

 • بانک های عامل مدیران موتورز، بانک های گردشگری، سپه، صادرات، تجارت بوده و ممکن است باز هم به تعداد این بانک ها افزوده شود و بانک های عامل کرمان موتور، تا زمان نگارش این مقاله، یعنی 23 اردیبهشت 1402، هنوز مشخص نیست، و طی بخشنامه انتشاری از این شرکت در آینده، مشخص خواهد شد.

سخن پایانی

بنابراین مقصود از حساب وکالتی سامانه یکپارچه عرضه خودرو، حسابی است که متقاضیان خرید خودرو شرکت های خودرو سازی مختلف از طریق این سامانه، باید افتتاح نمایند و مبلغ 100 میلیون تومان را برای مدتی معین، در حساب خود بلوکه کنند. نحوه افتتاح و یا تمدید این حساب، با مراجعه به بانک های عاملی بوده که هر شرکت خودرو ساز، معرفی کرده است. همچنین برای مشاهده ی مطالب مرتبط دیگر میتوانید به بخش آموزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) ارثیه ساده زیستی رهبر انقلاب برای فرزندش، سید مجتبی خامنه‌ای / برگزاری کلاس روی موکت و با پذیرایی یک استکان چای ! (843 نظر) مورد عجیب آگهی اتباع افغانستانی در تهران +عکس / ما ایران رو تخلیه کنیم افغانیا راضی میشن؟ (401 نظر) آخرین لبخند از ته دل عروس و داماد عراقی حین رقص +فیلم / روزگار تحمل شادیشان را نداشت... (317 نظر) غوغای رقص بازنشستگان ارتش با آهنگ شاد اُمید، تو مث گلی ناز و خوشگلی/ همشون گوله نمکن! (261 نظر) ارکستر حماسی اپوزیسیون در آمریکا با خوانندگی لیلا فروهر، دلقک بازی احسان کرمی و گیتارنوازی برزو ارجمند +فیلم 🤦‍♂️🤦‍♂️ (171 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (110 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (98 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای آهنگ عارف توسط شرکت کننده خوش صدا +فیلم/مرا ببوس مرا ببوس برای آخرین بار... (92 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (90 نظر) فرو کردن مداد در سر دانش آموز!+عکس (83 نظر) (عکس) اتاق خواب مجلل فرح پهلوی در کاخ نیاوران / آدم مات و مبهوت می‌مونه از وضعیت زندگیشون! (77 نظر) حیرت داوران صداتو از اجرای زیبای آهنگ قرص قمر بهنام بانی توسط شرکت کننده همیار پلیس +فیلم/ عاشق و دربدرم تویی قرص قمرم... (60 نظر) روایت تاریخی هاشمی رفسنجانی از اولین باری که ساواک امام(ره) را حمام عمومی برده بود (59 نظر) عاشقانه یک مرجع تقلید با همسر فقیدش/ فیلم گریه های سوزناک آیت الله جوادی آملی بر سر مزار عشق اش (58 نظر) (عکس) رقص کردی بازیکنان اشتوتگارت بعد از برد در بوندس لیگای آلمان / رقص کردی جهانی شد! (54 نظر)
منتخب روز   
(عکس) اجرای حرکت یته پرنده بروس لی توسط رضا عنایتی / اژدها از هانگژو باز می گردد! (ویدئو) مار کبرا یک مار را زنده زنده خورد 2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
قیمت طلا (مثقال 18 عیار، گرم 18 عیار) چهارشنبه 12 مهر!+ جزئیات خودکشی یکی از عاملان قتل مونا حیدری در اهواز، دختری که سرش را در شهر چرخاندند میمون سبز، گران ترین حیوان دنیا+ فیلم راز جسدی با چهره سوخته در مشهد + اعتراف قاتل اما و اگر‌های ارسال نیروی کار ایرانی به عراق کشف مقبرۀ مرموز یک زن یونانی در فلسطین +عکس روایت جالب دختر ناصرالدین شاه از ماجرای گربۀ پدرش! +عکس وزیر نفت: دکل نفتیِ ناپدید شده برای دولت و بابک زنجانی نیست تقلید باشگاه نساجی از پرسپولیس!/ آخرش نتونست نساجی جلوی خودشو بگیره!+ عکس😏 رونمایی محمدرضا گلزار از عقایدش بعد از 46سال استتار!/ مرد بازیگر برخلاف ظاهرش بسیار مذهبی است! رئیس قوه قضائیه : فرماندهی انتظامی توانسته به معنای واقعی کلمه پناه مردم باشد امیرعبداللهیان: نظر ما و عربستان تکرار بازی سپاهان و الاتحاد است جذابیت بهاره رهنما در آستانه ی میانسالی/ خانم بازیگر حسادت شوهر سابقش را برانگیخت! حواشی داغ خبری امروز چهارشنبه 12 مهر ماه 1402 کارخانه تولید مشروب در محوطه دانشگاه علوم پزشکی ایران؟