حرکات کششی عالی که میگرن را از بین می برد

  یکشنبه، 19 دی 1400   زمان مطالعه 11 دقیقه
حرکات کششی عالی که میگرن را از بین می برد
اگر دچار میگرن می شوید، باید بدانید که برخی حرکات در ورزش یوگا برای درمان و کاهش دفعات و شدت سردرد های میگرنی مفید است. ورزش یوگا موجب کاهش فشار خون و ضربان قلب شده و باعث بهبود بدن از وضعیت های استرس زایی همچون میگرن خواهد شد. در ادامه مطلب 5 حرکت کششی که موجب تسکین میگرن می شود ارائه شده است لطفا تا آخر متن با ما باشید.

اگر همواره و به طور مرتب به سردردهای میگرنی دچار می شوید، بدون شک به دنبال راهکارهایی برای مقابله با این مشکل هستید. سردرد یا هر درد دیگری می تواند فعالیت های روزمره را مختل کند و نگذارد مانند همیشه به زندگی اتان برسید. شاید بسیاری از این دردها با داروها درمان شوند. برای نمونه، پزشکان و متخصصان با تجویز برخی داروها می توانند به شما برای مقابله با میگرن و نشانه های آن کمک کنند. با وجود این، راهکارهای طبیعی گوناگونی هم برای درمان این مشکل وجود دارند. یکی از این راهکارها ورزش کردن و انجام برخی حرکات کششی است.

برخی حرکات کششی می توانند با از بین بردن تنش موجود در بالاتنه و گردن به کاهش سردردهای میگرنی منجر شوند. این حرکات به طور معمول ساده هستند و برای انجام آن ها دردسری نخواهید داشت. اگر به دردهای ناشی از میگرن دچار هستید، با ما همراه باشید تا ۵ حرکت کششی را برای کاهش این دردها بررسی کنیم.

میگرن یک بیماری شایع در میان بزرگسالان و بعضا کودکان است. این بیماری موجب بروز سردردهای شدید (به اصطلاح سردرد میگرنی) می شود. میگرن علاوه بر بروز سردرد با علائمی همچون حالت تهوع، استفراغ و حساسیت به نور و صدا همراه است. در بیماری میگرن ممکن است فرد دچار سردردهای ناتوان کننده شده که متخصصان آنها را از عوامل اصلی بروز معلولیت در سراسر جهان می دانند.

اغلب سردردهای میگرنی در اوایل بزرگسالی آغاز می شود. بعضی از افراد آنها را چندین مرتبه در هفته و بعضی دیگر گاه به گاه تجربه می کنند. افراد برای درمان و کاهش علائم میگرن از داروها و مکمل های مناسب استفاده می کنند.

سر درد

آیا حرکات کششی می توانند برای مقابله با میگرن مفید باشند؟

اگر حرکات کششی را به طور منظم انجام دهید، آن ها می توانند به آرامش ذهن و بدن کمک کنند. یوگا یکی از ورزش های محبوب و شناخته شده ای است که آمیزه ای از حرکات کششی و تکنیک های تنفسی و ذهن آگاهی به شمار می رود و برای کاهش استرس و تنش هایی که سردردهای میگرنی را به دنبال دارند، به کمک شما می آید. برخی حرکات و تمرینات یوگا به عنوان راهکارهایی مناسب برای مقابله با میگرن شناخته می شوند.

پژوهش های بسیاری این موضوع را تأیید می کنند. یک پژوهش در سال ۲۰۲۰ نشان داد که انجام دادن یوگا در کنار مصرف داروها می تواند تأثیر بیشتری روی میگرن نسبت به مصرف داروها به تنهایی داشته باشد. در سال ۲۰۱۴ هم به این نتیجه رسیدند که یوگا میزان و شدت سردرد در افراد مبتلا به میگرن را کاهش می دهد.

با توجه به این پژوهش، یوگا و حرکات کششی می توانند به روش های گوناگونی به مقابله با میگرن کمک کنند. این ورزش هورمون های استرس را کاهش می دهد و واکنش بدن به استرس را هم بهبود می بخشد. افزون بر این، حرکات کششی هم از آنجا که شامل تنفس آرام و ژرف می شوند، می توانند «دستگاه عصبی خودمختار» را تنظیم کرده و به واکنش بهتر بدن نسبت به استرس کمک کنند.

انجام حرکات کششی ماهیچه های شما را شل کرده و تنش های فیزیکی را برطرف می کند. این موضوع می تواند به مدیریت و مهار حملات میگرنی منجر شود، زیرا تنش های فیزیکی تأثیر منفی فراوانی روی میزان درد و استرس بدن می گذارند.

با وجود همه ی این ها، باید یادتان باشد که همه ی حرکات و تمرین های یوگا هم برای مقابله با میگرن مناسب نیستند. به گفته ی بنیاد میگرن آمریکا، حرکات ملایم و ساده بهترین گزینه هستند. حرکات دشوار که فشار زیادی به بدن و ماهیچه ها وارد می کنند و معمولا پیچیده هستند، نه تنها دردتان را کاهش نمی دهند، بلکه ممکن است به بدتر شدن شرایط شما هم منجر شوند. خوشبختانه حرکات گوناگون بسیاری وجود دارند که فشار زیادی به بدن وارد نمی کنند و می توانند استرس و تنش شما را کاهش دهند. در ادامه ۵ نمونه از این حرکات را آورده ایم.

۵ حرکت کششی برای مقابله با میگرن و سردرد

شما با انجام درست حرکات زیر می توانید تنش و استرس موجود در ماهیچه های بالاتنه، گردن و شانه ها را کاهش دهید و سردردهای ناشی از میگرن را درمان کنید.

۱. خم کردن جانبی گردن (Side neck bend)

«خم کردن جانبی گردن» یک حرکت کششی ملایم است که تنش و فشار روی ماهیچه های گردن و بخش بالایی پشت بدن را برطرف می کند. شما می توانید این حرکت را در حالت نشسته یا ایستاده انجام دهید. به همین دلیل می تواند برای همه مناسب باشد.

برای اجرای این حرکت مراحل زیر را انجام دهید.

 1. ابتدا بایستید یا بنشینید. ستون فقرات خود را صاف نگه دارید، شانه ها را شل کرده و بازوها را کنار بدن آویزان کنید.
 2. گوش سمت راست خود را به سوی شانه ی راست ببرید. دست چپ را به سوی زمین دراز کنید، سپس انگشتان آن را رو به بالا بگیرید.
 3. به حالت آغازین بازگردید و همین کار را برای سوی دیگر بدن تکرار کنید.

خم کردن جانبی گردن

۲. خم شدن رو به جلو نشسته (Seated forward fold)

قرار دادن سر و پیشانی روی سطوح گوناگون می تواند بسیار آرامش بخش باشد. به همین دلیل است که حرکت «خم شدن رو به جلو نشسته» که به آن «خم جفت پا رو به جلو» هم می گویند، برای کاهش سردرد و مقابله با میگرن بسیار مناسب است. این حرکت همچنین ماهیچه های پاها را هم شل و رها می کند و منجر به کاهش گرفتگی و درد در پاها می شود.

برای اجرای این حرکت مراحل زیر را انجام دهید.

 1. روی زمین بنشینید و پاهای خود را رو به جلو دراز کنید. اگر نیاز داشتید، یک حوله یا پتو زیر باسن خود قرار دهید.
 2. انگشتان پا را رو به بالا بگیرید، به گونه ای که انگار کف پاهایتان را به یک دیوار چسبانده اید. اکنون ستون فقرات خود را صاف کنید و کش دهید.
 3. از باسن به جلو خم شوید و بالاتنه را به ران ها برسانید. اگر خواستید می توانید زانوها را کمی خم کنید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید.
 4. پیشانی خود را روی پاها بگذارید و دست هایتان را هم روی پنجه ی پاها قرار دهید. ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید.

خم شدن رو به جلو نشسته

۳. حرکت کشش کودک (Child’s pose)

حرکت «کشش کودک» یکی از کهن ترین حرکات یوگا به شمار می رود. این حرکت برای سلامت بدن بسیار مفید است، به ویژه اگر بازوها را کنار بدن دراز کنید. این حرکت جدا از آرامش بخشیدن به ذهن و روان شما، همچنین منجر به کشیده شدن بخش بالایی پشت بدن می شود و استرس و درد ناشی از میگرن را کاهش می دهد.

برای اجرای این حرکت مراحل زیر را انجام دهید.

 1. روی زمین زانو بزنید. زانوها را به سوی بیرون و پهنای زیرانداز یوگای خود باز کنید. شست پاها باید روی زمین باشند و باسن خود را هم روی پاشنه ی پاها قرار دهید.
 2. ستون فقرات خود را صاف کنید، کش دهید و دستانتان را روی ران ها بگذارید.
 3. اکنون بالاتنه را بین ران ها قرار دهید و دست ها را رو به جلو دراز کنید. پیشانی خود را روی زیرانداز بگذارید و گردن، شانه ها و بازوهای خود را شل کنید. ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید. شما همچنین می توانید بازوهای خود را کنار بدنتان و رو به عقب دراز کنید. برای این کار کافی است بازوها کنار بدن قرار بگیرند، دست ها زیر باسن و کف آن ها هم رو به بالا باشد.

حرکت کشش کودک

۴. حرکت نخ کردن سوزن (Thread the needle)

اگر در شانه های خود تنش احساس می کنید، حرکت «نخ کردن سوزن» می تواند بخش بالایی پشت بدن را کش دهد و با چرخاندن پایین کمر، فشار روی شانه ها و بالاتنه را کم کند.

برای اجرای این حرکت مراحل زیر را انجام دهید.

 1. در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید. دست ها را به اندازه ی پهنای شانه باز کنید و پاها را هم به اندازه ی پهنای باسن. ستون فقرات را صاف نگه دارید و پنجه ی پاها را هم روی زیرانداز بگذارید.
 2. بازوی راست خود را زیر بازوی چپ قرار دهید و به سوی چپ خود بروید. گوش و شانه ی راست را به سوی زیرانداز پایین ببرید، ولی پاها و زانوها را حرکت ندهید. به مدت ۳۰ ثانیه در این حالت بمانید. شما همچنین می توانید از یک فوم رولر استفاده کنید و دست خود را روی آن بگذارید و حرکت دهید.
 3. اکنون به حالت آغازین بازگردید و همین کار را برای سوی دیگر بدن تکرار کنید.

حرکت نخ کردن سوزن

۵. حرکت سگ سر پایین (Downward-facing dog)

حرکت «سگ سر پایین» هم یکی دیگر از حرکات کهن یوگا به شمار می رود. گفته می شود با افزایش گردش خون در سر و از میان بردن تنش در سراسر بدن، می تواند راهکار مناسبی برای مقابله با میگرن و سردردهای ناشی از آن باشد.

برای اجرای این حرکت مراحل زیر را انجام دهید.

 1. در حالت چهار دست و پا قرار بگیرید. دست ها را به اندازه ی پهنای شانه و پاها را هم به اندازه ی پهنای باسن باز کنید. ستون فقرات را صاف نگه دارید و خم نکنید.
 2. کف دست ها را به زیرانداز فشار دهید، پنجه های پا هم روی زمین و رو به جلو باشند. باسن را بالا ببرید تا پاها و ران ها صاف شوند، ولی از قفل کردن کامل زانو (صاف شدن کامل پا) خودداری کنید.
 3. ستون فقرات را کش دهید. اکنون دست و پاها روی زمین قرار دارند و باسن رو به بالا؛ بنابراین، بدن شما باید شکل V معکوس به خود گرفته باشد. می توانید برای ۳۰ ثانیه در این حالت قرار بگیرید، یا حتی تلاش کنید پاشنه ی پای چپ را با دست راست (یا برعکس) نگه دارید.

حرکت سگ سر پایین

سایر درمان های طبیعی برای میگرن

درمان های طبیعی گوناگونی برای مقابله با میگرن وجود دارند. افزون بر انجام حرکات کششی، می توانید از راهکارهای زیر هم کمک بگیرید.

طب فشاری: هنگام انجام طب فشاری، درمان گر از انگشتان و دستان خود برای فشار وارد کردن روی نقاط ویژه ای از بدن استفاده می کند. برخی پژوهش ها ادعا می کنند که این راهکار می تواند به کاهش سردردهای مزمن کمک کند.

رایحه درمانی: رایحه درمانی با کمک روغن های آرامش بخش، مانند اسانس روغنی اسطوخودوس، ممکن است به کاهش استرس منجر شود. استفاده از این اسانس ها هنگام انجام حرکات کششی که پیشتر بررسی کردیم هم می تواند راهکار بسیار مناسبی باشد.

مدیریت استرس: شما می توانید از هر راهکاری که استرس تان را کاهش می دهد کمک بگیرید. تلاش کنید به سراغ سایر روش های کاهش استرس مانند ماساژ یا انجام سرگرمی های دلخوا ه اتان بروید و تنش های روانی را از خود دور کنید.

مکمل ها: بسیاری از مردم ادعا می کنند که مکمل هایی مانند ویتامین D و منیزیم می توانند نشانه ها و سردردهای میگرنی را کاهش دهند. برخی پژوهش ها هم این موضوع را تأیید می کنند، ولی پیش از مصرف هرگونه مکملی حتما از یک پزشک یا متخصص کمک بگیرید و دیدگاه او را بدانید.

افزون بر نکات و راهکارهای بالا، نکات زیر را هم در نظر داشته باشید تا بهتر بتوانید با میگرن مقابله کنید؛

 • به طور منظم به پزشک مراجعه کنید و از وضعیت خود آگاه شوید.
 • با کمک پزشکان از روش های دارودرمانی کمک بگیرید.
 • مصرف کافئین و الکل را کاهش دهید.
 • از محرک های شناخته شده ی میگرن مانند داروها، استرس و دگرگونی های آب وهوایی، خواب، هورمونی و… دوری کنید.
 • به بدن خود آب رسانی کنید و آن را هیدراته نگه دارید.
 • از قرار گرفتن در مکان های روشن یا در معرض نور مستقیم خودداری کنید.
 • به خوبی استراحت کنید و خواب کافی داشته باشید.

سخن پایانی

اگرچه پزشکان و متخصصان با تجویز برخی داروها می توانند به شما برای مقابله با میگرن کمک کنند، ولی شما همیشه هم به دارو نیازی نخواهید داشت. برای نمونه، راهکارهای طبیعی گوناگونی برای درمان این مشکل وجود دارند که یکی از آن ها ورزش کردن و انجام برخی حرکات کششی است.

حرکات کششی معمولا برای از میان بردن تنش و استرس روی بدن مناسب هستند و دردهای بسیاری را برطرف می کنند. برای مقابله با میگرن می توانید از حرکات کششی بالا کمک بگیرید.

جدا از یوگا و حرکات کششی، راهکارهای دیگری هم مانند طب فشاری، رایحه درمانی، مدیریت استرس و مصرف مکمل هایی مانند ویتامین D و منیزیم وجود دارند که می توانند کارآمد باشند.

یکی از تأثیرگذارترین کارها برای مقابله با میگرن و سردردهای ناشی از آن، دور ماندن از استرس است. بنابراین، در کنار کمک گرفتن از این حرکات کششی و سایر روش های درمانی، یادتان باشد خواب کافی داشته باشید، رژیم های غذایی و سبک زندگی سالمی را در پیش بگیرید، از الکل و کافئین دوری کنید و حتما آب کافی هم بنوشید.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
ناگفته هایی از ساده زیستی سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس‌‌جمهوری که سال‌ها اجاره‌نشین بود! (176 نظر) رونالدو کچل کرد ؛ چهره ابرستاره فوتبال جذاب‌تر شد (84 نظر) نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... (77 نظر) زیباترین اسم های فرزندان بازیگران ایرانی همراه با معنا/ از محسن تنابنده تا شهاب حسینی و ... (42 نظر) نگاهی به حیاط باصفا و دلباز ویلای زیبای بیرانوند و اکرم بانو با نگهبان مجهز +عکس/ دارندگی و برازندگی یعنی این! (38 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (11 نظر) دانلود آهنگ جدید "خداحافظ" عرفان طهماسبی/ در سکوت شب خانه زد فریاد اما تو نشنیدی...+فیلم (10 نظر) خلاقیت باحال بهرنگ علوی برای تبریک گفتن تولد بهرام افشاری/ اگه فرانسه به ایفل می‌نازه و ...+عکس (9 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (8 نظر) واکنش بسیار جالب نوازنده خیابانی به حضور عادل فردوسی پور در میان مردم عادی/آهنگو کوبید از نو ساخت+ فیلم (7 نظر) صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ کردی محلی +ویدئو/چه خوب میخونه... (7 نظر) یک روایت تاریخی : 70 سال پیش، ملاقات خصوصی آقا تختی و شاه مخلوع در رامسر (6 نظر) نگاهی به خونه زندگی علی پروین اسطوره فوتبال/ دو دوست در کنار هم برای یادآوری خاطرات (6 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (5 نظر) چهره های غمگین دختر سیدابراهیم رئیسی و پسر حسین امیرعبداللهیان در مراسم بزرگداشت پدرشان در دانشگاه+عکس (5 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خطر از بیخ گوش حامیم گذشت/ پایان 3 عمل موفقیت آمیز +جزئیات عمل رونمایی از مادر جوان الهه حصاری، یلدای سریال 8 و نیم دقیقه/ چقدر کم سن و سال+عکس میکاپ کردن و کرم پودر زدن مزدک رستمی بازیگر نقش برادر یکتا در سریال هشت و نیم دقیقه لذت بخش ترین کار ستاره سادات قطبی در باغ پدری اش/همیشه به خوشی و خنده بانو +فیلم قدم زدن حسین امیر عبداللهیان در محوطه دانشگاه تهران بدون محافظ و تشریفات+عکس/ واکنش و تعجب دانشجویان دیدنیه رونمایی از باغ پدری دردندشت و دلباز ستاره سادات قطبی در اصفهان/ چه هوای سالم و آسمون صافی+عکس چهره شکسته رابعه اسکویی با لباس عروس سفیدش/ رابعه اسکویی طلاق گرفت؟+عکس تیکه سنگین احمدرضا عابدزاده به کریم باقری/ ناراحتی کریم باقری از عقاب+ فیلم گریه های فیلم بردار پرسپولیسی از پشت دوربین/ بغضی که بلاخره شکست+ فیلم با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه گشت و گذاری کوتاه در طلافروشی لوکس شاهرخ استخری+ویدیو/ شغل دوم و پردرآمد آقای بازیگر! عکس جون جونیِ مازیار لرستانی با منوچهر هادی و خانم های بازیگر در پشت صحنه سریال جدیدش/ اختلاف یا اتحاد ؟ مسئله این است! پاسخ قابل تامل و از روی سعه صدر سیدابراهیم رئیسی به تهمت هایی که علیه ایشان زده شد+ ویدیو استوری غم انگیز بازیگران برای غرق شدن عوامل سریال رویای نیمه شب +عکس نگاهی به انگشتر خاص با طراحی باکلاس مینا مختاری همسر بهرام رادان/ واقعا بهشون میاد +عکس تکه‌تکه‌ات می‌کنم؛ ادعای عجیب شریعتی نماینده تهران علیه تاجگردون!+فیلم/ التهاب در جریان بررسی اعتبارنامه ها ماجرای دختری که عکسش در صفحه رشیدپور منتشر شد +عکس تغییر چهره الهه حصاری «یلدا» سریال هشت و نیم دقیقه بعد 8 سال+عکس/ بهش نمیاد 43 سالش باشه این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد استایل باشگاهی رضا گلزار سوپر استار ایرانی/ عضله نمایی آقای بازیگر+ فیلم عکس خانوادگی جذاب از علیرضا طلیسچی +عکس دکوراسیون مدیترانه ای خونه نقلی نسرین نکیسا، بازیگر نقش مادر جیران+فیلم صندلی مشکی پوش سیدابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت رئیس جمهور شهید در محل قدیم مجلس+عکس رونمایی از قاب موبایل بامزه و گوگولی محسن کیایی،مجری خوش خنده صداتو/ چه طرح مردونه جالب و خاصی+عکس نگاهی به خونه زندگی ساده و بدون تجملات سید ابراهیم رئیسی با رونمایی از عکس بزرگ آن شهید روی دیوار+عکس/ ساده زیستی سید محرومان ... مخده های دهه شصتی شاه نشین مینا مختاری با یخدان چوبی ایوان خانه اش/ اینجا خود بهشته😍 4 قاب دلنشین و پرافتخار از مادرانی که نام فرزندانشان برای همیشه در تاریخ ماندگار شد +عکس/ از رهبر معظم انقلاب تا سیدابراهیم رئیسی ظاهر جذاب و زیبای کیسان دیباج، سهراب سریال از سرنوشت بدون گریم تلویزیونی/ مگه داریم این همه تغییر؟+عکس گشت و گذار جذاب همسر شاهرخ استخری با خواهرشوهرش در طبیعت زیبای بلژیک/ عروس نمونه ایرانی+عکس تعریف و تمجید شهید ابراهیم رئیسی از دخترانش و نظرش درباره فرزند پسر و دختر+ویدئو شوخی جالب محمدرضا گلزار با تاریخ ازدواجش در برنامه صدا و سیما+ویدیو (فیلم) گریه های مردانه یک بچه در مترو بعد از اینکه فهمید رئیس جمهور شهید شده/ خاله چرا سقوط کرد؟ از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها... دعوت از رهبر معظم انقلاب برای صرف لوبیا پلو وسط برنامه +ویدئو خاطره اخلاقی میثم مطیعی از شهید رئیسی + فیلم کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود! نگاهی به چمدون و کیف مارکدار و باکلاس رضا گلزار و همسرش آیسان خانوم مخصوص سفرهای خارجی+عکس میز صبحانه رنگارنگ و متنوع سپیده بزمی پور برای خانواده همسرش+عکس /تزئین املت عالی شده... کنایه سنگین و تند و تیز عادل فردوسی‌پور به صدا و سیما+ویدیو فیلم نوازندگی مرد عاشق پیشه که تماشاگران را شگفت زده کرد
تیتر امروز   
خطر از بیخ گوش حامیم گذشت/ پایان 3 عمل موفقیت آمیز +جزئیات عمل
با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه
این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد
از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها...
کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود!
اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم!
آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟!
بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی
رونمایی از معشوقه زیبای ایرانی که رقیب عشقی فرهاد شد+عکس
شهید رئیسی به دنبال حقوق زنان در سینما
دانلود آهنگ جدید «منو تو شاید دنیامون یکی بود» حامیم +فیلم/ قصه عشق من و تو عشق تو یه نگاهه...
دو نفر از یک گروه سریال ساز غرق شدند!
همسر وفادار آیت الله رئیسی به درس و دانشگاه خودش برگشت+عکس
ماجرای فیلم عجیب پخش شده از داخل زندان قزل حصار/ زندانیانی که دو قورت و نیمشون هم باقیه
ماجرای اخراج 6 ایرانی از عربستان پس از بازداشت و بازجویی + فیلم
منتخب روز   
تیکه سنگین احمدرضا عابدزاده به کریم باقری/ ناراحتی کریم باقری از عقاب+ فیلم سلیقه تحسین برانگیز همسر و دختران سید ابراهیم رئیسی در چیدن میزعزای رئیس جمهور شهید در منزلشان با عکسی مشهور از ایشان در سازمان ملل + عکس مراعات همسر به سبک رئیس جمهور شهید؛ از عدم مخالفت با تغییر رشته جمیله علم الهدی از مامایی به علوم انسانی تا کنار آمدن با روزهایی که غذایی در خانه پخته نمیشد+ویدیو سینه زنی شهید آیت الله آل هاشم در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو/ لحظات تکان‌دهنده وداع پدر شهید مالک رحمتی با پسرش ... +ویدئو شهید آل هاشم، امام‌ شنبه تا جمعه!+ویدئو/پدر معنوی آذربایجان... حیات وحش بدون سانسور/ ترس، دلهره + فیلم تصاویر باورنکردنی از دوقلوهایی با سه پا و چهار دست مداحی شهید مالک رحمتی در مراسم پیاده روی اربعین در کربلا+ویدیو نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... دروغ مصلحتی حاج آقا دانشمند به همسرش که 30 سال سر به مهر ماند و اکنون فاش شده است/ خانومم ناراحت شد و گریه کرد+ فیلم تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله در تبریز+عکس