ساعدنیوز
ساعدنیوز

خودم را چگونه دوست داشته باشم؟

  پنجشنبه، 31 فروردین 1402   زمان مطالعه 6 دقیقه
خودم را چگونه دوست داشته باشم؟
در این مطلب از ساعد نیوز قرار است شما را با روش های متفاوت دوست داشتن خود آشنا کنیم و اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم که بتوانید با استفاده از آن ها خودتان را ارزشمند تر کرده و زندگی بهتری داشته باشید.

قبل از اینکه یاد بگیریم چطور باید خودمان را دوست داشته باشیم باید معنی آن را بدانیم. دوست داشتن خود، نوعی حالت قدردانی از خودمان به خاطر عملکردهایمان است. این عملکردها ممکن است حوزه های مختلفی مثل جسم، روح و معنویات ما را شامل شوند. وقتی خودمان را دوست داریم یعنی احترام فراوانی برای خوشبختی و شادی خودمان قائلیم. در واقع دوست داشتن خود یعنی اهمیت دادن به نیازهایمان و چشم پوشی از به زحمت انداختن خودمان برای جلب توجه دیگران. کسی که خودش را دوست دارد به کمتر از چیزی که لایقش باشد راضی نمی شود.

مفهوم دوست داشتن خود می تواند برای هر کسی متفاوت باشد، چون همه ما از روش های مختلف و متفاوتی برای اهمیت دادن به خودمان استفاده می کنیم. فهمیدن اینکه چطور و از چه راه هایی می توانید خودتان را دوست داشته باشید بخش مهمی از سلامت روح و روان شما را تشکیل می دهد.

دوست داشتن خود یعنی به کمتر از آنچه لیاقتش را دارید قانع نباشید و خودتان را همان‌جوری که هستید بپذیرید! سخت است که خودمان را دوست داشته باشیم، چون در جامعه‌ای رشد کرده‌ایم که عشق به خود را به ما یاد نداده‌اند. بااین‌حال دوست داشتن بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید به خودتان بدهید.

دوست داشتن خود برای شما چه معنایی دارد؟

اگر هنوز کاملا متوجه نشده اید که دوست داشتن خودمان یعنی چه، به موارد زیر توجه کنید. دوست داشته خود می تواند یکی از معانی زیر را داشته باشد:

  • صحبت کردن درباره خودمان با محبت و عشق

  • در اولویت قرار دادن خودمان

  • خودداری از قضاوت کردن درباره خودمان

  • اعتماد به خودمان

  • صادق بودن نسبت به خودمان

  • خوش برخورد بودن با خودمان

  • تعیین مرزهای سالم برای خودمان

  • بخشیدن خودمان وقتی فکر می کنیم به اندازه کافی خوب نیستیم یا خوب عمل نمی کنیم

دوست داشتن خود

چرا باید خودمان را دوست داشته باشیم؟

دوست داشتن خود به شما اعتماد به نفس، عزت نفس و احساسات مثبت‌تری می‌دهد. اگر بتوانید خودتان را دوست بدارید، احساس خوشبختی بیشتری در زندگی خواهید کرد و یاد خواهید گرفت که بهتر از خود مراقبت کنید. هرچه کمتر این احساس را نسبت به خود داشته باشید، ناراحت و ناامید‌تر خواهید بود. اگر هر روز بیشتر به خود عشق دهید، آرام‌آرام اوضاع بهتر از چیزی که تصور می‌کنید تغییر خواهد کرد.

روش هایی برای دوست داشتن خود

اگر بتوانید خودتان را کمی بیش تر دوست داشته باشید زندگی برایتان راحت تر خواهد شد و راحت تر می توانید از پس مشکلاتی که بر سر راهتان قرار دارد بر بیایید. در ادامه یک سری از روش هایی را برایتان بررسی می کنیم که می توانید با استفاده از آن ها به این امر دست پیدا کنید.

وقت گذاشتن برای خود

اگر بتوانید وقتی در روز را برای خودتان اختصاص دهید و به خوشگذرانی کردن بپردازید می توانید به فعالیت های مورد علاقه تان پرداخته و احساس بهتری در زندگی پیدا کنید. می توانید در این زمان هر فعالیتی که دوست دارید را انجام دهید.

سفر رفتن

این که بتوانید سالی یک بار به تنهایی سفر کنید می تواند برای شما بسیار جالب و لذت بخش باشد و قدم بسیار بزرگی در این زمینه به حساب می آید.با این کار شما می توانید با فرهنگ های متفاوتی آشنا شده و از یک نواختی زندگی تان رها شوید و همچنین قدمی برای دوست داشتن خود بردارید.

بخشیدن خود

انسان ها می توانند خطا های بسیار زیادی رد زندگی خود داشته باشند از این رو نیازی نیست خودتان را بابت اشتباه هایی که دارید سرزنش کنید و سعی کنید خودتان را دوست داشته و بابت اشتباه هایتان خود را باز خواست نکنید. برای این کار بهتر است دست از حرکت نکشیده و رو به جلو حرکت کنید و اشتباهات خود را در گذشته بگذارید.

نوشتن خاطره ها

اگر می خواهید احساسات خود را بهتر بدانید بهتر است آن ها را روی کاغذ بیاورید. با این کار می توانید بهتر خودتان را بشناسید و با تمامی چیز هایی که دوست دارید کنار بیایید آشنا شوید. این کار نوعی روان درمانی می باشد و باعث می شود شما مشکلات خود را بهتر شناخته و با آن ها بیش تر آشنا شده و همچنین راه حل هایی بهتر برای آن ها پیدا کنید.

سختگیر نبودن

انسان ها در بسیاری از شرایط به خود سخت می گیرند و این کار یکی از طبیعت های انسان می باشد و برای هر فردی امکان دارد رخ بدهد با این حال نیاز است تا اطلاعاتی بسیار زیاد در این زمینه داشته باشید و بدانید که با سخت گیری به جایی نخواهید رسید و برای هر اتفاقی که رخ می دهد خودتان را آزار نداده و آن را بپذیرید.

دختر

مراقبت کردن از خود

اگر می خواهید به بهترین ها در زندگی خود برسید بهتر است از خودتان مراقبت کنید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید در بسیاری از شرایط با خودتان راحت تر کنار آمده و از بروز مشکلات بد تر در زندگی تان پیشگیری کنید. سعی کنید در این میان کار هایی که دوست دارید و فکر می کنید به شما کمک می کند تا بهبود یابید را انجام دهید و برای این کار به کسی حساب پس ندهید.

یاد گیری نه گفتن

انجام دادن کار هایی که باب میل شما نمی باشد ولی آن ها را انجام می دهید تا بتوانید دیگران را راضی نگهدارید بسیار بد می باشد و می تواند منجر به بد شدن حال و احوال شما شود از این رو سعی کنید نه گفتن را یاد گرفته و سعی کنید ان را در هر موقعیتی که دوست نمدارید کاری را انجام دهید به کار ببرید. با این کار بیش تر می توانید بر روی خواسته هایی که دارید متمرکز شوید.

تهیه لیستی از دستاورد ها

برای این که بتوانید به خواسته ها و اهدافی که در زندگی دارید بهتر است یک لیست از خواسته هایتان را تهیه کنید. این کار به شما کمک می کند تا بتوانید در کم ترین زمان به بیش ترین خواسته ها و اهداف خود برسید. سعی کنید در این میان تجسمی از آینده داشته باشید تا بتوانید اهداف خود را بهبود بخشیده و برای این که به آن ها برسید تلاش کنید.

به چالش کشیدن خود

اگر بتوانید خودتان را به چالش بکشید می توانید زندگی بهتری داشته و از تمامی استعداد هایی که دارید نهایت استفاده را انجام دهید. در این میان یادتان باشد که به خودتان سخت نگیرید و سعی کنید زندگی را برای خودتان آسان تر کنید.

استراحت کردن

یکی از روش های دوست داشتن خود این است که به خودتان فرصت استراحت کردن بدهید. در واقع شما با این کار می توانید علاوه بر بهبود وضعیت روانی خود به بهبود وضعیت جسمی تان نیز کمک کرده و خودتان را دوست داشته باشید.

دوست داشتن خود

ارزش دادن به خود

انسان ها در بسیاری از مواقع برای تواضع و فروتنی از ارزش و اعتبار خود می کاهند ولی این موضوع به شدت مخرب می باشد و می تواند شما را از دوست داشتن خود دور نماید. بهتر است در هر شرایطی که دوست دارید ارزش و اعتبار خود را جشن گرفته و آن را بهبود بخشید.

افزایش اعتماد به نفس

بالا بردن اعتماد به نفس یکی از روش های دوست داشتن خود می باشد و شما می توانید به راحتی با این کار خودتان را به خواسته هایتان برسانید. قبل از این که به دیگران اعتماد کنید باید خودتان را باور داشته باشید در غیر این صورت نمی توانید به خواسته هایتان برسید.

سخن پایانی

دوست داشتن خودتان یکی از بهترین کارهاییست که می توانید در حق خودتان بکنید و گاهی اوقات این کار از هر چیزی مهم تر است. اینکه با اعتماد به نفس عاشق خودتان باشید برایتان ارزش و احترام شخصی ایجاد می کند و به طور کلی به شما کمک می کند تا احساس مثبت و خوبی نسبت به خودتان داشته باشید. علاوه بر این وقتی اول یاد می گیرید که خودتان را دوست داشته باشید، راحت تر و بهتر می توانید عاشق فرد دیگری بشوید.

اگر یاد بگیرید چطور خودتان را دوست داشته باشید خوشحال تر و شادتر خواهید بود و متوجه شوید می شوید چطور باید از خودتان مراقبت کنید. کسی که خودش را دوست دارد، خودش را با دیگران مقایسه نمی کند، اعتماد به نفس دارد و نگران فکر و قضاوت دیگران درباره خودش نیست.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) ارثیه ساده زیستی رهبر انقلاب برای فرزندش، سید مجتبی خامنه‌ای / برگزاری کلاس روی موکت و با پذیرایی یک استکان چای ! (843 نظر) مورد عجیب آگهی اتباع افغانستانی در تهران +عکس / ما ایران رو تخلیه کنیم افغانیا راضی میشن؟ (401 نظر) آخرین لبخند از ته دل عروس و داماد عراقی حین رقص +فیلم / روزگار تحمل شادیشان را نداشت... (317 نظر) غوغای رقص بازنشستگان ارتش با آهنگ شاد اُمید، تو مث گلی ناز و خوشگلی/ همشون گوله نمکن! (261 نظر) ارکستر حماسی اپوزیسیون در آمریکا با خوانندگی لیلا فروهر، دلقک بازی احسان کرمی و گیتارنوازی برزو ارجمند +فیلم 🤦‍♂️🤦‍♂️ (172 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (110 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (98 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای آهنگ عارف توسط شرکت کننده خوش صدا +فیلم/مرا ببوس مرا ببوس برای آخرین بار... (92 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (90 نظر) فرو کردن مداد در سر دانش آموز!+عکس (84 نظر) (عکس) اتاق خواب مجلل فرح پهلوی در کاخ نیاوران / آدم مات و مبهوت می‌مونه از وضعیت زندگیشون! (77 نظر) حیرت داوران صداتو از اجرای زیبای آهنگ قرص قمر بهنام بانی توسط شرکت کننده همیار پلیس +فیلم/ عاشق و دربدرم تویی قرص قمرم... (60 نظر) روایت تاریخی هاشمی رفسنجانی از اولین باری که ساواک امام(ره) را حمام عمومی برده بود (59 نظر) عاشقانه یک مرجع تقلید با همسر فقیدش/ فیلم گریه های سوزناک آیت الله جوادی آملی بر سر مزار عشق اش (58 نظر) (عکس) رقص کردی بازیکنان اشتوتگارت بعد از برد در بوندس لیگای آلمان / رقص کردی جهانی شد! (54 نظر)
منتخب روز   
(عکس) اجرای حرکت یته پرنده بروس لی توسط رضا عنایتی / اژدها از هانگژو باز می گردد! (ویدئو) مار کبرا یک مار را زنده زنده خورد 2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
قیمت طلا (مثقال 18 عیار، گرم 18 عیار) چهارشنبه 12 مهر!+ جزئیات خودکشی یکی از عاملان قتل مونا حیدری در اهواز، دختری که سرش را در شهر چرخاندند میمون سبز، گران ترین حیوان دنیا+ فیلم راز جسدی با چهره سوخته در مشهد + اعتراف قاتل اما و اگر‌های ارسال نیروی کار ایرانی به عراق کشف مقبرۀ مرموز یک زن یونانی در فلسطین +عکس روایت جالب دختر ناصرالدین شاه از ماجرای گربۀ پدرش! +عکس وزیر نفت: دکل نفتیِ ناپدید شده برای دولت و بابک زنجانی نیست تقلید باشگاه نساجی از پرسپولیس!/ آخرش نتونست نساجی جلوی خودشو بگیره!+ عکس😏 رونمایی محمدرضا گلزار از عقایدش بعد از 46سال استتار!/ مرد بازیگر برخلاف ظاهرش بسیار مذهبی است! رئیس قوه قضائیه : فرماندهی انتظامی توانسته به معنای واقعی کلمه پناه مردم باشد امیرعبداللهیان: نظر ما و عربستان تکرار بازی سپاهان و الاتحاد است جذابیت بهاره رهنما در آستانه ی میانسالی/ خانم بازیگر حسادت شوهر سابقش را برانگیخت! حواشی داغ خبری امروز چهارشنبه 12 مهر ماه 1402 کارخانه تولید مشروب در محوطه دانشگاه علوم پزشکی ایران؟