ساعدنیوز
ساعدنیوز

میزان، تاثیرات و مکانیزم اثر داروی سفپودوکسیم

  پنجشنبه، 17 آذر 1401   زمان مطالعه 3 دقیقه
میزان، تاثیرات و مکانیزم اثر داروی سفپودوکسیم
سفپودوکسیم یک آنتی‌ بیوتیک وسیع‌ الطیف است، به این معنی که در برابر طیف گسترده‌ای از باکتری‌ها فعال است. از این دارو برای درمان عفونت‌های باکتریایی حادمانند عفونت‌های دستگاه ادراری عفونت‌های پوستی ، سینوزیت و عفونت گوش استفاده می‌شود. در این مطلب به میزان، تاثیرات و مکانیزم اثر داروی سفپودوکسیم می پردازیم با ما همراه باشید .

داروی سفپودوکسیم جزء گروه آنتی بیوتیک های سفالوسپورین است که برای درمان طیف گسترده ای از عفونت های باکتریایی (از جمله فارنژیت، عفونت های دستگاه تنفس، برونشیت مزمن و درمان پنومونی) استفاده می شود. این دارو با جلوگیری از رشد باکتری ها اثر خود را اعمال می کند.

سفپودوکسیم با تداخل در توانایی باکتری ها برای تشکیل دیواره سلولی عمل می کند. دیواره سلولی باکتری ها برای بقای آنها حیاتی است. آنها از ورود مواد ناخواسته به سلول های خود جلوگیری می کنند و از نشت محتویات سلول های خود جلوگیری می کنند. سفپودوکسیم پیوندهایی را که دیواره سلولی باکتری را کنار هم نگه می دارد، مختل می کند. این اجازه می دهد تا سوراخ هایی در دیواره سلول ظاهر شود و باکتری ها را از بین ببرد.سفپودوکسیم یک آنتی بیوتیک وسیع الطیف است که طیف گسترده ای از باکتری ها را که باعث ایجاد طیف گسترده ای از عفونت های رایج می شوند، از بین می برد. سفپودوکسیم از طریق خوراکی برای درمان عفونت های راه های هوایی فوقانی و تحتانی، پوست و بافت نرم تجویز می شود. همچنین ممکن است برای درمان عفونت های دستگاه ادراری استفاده شود.

مکانیزم اثر داروی سفپودوکسیم

فعالیت ضد باکتری سفپودوکسیم ناشی از مهار سنتز دیواره سلولی است. متابولیت فعال سفپودوکسیم ترجیحا به پروتئین متصل شونده به پنی سیلین 3 متصل می شود و در نتیجه مانع تولید پپتیدوگلیکان، جزء اصلی دیواره سلولی باکتریایی، می شود.

فارماکودینامیک سفپودوکسیم

سفپودوکسیم در برابر طیف گسترده ای از باکتری های گرم مثبت و گرم منفی فعال است. سفپودوکسیم در حضور آنزیم های بتالاکتاماز پایدار است. در نتیجه، بسیاری از ارگانیسم های مقاوم به پنی سیلین ها و سفالوسپورین به علت تولید بتالاکتاماز، ممکن است به سفپودوکسیم حساس باشند. سفپودوکسیم توسط بتالاکتامازهای طیف گسترده خاصی غیر فعال شده است. استثنای قابل توجه شامل پسودوموناس آئروژینوزا، انتروکوکوس و باکتروئیدس فراژیلیس است.

فارماکوکینتیک سفپودوکسیم

 1. فراهمی زیستی: 50٪؛ پایدار در برابر اسید
 2. زمان رسیدن به حداکثر غلظت پلاسمایی: حداکثر 1 ساعت
 3. توزیع: توزیع خوبی به بافت ها، از جمله ریه ها و لوزه ها؛ و مایع پلور دارد.
 4. اتصال به پروتئین: 18-23٪
 5. متابولیسم: در کبد به متابولیت فعال متابولیزه می شود.
 6. نیمه عمر: 2-3 ساعت؛ در نارسایی کلیوی افزایش میابد.
 7. دفع: ادرار (80٪ به صورت داروی تغییرنیافته) در مدت 24 ساعت

موارد هشدار و احتیاطات ویژه حین مصرف داروی سفپودوکسیم

 • افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساس تر باشند.
 • در مدت درمان با داروی سفپودوکسیم از انجام واکسیناسیون بدون مشورت با پزشک خودداری نمایید.
 • داروی سفپودوکسیم ممکن است با برخی تست های آزمایشگاهی خاص (از جمله آزمون کومبس و برخی آزمایش های قند ادرار) تداخل کند و باعث نتایج اشتباه شود، لذا پزشک معالج را در جریان مصرف این دارو قرار دهید.

سفپودوکسیم

مصرف داروی سفپودوکسیم در بارداری و شیردهی

برخی از داروها نباید در دوران بارداری یا شیردهی استفاده شوند. با این حال، سایر داروها ممکن است به طور ایمن در بارداری یا شیردهی استفاده شوند که مزایای آن برای مادر بیشتر از خطرات آن برای جنین متولد نشده باشد. اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، همیشه قبل از استفاده از هر دارویی به پزشک خود اطلاع دهید.

 1. این دارو در صورت استفاده توسط زنان باردار مضر شناخته نشده است. با این حال، مانند سایر داروها، باید در دوران بارداری و فقط در صورت لزوم استفاده از آن، به ویژه در سه ماهه اول، استفاده شود. توصیههای پزشکی را از پزشک خود جویا شوید.
 2. این دارو به شیر مادر منتقل می شود. مضر بودن آن در دوران شیردهی مشخص نیست، اما در مادران شیرده باید با احتیاط مصرف شود و تنها در صورتی که سود مورد انتظار برای مادر بیشتر از هر خطر احتمالی برای نوزاد شیرخوار باشد. توصیههای پزشکی را از پزشک خود جویا شوید.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (546 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (284 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (268 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (266 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (144 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (132 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (110 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (108 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (98 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (89 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (79 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (76 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (67 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (60 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (40 نظر)
منتخب روز   
داستان عجیب پسر 14 ساله اندونزیایی که تخم می گذارد +ویدئو باورنکردنی غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله آموزش رقص بندری داشجویان با آهنگ شاد+فیلم / دختر بندری... ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند
تیتر امروز   
چرا بانک ها محکوم به بنگاهداری شده اند؟ جای این دانش‌آموز هیچ وقت پر نخواهد شد! حسادت آیسان به استوری عاشقانه گلزار با گربه اش دردسرساز شد!+ فیلم😦 جنگ جدید در فوتبال ایران؛ سپاهان به طور رسمی از پرسپولیس شکایت کرد جمیله کدیور : اصل هشتادوپنجی کردن قانون عفاف و حجاب ، اهانت به شعور مردم بود اختلاف یکتا ناصر با همسرش در روز اول مدرسه دخترش رسانه ای شد!+ عکس فروش کودک ایرانی هوادار رونالدو در سایت دیوار +عکس لاغری مفرط و عجیب محمدرضا گلزار خبرساز شد! زندگی متاهلی برای گلزار نساخت+ عکس زن زیبا و جذاب که برای سرش 2 میلیون دلار جایزه گداشتند! عکس عاملان تجاوز درسالن زیبایی به دار آویخته شدند!+ جزئیات زنگ خطر برای ظهور شکاف ایرانی-افغانستانی/ حضور افاغنه در ایران بحران ساز می‌شود؟ کوچک ترین دوربین عکاسی دنیا به اندازه دانه برنج +عکس فاطمه حمامی: رونالدو با دیدن من بغض کرد/ پیراهن بالاخره به دستم رسید! زنانی که سالی یکبار همسرانشان را عوض می کنند +عکس/ بی شوهر بمیرید رونالدو بخاطر پوشیدن لباس عربی مسخره شد+عکس