ساعدنیوز
ساعدنیوز

سندرم سازگاری عمومی چیست و چگونه آن را کنترل کنیم؟

  دوشنبه، 12 دی 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
سندرم سازگاری عمومی چیست و چگونه آن را کنترل کنیم؟
همه ما هم استرس مثبت و هم استرس منفی را تجربه کرده‌ایم. سندرم سازگاری عمومی (GAS) تغییراتی فیزیولوژیکی را توصیف می‌کند که بدن هنگام پاسخ به استرس، خودکار دچارشان می‌شود. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر در این خصوص بحث کنیم.

تغییرات فیزیکی بدن در پاسخ به استرس به خودی خود مضر نیستند. با این حال وقتی استرس برای مدت طولانی ادامه یابد و بدن وارد مرحله خستگی شود، می تواند مشکلات طولانی مدت ایجاد کند. شناخت عوامل استرس زا و یادگیری استراتژی های مقابله با استرس می توانند به شما کمک کنند از عواقب استرس مزمن جلوگیری کنید.

آشنایی با سندرم سازگاری عمومی

گفتنی می باشد که ایجاد تغییرات درونی به صورت خودکار به دلیل مواجه شدن با استرس را نمی توان از عوامل خطرناک و مضر به شمار آورد. این در زمانی خطرناک معرفی می شود که استرس در طی طولانی مدت در بدن فرد باقی بماند و به مراتب وارد فاز خستگی شده و فرد را از پای در بیاورد. رسیدن به فاز آخر از این سندرم می تواند فرد را در بسیاری از مراحل زندگی سرخورده کرده و همچنین ادامه زندگی را برای او سخت و پیچیده کند. از این رو با شناخت و بررسی عامل های استرس زا و یادگیری مهارت ها مقابله با استرس به مراتب می تواند به شما چنین کمک کند که از ابتلا به این سندرم و بروز استرس های مزمن در زندگی تا حد قابل توجهی جلوگیری کنید.

دختر تنها

مراحل سندرم سازگاری عمومی

اولین بار هانس سلیه (Hans Selye) مفهوم سندرم سازگاری عمومی را ارائه کرد. او از این اصطلاح برای تعریف تغییراتی فیزیکی استفاده کرد که بدن هنگام استرس متحمل می شود و این را حین آزمایش روی موش های آزمایشگاهی کشف کرد.سندرم سازگاری عمومی در ۳ مرحله رخ می دهد. در هر یک از این مراحل، بدن به روش های مختلف واکنش نشان می دهد. تغییرات فیزیولوژیکی بدن در طول این فرایند می تواند تأثیر منفی طولانی مدت داشته باشد.

مرحله اول: واکنش هشدار

این مرحله واکنش اولیه بدن به استرس است. از این مرحله به عنوان پاسخ جنگ یا گریز نیز یاد می شود. در این مرحله، سیستم عصبی سمپاتیک بدن با ترشح ناگهانی هورمون ها فعال می شود. سیستم عصبی سمپاتیک بخشی از سیستم عصبی خودمختار است که عملکرد قلب، معده، مثانه، روده ها و همچنین عضلات بدن را تنظیم می کند. هنگامی که سیستم عصبی سمپاتیک فعال می شود، غدد فوق کلیوی را تحریک می کند و این غدد باعث ترشح هورمون های خاصی از جمله آدرنالین و گلوکوکورتیکوئید می شوند.

مرحله دوم: مقاومت

مرحله مقاومت زمانی رخ می دهد که بدن تلاش می کند تغییرات ناشی از مرحله واکنش را خنثی و خود را ترمیم کند. این مرحله معمولا زمانی اتفاق می افتد که عامل استرس زا برطرف شود.در مرحله مقاومت، بدن شروع به پایین آوردن فشار خون و ضربان قلب می کند. همچنین میزان آدرنالین و کورتیزول تولیدشده را کاهش می دهد. با وجود این، بدن همچنان در حالت آماده باش باقی می ماند و در صورت تداوم عامل استرس زا می تواند به راحتی به مرحله واکنش برگردد. در این مرحله، بدن در تلاش است تا از شوک مرحله واکنش هشدار رها شود.اگر وضعیت استرس زا مدتی طولانی ادامه یابد و فرد هنوز هم استرس داشته باشد، بدنش هرگز سیگنال واضحی برای ازسرگیری عملکرد طبیعی دریافت نخواهد کرد. این یعنی باز هم هورمون های استرس ترشح می شوند و فشار خون بالا می ماند.

مرحله سوم: خستگی

استرس طولانی مدت یا مزمن منجر به آخرین مرحله یعنی خستگی می شود. تحمل عوامل استرس زا بدون تسکین، توان فیزیکی و عاطفی و ذهنی فرد را آن قدر تخلیه می کند که بدن فرد دیگر قادر به مقابله با استرس نباشد.فرد بعد از پشت سرگذاشتن دوره طولانی استرس وارد این مرحله می شود. در این مرحله حتی اگر عامل استرس زا همچنان وجود داشته باشد، بدن خسته تر از آن است که بتواند مبارزه را ادامه بدهد. مرحله خستگی پرخطرترین مرحله سندرم سازش عمومی محسوب می شود، چون در این مرحله فرد بیشتر مستعد ابتلا به بیماری های مختلف است.

چه عواملی محرک سندرم سازگاری عمومی هستند؟

مفهوم سندرم سازگاری عمومی برای اولین بار توسط هانس سلیه مطرح شد. او این اصطلاح را در حین آزمایش بر روی موش ها برای تعریف تغییرات فیزیکی بدن در زمانیکه متحمل استرس است کشف کرد. او متوجه شد موش ها زمانیکه در معرض عوامل استرس زای فیزیکی مانند دمای زیاد قرار می گیرند دچار تغییرات روانی خاصی می شوند. علاوه بر این مورد عوامل بسیاری می توانند در ایجاد استرس و ایجاد سندرم سازگاری عمومی نقش داشته باشند:

 • استرس های روزانه همانند فشار کاری، مشکلات خانوادگی و مدرسه و …
 • تغییرات ناگهانی در زندگی مانند طلاق، بیماری و از دست دادن شغل
 • تجربه های آسیب زا مانند سوء استفاده، جنگ، حادثه های بزرگ و …

علائم سندرم سازگاری عمومی

در طول هر یک از سه مرحله سندرم سازگاری عمومی، بدن شما علائم مختلفی را نشان می دهد که به شرح زیر می باشد.در مرحله واکنش، بدن شما به روش های زیر واکنش نشان می دهد:

 • فشار خون بالا
 • ضربان قلب تند می شود
 • مردمک ها گشاد می شوند
 • حواس تشدید می شود
 • پوست برافروخته می شود

اگر استرس مداوم وجود داشته باشد، در مرحله مقاومت بدن شما ممکن است موارد زیر را بروز دهد:

 • تحریک پذیری
 • تمرکز ضعیف
 • نا امیدی

مرحله فرسودگی باعث می شود بدن شما برای دفع استرس احساس عدم آمادگی کند. شما در این مرحله مستعد ابتلا به شرایط مرتبط با استرس هستید. بدن شما ممکن است علائم زیر را دارا شود:

 • اضطراب
 • مشکلات شناختی
 • افسردگی
 • خستگی
 • بیخوابی

عوارض سندرم سازگاری عمومی

در حالی که سندرم سازگاری عمومی وضعیتی نیست که نیاز به تشخیص یا درمان داشته باشد، در درجه اول توصیفی است از آنچه در بدن شما تحت استرس اتفاق می افتد. قرار گرفتن در شرایط استرس زا برای مدت طولانی می تواند باعث عوارض پزشکی شود. شما می توانید شرایط فیزیکی و پزشکی زیادی داشته باشید. برخی از شایع ترین شرایطی که با تجربه طولانی مدت استرس فیزیکی یا روانی مرتبط هستند، به شرح زیر است:

 • فشار خون
 • اختلالات خلقی و اضطرابی
 • بیماری قلبی
 • سرکوب سیستم ایمنی

کنترل سندرم سازگاری عمومی

پیدا کردن راه هایی برای مقابله با استرس طولانی مدت برای پیشگیری از رفتن بدن به مرحله خستگی کمک می کند. مرحله فرسودگی خطرناک ترین مرحله سندرم سازگاری عمومی است. در این مرحله، سیستم ایمنی بدن شما ضعیف می شود و شما در معرض خطر ابتلا به بیماری هایی مانند فشار خون بالا، سکته مغزی و بیماری های قلبی هستید.به طور کلی هیچ راهی برای مدیریت استرس وجود ندارد. شما باید عوامل استرس زا را شناسایی کنید و سعی کنید از شر آن ها خلاص شوید یا آن ها را کاهش دهید. روش های گفته شده در ادامه مطلب برای کنترل این سندرم از تاثیر خوبی برخوردار هستند.

 • رژیم غذایی متعادل داشته باشید:آنچه می خورید نقش مهمی در احساس شما دارد. اگر بدن خود را با غذاهای ناسالم تامین کنید، بدن برای مقابله با موقعیت های استرس زا مقوی نخواهد بود.
 • ورزش کنید:تحقیقات نشان می دهد که ورزش منظم می تواند به کاهش سطح استرس شما کمک کند. اگر تازه ورزش می کنید یا دوست ندارید به باشگاه بروید، پیاده روی روزانه در اطراف زندگی تان راهی عالی برای شروع حرکت است.
 • تمرینات تنفسی را تمرین کنید:کشیدن نفس های عمیق و کنترل شده در شرایط استرس زا می تواند به شما کمک کند آرام شوید و بهتر با آن کنار بیایید.
 • محرک های خود را شناسایی کنید:اولین قدم برای مدیریت استرس، شناسایی عواملی است که در وهله اول باعث ایجاد آن می شود. این می تواند یک شغل بسیار سخت، برقراری ارتباط با یک خویشاوند دور افتاده یا رفتن به یک مکان خاص باشد. شناسایی عواملی که استرس شما را تحریک می کند می تواند به شما در خلاص شدن از شر آن ها کمک کند.
 • احساسات خود را بنویسید:نوشتن راهی است که اغلب برای پیشگیری و مقابله با استرس نادیده گرفته می شود. به طور کلی نوشتن احساسات خود و کنار آمدن با آن ها می تواند به شما کمک کند بهتر آن ها را مدیریت کنید.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (461 نظر) تُرکی صحبت کردن رهبر معظم انقلاب با لهجه ای شیرین و دلنشین+ویدئو/ در خانه با فرزندانتون ترکی صحبت کنین فارسی رو در مدرسه یاد میگیرن (365 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (298 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (257 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (223 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (200 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (173 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا گلزار و آیسان آقاخانی/ کارتی که دل طرفداران آقای بازیگر را شکست+ عکس (158 نظر) خلاقیت منحصربفرد مکانیک قُمی در طراحی ورودی مغازه اش حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است وبس!!😂+عکس (140 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (139 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (131 نظر) سبک دکوراسیون شیک و منحصر بفرد اتاق ساده رهبر معظم انقلاب +عکس (122 نظر) تفنگی که صدام حسین عاشق آن بود سر از تهران درآورد+عکس/ شروع 8 سال جنگ با شلیک این تفنگ نحس بود (120 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (116 نظر) جواب منفی سامان صفاری به سانیا سالاری در برنامه زنده +ویدئو/چه سوالی بود مجری پرسید! (114 نظر)
دیگران می‌خوانند   
دسته گل عروس ژیپسوفیلای خاص و باکلاس مینا مختاری همسر جوان بهرام رادان/ عجب عکسی شده😍 (عکس) کاخ نشینی خاص و فوق لاکچری بهاره رهنما در بهترین جاهای تهران/ هیبت هوش پران ستون ها با الهام از تخت جمشید 😍 دیزاین باکلاس و امروزی بالکن نیوشا ضیغمی با گل و شمع/ چه ویوو باحالی داره+عکس (تصاویر) رونمایی از انگشتر نفیس و کمیاب متعلق به گنجینه ی غرق شده روم باستان/ تصویر مرموز حک شده بر نگین این انگشتر کیست؟ فال شمع سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 فال روزانه امروز سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 ماجرای علاقه شدید و قابل تامل رهبر انقلاب و خانواده‌شان به کتاب خوانی + ویدئو/ از خواندن چند جلد کتاب قطور در اتوبوس تا خوابیدن اعضای خانواده در حال مطالعه فال حافظ با تفسیر روز سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 + فیلم (ویدئو) خلاقیت یک بچه 2 ساله برای لذت بردن از بازی کردن در خانه/ اگه روزی با این صحنه روبرو بشین چیکار می کنین؟ آلمانی صحبت کردن خنده دار مهران مدیری: فقط اونجاش که میگه اوفت میشه 17 کوفت میشه 20🤣+ویدئو (ویدئو) بیژن بنفشه خواه، دکتر مهاجر سریال "لیسانسه ها" راز نام پدر پسر شجاع را فاش کرد/ این سکانسش آخر خنده است😂 تغییر چهره جالب پدربزرگ بازیگر و نوه فوتبالیست/ ناصرخان سریال دل و نوه کانادایی‌اش در آغوش هم+عکس فال ابجد روزانه سه شنبه 8 اسفند 1402 کافه رستوران چوبی و خاص شهاب حسینی، حامد سریال گناه فرشته با دکوراسیون شیک و منحصر به فرد/ چه فضای باصفا و دلبازی داره!+عکس (ویدئو) رشوه خیلی ارزشمند امیرعلی نبویان به مهران مدیری در پشت صحنه برنامه "اسکار"/ عجب رسوایی به پا شد😂 ماجرای حضور سردار سلیمانی میان آمریکایی‌ها با لباس مبدل/ ببینید برای تلافی دست به چه کار احمقانه ای زدن اُسکار ساده ترین و بی تجملات ترین مراسم جشن عقد میرسه به ستاره سادات قطبی +ویدئو/ از حلقه ازدواج تا لباس، همگی در معمولی ترین حالت ممکن (ویدئو) حماسه آفرینی چینی ها اینبار در کپی کردن "ته دیگ" ایرانی/ ته دیگ بسته بندی شده ندیده بودیم که دیدیم خلاقیت بانمک برای آماده کردن سبزه عید با استفاده از تخم مرغ/ با این 3 ایده خاص و منحصر به فرد باشید!+عکس خنده های از ته دل شهاب حسینی، قباد سریال شهرزاد به حرفای محمدرضا علیمردانی+ویدئو علی دایی چرا در زمان سرمربیگری تیم ملی، احمدی نژاد را به رختکن راه نداد؟+ویدئو/ بازیکن سابق تیم فوتبال از جزئیات پرده برداشت (عکس) گریه های تلخ همسر پردیس افکاری در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی سیر تا پیاز پذیرش در دانشگاه بدون کنکور سکانس خنده دار سریال پایتخت/ وقتی فهمیه به بهتاش میگه غلط کردی با دختر مردم جاست فرندز زدی+ویدیو🤣 خلاقیت بامزه و جالب شهرداری مشهد با استفاده از قوطی دلستر و نوشابه/ دست مریزاد واقعا+عکس (ویدئو) مرور خاطرات همکلاسی‌های قدیمی یک مدرسه با شیطنت‌‌های کودکانه ژست عاشقانه و دلنشین پدر و مادر رضا صادقی در خانه ساده‌شان در بندرعباس+عکس/ صفا و صمیمیت از چهره‌شون میباره آموزش پخت شیرینی نخودچی بدون فر برای عید نوروز/ با کمترین مواد و هزینه + فیلم خرید درب جلو دنا اصلی ایساکو رنگ شده | پارس قطعه (عکس) دختر کوچولوی ناز و مامانیِ متین ستوده با موهای خرگوشی/مامان بودن بهش میاد😍👌 سکانس خنده دار برنامه شب آهنگی: وقتی فاطمه گودرزی شعر میخونه و حامد آهنگی از خنده غش کرده+ویدئو وکیل ملکی کیست و چه وظایفی دارد مهناز خوش‌خو، خواهر فرزانه در سریال دلدادگان/ چه بچه بانمکی بوده!+عکس اولین دیدار پناه دختر بزرگ شاهرخ استخری با خواهر تازه به دنیا آمده‌اش، نبات کوچولویِ ناز+ عکس/ هر دوتا خوشگل و دوست داشتنی😍 غوغای نی نوازی محمد معتمدی با دندان به اصرار دوستانش در برنامه آوای جادویی +ویدئو/چه هنرمندانه واقعا! عکسی زیرخاکی و دیده نشده از کریم باقری زمانی که در تراکتورسازی تبریز توپ می زد/ تیپ دهه شصتی ساده و دوست داشتنی اش ما رو کشته😍 (عکس) خونه دوبلکس شیک و امروزی شادی مختاری با پله های چوبی/ متفاوت تر از همیشه راهنمای خرید دستگاه گوشت کوب برقی نینجا مدل CI100UK نقشه پلید ترابی و قلیزاده برای بیرانوند/ عقاب آسیا نیمچه سکته رو زد+ فیلم
تیتر امروز   
فال شمع سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز سه شنبه 8 اسفند ماه 1402 + فیلم فال ابجد روزانه سه شنبه 8 اسفند 1402 ماجرای حضور سردار سلیمانی میان آمریکایی‌ها با لباس مبدل/ ببینید برای تلافی دست به چه کار احمقانه ای زدن سیر تا پیاز پذیرش در دانشگاه بدون کنکور اولین حادثه مربوط به چهارشنبه‌سوری اصفهان 4 مصدوم داشت این مرد بی عاطفه همسرش را کشت و مغزش را خورد +عکس نقشه گنجی که در دستان 5 مرد مازندرانی بود +عکس رژیم غذایی که محققان ادعا می کنند موجب افزایش طول عمر و سلامت مغز می‌شود! لایو جنجالی عمو پورنگ و ساسی مانکن در اینستاگرام حاوی محتوای نامناسب/ واکنش داریوش فرضیایی به وایرال شدن این مکالمه راهنمای جامع استفاده از سامانۀ ناد بلایی که با استفاده از خمیر دندان برای از بین بردن جوش هایتان، بر سر پوست می‌آورید/ توصیه های کاربردی برای بهبود و درمان جوش 12 سلبریتی با مدارک دانشگاهی باورنکردنی! قضیه شکایت جنجالی هستی مهدوی چیست؟