تشنج تب در کودکان چیست؟

  دوشنبه، 14 آذر 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
تشنج تب در کودکان چیست؟
یکی از شایع‌ترین انواع تشنج در کودکان تشنج ناشی از تب است. مغز کودکان در فاصلة بین ۳ ماهگی تا ۵ سالگی به این دلیل که برای تحمل گرما هنوز آمادگی ندارد در اثر تب یا گرمای بسیار زیاد دچار اختلال در تخلیة بارهای الکتریکی شده و کودک تشنج می‌کند. تشنجات ناشی از تب به طور معمول در پسرها بیشتر از دخترها اتفاق می‌افتد.

یکی از انواع تشنج در کودکان تشنج تب یا تشنج در اثر تب است که موجب نگرانی والدین می شود، والدین، حتی اگر این نوع تشنج فقط یکبار در طول عمر کودکشان اتفاق بیافتد احتمالا این صحنه سخت را تا انتهای عمرشان فراموش نمی کنند، با اینکه این نوع تشنج معمولا اثرات طولانی ندارد.

تشنج فبریل نوعی تشنج در کودکان است که در دمای بالای 38 درجه سانتی گراد (C) و یا 100 درجه فارنهایت (F) احتمال انفاق افتادن آن هست، تشنج معمولا برای چند دقیقه اتفاق می افتد و پس از آن کودک به حالت عادی بر می گردد ولی تب برای مدت زمان طولانی رخ می دهد.پس از تشنج برخی کودکان حالت خواب آلوده اشته و به خواب می روند ولی در برخی دیگر کودکان اثری باقی نمی گذارد.

علل تشنج ناشی از تب

از جمله از دلایلی که باعث تشنج در هنگام تب می شوند عبارت اند از:

 • عفونت؛ ممکن است تب ناشی از عفونت های باکتریایی یا ویروسی باشد.
 • واکسیناسیون؛ در بسیاری از مواقع واکسیناسیون باعث ایجاد تب در بدن کودکان می شود. به خصوص واکسن هایی نظیر سرخک، سرخجه و اوریون (MMR) .
 • سابقه خانوادگی؛ اگر والدینی در اثر تب تشنج داشته باشند، احتمال آنکه کودک آنان نیز این گونه باشد بسیار بالا است.

تشنج تب در کودکان

تشنج تب در چه گروه سنی اتفاق می افتد؟

تشنج تب در کودکان بین 3 ماه تا 6 سال اتفاق می افتد گرچه در زمانی که کودک نوپا بوده و در سن بین 12 تا 18 ماه شایع هستند؛ دلیل واقعی آن هنوز مشخص نیست در واقع پزشکان در این مورد که تشنج تب در اثر افزایش دمای بدن اتفاق می افتد و یا اینکه سرعت افزایش تب باعث می شود تا کودک دچار تشنج شود اطلاعی ندارند، از اولین نشانه هایی که دیده می شود این است که احساس می کنید کودک در حال سوختن است والدین اکثرا می گویند فرزندم در تب می سوخت.

اگر در بین افراد خانواده سابقه مبنی بر تشنج تب وجود داشته باشد، احتمال ابتلا در کودک بیشتر خواهد بود و همچنین اگر کودک یک بار دچار این تشنج شده باشد احتمال اینکه برای بار دیگر به آن دچار شود بیشتر می شود.

چه کسانی بیشتر در معرض تشنج تب قرار می گیرند؟

 • کودکانی با سابقه خانوادگی تشتج فبریل
 • در کودکانی با سابقه تشنج که قبلا برای یک بار در سالهای اول و دوم زندگی شان دچار تشنج تب شده اند (از بین هر سه کودک یک کودک مجددا آن را تجربه می کنند)
 • کودکانی که قبل از 15 ماهگی آن را تجربه کرده اند.

در زمان وقوع تشنج چه کاری انجام دهیم؟

 • اگر کودک دچار این تشنج شد در اولین قدم آرام باشید و آرامشتان را حفظ کنید
 • کودک را در یک بستر و یا بر روی زمین بخوابانید
 • باید کودک را به پهلو بگردانید تا در صورت استفراغ و یا آب دهان به گلو برنگردد و موجب خفگی شود
 • اطراف او را خلوت کنید و اشیائی را که ممکن است کودک به آن برخورد کند از وی دور کنید
 • هر نوع لباسی را از اطراف سر و گردن کودک بردارید
 • به رنگ صورت کودک نگاه کنید تا بتوانید تنفس او را کنترل کنید و از صحت تنفس او مطمئن شوید.
 • سعی کنید طول زمانی را که تشنج اتفاق افتاده است چک کنید و ببینید این تشنج چند دقیقه به طول انجامیده است.

اگر تشنج کودک بیشتر از 5 دقیقه طول بکشد و یا اینکه رنگ چهره کودک به سمت آبی یا سیاه شدن برود ممکن است با نوع جدی تری از تشنج رو به رو باشید که باید سریعتر به پزشک اطلاع بدهید.

این کارها را نکنید

 • سعی نکنید چیزی را در دهان کودک قرار بدهید
 • سعی نکنید کودک را در آب سرد و گرم بگذارید تا حنک شود
 • در این لحظه وقت داروی ضد تب نیست
 • سعی نکنید کودک را نگه دارید

تشنج تب در کودکان

درمان تشنج ناشی از تب چیست؟

تشنج در هنگام تب معمولاً شامل دو حالت می شود تشنج کوتاه مدت و تشنج بلند مدت که به آن ها تشنج ساده و تشنج پیچیده نیز گویند.اگر تشنج به صورت ساده (تشنج کوتاه مدت) بوده و خود به خود متوقف شود و دیگر اتفاقی نیفتد و هیچ علائمی از خود نشان ندهد، می توان گفت که دیگر نیازی به درمان و مداوا نداشته و تنها با مراقبت و جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد دمای بدن قابل کنترل است.

اما اگر تشنج ناشی از تب از نوع تشنج بلندمدت یا پیچیده بوده و به مدت طولانی یا متعددی ادامه دار باشد، حتماً لازم است تا به یک پزشک متخصص مراجعه شود. بیشتر پزشکان برای درمان این نوع از تشنج از تجویز دارو و قرص های ضد تشنج و ی اعمال تغییراتی در رژیم غذایی استفاده می کنند. اما اگر آثاری که این تشنج بر بدن و بخصوص مغز فرد بجا گذاشته باشد، مخرب تر باشد، احتمال انجام جراحی نیز وجود دارد.

برای جلوگیری از بازگشت تشنج چه کار کنیم؟

بعد از اولین تشنج کودکتان بهترین کاری که می توانید انجام دهید جلوگیری از تشنج دوباره است. با اینکه تشنج کودکتان ناشی از تب بوده اما داروی تب بر در جلوگیری از تشنج دوباره هیچ کمکی نمی کند. به همین دلیل پزشکان مغز و اعصاب برای جلوگیری از تشنج دوباره از دو طریق درمان استفاده می کنند: 1) درمان مداوم 2) درمان گاهگاهی.

درمان مداوم: در این روش از داروهای ضد صرع مانند فنوباربیتال استفاده می شود. ولی این روش درمان به چند دلیل چندان توصیه نمی شود. این داروها عوارض بسیاری دارند و با توجه به این که امکان عود دوبارة تشنج بسیار کم است تجویز آن ها چندان توصیه نمی شود. همچنین تشنج ناشی از تب در صورتی که عود کند باز هم از نوع تشنج خوش خیم است. اما در مواردی متخصصان استفاده از درمان مداوم را توصیه می کنند:

 • اولین تشنج کودک در کمتر از یک سالگی او اتفاق بیفتد.
 • تشنج او از نوع پیچیده باشد و یا در یک روز چند تشنج داشته باشد.
 • سابقه صرع در خانواده کودک باشد.
 • کودک در معاینة عصبی نشانه های از اختلال رشد داشته باشد.

درمان گاهگاهی: اما روش دوم برای پیشگیری از عود تشنج استفاده از درمان گاهگاهی است. درمان گاهگاهی از طریق شیاف دیازپام صورت می گیرد. کودک باید بعد از تشنج اول به بیمارستان برده شود تا هم جلوی بروز تشنج بعدی گرفته شود و هم سایر دلایل و موارد تشنج از جمله مننژیت در مورد کودک بررسی شود.

تشنج تب در کودکان

سؤالات متداول تشنج ناشی از تب

 • تشنج در تب چند درجه است؟با اینکه همه می دانند تب بالا باعث ایجاد تشنج در فرد می شود. اما هیچ دکتر تب ای نمی تواند به طور قاطعانه ای بیان کند که تشنج در تب چند درجه است. چرا که شرایط بدنی و فردی هر کسی متفاوت بوده و ممکن است بدن آن ها مقاومت های مختلفی نسبت به حرارت داشته باشند.
 • آیا تشنج ناشی از تب خطرناک است؟تشنج ناشی از تب در بزرگسالان نیز مانند هر نوع دیگری از تشنج باعث ایجاد اختلال در سیستم های عصبی شده و در صورت عدم مداوا خطر آفرین است.
 • از کجا بفهمیم تشنج ناشی از تب بوده است؟اگر شخص قبل از تشنج دمای بدنی بالایی داشته باشد احتمالاً تشنج آن نیز ناشی از تب بوده است.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
رهبر معظم انقلاب: در ایستگاه منتظر قطار بودم که فردی که اصلا نمی شناختمش شروع کرد به مسخره کردن من+ویدیو (241 نظر) رهبر معظم انقلاب: ساعت 5 صبح که کارم رو شروع می کنم، ده و ربع دیگه دلم میخواد بخوابم+ویدیو (190 نظر) میزبانی رهبر معظم انقلاب از مهمانش در ضیافتی به صرف شام +عکس/سفره ای که اُملت تنها غذای آن بود... (184 نظر) همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (149 نظر) نگاهی به ماشین BMW لوکس و هوش پران رهبر معظم انقلاب+ویدئو (124 نظر) نگاهی به میز عقد ساده و با دیزاین مختصرِ زینب سلیمانی دختر کوچکِ سردار سلیمانی و همسر لبنانی‌اش+عکس/ استندهای اسم و شمع های تک رنگ (110 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (103 نظر) تصویری پر بازدید از کابینت های آشپزخانه قدیمی و فلزیِ سبز رنگ خانه پدری رهبر انقلاب/ از وَردنه و دیس مِلامین تا یَخدان و چرخ خیاطی (87 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (82 نظر) خلاقیت هوش پران مغازه دار کاشانی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغزشو باید طلا گرفت+عکس (77 نظر) در خانه شهید رئیسی به روی همه مردم باز می شود (69 نظر) نگاهی به کیک تولد آیتک سلامت کاپیتان چشم آبی تیم ملی والیبال بانوان و رقیب زهرا گونش/ مبارکا باشه (60 نظر) حضور بازیگران و ورزشکاران در ضیافت باشکوه نذری رضا گلزار بدون آیسان آقاخانی+عکس/ از یکتا ناصر و منوچهر هادی تا سعید معروف (24 نظر) نگاهی به خلوت احساسی آزاده نامداری، مجری پرانرژی در ماه محرم و شال سبزرنگ زیبایش/ حیف جوونیش+عکس (21 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده تهرانی، با نوشته جالب پشت پژو پارس حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (18 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
متن نوحه حضرت علی اکبر (ع) + اشعار شب هشتم محرم 1403
ترسناک ترین مکان های جهان؛ 20 مکان اسرارآمیز دنیا
فال قهوه با نشان روز دوشنبه 25 تیر ماه 1403
فال ابجد روزانه دوشنبه 25 تیر 1403
فال انبیاء روزانه دوشنبه 25 تیر 1403
فال حافظ با تفسیر امروز دوشنبه 25 تیر 1403 + فیلم
هر ایرانی اینها را باید در منزل خود داشته باشد
نظر رهبر انقلاب در مورد قمه زنی و برهنه شدن در عزاداری‌ها
تهیه غلور زابلی (حلیم زاهدانی)؛ غذای نذری محرم و صفر
فال روزانه امروز دوشنبه 25 تیر ماه 1403
فال شمع روزانه امروز دوشنبه 25 تیر 1403
دود هوا شدن آرزوی میلیون ها جوان ایرانی/ همستر کامبت تا ابد از دسترس خارج شد؟
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد
(عکس) هدیه ارزشمند و گرانبهای فرماندهان سپاه به مسعود پزشکیان در دیدار امروز / نگهداری این هدیه وفاداری و ادب می‌خواهد ...
11 رنگ نامناسب برای اتاق های کوچک
منتخب روز   
(فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان سکانسی از سریال پُرحاشیه این روزها؛ زمین خوردن ثریا در سریال در انتهای شب/ شما چه حِسی داشتین؟ تئوری رنگ قرمز ناگهانی در دکوراسیون منزل ؛ به دیزاین خونتون یه چیز قرمز اضافه کنین تا تاثیرشو ببینین