17 وسیله کثیف در خانه که نباید از آن ها غافل باشید

  پنجشنبه، 30 فروردین 1403   زمان مطالعه 7 دقیقه
17 وسیله کثیف در خانه که نباید از آن ها غافل باشید
بیشتر ما به تمیز کردن کف منزل، آشپزخانه و سرویس بهداشتی توجه زیادی می‌کنیم اما از وسایل آلوده‌ای که با دست اعضای خانه در تماس‌اند غافل میشویم. در ادامه با ما در این مقاله از ساعد نیوز همراه باشید، تا شما را با چند وسیله و مکان کثیف خانه و روش‌هایی برای تمیز کردن آنها آشنا کنیم.

لوازم مختلف خانه‌ دارای میزان باکتری‌ها و ویروس‌های متفاوتی هستند. در ادامه به کثیف‌ترین لوازم موجود در خانه اشاره می‌کنیم.

چند وسیله کثیف که هنگام نظافت فراموش می‌کنیم


احتمالا شما هم فکر می کنید که سنگ توالت خانه کثیف ترین وسیله ممکن است که شما در طول روز با آن در ارتباط هستید، اما در این مطلب ما می خواهیم شما را شگفت زده کنیم و به شما بگویم که خیلی چیزهای کثیف تر از آن در خانه وجود دارد که حتی فکرش را هم نمی توانید بکنید، ما به شما 17 وسیله کثیف در خانه را که مدام هم با آن ها سر و کار دارید اما نمی دانید که آن ها جزو کثیف ترین ها هستند، معرفی می کنیم تا دفعه بعدی که خواستید از آن ها استفاده کنید حسابی حواستان باشد، پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

1. اسکاج ها


شاید باورتان نشود، اما چیزی که شما از آن ها برای پاک کردن و تمیز کردن ظرف و ظروف های تان استفاده می کنید، خود جزو کثیف ترین وسیله ها است. در هر سانتی متر مربع از اسکاج ها یک میلیون باکتری وجود دارد، پس سعی کنید فاصله بین عوض کردن اسکاج های تان را کمتر کنید.

اسکاج

2. دستمال های گردگیری


اسکاج ها تنها چیزهایی نیستند که برای رفع کثیفی ها از آن ها استفاده می شود. قطعا شما هم برای گردگیری خانه تان از دستمال های مخصوص گردگیری استفاده می کنید، تا این جای کار مشکلی نیست، مشکل دقیقا از همان جایی شروع می شود که شما هر بار از یک دستمال استفاده می کنید. این کار نه تنها خانه شما را تمیز نمی کند، بلکه الودگی را از یک جا به جای دیگر منتقل می کند. سعی کنید هر بار این دستمال ها را عوض کنید.

3. حوله


باورکردنی نیست نه؟ اما حوله ها هم جزو دسته بندی کثیف ترین وسیله های خانه قرار می گیرند، اگر می خواهید دلیلش را بدانید، باید بگویم که سلول های مرده پوست یا همان پوست مرده ای که مدام در حال جدا شدن از سطح پوست ما است، و همراه شدن آن با رطوبت ناشی از شستن دست ها محل مناسبی برای رشد و نمو باکتری ها فراهم می کند و همین کار باعث می شود تا حوله ها نیز آلوده باشند.

حوله

4. تخته های گوشت


اگر تخته هایی که شما از آن ها برای برش سبزیجات، گوشت و کلا مواد غذایی استفاده می کنید، چوب باشد، پس سطح آن پر از شیار است و همین شیار ها در طی زمان تبدیل به جایی برای پرورش باکتری می شود، اگر هم پلاستیکی باشد که بدتر، چون سطح آن تماما آلوده است، هر چند که مدام آن ها را بشویید. بهتر است هر چند وقت یک بار آن ها را تعویض کنید.

5. سینک آشپزخانه


سینک آشپزخانه جایی است که از آن برای شستن ظرف و ظروف و مواد غذایی و خلاصه هر چیز دیگری استفاده می شود و اگر خود سینک به صورت کامل ضدعفونی نشود، می تواند این آلودگی را به دیگر چیزها نیز منتقل کند، پس حتما در تمیز کردن سینک آشپزخانه تان نهایت وسواس و دقت را به کار ببرید چون حامل انواع و اقسام آلودگی ها هستند.

سینک

6. پادری ورودی خانه


این مورد هم که اصلا نیاز به گفتن ندارد، خب مشخص است که این وسیله جزو کثیف ترین ها است، اصلا شاید بهتر بود جزو موارد اول آن را بیان می کردیم، اما خیلی هم فرق نمی کند در هر صورت باید به تمیز کردن و پاکیزگی آن اهمیت داد، چرا که آلودگی این وسیله می تواند باعث شود تا آلودگی از همان ورودی خانه به تمام خانه منتقل شود.

7. مسواک ها


شما از مسواک ها برای پاک کردن دندان های خود استفاده می کنید، بنابر این طبیعی است که آن ها آلوده باشند. در میان قلمو های مسواک ها باکتری های زیادی زندگی می کنند که می توانند تا مدت ها زنده بمانند، بنابراین باید خوب مسواک های تان را شست و شو دهید و آن ها را هر 6 ماه یک بار عوض کنید، حتما برای مسواک های تان درپوش تهیه کنید و نکته مهم تر این که آن ها را از توالت دور نگه دارید.

مسواک

8. برس های آرایشی


این یک واقعیت است که 72 درصد خانم ها نمی دانند که باید برس های آرایشی را هر چند وقت یک بار عوض کنند و یا آن ها را خوب بشویند. چرا که این برس ها محل مناسبی برای تجمع گرد و خاک و باکتری هایی است که هنگام کشیده شدن این برس ها از روی صورت به آن ها منتقل می شود. جوش شرین یک پاک کننده مناسب برای برس های آرایشی است. یک ظرف آب را بگذارید تا جوش بیاید، سپس چند قاشق جوش شیرین به آن اضافه کنید و برس ها را درون آن قرار دهید تا حسابی تمیز شوند.

9. کیف پول


قبول ندارید که کیف پول ها یکی از کثیف ترین چیزهایی است که روزانه با آن ها در ارتباط هستید؟ آن ها را هر جایی که دم دستمان برسد می گذاریم، مدام هم دستمان می گیریم، خب معمول است که ان ها کثیف هستند، فقط کافی است یک روز تمام دقت کنیسد که آن ها را کجا می گذارید.

کیف پول

10. دستگاه قهوه ساز


قهوه سازها معمولا چون زیاد استفاده می شوند و فاصله بین استفاده از آن ها کم است، خوب تمیز نمی شوند، اما بهتر است بدانید که باید برای تمیز کردن آن ها حسابی وقت بگذارید و در پایان هر روز کل مخزن آن را به خوبی بشویید و ضد عفونی کنید در غیر این صورت لکه های قهوه ای رنگ روی مخزن باقی می مانند و بستر مناسبی را برای رشد و نمو باکتری ها ایجاد می کنند.

11. کلید و پریزها


فکرش را بکنید که در طول روز چند بار و چند نفر با کلید و پریزها در ارتباط هستند؟ آن هم با دست هایی که هرکاری با آن ها انجام می شود. بنابر این می توان گفت که آن ها هم جزو کثیف ترین وسیله های خانه هستند، با این که بسیار کوچک و به چشم نمی آیند.

پریز

12. کنترل ها


کنترل تلویزیون و دی وی دی ها هم مانند کلید و پریزها هستند و معمولا بین تمام افراد خانواده دست به دست می شوند بنابر این آلوده هستند. می توانید از پد های آغشته به الکل برای تمیز کردن آن ها استاده کنید، دقت کنید که به کنترل ها آسیب نزنید.

13. تلفن


تلفن ها نیز به همین شکل، آن ها را هم هر جایی ممکن است بگذارید و در ضمن افراد زیادی با آن ها در ارتباط هستند، پس بهتر است آن ها را هم هر چند وقت یک بار تمیز کنید به همان روشی که در بند قبل توضیح داده شد. باز هم تاکید می کنم که دقت کنید که به تلفن آسیب نزنید، در ضمن الکل بعضی از رنگ ها را از بین می برد.

تلفن

14. هدفون ها و هندزفری ها


هیچ می دانید که که در داخل گوش باکتری های زیادی زندگی می کنند که با استفاده از هدفون و هندزفری تعداد آن ها بیشتر هم می شود؟ دقت کنید که این کار مستقیما با سلامتی شما در تماس است. پس به تمیز کردن هدفون ها وهندزفری هایتان اهمیت دهید.

15. تشکچه های یوگا


اگر قرار است که از ورزش یوگا برای سلامتی تان استفاده کنید، باید به وسایل و تجهیزاتی که برای آن استفاده می کنید اهمیت دهید، به طور مثال تشکچه های یوگا جزو وسایلی هستند که بعد از هر بار استفاده باید شسته و تمیز شوند. چرا در هنگام ورزش عرق خواهید کرد و در هنگام عرق کردن مقداری از سموم بدنتان نیز دفع خواهد شد و شما هم مدام با تشکچه ها در ارتباط هستید، پس به خاطر سلامتی خودان به نظافت وسایل ورزشی تان اهمیت دهید.

تشک

16. صندلی های ماشین


ماشین ها فرمتی از خانه هستند، آن ها جزو وسایلی هستند که در طول روز زیاد با ان ها رد ارتباط هستیم. کیف هایی که روی زمین گذاشتیم را روی صندلی ها می گذایم، دست هایی که به همه جا زدیم را روی آن ها می گذاریم و خلاصه این که هر چیز الوده ای که فکرش را بکنید با آن ها مرتبط است، پس دفعه بعدی در تمیز کردن این صندلی ها وقت بیشتری صرف کنید.

17. دست ها


سر منشا بیشتر این الودگی ها دست های ما هستند که الودگی را منتقل می کنند. شاید تعجب کنید اما واقعا دست ها هم جزو این لیست هستند. بهت است از مواد شینده که حاوی ضدعفونی کننده های قوی هستند برای شست و شو استفده کنید تا به میزان قابل توجهی الودگی محیط اطراف تان نیز کم شود.

سخن پایانی


به نظر شما چه چیز هایی در این لیست کم است؟ منتظر نظراتتان هستیم. قسمت نظرات انتهای مطلب بهترین جا برای بیان نکته های شما است.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (11 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (10 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (4 نظر) تیپ و چهره ناز لنا دختر نیوشا ضیغمی با عینک جدیدش+عکس / چقدر بهش میاد😍 (2 نظر) سجده غم انگیز پدر شهید مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی بر مزار پسرش / خدا بهشون آرامش بده... (2 نظر) فال انبیاء روزانه یکشنبه 6 خرداد 1403 (2 نظر) سفر به «اندرونی»؛ وقتی عکس‌های عادی کسالت‌آور می‌شدند!+ عکس (1 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) دستگیری زن تبهکار معروف به کماندو/ زایمان متهم هنگام بازجویی! (1 نظر) انتشار برای اولین بار ؛ جدیدترین تصاویر ثبت‌شده از آخرین پرواز بالگرد رئیس‌جمهور شهید و همراهانش (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (1 نظر) لحظه ورود رهبر انقلاب به مراسم بزرگداشت شهدای خدمت+ فیلم (1 نظر) تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو (1 نظر) (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
شبنم مقدمی داور صداتو: بچه ندارم من دختر بزرگ همسرم هستم اونم پسر بزرگ من!+ویدیو فال انبیاء روزانه دوشنبه 7 خرداد 1403 کنده کاری روی خودکار روش جدید یک دانشجو برای تقلب سر جلسه امتحان+عکس/ همین وقتو میذاشتی درسو می‌خوندی دیگه! واکنش شگفت‌انگیز یک عنکبوت به مشاهده تصویر خود در آینه+ فیلم نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس سرگیجه ایران اینترنشنال پس از شهادت سیدابراهیم رئیسی بهترین روش های شستن توت فرنگی و از بین بردن کرم های آن ناگفته‌های شنیدنی از محافظ رئیس جمهور؛ از رفتن به ماموریت با پای شکسته تا مسئول امنیت نهاد ریاست جمهوری+ویدیو عیادت آیت الله آل هاشم از دهقان فداکار در بیمارستانی در تبریز+عکس میز پذیرایی متفاوت وزارت خارجه در دیدارهای دیپلماتیک پس از شهادت امیرعبداللهیان+ عکس نگاهی به کیک تولد مردانه دارا حیایی پسر امین حیایی/ مبارکا باشه خوش تیپ +عکس شوخی رئیس جمهور شهید با الهام علی اف در هنگام افتتاح سد قیز قلعه سی+ویدیو و آبی که برای ما روشنایی نداشت! مادر شهید موسوی از بیمارستان مرخص شد (تصاویر) عجیب‌ترین خانه 59متری جهان! (ویدئو) شامپانزه‌ای که 3 ماه است نوزاد مرده خود را رها نمی‌کند دورهمی خانوادگی «مادر جومونگ» با «تسو» و نامزدش+عکس تصویری که رئیس‌دفتر شهید رئیسی دقایقی پس از سقوط بالگرد از آن منطقه ثبت کرد +ویدئو پست ویژه پسر عابدزاده برای تولد پدرش +عکس خداوند ابراهیم را دوست داشت+ ویدئو مرد در سایه سیاست ایران به زودی کاندیدا می شود خشک کردن سیر تازه در خانه با ترفندهای ساده شهید رئیسی حکم اعدام این گروه را بی‌سروصدا لغو کرد! +ویدئو فال ابجد روزانه دوشنبه 7 خرداد 1403 روستای ونان قم: معروف به عروس خلجستان +تصاویر جذاب و دیدنی فال روزانه امروز دوشنبه 7 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز دوشنبه 7 خرداد 1403 من در حد و اندازه ای نیستم که کاندیدا شوم / یک نامزد قطعی ریاست جمهوری مشخص شد عکسی از بدرقه سیدابراهیم رئیسی که طی ساعات اخیر وایرال شد عاشقانه های مارال بنی آدم و همسرش در طبیعت سرسبز بهاری+ عکس ادعای عجیب مجری تلویزیون درباره محافظ رئیسی+ویدئو تصاویر تازه از آرایش هلی کوپتر حامل شهید رئیسی قبل برخورد به کوه +ویدئو چرا رئیس‌جمهور بعد از افتتاح سد قیز قلعه‌سی با خودرو به تبریز بازنگشت؟+ویدیو قایق موتوری خاص و هوش پران نیما شاهرخ شاهی/ این قایق نیست جت جنگیه😍+فیلم حال بد نفس بازغی بعد از فوت دوستش آیسان اوجی تصویری از گوشه دنج و معنوی ستاره سادات قطبی/سجاده ای ساده با حال و هوای روحانی +عکس بهترین هتل های آنتالیا برای مجردها قتل هولناک پدر و دختر خردسالش | ردپای دختر بزرگ در جنایت بهترین ردیاب و جی‌ پی‌ اس‌ در بازار شوخی‌های اهالی روستای کلاله با رئیس جمهور شهید+ ویدیو صحبت های اهالی محل حادثه رئیس جمهور برای اولین بار/ صدای هلی کوپتر را شنیدم!+فیلم
منتخب روز   
تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله تبریزی+عکس حضور شهید مالک رحمتی در مراسم شاخصی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو انتشار فیلم جلسه دفاع شهید رئیسی از رساله دکتری؛ چه کسی در جلسه بود؟ دعای شهادتِ شهید مالک رحمتی استاندار دهه شصتی آذربایجان شرقی+ویدئو/آخرش هم به آرزوی دلت رسیدی قدیمی ترین عقد نامه دستنویس 133 ساله/ این عقد نامه یک سال قبل از ناصرالدین شاه نوشته شده روایت آیت الله آل هاشم از تعداد برادران و فرزندانشان بر سر مزار مادر مرحومش+ ویدیو/ با مدیریت برادرانم در سطح استان مخالفت کردم/صاحب 4 تا نوه هستم وداع تلخ همسر و دختر و خانواده شهید رحمتی با مالک آذربایجان+ویدئو/دنیا به احترام شما ایستاده... صحبت های شنیده نشده شهیدجمهور در لباس رزم در دوران دفاع مقدس/ زمین مال صالحان است+ فیلم رئیس جمهوری که با اسکورت خاص و تشریفات به دیدار مادرش میرفت!/ روایتی از اهالی محل خانه پدری رئیس جمهور شهید+ فیلم ویدئویی سراسر شگفتی از یک ماشین باز خَفَن/فقط اونجا که کلاه میذاره سرش حمله دسته جمعی کلاغ‌ها به شاهین شکاری در انتقام به شکار دوست‌شان+ فیلم لحظه باورنکردنی شکار یک عقاب توسط خرس گرسنه در نوک درخت!+ فیلم