ساعدنیوز
ساعدنیوز

آیا ورزش در ارتفاعات سلامت قلب را به خطر میندازد؟

  سه شنبه، 18 بهمن 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
آیا ورزش در ارتفاعات سلامت قلب را به خطر میندازد؟
مطالعات جدید نشان داده است که ورزش در ارتفاع زیاد باعث فشار آمدن به قلب می‌شود. کمبود اکسیژن در ارتفاع بالا و کوهستان باعث کاهش جریان خون می‌شود که برای قلب شرایط مناسبی نیست. در ادامه ساعدنیوز به بررسی تاثیرات منفی ورزش در ارتفاع بالا برای قلب، و همچنین ورزش های مناسب برای قلب را ارائه خواهد داد. همراه ما باشید.

رابطه ی سلامت قلب با ورزش در ارتفاعات

درست است که هوا در کوهستان تمیزتر است اما کمبود اکسیژن هوا در ارتفاع به قلب فشار می آورد. ارتفاع باعث کاهش اکسیژن موجود در هوا می شود که در نهایت منجر به کاهش حجم خون جاری در بدن شده و فشار خون در ریه ها را افزایش می دهد. مطالعات جدید تاثیر این شرایط را بر کارایی قلب بررسی کرده و به این نتیجه رسیده است که ورزش در ارتفاع برای قلب مناسب نیست. افزایش ارتفاع باعث می شود که قلب در هر ضربان خون کمتری به بدن پمپاژ کند. تغذیه نیز می تواند در سلامت قلب تاثیرگذار باشد. خوردن ماهی می تواند به سلامت قلب کمک کند. گروه خونی نیز تعیین کننده است. بررسی ها پیش از این نشان داده است افرادی که گروه خونی O ندارند یعنی از گروه خونی B، A یا AB هستند 9 درصد بیشتر در معرض بیماری های قلبی قرار دارند.

پوستر پیاده روی در کوه

آشنایی با انواع بیماری های قلبی

به دلیل گستردگی سیستم قلب و عروق در بدن، طیف وسیعی از بیماری ها برای این دستگاه عظیم ذکر می شوند. سکته قلبی، روماتیسم قلبی، عروق کرونری، اختلال در سیستم هدایت خون به اندام ها فقط بخش کوچکی از بیماری های رایج قلب و عروق هستند. به همین دلیل طبیعی است که ورزش های مخصوص بیماران قلبی نیز به نسبت متنوع بوده تا بتواند این گستره بیماری را پاسخ داده و برای هرکدام حرکتی متناسب را ارائه دهد. اگرچه اصلاح سبک زندگی، ترک سیگار و انتخاب یک رژیم غذایی مناسب از مهم ترین راه کارهای مبارزه با بیماری قلبی است. ولی بی شک یکی از اصولی ترین اقدامات جهت پیشگیری از سکته قلبی با ورزش و تمرینات بدنی محقق می گردد.

تأثیرات مثبت ورزش بر بهبود بیماری های قلب و عروق

به خاطر داشته باشید که پیشگیری و شناخت زودهنگام تا حد زیادی عوامل خطرزا را از بیماران قلبی دور ساخته و آنها را از تجربه عوارض بسیار سخت چنین بیماری در امان می دارد. ولی در صورت بروز بیماری نیز ورزش به تقویت قلب برای بیماران قلبی کمک شایانی می کند. به گونه ای که ادعا می شود، اگر بهترین ورزش برای بیماران قلبی را انتخاب نمایید، احتمال مرگ ناشی از بیماری های مزمن قلبی در شما کاهش چشمگیری می یابد. برای مثال شنا برای بیماران قلبی بسیار سودمند بوده، چراکه در کاهش فشارخون و قند خون ثمربخش است. البته بسیاری ورزش های دیگر نیز در این زمینه توانمند هستند که در بخش های بعدی بدان ها اشاره می کنیم. ولی در اینجا اثرات ورزش بر بیماری های قلبی را باهم بررسی می نماییم.

 • تقویت ماهیچه های قلب
 • کاهش دردهای قفسه سینه
 • بهبود علائم آنژین
 • افزایش میزان خون رسانی توسط عروق
 • بهبود و کنترل اتونوم قلبی افراد بیمار
 • تقویت فرآیند اکسیژن رسانی به بافت های بدن
 • رفع علائم نارسایی قلبی
 • کاهش کلسترول بد خون
 • رفع عوارضی مانند تنگی نفس، عرق سرد و اختلالات خواب

نکات مهم در زمان انجام تمرینات ورزشی برای بیماران قلبی

باآنکه تصور عموم بر این مبنا است که ورزش می تواند، باعث عود بیماری های قلبی شود. ولی تحقیقات علمی نتایجی مغایر با این تفکر را به اثبات می رساند. ورزش برای گرفتگی رگ قلب بسیار سودمند است و با بازنمودن مجاری خونی سبب بهبود عملکرد قلب و عروق می شود. فقط در اینجا رعایت نکاتی حائز اهمیت است تا ورزش تمامی اثرات سودمند خود را بر بدن بگذارد.

 • اولین نکته: انتخاب فعالیت ورزشی متناسب با نوع بیماری قلبی
 • دومین نکته: ادامه فعالیت های ورزشی و عدم ترک آنها در هر شرایطی
 • سومین نکته: دوری از هرگونه هیجان، اضطراب و تنش در طی ورزش
 • چهارمین نکته: کاهش یا متوقف ساختن فعالیت های بدنی به محض احساس ضعف و ناراحتی
 • پنجمین نکته: عدم انجام فعالیت های ورزشی پس از صرف غذا
 • ششمین نکته: خودداری از فعالیت های ورزشی در گرما یا سرمای شدید
 • هفتمین نکته: انجام تمرینات ترکیبی هوازی و استقامتی با شدت متوسط
 • هشتمین نکته: ازسرگیری فعالیت های بدنی حتی پس از سکته قلبی پس از گذراندن دوره های توان بخشی

انواع ورزش های مخصوص بیماران قلبی

باید قبول کرد، تمامی ورزش ها برای بیماران قلبی سودمند نیستند. با این تفاسیر بهترین ورزش برای بیماران قلبی نمونه ای است که بتواند شرایط زندگی فرد بیمار را بهبود بخشیده و اعتمادبه نفس وی را احیا نماید. بر این مبنا انواع ورزش های مخصوص بیماران قلبی نه تنها به تقویت ماهیچه های قلب کمک می کنند، بلکه در ایجاد و حفظ تعادل عصبی این افراد نیز توانمند هستند. در ادامه انواع ورزش ها را بر اساس سه دسته مناسب، مشروط و مضر برای بیماران قلبی دسته بندی کرده و به معرفی آنها می پردازیم. شنا برای بیماران قلبی بهترین و مؤثرترین ورزش است، چراکه بدون فشار به ماهیچه های قلب، بدن بیماران را ورزیده می سازد. البته بدن سازی برای بیماران قلبی به شرط آنکه سبب گرفتگی عضلات نشود، نیز سودمند است. وقتی با بدن سازی به تقویت دیگر ماهیچه های بدن می پردازید، اثرات مثبت آن به قلب و سیستم خون رسانی نیز انتقال می یابد. در ادامه بیشتر باب ورزش های مخصوص بیماران قلبی سخن گفته و شمارا با آنها آشنا می سازیم. انواع ورزش های مناسب برای بیماران قلبی

 1. پینگ پنگ
 2. پیاده روی هوای آزاد
 3. دو آرام
 4. ژیمناستیک
 5. دوچرخه سواری
 6. اسب سواری
 7. بارفیکس
 8. یوگا
 9. حرکات تعادلی
 10. حرکات کششی
 11. تاچی
 12. ایروبیک

پوستر ورزش ایروبیک

بنابراین پیشگیری از سکته قلبی با ورزش امروزه به یک رویکرد جدی پزشکی تبدیل شده است. به گونه ای که پزشکان در کنار رژیم غذایی و دارویی، بیماران به انجام یکی از تمرینات ورزشی تشویق می کنند. طی تحقیقات ثابت شده که در میان تمامی ورزش های موجود گویی شنا بهترین ورزش برای بیماران قلبی به شمار می رود. چراکه بدون تغییرات ناگهانی در ریتم قلب بر کارکرد خوب بدن می افزاید. در کنار شنا، بدن سازی برای بیماران قلبی نیز سودمند است. چراکه این ورزش در کنار تمرینات هوازی، استقامتی و تعادلی بدون حرکات تند و خسته کننده می کوشد تا به آرامی ضربان قلب را بالابرده و بر استقامت قلب بی افزاید. تأثیرات شفابخش ورزش سبب شده به درمانی برای تمامی بیماری ها بدل شود. ولی ورزش و بیماری های قلبی امروزه موضوع داغ مجامع پزشکی است، زیرا بهبود شرایط روحی، افزایش ظرفیت روانی و تقویت قلب برای بیماران قلبی را با خود به همراه دارد. امیدوارم از محتوای ورزش درمانی نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به درمان با ورزش علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش دنیای ورزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (794 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (522 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (515 نظر) حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (497 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (339 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (276 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (244 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (234 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (209 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (195 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (181 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (170 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (162 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (143 نظر) (عکس) گریه های تلخ همسر پردیس افکاری در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی (142 نظر)
دیگران می‌خوانند   
گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! +ویدئو عکس حاج قاسم سلیمانی روی پیراهن زن فمینیست! وقتی حامد آهنگی خیلی خوب ادای انگلیسی زبان ها رو درمیاره+ویدئو/ این بشر استعدادش توی خندوندن بی نظیره😂 اختلاف سنی 32 ساله پوتین با عشق چشم رنگی و 39 ساله‌اش+عکس/علاقه آقای رئیس جمهور به زنان باربی‌گونه! فال انبیاء روزانه پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 شهاب حسینی باعث جدایی این کارگردان از نامزدش شد+ویدئو/ پاسخ آقای بازیگر به این ادعا! (فیلم) جملات قصار امیرعلی نبویان درباره سوسی و مورچه/ تو این زمینه امیرعلی بهترینه و رو دستش نمیاد طالع بینی: یک کلید انتخاب کنید و ببینید برای رسیدن به عشقت چه چیزی را از دست می دهید؟ آیا می دانستید مصرف چای روند پیری را به تاخیر می اندازد؟! / فواید جالب چای تصاویر خنده دار و دیدنی از جنگ جهانی / جنگ بود یا سیرک؟!!🤣 قیمه نثار پختن به سبک علیرضا جانبخش، ستاره تیم ملی+عکس/ با این مقدار خورشت میشه یه غذای یه شهر رو تامین کرد🤣 حضور یکتا ناصر و سوفیا، دختر منوچهر هادی در پشت صحنه سریال دلدادگان+عکس/ سوفیا بغل فرزانه ست دیدین؟ سرانجام زن روسی که ادعا می کرد همسر سردار آزمون است و از او یک دختر دارد چه شد؟ ایده ی عجیب و خلاقانه شهرداری؛ اینترنت رایگان در ازای دریافت مدفوع سگ+ویدئو/ به حق چیزای ندیده🙄 رختکن پرسپولیس در محاصره طلسم و جادو+ عکس/ پیدا کردن دست نوشته های عجیب و غریب توسط بازیکنان خلاقیت جالب و منحصربفرد یک رستوران در سرگرم کردن مشتریان تا آماده شدن غذا+ویدئو/یعنی ذهن خلاق سازنده این رو باید طلا گرفت👌 ویدئو قدیمی و دیده نشده از حدیث میرامینی، روشنک "دلنوازان" و زانیار خسروی/ مطمئنم قبلا هیچوقت ندیدینش دیگه موقع شستن ظروف این اشتباها را انجام نده آریا آرسی، فروشگاه تخصصی تجهیزات پرواز و سرگرمی فال شمع پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 فال روزانه امروز پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 خلاقیت عجیب و خنده دار یک خانواده ایرانی در جمع شدن بر سر قبر عزیزشان+عکس/ معلوم نیست مزاره یا میدون تره بار فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 صفر تا صد مهاجرت تحصیلی/ شناخت بهترین کشورهای مقصد فال حافظ با تفسیر پنجشنبه 10 اسفند 1402 + فیلم کشف شی مار مانند عجیب و مرموز در ساحل مصر+عکس تمام بازیگران فوت شده سریال دلنوازان که خیلی زود از دنیا رفتند/ علت مرگشان چه بود؟+عکس سکانس خنده دار برنامه جوکر: وقتی مهران غفوریان از حامد آهنگی میپرسه چرا به جوراب سه ربع نمیگن جوراب 45 دیقه🤣+ویدیو/فقط جوابش! فال ابجد روزانه پنجشنبه 10 اسفند 1402 پیروانی در بیمارستان بستری شد فداکاری بامزه و تحسین برانگیز پسر جوان ایرانی حین برف بازی با برادر کوچکترش/ چه کیفی میکنه+ویدیو (ویدئو) جشن تولد فوق العاده لاکچری و مجلل بازیکن ملی پوش و قهرمان استقلال،مهدی قائدی برای همسرش/ سورپرایز کردن به این میگن😍 ایده شیک و منحصر به فرد شهرداری قزوین در نصب المان های نوروزی/ این منظره زیبا فقط متعلق به ایرانه+عکس بیوگرافی و زندگی خصوصی روزبه چشمی زننده و همسرش سوپر گل استقلال+ فیلم و تصاویر دیدنی ترفندی شگفت انگیز و آسان برای سم زدایی از بدن فقط در عرض 2 روز+ویدئو/ این روش امتحانشو پس داده👌 خلاقیت جالب روحانی مسجد برای گیرانداختن دزدهای محله/ چرا «شیخ علی» با ابوعلی سینا مقایسه شد؟+عکس (ویدئو) پشت صحنه اولین اجرای شهاب حسینی، حامد تهرانی "گناه فرشته"، 25 سال قبل/ میخواین بدونین چی شد که مجری شد؟ صورت شفاف و صاف با پوست پرتقال/ تا زمستون تموم نشده این راهکار رو انجام بده! (عکس) گریه های تلخ همسر کم سن و سال حسن جوهرچی در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی خراب کاری بامزه و لاک زدن خنده دار پسر کوچولوی محسن تنابنده، نقی معمولی سریال پایتخت/ چقدر گوگولی و نازه😍
تیتر امروز   
طالع بینی: یک کلید انتخاب کنید و ببینید برای رسیدن به عشقت چه چیزی را از دست می دهید؟ آیا می دانستید مصرف چای روند پیری را به تاخیر می اندازد؟! / فواید جالب چای عکس حاج قاسم سلیمانی روی پیراهن زن فمینیست! اختلاف سنی 32 ساله پوتین با عشق چشم رنگی و 39 ساله‌اش+عکس/علاقه آقای رئیس جمهور به زنان باربی‌گونه! سرانجام زن روسی که ادعا می کرد همسر سردار آزمون است و از او یک دختر دارد چه شد؟ فال شمع پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 فال روزانه امروز پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 صفر تا صد مهاجرت تحصیلی/ شناخت بهترین کشورهای مقصد فال حافظ با تفسیر پنجشنبه 10 اسفند 1402 + فیلم فال انبیاء روزانه پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه پنجشنبه 10 اسفند 1402 پیروانی در بیمارستان بستری شد صورت شفاف و صاف با پوست پرتقال/ تا زمستون تموم نشده این راهکار رو انجام بده! خلاقیت جالب روحانی مسجد برای گیرانداختن دزدهای محله/ چرا «شیخ علی» با ابوعلی سینا مقایسه شد؟+عکس