ورزش های پرشی و مزایای آن ها

  پنجشنبه، 18 شهریور 1400   زمان مطالعه 5 دقیقه
ورزش های پرشی و مزایای آن ها
به دلیل متنوع بودن فعالیت های ورزشی آن ها را در گروه های مختلف طبقه بندی می کنند. ورزش های حرکتی زیر مجموعه ای از انواع مختلف ورزش می باشد و شامل پیاده روی پرشی، یوگا، ایروبیک و... می شود. در این مقاله قصد داریم فواید و انواع ورزش های پرشی را بیان کنیم.

اهمیت ورزش های پرشی

از ورزش با نام اکسیر جوانی یاد می شود که مانند یک داروی ضد پیری عمل می کند. جسم و روان با یکدیگر رابطه متقابل دارند و وجود اختلال در هر یک از آن ها موجب از دست رفتن سلامتی در دیگری می شود. به طور کلی با ورزش کردن تعداد سلول های گلبول سفید افزایش می یابد و با بالا رفتن توانایی بدن در برابر عفونت ها سیستم ایمنی بدن تقویت می شود. درواقع با انجام حرکات ورزشی حجم خون در گردش بدن دچار نوسان می شود و به مغز می رسد. درنتیجه رفتار و خلقیات فرد نیز بهتر می شود.همچنین با ورزش ماده ای به نام مرفین ترشح می گردد که در پی آن نشاط و شادابی افراد تامین می شود.

مفهوم کلی ورزش های پرشی

پریدن نوعی فعالیت انفجاری می باشد که فرمی از حرکت پلایومتریک به حساب می آید. در این نوع تمرین، عضلات را با حرکات کششی دچار نوسان می کنیم و به آن ها آموزش می دهیم که به شیوه ای انفجاری همزمان با هم واکنش نشان دهند.

اهمیت انجام ورزش های پرشی

قسمت تحتانی بدن مسئول قدرت، چابکی و سرعت افراد است. برای تقویت این عضلات ورزش های مختلفی از جمله اسکوات وجود دارد که با انجام آن تنها قدرت عضلاتی پایین تنه افزایش می یابد. با این وجود، انجام تمرینات استاندارد در تقویت توانایی ها نقش چندانی ایفا نمی کنند. لذا انجام ورزش های پرشی برای تقویت و تولید نیرو راه حلی موثر است.

انواع مختلف ورزش های پرشی

 • پرش طول

فعالیت پرش طول از سال 1896 مخصوص آقایان و از سال 1948 برای بانوان در بازی های المپیک مورد استفاده قرار گرفت. این پرش یکی از رشته های دو و میدانی می باشد که ورزشکار ملزم است از مسافتی طولانی شروع به دویدن کند و خود را برای پریدن آماده سازد، سپس با یک گام پرش طولی را انجام دهد. طول محوطه دور خیز نیز با مسافت 40 الی 45 متر در نظر گرفته می شود. در سطح های پیشرفته تر، ورزشکار بر روی سطوحی صاف شروع به دویدن می کند و در یک قدمی خط مقرر شده، پرش خود را انجام می دهد. اگر پای شرکت کننده از خط خطا رد شود، در هوا معلق شود یا در حین پریدن با تخته پرش تماس فیزیکی داشته باشد برای پرش رکوردی در نظر گرفته نمی شود. به استثنای قانون 173-4 بند 2، اگر ورزشکار قبل از تخته جهش عمل پرش را انجام دهد، خطایی مرتکب نشده است. یکی از قوانین این فعالیت آن است که در صورت افزایش تعداد شرکت کنندگان به 8 نفر، هر فرد مجاز به سه پرش می شود و در شرایطی که تعداد شرکت کنندگان از 8 نفرکمتر باشد، هر شرکت کننده می تواند 6 مرتبه پرش کند.

 • پرش سه گام

انجام این فعالیت شباهت بسیار نزدیکی به پرش طولی دارد و تنها تفاوت آن در گام های پرش است. مراحل انجام پرش سه گام به ترتیب لی لی، قدم و پرش است. در صورت افزایش تعداد دفعات هر کدام از این مراحل، خطا محسوب شده و رکوردی ثبت نمی شود. همچنین، فعالیت لی لی باید به گونه ای انجام شود که با همان پایی که روی تخته ی پرش قرار می گیرد، فرود آید. مرحله ی بعدی، پرنده است که با پای دیگر باید انجام شود و در نهایت عمل پرش صورت می گیرد.

 • پرش بانجی

پرش بانجی یکی از فعالیت های ورزشی است که در آن فرد خود را از ارتفاعی بسیار بلند به وسیله ی طناب فنر دار و محافظ به پایین رها می کند. طناب مورد استفاده در پرش بانجی از جنس لاستیک های فشرده است که موجب انعطاف پذیری آن شده است.

 • پرش از ارتفاع

پرش از ارتفاع نیز یکی از ورزش های دو و میدانی محسوب می شود که ورزشکار موظف است از روی یک میله افقی بدون استفاده از هیچ گونه وسیله ی کمکی به سمت پایین پرش کند. حداقل میزانی که برای بالا بردن میله افقی در نظر گرفته شده است، دو سانتی متر است. ورزشکاری قادر به کسب مقام اول در پرش از ارتفاع می شود که در بیشترین ارتفاع عمل پرش را انجام دهد.

پرش از ارتفاع
 • پرش با نیزه

پرش با نیزه یکی از مرسوم ترین ورزش ها در میان یونانیان باستان بوده است. ورزشکار برای انجام این فعالیت از نیزه ای منعطف و بلند که از فایبرگلاس ساخته شده است، استفاده می کند. قبل از شروع مسابقه قوانین و ارتفاع آغازین توسط داور اعلام می گردد. یکی از این قوانین که در تمامی مسابقات ثابت است مقدار بالا بردن مانع میله ی پرش می باشد. درواقع، حداقل میزان در نظر گرفته شده برای بالابردن میله پرش 5 سانتی متر است.

خطرآفرین ترین پرش

ورزش دفع موانع، یکی از خطرناک ترین پرش ها از موانعی با ارتفاع بسیار بلند است. تاریخچه ی این رشته ورزشی به سربازی در جنگ ویتنام به نام ریموند بل باز می گردد. او با این روش جابه جایی و جست و خیز را تمرین می کرد تا بتواند در جنگل از چنگ دشمنان فرار کند.

ورزش های پرشی قابل اجرا در باشگاه های ورزشی

 • پرش روی جعبه
 • پرش درجا با طناب ورزشی
 • پرش لانج
 • اسکوات پریدن
 • پرش زانویی
 • پرش برپی

ورزش های پرشی موجب تقویت عضلات پا در بدن می شوند

مزایای ورزش های پرشی

 • چربی سوزی: با افزایش میزان ضربان قلب، چربی سوزی آغاز می شود.
 • افزایش مقاومت: ورزش های پرشی در فعال کردن فیبر های عضلانی نقش دارند و موجب تقویت عضلات می شوند.
 • جلوگیری از آسیب دیدگی: روند جذب کلسیم را تسریع می بخشد و موجب افزایش توده های استخوانی می گردد.
 • جلوگیری از بیماری های قلبی عروقی: با متناسب سازی فشار خون از بیماری های قلبی جلوگیری می کند.
 • افزایش قدرت
 • عضله سازی
 • تحریک سیستم لنفاوی
 • تحریک متابولیسم بدن
 • کالری سوزی
 • سرگرم کننده

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (11 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (4 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (4 نظر) تیپ و چهره ناز لنا دختر نیوشا ضیغمی با عینک جدیدش+عکس / چقدر بهش میاد😍 (2 نظر) فال انبیاء روزانه یکشنبه 6 خرداد 1403 (2 نظر) سفر به «اندرونی»؛ وقتی عکس‌های عادی کسالت‌آور می‌شدند!+ عکس (1 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) دستگیری زن تبهکار معروف به کماندو/ زایمان متهم هنگام بازجویی! (1 نظر) انتشار برای اولین بار ؛ جدیدترین تصاویر ثبت‌شده از آخرین پرواز بالگرد رئیس‌جمهور شهید و همراهانش (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (1 نظر) لحظه ورود رهبر انقلاب به مراسم بزرگداشت شهدای خدمت+ فیلم (1 نظر) سجده غم انگیز پدر شهید مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی بر مزار پسرش / خدا بهشون آرامش بده... (2 نظر) تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو (1 نظر) (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
شبنم مقدمی داور صداتو: بچه ندارم من دختر بزرگ همسرم هستم اونم پسر بزرگ من!+ویدیو فال انبیاء روزانه دوشنبه 7 خرداد 1403 کنده کاری روی خودکار روش جدید یک دانشجو برای تقلب سر جلسه امتحان+عکس/ همین وقتو میذاشتی درسو می‌خوندی دیگه! واکنش شگفت‌انگیز یک عنکبوت به مشاهده تصویر خود در آینه+ فیلم نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس سرگیجه ایران اینترنشنال پس از شهادت سیدابراهیم رئیسی بهترین روش های شستن توت فرنگی و از بین بردن کرم های آن ناگفته‌های شنیدنی از محافظ رئیس جمهور؛ از رفتن به ماموریت با پای شکسته تا مسئول امنیت نهاد ریاست جمهوری+ویدیو عیادت آیت الله آل هاشم از دهقان فداکار در بیمارستانی در تبریز+عکس میز پذیرایی متفاوت وزارت خارجه در دیدارهای دیپلماتیک پس از شهادت امیرعبداللهیان+ عکس نگاهی به کیک تولد مردانه دارا حیایی پسر امین حیایی/ مبارکا باشه خوش تیپ +عکس شوخی رئیس جمهور شهید با الهام علی اف در هنگام افتتاح سد قیز قلعه سی+ویدیو و آبی که برای ما روشنایی نداشت! مادر شهید موسوی از بیمارستان مرخص شد (تصاویر) عجیب‌ترین خانه 59متری جهان! (ویدئو) شامپانزه‌ای که 3 ماه است نوزاد مرده خود را رها نمی‌کند دورهمی خانوادگی «مادر جومونگ» با «تسو» و نامزدش+عکس تصویری که رئیس‌دفتر شهید رئیسی دقایقی پس از سقوط بالگرد از آن منطقه ثبت کرد +ویدئو پست ویژه پسر عابدزاده برای تولد پدرش +عکس خداوند ابراهیم را دوست داشت+ ویدئو مرد در سایه سیاست ایران به زودی کاندیدا می شود خشک کردن سیر تازه در خانه با ترفندهای ساده شهید رئیسی حکم اعدام این گروه را بی‌سروصدا لغو کرد! +ویدئو فال ابجد روزانه دوشنبه 7 خرداد 1403 روستای ونان قم: معروف به عروس خلجستان +تصاویر جذاب و دیدنی فال روزانه امروز دوشنبه 7 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز دوشنبه 7 خرداد 1403 من در حد و اندازه ای نیستم که کاندیدا شوم / یک نامزد قطعی ریاست جمهوری مشخص شد عکسی از بدرقه سیدابراهیم رئیسی که طی ساعات اخیر وایرال شد عاشقانه های مارال بنی آدم و همسرش در طبیعت سرسبز بهاری+ عکس ادعای عجیب مجری تلویزیون درباره محافظ رئیسی+ویدئو تصاویر تازه از آرایش هلی کوپتر حامل شهید رئیسی قبل برخورد به کوه +ویدئو چرا رئیس‌جمهور بعد از افتتاح سد قیز قلعه‌سی با خودرو به تبریز بازنگشت؟+ویدیو قایق موتوری خاص و هوش پران نیما شاهرخ شاهی/ این قایق نیست جت جنگیه😍+فیلم حال بد نفس بازغی بعد از فوت دوستش آیسان اوجی تصویری از گوشه دنج و معنوی ستاره سادات قطبی/سجاده ای ساده با حال و هوای روحانی +عکس بهترین هتل های آنتالیا برای مجردها قتل هولناک پدر و دختر خردسالش | ردپای دختر بزرگ در جنایت بهترین ردیاب و جی‌ پی‌ اس‌ در بازار شوخی‌های اهالی روستای کلاله با رئیس جمهور شهید+ ویدیو صحبت های اهالی محل حادثه رئیس جمهور برای اولین بار/ صدای هلی کوپتر را شنیدم!+فیلم
منتخب روز   
تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله تبریزی+عکس حضور شهید مالک رحمتی در مراسم شاخصی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو انتشار فیلم جلسه دفاع شهید رئیسی از رساله دکتری؛ چه کسی در جلسه بود؟ دعای شهادتِ شهید مالک رحمتی استاندار دهه شصتی آذربایجان شرقی+ویدئو/آخرش هم به آرزوی دلت رسیدی قدیمی ترین عقد نامه دستنویس 133 ساله/ این عقد نامه یک سال قبل از ناصرالدین شاه نوشته شده روایت آیت الله آل هاشم از تعداد برادران و فرزندانشان بر سر مزار مادر مرحومش+ ویدیو/ با مدیریت برادرانم در سطح استان مخالفت کردم/صاحب 4 تا نوه هستم وداع تلخ همسر و دختر و خانواده شهید رحمتی با مالک آذربایجان+ویدئو/دنیا به احترام شما ایستاده... صحبت های شنیده نشده شهیدجمهور در لباس رزم در دوران دفاع مقدس/ زمین مال صالحان است+ فیلم رئیس جمهوری که با اسکورت خاص و تشریفات به دیدار مادرش میرفت!/ روایتی از اهالی محل خانه پدری رئیس جمهور شهید+ فیلم ویدئویی سراسر شگفتی از یک ماشین باز خَفَن/فقط اونجا که کلاه میذاره سرش حمله دسته جمعی کلاغ‌ها به شاهین شکاری در انتقام به شکار دوست‌شان+ فیلم لحظه باورنکردنی شکار یک عقاب توسط خرس گرسنه در نوک درخت!+ فیلم