ساعدنیوز
ساعدنیوز

وقفه در رابطه یا جدایی موقت چه زمان هایی لازم است؟

  سه شنبه، 29 فروردین 1402   زمان مطالعه 6 دقیقه
وقفه در رابطه یا جدایی موقت چه زمان هایی لازم است؟
ایجاد وقفه در رابطه گاهی به انتخاب زوج‌ها انجام می‌شود و گاهی به‌سبب شرایطی اجتناب‌ناپذیر. این وقفه‌های کوتاه‌مدت به‌معنی پایان رابطه عاطفی نیستند. در این مقاله از ساعد نیوز بررسی می‌کنیم چه زمانی شرکای عاطفی به استراحت نیاز دارند و باید کمی از رابطه‌ دور شوند تا بتوانند بقا و سلامت آن را حفظ کنند.

توقف کوتاه در رابطه می‌تواند به هر دوی شما کمک کند تا درک کنید شریک زندگی شما تا چه اندازه برای شما اهمیت دارد و آیا باید تعهدی را قبول کنید یا خیر. اگر نمی خواهید به مرحله بعدی رابطه بروید و توقف کوتاه در رابطه نیز به شما کمک می کند ذهن خود را پاک کنید و به شما قدرت جدایی از شریک زندگی خود را می‌دهد.

وقفه در رابطه یا جدایی موقت به شرایطی گفته می شود که زوج ها تصمیم می گیرند مدتی از هم دور باشند. وقفه در رابطه می تواند به دو شکل اتفاق بیفتد؛ در حالت اول به انتخاب هر دو نفر انجام می شود و شرایط باعث آن است. به طور مثال یکی از افراد به دلایل شغلی و … مدتی نمی تواند برای شریک عاطفی خود وقت بگذارد و این مسئله باعث می شود زوج با اطمینان کامل زمانی را دور از هم سپری کنند و پس از آن دوباره به رابطه باز گردند.

در این رابطه هیچ کدام از افراد آسیب نمی بینند و حس امنیت دارند. در حالت دوم رابطه عاطفی دو فرد دچار مشکل شده و آنها برای ماندن با هم دچار تردید شده اند. در این حالت یکی از زوج ها بنابر مسائلی همچون خیانت یا رابطه سمی ممکن است تصمیم به دوری بگیرد. این وقفه در رابطه می تواند موقتی باشد اما اگر ادامه یابد به جدایی ختم می شود.

جدایی

زمان های وقفه در رابطه

امتناع موقت از همه مسئولیت ها در یک رابطه، گسست از همه مشاجره ها و اختلافات و ارتباطات می تواند به روشن و واضح شدن وضعیت شما نسبت به آن کمک کند. توقف در یک رابطه الزاما به معنی قطع رابطه نیست ولی امکان دارد به تصمیم برای جدایی منجر شود. روانشناس می‌گوید زمانی که استراحت می کنید رابطه خود را در معرض یک آزمایش جدی قرار دهید. در چه مواردی ارزش تلاش برای وقفه کوتاه را دارد.

دعوا زیاد با یکدیگر

اگر شما به همسرتان می توانید در مورد یک موضوع خاص دعوا را قطع کنید و به نظر می‌رسد که مشاجره و دعوا های شما به اتمام نمی‌رسد که شاید ارزش یک وقفه کوتاه در رابطه را داشته باشید مدتی دور ماندن از یکدیگر به شما کمک می‌کند بدون احساسات غیرضروری دیدگاه شریک زندگی خود را درک نمایید و تصمیم می‌گیرد که آیا آماده امتیاز دادن هستید یا خیر.

با این وجود پیش از اتخاذ چنین تصمیمی به این فکر کنید که نیت شما تا چه اندازه درست است. مطمئن شوید که این مسئله به این علت است که شما واقعا نگران تعارض و اختلاف هستید و می خواهید پس از مدتی جدا شدن به یک نتیجه درست برسید اگر تنها می خواهید این کار را انجام دهید تا بتوانید امتیاز به دست آورید، پس شما شیوه‌های اشتباهی را انتخاب می‌کنید.

شک در تمایل خود به ادامه زندگی مشترک یا ازدواج

از بسیاری جهات، تعهدات جدی مثل زندگی مشترک یا ازدواج می تواند برای یک یا هر دو شریک زندگی ناخواسته یا ترسناک باشد و این به صورت کامل درست است. اگر از نظر شما، همسرتان یا هر دوی شما این کار دشوار و نادرست است، بهتر است وقفه در رابطه خود داشته باشید و بفهمید آیا واقعاً به این رابطه نیاز دارید یا خیر.

فریب دادن یا خیانت به شما

خیانت عاطفی یا جسمی برای افراد زیادی مانع جدی در رابطه ها است، ولی ترک حتی یک عزیز پس از کشف واقعیت خیانت غالباً دشوار می‌باشد. این امر می تواند دردناک باشد اگر بسیار به هم دلبسته باشید و احساس کنید رابطه شما با همسرتان رابطه ویژه ای می باشد در چه مواردی امکان دارد بخواهید مدتی را جدا از هم بگذرانید تا ببینید آیا برای حفظ رابطه سعی و تلاش می کنید. به او بگویید که برای فکر کردن به مدتی زمان احتیاج دارید و نمی‌خواهید در این مدت با شما تماس بگیرد.

جدایی

چه زمانی جدایی موقت خطرناک است؟

تصمیمی اشتباه درباره وقفه در رابطه می‌تواند منجر به جدایی همیشگی شود. جدایی موقت گاهی مزیت‌هایی دارد و می‌تواند رابطه را به تکامل برساند، اما این بدان معنا نیست که می‌توان خطرهایش را نادیده گرفت. در زمان جدایی موقت، شما هیچ قراردادی با همسرتان نمی‌بندید و هیچ ضمانتی برای تعهد نمی‌دهید. بنابراین اگر شرایط رابطه خوب نباشد، احتمالا جدایی موقت مقدمه‌ای بر جدایی دائم خواهد بود.

در ادامه، موقعیت‌هایی را مطرح می‌کنیم که اگر رابطه عاطفی شما مشابه آنهاست، بهتر است به وقفه فکر نکنید و روش‌ دیگری برای حل مشکلات پیدا کنید.

1‌. وقتی اعتماد بین طرفین خدشه‌دار شده است

اعتماد کردن یکی از مهم‌ترین ستون‌های هر رابطه‌ای است که اگر فرو بریزد، احتمال بقای آن رابطه به کمترین حد ممکن می‌رسد. اعتماد خدشه‌دارشده قابل‌ترمیم است، اما هم به زمان زیادی نیاز دارد و هم با کوچک‌ترین ضربه‌ای دوباره می‌شکند. اگر همسرتان اعتماد شما را از بین برده، بهتر است دلیل کارش را بررسی کنید. اگر تصور می‌کنید برای اعتماد دوباره نیاز دارید مدتی فاصله بگیرید، باید خطر آن را هم در نظر داشته باشید. ممکن است این فاصله آن‌قدر زیاد شود که به جدایی همیشگی برسد.

2. وقتی نیازهایتان برآورده نمی‌شود

اشتیاق و احساس به یکدیگر هم به‌اندازه اعتماد اهمیت دارند. وقتی طرفین یکدیگر را دوست دارند و به هم مشتاق‌اند، رابطه زنده می‌ماند. اما وقتی چنین اشتیاقی وجود ندارد، نیازهای زوج‌ها برآورده نمی‌شود و به همین دلیل ممکن است عوامل خارجی آنها را از رابطه دلسرد کنند. اگر از رابطه دلسرد شده‌اید و تصور می‌کنید شریکتان نمی‌تواند آن‌طور که باید نیازهایتان را برآورده کند، جدایی موقت چاره‌ساز نیست، زیرا ممکن است در طول جدایی، تحت‌تأثیر شخص دیگری قرار بگیرید.

3. وقتی می‌خواهید برای همیشه جدا شوید

در ذهن ما ایرانی‌ها، جدایی عملی ناپسند است. تفکر سنتی به ما یاد داده است که خودت را قربانی کن، اما طلاق نگیر! این یک اشتباه بزرگ است. گاهی اوقات خواسته واقعی شما جدایی است، اما به‌خاطر باورهای غلط یا دلسوزی نابجا برای طرف مقابل، رابطه را تمام نمی‌کنید. در این صورت، ممکن است برای اینکه یک گام به هدف نهایی نزدیک‌تر شوید، به جدایی موقت فکر کنید.

احتمالا پیش از جدایی موقت، به شریکتان می‌گویید: «مدتی از هم دور شویم تا خودمان را پیدا کنیم و دوباره پیش هم برمی‌گردیم». این در حالی است که خودتان می‌دانید برگشتی وجود ندارد. در نهایت وقتی خواسته واقعی‌تان را بیان می‌کنید، شخصیتی می‌شوید که وفادار نبوده است و به‌رغم قول برگشت بعد از جدایی موقت، همسرش را ترک کرده است.اگر تصمیم گرفته‌اید برای همیشه از شریک عاطفی خود جدا شوید، جدایی موقت فقط گذاشتن استخوان لای زخم است.

4. سایر موقعیت‌هایی که جدایی موقت چاره‌ساز نیست

اگر رابطه شما در شرایطی قرار دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم، وقفه در رابطه نمی‌تواند مشکلات‌تان را از بین ببرد.

  • قصد دارید برای تنبیه همسرتان از او فاصله بگیرید.

  • می‌خواهید شرایط رابطه عاطفی با افراد دیگر را بسنجید.

  • می‌خواهید از شرایط و مشکلات کنونی رابطه، حتی مدتی کوتاه، فرار کنید.

سخن نهایی

تمام رابطه‌‌های بلندمدت پرفرازونشیب‌اند. رابطه‌های رؤیایی و بدون مشکل فقط در قصه‌های پریان وجود دارند و رابطه‌های واقعی هیچ‌وقت این‌قدر ساده نیستند. در دنیای واقعی، سیندرلای روستایی که تمام عمرش را خدمتکار بوده است، نمی‌تواند برای پسر دنیادیده پادشاه همسر خوبی باشد. پس اگر در رابطه‌ عاطفی هستید، باید از رؤیاهای شیرین بیدار شوید و بررسی کنید که آیا می‌توانید با وجود فرازونشیب‌های مسیر، در کنار هم زندگی کنید یا خیر. گاهی اوقات برای پیداکردن پاسخ این سؤال به جدایی موقت نیاز خواهید داشت.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (519 نظر) (فیلم) غوغای رقص پسر افغانی در مترو تهران با صدای دست و سوت ایرانی ها (517 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (257 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (235 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (228 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (103 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (92 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (77 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (76 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (74 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (37 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (33 نظر) رقص شاد شادمهر در کنسرتش با آهنگ مهستی/بازم نشستی روبروم مات تماشای توام +فیلم (32 نظر) (فیلم) تمرین رقص عربی رونالدو برای انجام شادی گل مقابل پرسپولیس در تهران با آهنگ معروف غفور غفور! (31 نظر) (فیلم) اجرای زنده و مشترک آهنگ یکی هست تو قلبم توسط مرتضی پاشایی و محسن یگانه / خدابیامرز عجب صدایی داشت ... (30 نظر)
منتخب روز   
دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂 (ویدئو)یاسمین پهلوی متوهم، ملکه آینده ایران که حتی سرود ایران رو هم بلد نیست بخونه🙄 (ویدئو) گریه و زاری پسر بچه کرجی که اجازه ندادند رونالدو را ببیند! رونالدو لطفا هیچوقت به این هتل نیااا😂مرسی اه رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (ویدئو) آب خورد یک مار با لیوان/ طفلک چقدر تشنه بود (ویدئو) سجده شادمهر مقابل هوادارانش در کنسرت/ ایرانیا دیروز فحش میدادن، امروز براش غشو ضعف میرن😁
تیتر امروز   
تاکید وزیر تعاون بر تعیین تکلیف پروژه 1000 واحدی شمس تبریز ماشین دزدی 2 دختر بدشانس در مشهد / خودروی پلیس زود رسید جمعه به بهشت زهرا نروید + علت و جزییات واکنش باشگاه پرسپولیس به ماجرای پیراهن رونالدو: لباس اهدایی رونالدو به فاطمه حمامی پیش ما جا مانده بود! داماد شدن پدر به جای پسر برسر سفره ی عقد! موز دزدی میمون از اورانگوتان عاقبت خوشی نداشت!+ فیلم واکنش خاص ولیعهد عربستان به استقبال فوق العاده ایرانی ها از رونالدو و یارانش آخرین کشور در روی کره زمین که صاحب تیم فوتبال شد+عکس آخرین وضعیت نرخ ارز امروز 30 شهریور 1402 عشق و حال جنجالی جورجینا در عربستان پایان ندارد!+ عکس دزدی عجیب پرسپولیس؛ به جایزه دختر معلول هم رحم نکردند+عکس توپ فوتبال رئیسی که از فیفا هدیه گرفت+ عکس کشف شگفت‌انگیز گنج بزرگ فرعون زیر آب +عکس شکار ترسناک مار غول پیکر کبری توسط 6 مرد قوی و یک سگ وحشی😵+ فیلم (تصاویر) نه به کتاب و مدرسه؛ کودکانی که طلا استخراج می‌کنند