وقفه در رابطه یا جدایی موقت چه زمان هایی لازم است؟

  سه شنبه، 29 فروردین 1402   زمان مطالعه 6 دقیقه
وقفه در رابطه یا جدایی موقت چه زمان هایی لازم است؟
ایجاد وقفه در رابطه گاهی به انتخاب زوج‌ها انجام می‌شود و گاهی به‌سبب شرایطی اجتناب‌ناپذیر. این وقفه‌های کوتاه‌مدت به‌معنی پایان رابطه عاطفی نیستند. در این مقاله از ساعد نیوز بررسی می‌کنیم چه زمانی شرکای عاطفی به استراحت نیاز دارند و باید کمی از رابطه‌ دور شوند تا بتوانند بقا و سلامت آن را حفظ کنند.

توقف کوتاه در رابطه می‌تواند به هر دوی شما کمک کند تا درک کنید شریک زندگی شما تا چه اندازه برای شما اهمیت دارد و آیا باید تعهدی را قبول کنید یا خیر. اگر نمی خواهید به مرحله بعدی رابطه بروید و توقف کوتاه در رابطه نیز به شما کمک می کند ذهن خود را پاک کنید و به شما قدرت جدایی از شریک زندگی خود را می‌دهد.

وقفه در رابطه یا جدایی موقت به شرایطی گفته می شود که زوج ها تصمیم می گیرند مدتی از هم دور باشند. وقفه در رابطه می تواند به دو شکل اتفاق بیفتد؛ در حالت اول به انتخاب هر دو نفر انجام می شود و شرایط باعث آن است. به طور مثال یکی از افراد به دلایل شغلی و … مدتی نمی تواند برای شریک عاطفی خود وقت بگذارد و این مسئله باعث می شود زوج با اطمینان کامل زمانی را دور از هم سپری کنند و پس از آن دوباره به رابطه باز گردند.

در این رابطه هیچ کدام از افراد آسیب نمی بینند و حس امنیت دارند. در حالت دوم رابطه عاطفی دو فرد دچار مشکل شده و آنها برای ماندن با هم دچار تردید شده اند. در این حالت یکی از زوج ها بنابر مسائلی همچون خیانت یا رابطه سمی ممکن است تصمیم به دوری بگیرد. این وقفه در رابطه می تواند موقتی باشد اما اگر ادامه یابد به جدایی ختم می شود.

جدایی

زمان های وقفه در رابطه

امتناع موقت از همه مسئولیت ها در یک رابطه، گسست از همه مشاجره ها و اختلافات و ارتباطات می تواند به روشن و واضح شدن وضعیت شما نسبت به آن کمک کند. توقف در یک رابطه الزاما به معنی قطع رابطه نیست ولی امکان دارد به تصمیم برای جدایی منجر شود. روانشناس می‌گوید زمانی که استراحت می کنید رابطه خود را در معرض یک آزمایش جدی قرار دهید. در چه مواردی ارزش تلاش برای وقفه کوتاه را دارد.

دعوا زیاد با یکدیگر

اگر شما به همسرتان می توانید در مورد یک موضوع خاص دعوا را قطع کنید و به نظر می‌رسد که مشاجره و دعوا های شما به اتمام نمی‌رسد که شاید ارزش یک وقفه کوتاه در رابطه را داشته باشید مدتی دور ماندن از یکدیگر به شما کمک می‌کند بدون احساسات غیرضروری دیدگاه شریک زندگی خود را درک نمایید و تصمیم می‌گیرد که آیا آماده امتیاز دادن هستید یا خیر.

با این وجود پیش از اتخاذ چنین تصمیمی به این فکر کنید که نیت شما تا چه اندازه درست است. مطمئن شوید که این مسئله به این علت است که شما واقعا نگران تعارض و اختلاف هستید و می خواهید پس از مدتی جدا شدن به یک نتیجه درست برسید اگر تنها می خواهید این کار را انجام دهید تا بتوانید امتیاز به دست آورید، پس شما شیوه‌های اشتباهی را انتخاب می‌کنید.

شک در تمایل خود به ادامه زندگی مشترک یا ازدواج

از بسیاری جهات، تعهدات جدی مثل زندگی مشترک یا ازدواج می تواند برای یک یا هر دو شریک زندگی ناخواسته یا ترسناک باشد و این به صورت کامل درست است. اگر از نظر شما، همسرتان یا هر دوی شما این کار دشوار و نادرست است، بهتر است وقفه در رابطه خود داشته باشید و بفهمید آیا واقعاً به این رابطه نیاز دارید یا خیر.

فریب دادن یا خیانت به شما

خیانت عاطفی یا جسمی برای افراد زیادی مانع جدی در رابطه ها است، ولی ترک حتی یک عزیز پس از کشف واقعیت خیانت غالباً دشوار می‌باشد. این امر می تواند دردناک باشد اگر بسیار به هم دلبسته باشید و احساس کنید رابطه شما با همسرتان رابطه ویژه ای می باشد در چه مواردی امکان دارد بخواهید مدتی را جدا از هم بگذرانید تا ببینید آیا برای حفظ رابطه سعی و تلاش می کنید. به او بگویید که برای فکر کردن به مدتی زمان احتیاج دارید و نمی‌خواهید در این مدت با شما تماس بگیرد.

جدایی

چه زمانی جدایی موقت خطرناک است؟

تصمیمی اشتباه درباره وقفه در رابطه می‌تواند منجر به جدایی همیشگی شود. جدایی موقت گاهی مزیت‌هایی دارد و می‌تواند رابطه را به تکامل برساند، اما این بدان معنا نیست که می‌توان خطرهایش را نادیده گرفت. در زمان جدایی موقت، شما هیچ قراردادی با همسرتان نمی‌بندید و هیچ ضمانتی برای تعهد نمی‌دهید. بنابراین اگر شرایط رابطه خوب نباشد، احتمالا جدایی موقت مقدمه‌ای بر جدایی دائم خواهد بود.

در ادامه، موقعیت‌هایی را مطرح می‌کنیم که اگر رابطه عاطفی شما مشابه آنهاست، بهتر است به وقفه فکر نکنید و روش‌ دیگری برای حل مشکلات پیدا کنید.

1‌. وقتی اعتماد بین طرفین خدشه‌دار شده است

اعتماد کردن یکی از مهم‌ترین ستون‌های هر رابطه‌ای است که اگر فرو بریزد، احتمال بقای آن رابطه به کمترین حد ممکن می‌رسد. اعتماد خدشه‌دارشده قابل‌ترمیم است، اما هم به زمان زیادی نیاز دارد و هم با کوچک‌ترین ضربه‌ای دوباره می‌شکند. اگر همسرتان اعتماد شما را از بین برده، بهتر است دلیل کارش را بررسی کنید. اگر تصور می‌کنید برای اعتماد دوباره نیاز دارید مدتی فاصله بگیرید، باید خطر آن را هم در نظر داشته باشید. ممکن است این فاصله آن‌قدر زیاد شود که به جدایی همیشگی برسد.

2. وقتی نیازهایتان برآورده نمی‌شود

اشتیاق و احساس به یکدیگر هم به‌اندازه اعتماد اهمیت دارند. وقتی طرفین یکدیگر را دوست دارند و به هم مشتاق‌اند، رابطه زنده می‌ماند. اما وقتی چنین اشتیاقی وجود ندارد، نیازهای زوج‌ها برآورده نمی‌شود و به همین دلیل ممکن است عوامل خارجی آنها را از رابطه دلسرد کنند. اگر از رابطه دلسرد شده‌اید و تصور می‌کنید شریکتان نمی‌تواند آن‌طور که باید نیازهایتان را برآورده کند، جدایی موقت چاره‌ساز نیست، زیرا ممکن است در طول جدایی، تحت‌تأثیر شخص دیگری قرار بگیرید.

3. وقتی می‌خواهید برای همیشه جدا شوید

در ذهن ما ایرانی‌ها، جدایی عملی ناپسند است. تفکر سنتی به ما یاد داده است که خودت را قربانی کن، اما طلاق نگیر! این یک اشتباه بزرگ است. گاهی اوقات خواسته واقعی شما جدایی است، اما به‌خاطر باورهای غلط یا دلسوزی نابجا برای طرف مقابل، رابطه را تمام نمی‌کنید. در این صورت، ممکن است برای اینکه یک گام به هدف نهایی نزدیک‌تر شوید، به جدایی موقت فکر کنید.

احتمالا پیش از جدایی موقت، به شریکتان می‌گویید: «مدتی از هم دور شویم تا خودمان را پیدا کنیم و دوباره پیش هم برمی‌گردیم». این در حالی است که خودتان می‌دانید برگشتی وجود ندارد. در نهایت وقتی خواسته واقعی‌تان را بیان می‌کنید، شخصیتی می‌شوید که وفادار نبوده است و به‌رغم قول برگشت بعد از جدایی موقت، همسرش را ترک کرده است.اگر تصمیم گرفته‌اید برای همیشه از شریک عاطفی خود جدا شوید، جدایی موقت فقط گذاشتن استخوان لای زخم است.

4. سایر موقعیت‌هایی که جدایی موقت چاره‌ساز نیست

اگر رابطه شما در شرایطی قرار دارد که در ادامه توضیح می‌دهیم، وقفه در رابطه نمی‌تواند مشکلات‌تان را از بین ببرد.

  • قصد دارید برای تنبیه همسرتان از او فاصله بگیرید.

  • می‌خواهید شرایط رابطه عاطفی با افراد دیگر را بسنجید.

  • می‌خواهید از شرایط و مشکلات کنونی رابطه، حتی مدتی کوتاه، فرار کنید.

سخن نهایی

تمام رابطه‌‌های بلندمدت پرفرازونشیب‌اند. رابطه‌های رؤیایی و بدون مشکل فقط در قصه‌های پریان وجود دارند و رابطه‌های واقعی هیچ‌وقت این‌قدر ساده نیستند. در دنیای واقعی، سیندرلای روستایی که تمام عمرش را خدمتکار بوده است، نمی‌تواند برای پسر دنیادیده پادشاه همسر خوبی باشد. پس اگر در رابطه‌ عاطفی هستید، باید از رؤیاهای شیرین بیدار شوید و بررسی کنید که آیا می‌توانید با وجود فرازونشیب‌های مسیر، در کنار هم زندگی کنید یا خیر. گاهی اوقات برای پیداکردن پاسخ این سؤال به جدایی موقت نیاز خواهید داشت.


  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
روایتی از عصبانیت رهبر معظم انقلاب از عوض کردن فرش کهنه و نخ نمای خانه شان: اشتباه کردید که عوض نمودید بروید همان زیلوها را بیاورید (249 نظر) خلاقیت خنده دار مغازه دار اردبیلی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغز نیس که معدن طلاست😂👌+عکس (187 نظر) عروسِ رهبر معظم انقلاب: بچه ام اسباب بازی ندارد، در اتاق آقا یک میز هست و 6 تا صندلی پلاستیکی و یک تلفن که به دیوار وصل است+عکس (139 نظر) همسر رهبر معظم انقلاب بعد از خریدن مبل دست دوم توسط رهبری: تا الان زندگی ‌ما طلبگی بوده، الان هم مبل در خانه نیاورید! (136 نظر) نگاهی به اعلامیه ترحیم مادر جوان حمید گودرزی که دیشب خبر فوتش را آقای بازیگر اعلام کرد +عکس/ روحش شاد (64 نظر) خلاقیت خنده دار هندونه فروش شیرازی، برای فرار از گرما حماسه آفرید/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (62 نظر) خلاقیت خنده دار هندوانه فروش سمنانی برای جذب مشتری حماسه آفرید/ مغز نیست که معدن طلای خالصه😂+عکس (55 نظر) استوری تبریک خاص سرلشگر باقری به مناسبت روز چپ دست‌ها به رهبر معظم انقلاب+عکس (50 نظر) مراسم تشییع پدر حامد بهداد، با حضور چهره های سرشناس و بازیگران +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (46 نظر) رونمایی از همزاد و بدل ایرانی هانده ارچل، بازیگر ترکیه‌ای محبوب ایرانی ها/ ایشون هم بازیگر خیلی معروفیه+عکس (44 نظر) نگاهی به جشن تولد عاشقانه 45 سالگی الهام چرخنده بازیگر سریال آوای باران و باکس گل شیک روی میز/ مبارکا باشه+عکس (35 نظر) رونمایی از وحید بادپی کوه عضله رقیب جدی هادی چوپان در مسابقات مسابقات مستر المپیا +فیلم (31 نظر) رهبر معظم انقلاب: ما درخانه تنها یک فرش دستباف داریم که جهیزیه همسرم بوده بقیه خانه موکت است/ ساده زیستی ایشان مثال زدنی است (28 نظر) خلاقیت خنده‌دار اوستا بنّا در ترکیب توالت فرنگی با ایرانی حماسه آفرید+عکس/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 (25 نظر) (فیلم) دفاع جانانه پزشکیان از داماد حسن روحانی / به هر کشوری برود با کله قبولش می‌کنند! (23 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
منتخب روز   
ابتکار جالب یک مرد خلاق در دادن انواع لقب به مسعود پزشکیان حماسه آفرید+ویدئو/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (فیلم) سکانس فوق عاشقانه شهاب حسینی و لیلا حاتمی در فیلم "پرسه در ماه" / ما کاملا شبیه همیم طرز نگاهامون دو دو زدن چشامون ...😍 استارت تمرینات سخت علیرضا بیرانوند در تراکتور +فیلم/ آقای دروازه بان آمادگی بدن بالایی دارد! سکانس عاشقانه دل باختن قباد به شهرزاد/ نشود فاش کسی آنچه میان من و توست (فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ...