ساعدنیوز
ساعدنیوز

21 گنج بی نظیر و مرموزی که از مقبره توت عنخ آمون کشف شد + تصاویر

  یکشنبه، 19 آذر 1402   کد خبر 365918
21 گنج بی نظیر و مرموزی که از مقبره توت عنخ آمون کشف شد + تصاویر
ساعد نیوز: کشف مقبره فرعون توت عنخ آمون در 100 سال پیش باعث شگفتی جهانیان شد. در ادامه نگاهی به گنج های مرموز، هیجان انگیز و فوق‌العاده ارزشمند مقبره توت عنخ آمون خواهیم داشت.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از خبر آنلاین، کشف مقبره فرعون توت عنخ آمون در 100 سال پیش باعث شگفتی جهانیان شد. در ادامه نگاهی به گنج های مرموز، هیجان انگیز و فوق‌العاده ارزشمند مقبره توت عنخ آمون خواهیم داشت.

در 4 نوامبر 1922 (12 آبان 1301) بود که باستان‌شناسان موفق به کشف مقبره توت عنخ آمون شدند. این مقبره مملو از گنج ها و اشیاء ارزشمند بود و هنوز نیز پس از گذشت یک قرن توجهات بسیاری را به خود جلب می‌کند. به همین بهانه نگاهی به 21 مورد از گنج های کشف شده در مقبره فرعون توت عنخ آمون خواهیم داشت.

1- نقاب مرگ

شاید معروف‌ترین گنج فرعون مصر نقاب مرگ او باشد. این نقاب که روی صورت فرعون قرار داشت عمدتا از طلا ساخته شده و با سنگ‌های قیمتی تزیین شده بود. همچنین این نقاب 53 سانتی‌متری حدود 10 کیلوگرم وزن دارد. پشت ماسک نیز وردهایی از کتاب مردگان نوشته شده تا فرعون در دنیای پس از مرگ مشکلی نداشته باشد.

2- خنجرهای فرعون

در مقبره توت عنخ آمون دو خنجر نیز پیدا شد. یکی از آنها تیغه‌ای آهنین داشت و دیگری از طلا بود. خنجر با تیغه آهنی کنار ران راست توت عنخ آمون بود. کارشناسان می‌گویند که آهن استفاده شده در این تیغه به کره زمین تعلق ندارد و از یک شهاب‌سنگ گرفته شده است. خنجر طلایی نیز روی شکم فرعون قرار داشت.مشخص است که هر دو خنجر استفاده شده‌اند.

3- بازی تخته‌ای

در میان گنج های مقبره توت عنخ آمون حداقل 4 بازی تخته‌ای وجود دارد. صفحه و مهره‌های برخی از آنها نیز از عاج فیل ساخته شده است. باستان‌شناسان در رابطه با بازی‌های انجام شده حدس‌هایی می‌زنند؛ اما در مورد قوانین و نحوه انجام آنها مطمئن نیستند.

4- مانکن لباس

یکی از گنجینه های کمتر شناخته شده مقبره توت عنخ آمون مانکن لباس است. با توجه به اینکه فرعون چه در زمان حیات و چه برای پس از مرگ لباس‌های بسیار زیادی داشت، این مانکن‌ها برایش کارایی داشتند. ظاهرا خدمتکاران از آنها برای آویزان کردن لباس‌ها و کمک به فرعون برای انتخاب استفاده می‌کردند.

5- صندل‌های طلایی

مومیایی توت عتخ آمون صندل‌هایی طلایی به طول 29.5 سانتی‌متر به پا داشت. البته وی در زمان حیات از این صندل‌ها استفاده نمی‌کرد و صرفا برای مراسم تدفین او طراحی شده‌اند.

6- تابوت توت‌عنخ‌آمون

جسد توت عنخ آمون در سه تابوت تو در تو قرار گرفته بود که وزن آنها روی هم رفته به 1.3 تن می‌رسد. هر سه تابوت نیز فرعون مصر را با ریشی بلند و در حالی که عصای سلطنتی و شلاق در دست دارد، به تصویر کشیده‌اند. تابوت بیرونی از جنس چوب طلاکاری شده است و روی عصای فرعون نیز شیشه‌های آبی و قرمز دیده می‌شوند.

تابوت دوم نیز از چوب طلاکاری شده ساخته شده است؛ اما روی آن نقش گیاه‌های مختلف (از جمله نیلوفر آبی) دیده می‌شود. تابوت سوم هم کاملا از جنس طلا است و در پارچه‌ای پوشیده شده بود. توت عنخ آمون در این تابوت قرار داشت.

7- تخت سلطنتی توت عنخ آمون

در میان گنج های مقبره توت عنخ آمون دو تخت سلطنتی نیز یافت شدند. یکی از این تخت‌ها از آبنوس ساخته شده است و با توجه به شباهتی که به نمونه‌های مذهبی دارد، تخت روحانی نام گرفته است. هرچند که هیچ مدرکی مربوط به استفاده مذهبی از آن موجود نیست. دیگر تخت سلطنتی که با نام تخت طلایی شناخته می‌شود، تصویر توت عنخ آمون و همسرش را روی خود دارد. همچنین پایه‌های این تخت شبیه پاهای شیر هستند.

با توجه به اینکه اکثر مردم مصر باستان روی زمین می‌نشتند، صندلی یا چهارپایه یک وسیله لوکس تلقی می‌شد و نماد ثروت و قدرت بود.

8- ارابه‌ها

شش ارابه در مقبره توت عنخ آمون کشف شد که دو تا از آنها به خاطر طراحی‌ خاص با نام ارابه‌های حکومتی شناخته می‌شوند. همچنین یکی از این ارابه ها سایبانی برای در امان ماندن از آفتاب سوزان مصر داشت.

در سمت راست این ارابه تصویر شش اسیر خارجی به همراه نام‌های توت عنخ آمون و همسرش به خط تصویری دیده می‌شوند. در کنار آنها نیز تصویر یک شاهین با بال‌های گشوده وجود دارد که ظاهرا نماد حورس، خدای خورشید بوده است. طرح کلی این ارابه می‌خواسته نشان دهد که نه تنها مردم مصر زوج سلطنتی را دوست دارند، بلکه خدای خورشید نیز از آنها حفاظت می‌کند.

9- شیپور

در زمره گنج های مقبره توت عنخ آمون دو شیپور یکی از جنس نقره و دیگری از جنس برنز وجود داشت. این دو شیپور جزء قدیمی‌ترین سازهای بادی به جا مانده از دوران باستان هستند. جیمز تپرن در سال 1939 در برنامه BBC با یکی از این شیپورها موسیقی نواخت. هرچند که امروزه استفاده از آنها ممنوع است.

10- آنوبیس

آنوبیس یکی از خدایان مصر باستان بود که وظیفه مراقبت از مردگان را بر عهده داشت. وی معمولا با سر شغال تصویر شده است. در مقبره توت عنخ آمون نیز یک مجسمه از آنوبیس وجود داشت که از جنس چوب و طلا است.

11- دیوارنگاره ازیریس

در این دیوارنگاره توت عنخ آمون در حال صحبت کردن با ازیریس، خدای جهان پس از مرگ است. فرعون مصر در زمان مرگ تنها 19 سال سن داشت.

12- ظرف‌های مومیایی

در مقبره توت عنخ آمون ظرف‌هایی نیز وجود داشتند که مصریان باستان در طول فرآیند مومیایی کردن، اعضای داخلی بدن همچون کلیه‌ها و کبد را در آن قرار می‌دادند.

13- فنجان

این فنجان که به شکل گل طراحی شده است در میان گنج های مقبره توت عنخ آمون قرار داشت. روی فنجان به خط تصویری از خدایان خواسته شده است که به فرعون توت میلیون‌ها سال عمر دهند.

14- ظرف لوازم آرایش

روی این ظرف که میان گنج های مقبره توت عنخ آمون قرار داشت، یک مجسمه شیر دیده می‌شود. ظاهرا حضور شیر به تسلط مصر بر دشمنانش در آسیای غربی اشاره دارد. کاربرد این ظرف احتمالا نگه داشتن لوازم آرایش بوده است.

15- تندیس اوشابتی

تندیس‌های اوشابتی در اکثر مقبره‌های مطرج مصر باستان یافت شده‌اند. این تندیس‌ها نقش خدمتکاران مرده در جهان پس از مرگ را بر عهده داشتند. خود کلمه اوشابتی هم به معنی پاسخگو است.

16- تخت‌خواب پادشاهی

در مقبره توت عنخ آمون چند تخت وجود داشتند. این تخت از جنس چوب و طلا است و در آن تصاویری از گاوها دیده می‌شود. گاو در فرهنگ مصر باستان به عنوان نماد حاثور، خدای باروری و عشق شناخته می‌شد.

17- دیهیم

این دیهیم که در مقبره فرعون یافت شد، طرح‌هایی از لاشخور و مار کبرا دارد. دیهیم توت عنخ آمون عمدتا از طلا ساخته شده؛ اما برای تزیین آن از شیشه، فیروزه، سنگ آتشفشانی آبسیدین و … استفاده شده است.

18- مومیایی

نمی‌توان از گنج های مقبره توت عنخ آمون صحبت کرد؛ اما به خود مومیایی فرعون اشاره نکرد. اگرچه اشیاء مقبره به موزه‌های مختلف منتقل شده‌اند، اما جسد فرعون همچنان در آرامگاه خود در دره پادشاهان قرار دارد.

19- شکار اسب آبی

این مجسمه کوچک که در مقبره فرعون پیدا شد، توت عنخ آمون را در حال شکار یک اسب آبی نشان می‌دهد. توت از بیماری‌های متعددی رنج می‌برد؛ اما ظاهرا در عمر کوتاه خود به شکار اسب آبی می‌رفته است.

20- کشتی کوچک

ماکت یک کشتی نیز در بین گنج های مقبره توت عنخ آمون قرار دارد. این کشتی بادبانی از چوب ساخته شده و ابعاد آن برابر 10 در 22 سانتی‌متر است. حضور کشتی می‌توانسته برای کمک به فرعون در دنیای پس از مرگ و گذر از مراحل مختلف آن باشد.

21- سگگ طلایی

این سگگ طلایی نیز در مقبره توت عنخ آمون قرار داشت. روی آن نیز فرعون در حال راندن ارابه‌اش دیده می‌شود.

اگرچه تاکنون گنج های زیادی از مقبره توت عنخ آمون و دیگر فرعون های مصر باستان کشف شده است، اما هنوز اسرار و رازهای ناشناخته زیادی وجود دارند که در دل خاک مدفون هستند. باستان‌شناسان امیدوارند که در آینده بتوانند با اکتشافات بیشتر، نسبت به جنبه‌های بیشتری از تمدن جذاب و شگفت‌انگیز مصر آگاهی پیدا کنند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (487 نظر) عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (363 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (348 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (334 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (323 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (271 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (229 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (204 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (178 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (166 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (157 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (152 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (143 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (140 نظر) سبک دکوراسیون شیک و منحصر بفرد اتاق ساده رهبر معظم انقلاب +عکس (123 نظر)
دیگران می‌خوانند   
ناصرالدین شاه چگونه کشته شد؟ / ماجرایی عجیب از زبان داماد + تصاویر نمایی از خیابان انقلاب در سال 1330 + عکس ماجرای عجیب عکس ناصرالدین شاه روی استکان نعلبکی + عکس (ویدئو) سلفی عجیب و ترسناک یک زن با سیل (عکس) وحشتناک ترین ودردناکترین تجربه زنان چینی برای زیباتر بودن/ حتی فکر کردن بهش زجرآوره! گلخونه زیبا و دلباز سانیا سالاری ارغوان سریال دلدادگان/ چه گل هایی چه گلدونایی+ عکس بی احترامی و حرمت شکنی مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی در ورودی استادیوم آزادی جنجالی شد+فیلم داغ کودکی لعیا زنگنه، مریم سریال درپناه تو در 5 سالگی/ چقدر ناز و بانمک بوده+عکس تصویری از خانه ابدی مادر الناز حبیبی بازیگر سریال دردسرهای عظیم/ روحش شاد و یادش گرامی (ویدئو) توصیۀ جیمز هالیس به والدین/ مهم نیست فرزندانتان با چه رشته‌ای وارد دانشگاه شوند، مهم این است که... بیوگرافی و زندگینامۀ غلامحسین مصاحب ریاضی‌دان بزرگ ایرانی شوخی حامد آهنگی با قهرمان بوکس ایران/والا با بوکسور شوخی کردن دل و جرات میخواد+ فیلم فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (ویدئو) رفتار بسیار زیبا و انسانی علیرضا جهانبخش با خانم تصویر بردار/ با این کارت ایران و ایرانی رو سربلند کردی فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم شیرین زبونی های دختر کیوت و بامزه سروش رفیعی ستاره پرسپولیس/ قند تو دل آدم آب میشه آخه!+ فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (تصویر) تولد لاکچری مسی برای عشقش آنتونلا غوغا کرد/ حسودی جورجینا معشوقه رونالدو دیدن داره😁 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 صحنه ای از سریال دلنوازان که حرص شاهرخ استخری،بازیگر نقش بهزاد را درآورد +عکس خرید ویپ و پاد از فروشگاه ویپ گاد سوختن دختر ملی پوش ایرانی در آتش سوزی هولناک! + عکس خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده بهش دکترای افتخاری میدن😂 مبلمان خاص و مدیترانه ایِ خونه دوبلکس عروس شیرازی محمود پاک نیت و نوه خوشگلش با دکوری همرنگ استایل خاص و دلربای بازیکن محبوب تیم پرطرفدار پرسپولیس در روز عروسی اش/چه خوشتیپ شده!+عکس روزی روزگاری دربی: گلهای به یادماندنی استقلال در شهرآورد 59/ هنرنمایی علیمنصور، فکری و پیروز قربانی/ بفرست واسه استقلالیای دوآتیشه💙💙💙 (تصاویر) 23 دیزاین ناخن بهاری که استایل نوروزیتان را تکمیل می کنند 10 مدل مانتو کتی مجلسی ویژه نوروز 1403 برای خانم های شیک پوش+عکس سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام رتبه پیمانکاری شرکت چیست؟ خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل قایق و کالسکه/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس خلاقیت منحصر به فرد یک ایرانی در طراحی استند چاقوی آشپزخانه با سنگ‎+عکس/ با احترام به سازنده‌اش با وقتی که صرف این کرده میشه موشک ساخت معرفی تسمه نقاله و کاربرد آن در صنعت معرفی فروشگاه عطر، پوشاک مردانه و زنانه ایرانی در سایت پی جو داداش خوشتیپ و جنتلمن مرجان سلحشوری، تازه عروس تکواندوکار ایرانی/ ماشالا چقدر باهمدیگه صمیمی هستن😍 سطح اطلاعات ابوالفضل گلابی آدم گزارشگر فوتبال مازنی رو یاد هرکول پوارو می اندازه/ اسم شوهر عمه بازیکن رو هم می دونه یا خدا😂😂😂😂😂😂 (ویدئو) جدیدترین و شیک ترین ایده برای پخت نیمرو/ حالا واقعا نیازه روز به روز نیمروها با کلاس تر بشن؟ همه نکاتی که درمورد دیزل ژنراتور و سوخت مصرفی آنها باید بدانیم
تیتر امروز   
ناصرالدین شاه چگونه کشته شد؟ / ماجرایی عجیب از زبان داماد + تصاویر ماجرای عجیب عکس ناصرالدین شاه روی استکان نعلبکی + عکس فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 سبک زندگی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد (فیلم) بازیگر معروف کشورمان یک روز بعد از تولدش در پشت صحنه درگذشت!! (عکس) پست های عجیب و غریب بیلی آیلیش تمومی نداره!!