ساعدنیوز
ساعدنیوز

چطور می‌توانم خود و توانایی‌هایم را به دیگران ثابت کنم؟

  جمعه، 30 اردیبهشت 1401   زمان مطالعه 3 دقیقه
چطور می‌توانم خود و توانایی‌هایم را به دیگران ثابت کنم؟
احتمالاً هر کدام از ما در زندگی‌مان در موقعیت‌هایی قرار گرفته‌ایم که خود را ملزم می‌دانسته‌ایم توانایی‌ها و مهارت‌هایمان را به نمایش بگذاریم و خود را به دیگران ثابت کنیم. در این بخش از ساعد نیوز در مورد اینکه چطور می‌توانم خود و توانایی‌هایم را به دیگران ثابت کنم؟ صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

احتمالاً هر کدام از ما در زندگی مان با افرادی مواجه شده ایم که قابلیت ها و مهارت های خود را به دیگران نشان می دهند یا سخت در تلاش هستند که توانمندی های ویژه ای را در خود پرورش دهند و مهارت های خاصی کسب کنند تا دیگران آن ها را به عنوان فردی شایسته بشناسند.

چه افرادی در پِی آن اند که خود را به دیگران اثبات کنند؟

تکاپو و تلاش برای اثبات قابلیت ها، مهارت ها و شایستگی های خویشتن به دیگران، ممکن است برای هر فردی در هر جایگاه اقتصادی و اجتماعی، در هر سنی و هر جنسیتی رخ دهد و به افراد ویژه ای اختصاص ندارد. مثلاً پسری که می خواهد به دیگران ثابت کند در نبود پدر توان مراقبت از خانواده را دارد، دختری که در پی آن است که نشان دهد به اندازۀ برادرانش در دوچرخه سواری و رانندگی مهارت دارد، کودک معلولی که معتقد است معلولیت نمی تواند مانعی بر سر راه موفقیتش ایجاد کند و سخت در تلاش است که با ترسیم و تحقق بخشیدن به آینده ای روشن، خود را به دیگران ثابت کرده و نشان دهد که توانمند است، دانشجویی که می خواهد توان و سواد علمی خود را به استادش نشان دهد تا اعتماد ایشان را جلب کند و …

تلاش برای اثبات خود به دیگران علل متفاوتی دارد نظیر: واکنشی که در نتیجۀ تحقیر شدن به وجود آمده است، واکنشی به یک حادثۀ تلخ در هر یک از مراحل زندگی به ویژه دوران کودکی، ترس از طرد شدن، تلاش برای پوشاندن نقص های خود، مقایسه شدن با دیگران، انگیزۀ پیشرفت، دیده شدن از سوی دیگران و . ... افراد ممکن است تلاش کنند تا خود و توانمندی هایشان در جامعه را به یکی از اعضای خانواده، فامیل، همکلاسی ها، معلم و… اثبات کنند.

اثبات کردن خود

مزایای تکاپو برای اثبات خویشتن

این نوع تکاپو می تواند تأثیرات مثبتی در زندگی فرد داشته باشد؛ به عنوان مثال سبب می شود فرد گرایش زیادی به پیشرفت کردن پیدا کند و انرژی و انگیزۀ به سزایی برای حرکت به سمت موفقیت کسب کند، موجب می شود فرد اهدافی را برای زندگی خود تعیین کرده و برای تحقق بخشیدن به آنها برنامه ریزی کند و باعث می شود فرد توانایی ها و مهارت های خاصی را برگزیند و برای پرورش آنها تلاش کند.

آثار منفی تلاش برای اثبات توانمندی های خود به دیگران

تلاش برای اثبات خویشتن در عین اینکه ممکن است مزایایی در زندگی هر فرد داشته باشد، می تواند آثار زیان آور و گاه غیر قابل جبرانی داشته باشد. در بسیاری از موارد فردی که در پی اثبات خود به دیگران است، توجه بیش از حد به عوامل بیرونی و آن چیزی دارد که دیگران می پسندند و همین امر سبب می شود از توجه به خود، شناخت خود و درونیات خود و علایق و اهدافش باز بماند. او ممکن است سال ها انرژی و توان خود را صرف حرکت در مسیری کند که مورد توجه و علاقه دیگران است تا خود را به دیگران اثبات کند؛ اما در پایان متوجه شود این مسیر به هیچ یک از اهداف حقیقی اش در زندگی تحقق نبخشیده و او از نتایج حاصل از این مسیر احساس موفقیت و لذت نمی کند و گاه فرد انرژی و فرصت لازم برای شروع حرکت در مسیری تازه را ندارد.

علاوه بر این، تلاش برای دیده شدن از سوی دیگران می تواند به عامل ایجادکنندۀ اضطراب و فشار روانی برای فرد تبدیل شود و موجب شود فرد به یک جنبه از زندگی خود که تأکید دارد از سوی دیگران دیده شود، توجه افراطی داشته و از پرداختن به دیگر جنبه های زندگی غافل شود. گاهی نیز هرچند فرد به میزان زیاد و گاهی بیش از حد به یک جنبه از زندگی خود می پردازد، باز هم احساس می کند این جنبه از زندگیش به میزان کافی مورد توجه دیگران قرار نگرفته است و به نوعی دچار وسواس در نشان دادن توانایی خود در آن جنبه از زندگی می شود.

زن

نحوۀ صحیح پرداختن به توانمندی های خود

بنابراین، لازم است فرد برای جلوگیری از آثار زیانبار اثبات افراطی خود به دیگران، در توجه به عوامل و اتفاقات بیرونی و درونی دقت زیادی داشته باشد و نوعی تعادل را برقرار کند تا با توجه بیش از حد به عوامل بیرونی، از شناخت ویژگی ها و علایق و اهداف خود غافل نشود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (75 نظر) خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (74 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (45 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (31 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (13 نظر) فروش عجیب نوزادان از 350 میلیون تومان تا طرح ویژه حراج نوزادان در ایران +عکس (10 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (7 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (7 نظر) روایت هویدا از دایره عجیب دوستان فرح پهلوی (6 نظر) وقتی لقب جذابترین آبادانی دنیا به آرتام تعلق میگیره! (6 نظر) ماجرای دوربینی که از بدن امام خمینی عکس نگرفت! (5 نظر) دکور اصیل و خاص عروس سید حسن خمینی برای نوشیدن قهوه سبز (4 نظر) رونمایی دنیا جهانبخت از اولین شغل کیوت آرتام کوچولو!+عکس (3 نظر) واکنش جالب ادا اجه به تمام شدن سریال سیب ممنوعه (2 نظر)