ساعدنیوز
ساعدنیوز

کنترل اضافه وزن با ورزش کوهنوردی!

  چهارشنبه، 18 اسفند 1400   زمان مطالعه 6 دقیقه
کنترل اضافه وزن با ورزش کوهنوردی!
کاهش وزن اضافی همراه با ورزش بسیار آسان تر از کاهش وزن با رژیم غذایی است. با ورزش می توان سریع تر به میزان وزن دلخواه خود رسید و از نشاط و سلامتی کافی برخوردار شد.در این قسمت کنترل وزن با ورزش کوهنوردی را برای شما به اشتراک می گذاریم.

پژوهش های اخیر به طور روزافزون بر اهمیت و ضرورت فعالیت های جسمی و نرمشی برای کنترل وزن و شادابی جسم و روان تأکید فراوان می ورزند. هر نوع فعالیت جسمانی از هر سطح هرم، می تواند در کنترل چربی بدن مؤثر باشد چرا که هر فعالیت جسمانی و از جمله کوهنوردی باعث سوزاندن انرژی می شود ولی ورزش های هوازی پرتحرک، بهتر می توانند باعث کاهش چربی بدن شوند. گروهی از ورزش هایی که بتوانند توانایی شما را برای سوزاندن چربی افزایش دهند جزء ورزش های هوازی هستند. این نوع ورزش ها ماهیچه های اصلی بدن را در یک حالت خوب به کار می برند (مانند شنا کردن، پیاده روی، آهسته دویدن، کوهنوردی) ورزش های هوازی را به طور مرتب و منظم انجام دهید و ببینید که به چه آسانی می توان از دست چربی های اضافی و زیان آور رهایی یافت. کوهنوردی و کوهپیمایی اگر به طور منظم و به مدت طولانی انجام شوند، می تواند در سوزاندن چربی اضافی بدن مؤثر باشند.

توصیه هایی در مورد کوهنوردی

 • از انجام دادن کوهنوردی لذت ببرید.
 • سعی کنید فعالیت ورزشی و به خصوص کوهنوردی را از اولویت های برنامه های زندگی خود قرار دهید و مطمئن باشید که با این کار وزن اضافی بدنتان را کاهش خواهید داد.
 • بهانه ها را دور بریزید. هرگز اجازه ندهید عبارت وقت ندارم باعث شود که شما از کوهنوردی و کوهپیمایی هفتگی دور بمانید.
 • چنانچه تاکنون کوهنوردی سنگین نکرده اید یکباره اقدام به این کار نکنید به ویژه اگر چاق هستید.
 • بهتر است عادات خوبی مانند کوهپیمایی و رفتن در طبیعت به طور منظم و مرتب را از کودکی به فرزندانتان بیاموزید تا پس از رسیدن به سن بلوغ نیز این عادات خوب را حفظ کرده و ادامه دهند.
 • کفش مناسب برای انجام برنامه کوهنوردی انتخاب کنید. کفش ورزشی مناسب در کاهش وزن هنگام کوهنوردی و کوهپیمایی بسیار مهم و مؤثر است.
 • خود را برای هر نوع آب و هوایی در کوهستان آماده نمایید. بهتر است در روزهایی که هوا گرم و مرطوب است و نیز در ساعاتی که هوا خنک تر می شود ورزش و از جمله کوهنوردی انجام دهید. پس از بازگشت به خانه با یک حمام آب گرم و خوردن غذای مناسب تجدید نیرو کنید.
 • فعالیت کوهنوردی را ملایم و متناسب با وزن بدنتان انجام دهید. هنگامی که نوع فعالیت ورزشی خود را انتخاب کردید، آهسته پیش بروید و مقدار آن را کم کم افزایش دهید. سعی نکنید بدون توجه به سن و جنس افراد دیگر با آنها برابری و رقابت کنید. متناسب با نیازها و توان خود فعالیت کوهنوردی را انتخاب کنید.
 • مسافت و زمان برنامه کوهنوردیتان را به تدریج افزایش دهید. در بدو شروع، کوهنوردی شدید انجام ندهید، توصیه می شود از کوهنوردی سبک تر شروع کنید و به تدریج مدت زمان آن را افزایش دهید.

  ورزش کوهنوردی

علت لاغری در کوهنوردی

از نظر کالری سوزی، ورزش کوهنوردی بعد از اسکی استقامتی، دومین ورزش برای کالری سوزی است و با توجه به شرایطی که در بدن ایجاد می کند و اشتها را تحت تأثیر می گذارد؛ باعث لاغری خواهد شد. کوهنوردی به صورت شگفت انگیزی باعث کاهش وزن می شود و آن نیز به دلایل متعددی رخ می دهد.شما مسیر زیادی را پیاده روی می کنید و ورزش هوازی انجام می دهید؛ در طول صعود شما باید از دست ها و پاهای خود استفاده کنید و در برخی موارد وزن خود را بر روی قله بیندازید و از کوه بالا بروید. کوهنوردی ورزشی است که بیشتر گروه های عضلانی را تحت تأثیر قرار می دهد ؛ مهم تر از عضلات دست و پا، عضلات مرکزی هستند که درگیر می شوند؛ عضلات میانی یا همان مرکزی، شامل عضلات باسن، عضلات بالای پا و کمر است و این عضلات در کوهنوردی تقویت شده و در صورتی که به درستی کار کنند حالت بدتان را صحیح تر نگه می دارند؛ تنفس را بهبود می بخشند و از آسیب جلوگیری می کنند. تقویت این عضلات و از دست دادن چربی در این نواحی، یکی از فاکتورهای مهم در کاهش وزن می باشد.

چگونه کوهنوردی باعث کاهش وزن می شود؟

یکی از مزایای ورزش کوهنوردی این است که شما را از فعالیت بدنی یکنواخت روی تردمیل دور می کند و بدنتان را وارد چالش های جدیدی خواهد کرد. اضطراب و استرس و خستگی در بدنتان کم می شود؛ هورمون آدرنالینی که در طول هفته در بدنتان تولید شده را آزاد می کند و این گونه استرس شما را کاهش می دهد. این علائم می توانند تا میزان زیادی باعث کاهش وزنتان شود. هنگام صعود، قلب و میزان تنفس شما افزایش می یابد و این مقدمه ای برای کاهش وزن و تناسب اندام است. علاوه بر این خطر ابتلا به فشار خون، دیابت و بیماری های قلبی در فرد کاهش می یابد.

کوهنوردی مداوم

کوهنوردی شما باید یک فعالیت ثابت و منظم باشد و تنها به یک جلسه یا دو جلسه ختم نشود. استمرار در ورزش کوهنوردی بسیار اهمیت دارد. شما باید چند روز در هفته را به این ورزش اختصاص دهید و آن را به صورت منظم انجام دهید. هر چند روز یک بار به صورت منظم کوهنوردی کنید تا تأثیرات آن بعد از مدتی باعث کاهش وزن و تناسب اندام شما شود. بنابراین افراط و تفریط را کنار بگذرید و در هفته های ابتدایی سعی نکنید که هر روز به کوهنوردی بروید؛ زیرا این کار بدنتان را خسته می کند و باعث می شود آن را کنار بگذارید. بنابراین کوهنوردی را به صورت تدریجی و مستمر شروع کرده و ادامه دهید و هر هفته میزانی بر فعالیت خود بیفزاید؛ مثلاً زمان را زیادتر کنید و یا مسیر طولانی تر و سخت تری را انتخاب نمایید.

کوهنوردی طولانی

کاهش وزن در کوهنوردی زمانی رخ می دهد که بدنتان را برای ساعت مشخصی به چالش بکشید. بنابراین کوهنوردی برای ده دقیقه یا یک ربع نمی تواند تأثیر زیادی داشته باشد. البته همان طور که گفتیم در روزهای ابتدایی سعی کنید مسیر آسان تر و در حدود ۴۵ دقیقه کوهنوردی کنید؛ اما در هفته های بعدی مسیرهای سخت تری انتخاب کرده و زمان را بیشتر کنید.

تمرینات کششی

در کوهنوردی احتمال بروز آسیب وجود دارد. بنابراین اگر می خواهید این ورزش به صورت مثبت باعث کاهش وزن شما شود و آن را ادامه دهید؛ بعد از آن حرکات کششی انجام دهید و بدنتان را ریکاوری کنید. ماهیچه های ساق، ران، باسن و دست هایتان را کشش دهید و به مدت چند ثانیه در همان حالات بمانید.

تمرینات تعادلی در کوهنوردی

حرکات تعادلی در کوهنوردی باعث تناسب اندام و کاهش وزن می شود؛ شما در مسیر و در قسمت های ناهموار ممکن است مجبور شوید از یک لبه پرتگاه و یا یک تنه درخت عبور کنید. بنابراین بهتر است از قبل و در خانه تمریناتی را برای حفظ تعادلتان انجام دهید تا از پیچ خوردگی پا و مشکلات این چنینی در امان باشید.

انجام ورزش های دیگر در کنار کوهنوردی

در کنار فعالیت کوهنوردی خود ورزش های تکمیلی مانند شنا انجام دهید. مثلاً اگر یک روز در هفته را کوهنوردی می کنید می توانید دو روز را شنا کنید تا بدنتان ریکاوری شود.

خوردن مواد غذایی سالم

مواد غذایی سالم بخورید. اهمیت تغذیه قبل و بعد از کوهنوردی بر روی سلامت بدنی و کاهش وزن تأثیر زیادی دارد. اگر در حین کوهنوردی خود از مواد غذایی ناسالم مانند چیپس و پفک استفاده کنید؛ ممکن است کاهشی در وزن ایجاد نشود بنابراین در حین کوهنوردی خوراکی های سالم مانند میوه ها (هویج، خیار، کرفس، گلابی، موز و انگور) و شکلات های تلخ همراه داشته باشید. نوشیدنی های غیرمجاز نیز می تواند فرایند کاهش وزنتان را دچار اختلال کند.

آب به اندازه

آب می تواند فرایند چربی سوزی را تسریع ببخشد. اما میزان آب مصرفی تان را از یک فرد باتجربه بپرسید تا دچار سرمازدگی نشوید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (117 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (94 نظر) 5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (91 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (64 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (46 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (12 نظر) زیبایی چشم نواز نوه امام خمینی/ رابطه محبت‌آمیز «نعیمه اشراقی» با همسرش حاشیه ساز شد +عکس (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (8 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (7 نظر) عکس نیمه برهنه دختر نعیمه اشراقی «دردانه امام خمینی» در کانادا سوژه رسانه ها شد! +عکس (4 نظر) فروش عجیب نوزادان از 350 میلیون تومان تا طرح ویژه حراج نوزادان در ایران +عکس (3 نظر)
تیتر امروز   
کشف 45 کیسه حاوی جسد انسان در عمق دره 40 متری حاج‌قاسم و امام؛ عاشقانه‌ای که از یک عکس شروع شد آگهی بی شرمانه همسریابی پسر بی حیا ! + وقاحت را از حد گذراند ! سبیل بابا کرم روی صورت یک پرنده زیبا +عکس عجیب این بچه عجیب الخلقه در آغوش مادرش از انسان نیست ؟! / بی شرم ترین رفتار یک زن ! + عکس عزل مدیر «تکیه معاون الملک» کرمانشاه/ گردشگران بی حجاب به بیرون هدایت شدند حمله با چاقو به بسیجی آمر به معروف در شهریار لحظه دیده نشده از پاره شدن کفن امام خمینی (ره) +عکس تصاویر دیدنی بازیگرانی که نقش امام خمینی(ره) را بازی کرده‎‌اند سخنرانی رهبر معظم انقلاب در سی‌وچهارمین سالگرد رحلت امام خمینی (ره) نعمیه اشراقی نوه امام: کیفیت نماز دخترم در کانادا بیشتر از ایرانه! دستان قلبی وآتشینِ عاشقانهِ عروس سید حسن خمینی و همسرش! عکس نیمه برهنه دختر نعیمه اشراقی «دردانه امام خمینی» در کانادا سوژه رسانه ها شد! +عکس خز پارتیه خیلی خزِ بازیگران زن ایران!/نبینی از دستت رفته عکسی پربازدید از بازیگر معروف در پشت صحنه سریال رهایم کن