ساعدنیوز
ساعدنیوز

شخصیت فرزندان اول خانواده چگونه است؟

  چهارشنبه، 16 فروردین 1402   زمان مطالعه 9 دقیقه

اگر شما هم به عنوان فرزند اول خانواده خود به دنیا آمده‌اید، احتمالاً متوجه شده‌اید که خصوصیات و ویژگی‌های متفاوت و خاصی را نسبت به خواهر یا برادر کوچک‌تر از خود دارید. ویژگی‌های جالب و قابل توجه‌ای از فرزند اول وجود دارد که در تمامی فرزندان اول یک خانواده مشترک است و نشان می‌دهد، فرزند اول بودن آنقدر هم بد نیست. مطمئناً، شما باید قوانین سختگیرانه‌تری را تحمل کنید و مسیر را برای خواهر و برادرانی که بعد از شما می‌آیند هموار کنید، اما به نظر می‌رسد روانشناسان بر این باور هستند که همه این موارد منجر به عادت‌های خوبی در افراد می‌شوند.

ویژگی شخصیتی و روانشناسی فرزند اول

ویژگی شخصیتی و روانشناسی فرزند اول با فرزندان دیگر تا حدی متفاوت است . از آنجا که کودکان اول برای پدر ها و مادرها تا حد زیادی تازگی دارند در نتیجه در معرض توجه بیشتری قرار میگیرند و از امکانات بیشتری بهره مند میشوند البته این نکته را نباید فراموش کرد که بودجه خانواده معمولا برای فرزند اول بیشتر است و درهنگام ورود فرزندان بعدی این بودجه در بین فرزندان تقسیم میشود و به طبع والدین دیگر قادر به برآورده ساختن تمام خواسته های فرزند اول نیستند . کودکان اول اگر در خانواده های سالم و خوب رشد و پرورش یابند معمولا خصلت های اخلاقی زیر را دارا هستند :

  • قابل اعتماد

  • با وجدان

  • با چارچوب اخلاقی

  • محتاط

  • کنترل کننده

  • صاحب دستاوردهای درخشان

خواهر و برادر ها

رفتارها و خصلت های فرزند اول

با توجه به ویژگی شخصیتی و روانشناسی فرزند اول ، اولین فرزندان کوشا هستند که بهترین باشند و دوست دارند همیشه در هر کاری که انجام میدهند موفق باشند . آنها به جلب توجه بزرگترها اهمیت بسیار میدهند . در روانشناسی فرزند اول اثبات شده که کودکان اول تمایل دارند که دست اندرکاران و رهبران سطح بالایی باشند و کارآمد باشند و همیشه همه مسئولیت کارها را به تنهایی بر عهده بگیرند . آنها به دنبال تایید بقیه هستند ، معمولا کمال گرا هستند و در هر کاری تمایل دارند بهترین باشند و همیشه به احساس برتری نیازمندند ، و تمایل دارند که نسبت به دیگر فرزندان در امور زندگی والدین خود بیشتر شریک باشند پس سعی کنید با فرزندان اول خود مشورت کنید و به آنها اجازه ابراز وجود بدهید چرا که کودک با این کار شما اعتماد به نفس بسیاری را جذب میکند .

چالش های زندگی فرزند اول

باید توجه کرد که روانشناسی فرزند اول با چالش ها و ضربه های عاطفی بسیاری هم همراه هستند . والدین اغلب انتظارات بسیار زیادی از آنها دارند . پدر و مادر میخواهند که فرزند اول آنها در اوج موفقیت باشد . مطمئنا این موفقیت ها برای کودک باعث میشود آنها در مورد خودشان نیز به عنوان والدین احساس خوبی داشته باشند . نتیجه این زیاده خواهی والدین از کودک اول برای خود کودک تبعات بسیاری را به همراه دارد ، کودک اول میتواند زندگی خود را بسیار تحت فشار قرار دهد تا موفق شود و به یک کمالگرا تبدیل شود که والدینش از او انتظار دارند و این باعث میشود عشق والدین را با موفقیت معادل سازی کند و مفهوم عشق را در زمینه های استعدادی و اخلاقی دیگری که دارد از جانب والدین دریافت نکند . در روانشناسی فرزند اول این نکات بسیار حائز اهمیت هستند .

مشکلات روحی فرزند اول بعد از تولد فرزند دوم

اگر والدین بعد از تولد فرزند دوم تمام توجه‌شان را معطوف به او کنند یا رفتارهای اشتباه دیگری را بروز دهند، فرزند اول احساس طرد شدگی پیدا می‌کند. این احساس طرد شدگی، خود به خود به خواهر و برادر کوچک‌تر او نیز منتقل می‌شود.

پدر و مادر باید بتوانند رفتار صحیحی داشته باشند. در غیر این صورت بچه‌ها تبدیل به دوستان خوبی برای یکدیگر می‌شوند. همچنین رفتار صحیح والدین باعث می‌شود که فرزند اول نسبت به فرزند کوچک‌تر از خود احساس مسئولیت و رهبری پیدا کند. پدر و مادر باید نقاط قوت فرزندان از جمله مسئولیت پذیری آن‌ها را مدنظر داشته باشند و آنان را تشویق کنند.

10 توصیه برای پدر و مادر‌ها در رفتار با بچه‌های اول

همان گونه که پیش از این گفته شد، بچه‌های اول خود را بزرگسالان کوچکی می‌دانند که از همسالان خود بیشتر می‌فهمند. آن‌ها سخت‌کوش و پر تلاشند و از انجام هر کاری برای شاد کردن پدر و مادر خود لذت می‌برند. البته آن‌ها روش‌های خود را برای انجام کار‌های گوناگون دارند که شاید مورد پسند شما نباشد. 10 توصیه زیر به شما کمک می‌کند تا از ویژگی‌های شخصیتی آنان به نفع خودشان و افراد خانواده استفاده کنید.

خانواده

1. اجازه دهید تا در مورد مسایل شخصی‌اش تصمیم بگیرد

بگذارید فرزندتان خودش انتخاب کند که در کدام رشته ورزشی ثبت نام کند یا کدام ساز موسیقی را تمرین کند. او ممکن است به شنا علاقه‌ای نداشته باشد، اما در تنیس حرف‌هایی برای گفتن داشته باشد. از آنجایی که بچه‌های اول تمایل به موفقیت در عرصه‌های مختلف دارند، اگر شما از او انجام کاری را بخواهید، حتی اگر دوست نداشته باشد، تمام تلاشش را می‌کند تا در آن زمینه دستاوردی داشته باشد. پس بهتر است که زمینه مورد علاقه او را انتخاب کنید تا از انجام آن لذت ببرد.

2. انتظار نداشته باشید که فرزندتان چشم و گوش شما باشد

یک قانون مهم این است که انتظار نداشته باشید بچه‌های اول (فقط به خاطر اینکه سن‌شان بیشتر است) مراقب و پرستار دیگر کودکان باشند به این معنی که آن‌ها نباید به خاطر اینکه خواهر یا برادر کوچکترشان دیوار را رنگی کرده بازخواست شوند.

3. وسواس نداشته باشید

اگر فرزند اول شما روی میز را دستمال کشیده و تمیز کرده، اما هنوز آثار کثیفی روی آن است در مقابل چشمان او میز را تمیز نکنید! این رفتار موجب تشدید کمال گرایی در فرزندتان می‌شود.

4. به فرزندتان کمک کنید تا تصویر کلی را ببینید

گاهی بچه‌های اول انقدر بر کامل و بی نقص انجام دادن وظایف خود تمرکز می‌کنند که هیچ چیز دیگری را نمی‌ببینند. همانگونه که دکتر لمان می‌گوید، کمال گرایی همواره یک ویژگی مثبت نیست. آیا لازم است که کودک 8 ساله شما شب تا صبح برای تکمیل پروژه اش بیدار بماند تا شاید فردا روبان آبی (بهترین امتیاز) را در نمایشگاه علمی مدرسه برنده شود؟ یا مهم‌تر این است که او پروژه خوبی انجام دهد، اطلاعاتش را درباره منظومه شمسی گسترش دهد و از انجام پروژه اش لذت ببرد؟

5. به کودکتان افتخار کنید نه دستاوردهایش!

اینکه کودک شما یک بازیکن فوتبال خوب یا نوازنده ماهر گیتار است، فوق العاده است. اما به گونه ای از او تعریف و تمجید کنید که این تصور ایجاد نشود که کودک بدون دستاوردهایش برای شما ارزشی ندارد. پیش از هر چیز او فرزند دوست داشتنی شماست و شما به وجود او افتخار می‌کنید، حتی اگر در بازی فینال موجب باخت تیمش شود.

برخی تشویق‌های والدین چنان فشاری به کودک وارد می‌کند که او را به کمال گرایی سوق می‌دهد. فرزندتان را ستایش کنید، نه مهارتش را. حتی بهتر است عبارات بی خطری مانند “کارت عالی بود!” را با جمله “ما به تو افتخار می‌کنیم” همراه کنید تا تاکیدتان بر ارزشمندی فرزندتان باشد نه دستاورد او.با این کارها اعتماد به نفس در کودکان تقویت خواهد شد.

6. صبر کردن را به او آموزش دهید

بچه‌های اول نیاز دارند که از قوانین آگاه باشند. زمان بگذارید و قوانین را شمرده و آرام با آن‌ها در میان بگذارید. به این ترتیب او صبور بودن را از شما می‌آموزد و یاد می‌گیرد با همسالان خود صبر پیشه کند.

7. به او بیاموزید که گاهی اوقات باید کوتاه بیاید

“نه” گفتن یک روش معمول ابراز وجود در کودکان است. این ویژگی در بچه‌های اول بیشتر دیده می‌شود. از آنجایی که آن‌ها تمایل دارند همیشه رهبر باشند و در تمام بازی‌ها قوانین را تعیین کنند، موجب بروز دعوا و درگیری بین آن‌ها و دیگر کودکان می‌شود. اگر دختر شما اصرار دارد که دیگر همبازی هایش به شیوه او توپ بازی کنند و در غیر این صورت توپش را به آن‌ها نمی‌دهد، به او نشان دهید که این روش همواره موثر واقع نمی‌شود و راه‌گشا نیست. می‌توانید با او از مزایای به اشتراک گذاشتن وسایل و اسباب بازی‌ها با دیگران صحبت کنید.دفعه بعد که او حاضر نشد اسباب بازی‌اش را با خواهر کوچکش به طور مشترک استفاده کند، می‌توانید فعالیت دیگری برایشان در نظر بگیرید که در آن ادعای مالکیت مطرح نباشد. برای نمونه قایم موشک بازی یا نقاشی کنند.

8. قوانین کم و موثر وضع کنید

شما پدر و مادر هستید، نه پلیس یا مامور اجرای قانون! اگر پسر 7 ساله شما بازی‌های ماشین سواری Xbox را انجام دهد، قانون شکن یا جنایتکار نمی‌شود! اگر فکر می‌کنید برای تربیت درست کودک باید لیست بلند بالایی از قوانین و مقررات داشته باشید، یا او را در یک گلخانه پرورش دهید سخت در اشتباهید. با این روش یک بمب ساعتی را تجهیز می‌کنید که هر لحظه امکان انفجار و شورش دارد!به جای آن بهتر است تنها قوانین ضروری را وضع کنید و آن‌ها را اجرا کنید. دلیل قوانین را به کودک توضیح دهید تا الزام آن‌ها را درک کند.

9. مخالفت کردن همیشه هم بد نیست

آیا داشتن کودکی که از همه دستورات شما اطاعت می‌کند به نظرتان رویایی می‌رسد؟ تصور کنید که فرزند شما بزرگ می‌شود و یاد می‌گیرد تا برای خشنودی دیگران زندگی کند. با همه مصالحه می‌کند و نیاز‌ها و آرزو‌های خود را فراموش می‌کند، حتی به سادگی مورد سواستفاده دیگران قرار می‌گیرد. مطمئنا خواستار چنین آینده ای برای او نیستید!با دادن مسئولیت‌های مناسب سن کودک، به او نشان دهید که چگونه حدود و مرز‌ها را در روابط با دیگران تنظیم کند.

10. برای فرزند اولتان وقت اختصاصی بگذارید (به ویژه اگر فرزندان زیادی دارید)

فرزندان اول به صحبت‌ها و توصیه‌های پدر و مادر بیش از دیگر فرزندان گوش می‌دهند. بچه‌های اول معمولا حس می‌کنند که پدر و مادر به آن‌ها توجه زیادی نمی‌کنند و تمام حواسشان به بچه‌های کوچکتر خانواده است. به همین دلیل سعی کنید زمان ویژه‌ای را به همراه همسرتان به فرزند اول اختصاص دهید، با او بیرون بروید یا فعالیت خاصی انجام دهید گذراندن زمان با کیفیت با فرزند اول، موجب می‌شود تا ناراحتی و دلخوری او از توجه شما به خواهر یا برادر کوچکترش کاهش یابد.

خلاصه

مطالعات نشان می دهد که بین خصوصیات فرزند اول، فرزند وسط و فرزند آخر تفاوت های زیادی وجود دارد. واقعیت این است که بین بچه اول خانواده بودن یا بچه آخر بودن، نمی توان گفت کدام یک بهتر است. هر کدام از آنها ویژگی ها و خصوصیات مثبت و منفی مربوط به خودش را دارد. بچه های اول معمولا ضریت هوشی بالاتری دارند. مسئولیت پذیرتر هستند و قدرت رهبری بالایی دارند.با این حال، شما باید به درک درستی از ویژگی ها و خصوصیات بچه های اول برسید. وقتی والدین آگاهی کامل تری نسبت به خصوصیات بچه اول خود داشته باشند. بهتر می توانند اولین فرزند خود را درک کرده و حساسیت کمتری نسبت به او دارند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

3 دیدگاه
  دیدگاه ها
علی
2 هفته پیش

درود ...برنامه عالی و آموزنده بود .با آرزوی موفقیت برای تمام شما عزیزان دست لندرکار..
پربحث های هفته   
مهران رجبی: حضورم در بیمارستان موجب خنده رهبر معظم انقلاب شد (139 نظر) نگاهی به پژوی تهران پلاک رهبر معظم انقلاب+عکس/اولین ماشینی که از ایرانشهر خریدند! (104 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (51 نظر) نگاهی به خانه 4 طبقه محمود احمدی نژاد در نارمک تهران+عکس (45 نظر) خوشحالی و ذوق غیرقابل وصف علی دایی در افتتاحیه رستورانش در اردبیل+عکس/ از بوسیدن قرآن تا خنده هایش موقع پیتزا خوردن (36 نظر) چرا رهبر انقلاب در زمان ایراد خطبه نماز عید فطر بغض کردند؟ (29 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (26 نظر) شباهت بی حد و اندازه گندم، تنها یادگار آزاده نامداری به مادرش/ چقدر زیبا و نازه+عکس (24 نظر) جشن تولد ساده و خلوت سارا و نیکای پایتخت در یک رستوران لوکس و شیک/ رنگ کیکشون چقدر دلبره+عکس (22 نظر) پاسخ شدید و کوبنده مریم امیرجلالی به مهران رجبی+ویدئو/ اصرار داشت که من با روسری شبیه خانم امیرجلالیم؛ گفتم دماغ هر کی بزرگتره اون مهران رجبیه! (22 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (19 نظر) خلاقیت جالب شهرداری گرگان با طراحی یک ایستگاه اتوبوس منحصر به فرد/ فقط تو ایران میشه این منظره زیبا رو دید!+عکس (19 نظر) دلنوشته احساسی و جانسوز پدر غزل بدیعی برای دامادش رضا داوودنژاد (16 نظر) خلاقیت خنده دار و هوش پَران یک ایرانی در پیوند موفقیت‌آمیز مبل راحتی با صندلی حماسه آفرید+عکس/ به این دکترای افتخاری ندن در حقش ظلم کردن😂 (15 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (15 نظر)
دیگران می‌خوانند   
عکس جدید از جشن تولد 24 سالگی پردیس پورعابدینی در یک کافه باصفا و دلباز در تهران/ مثل همیشه شیک و باکلاس پشت صحنه جالب و بی‌نظیر غرق شدن همای پایتخت در استخر/ واقعا دست مریزاد+ویدیو سوال مژده لواسانی از وزیر ارشاد: چرا گفتین معین برگرده؟ +ویدئو رونمایی از پسرهای خوشتیپ و خوش قد و بالای آقا رشید محبوب ایرانی ها+عکس (عکس) ماهی گیری بوراک اوزچیویت و پسرش / پدر و پسر دور از چشم فحریه اوجن چه تیپی زدن (عکس) دکوراسیون مدرن و بی نظیر منزل مریم معصومی / ایده دیزاین خانه به سبک خانم سلبریتی (عکس) سحر دولتشاهی در پشت صحنه سریال "افعی تهران" با پیمان معادی (عکس) ایده ست کردن کت شنل و دامن پلیسه به سبک مریم اوزرلی / سلیقه مریم اوزرلی تو لباس بی نظریه حتما امتحان کن (عکس) دیزاین شیک غذای جورجینا و رونالدو کنار ساحل / رونالدو روی قهوه جورجینا عکسشو چاپ کرده (فیلم) دردناک ترین مرگ تاریخ با تحمل وحشتناک ترین درد دنیا / ورود افراد با ناراحتی قلبی ممنوع ویدئو ضبط شده از قدرت های عجیب چند ابر انسان که شما را شوکه می کند / ایا واقعا ابرقهرمان ها وجود دارن؟! خلاقیت خنده دار راننده قزوینی، با نوشته جالب پشت نیسان اش حماسه ساز شد/ سلطان جاده خودتی و بس🤣 یکتا ناصر سوفیا را دزدیده مدرسه هم نمی برد!/ وکیل منوچهر وسط آمد فال انبیاء روزانه یکشنبه 25 فروردین ماه 1403 خاطرات سال 1379 آیت الله هاشمی‌رفسنجانی/ ربودن هواپیمای روسی به روایت ایشان، هواپیما ربایان چه کسانی بودند؟ وقتی ناصرالدین‌ شاه باستان‌شناس شد / خورهه؛ بنای اسرارآمیز+ فیلم چیدمان میز صبحانه مفصل و متنوع آیسان خانوم نو عروس رضا گلزار برای همسرش/ چه کدبانو و با سلیقه+عکس خلاقیت خنده دار مهندس ایرانی در پیوند پیکان گوجه ای و حیوان چهارپا حماسه آفرید+عکس/ شرکت بنز باید سازنده اینو استخدام کنه تیپ، ژست و چهره بامزه «پارسا پیروزفر» بازیگر جنجالی در 9 سالگی+ عکس تغییر تیپ و چهره «گونگ بوک» سریال امپراطور دریا بعد 20 سال+ عکس جنجال بغل کردن گلر استقلال توسط یک زن در اراک! خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای گرم کردن غذایش حماسه آفرید/ خسته نباشی هم وطن +عکس 10 وسیله که باید فورا از دکوراسیون حمام حذف کنید 7 وسیله حمام و سرویس بهداشتی که باید دائم عوض شود برای پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن چه کنیم نحوه صحیح چسباندن مژه مصنوعی در خانه تمدید مجدد ثبت‌نام برای نوبت دوم کنکور سراسری حضور رضا قوچان نژاد با راننده شخصی بر سر مزار پدربزرگش و بوسه احساسی بر قبر وی+عکس/ چه خوبه که هر وقت میاد ایران یه سری بهشون میزنه👌 فال روزانه امروز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 دختر و همسر عابدزاده به خاطر کشف حجاب بازداشت شدند/ این دو اکنون آزاد شده اند فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم خلاقیت خنده دار شرکت نایک در ساخت کتونی با الهام از کفش دومادای دهه شصتی/ لامصب تصوراتمو آتیش زد😂 تجربه ترسناک مهراوه شریفی نیا از گریم مادرش در پشت صحنه فیلم دزد عروسک ها/ انصافا هم ترس داره+فیلم به رخ کشیدن کدبانویی و همسر دوستی به سبک ستاره سادات قطبی+ویدئو/ سوپ رو پسراش و خودش خوردن تموم شده دوباره برای همسرش پخته خلاقیت منحصر به فرد یک مرد فروشنده با نوشته جالب پشت شیشه مغازه‌اش در بازار تهران/ همه رو شرمنده درک و شعورش کرد+عکس (تصاویر) رشد باورنکردنی ریش مرد فرانسوی که نه تنها قلب‌ها را تسخیر کرد، بلکه جایگاه او را در تاریخ تثبیت کرد/ ریش یا خانه ی گربه! فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 (تصاویر) با گوشت‌ چرخ کرده چه غذایی درست کنیم؟/ 7 غذای خوشمزه و پرطرفدار با گوشت چرخ کرده برای مقابله با فوبیای کنکور ابتدا باید آن را بشناسیم
تیتر امروز   
خاطرات سال 1379 آیت الله هاشمی‌رفسنجانی/ ربودن هواپیمای روسی به روایت ایشان، هواپیما ربایان چه کسانی بودند؟ جنجال بغل کردن گلر استقلال توسط یک زن در اراک! تمدید مجدد ثبت‌نام برای نوبت دوم کنکور سراسری دختر و همسر عابدزاده به خاطر کشف حجاب بازداشت شدند/ این دو اکنون آزاد شده اند فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال روزانه امروز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 فال انبیاء روزانه یکشنبه 25 فروردین ماه 1403 استوری های جدید منوچهر هادی و یکتا ناصر از دخترشان سوفیا/ ماجراهای این زوج جنجالی تمامی ندارد+ویدیو اینفلوئنسر معروف اینستاگرام؛ خود و خانواده‌اش را قربانی کرد+عکس/ کشتن شوهر و دو فرزند! مرگ مشکوک مرد جوان در انفجار گاز شهری/کشف آثار بریدگی روی جسد، مقتول تازه همسرش را طلاق داده بود بیوگرافی و زندگی خصوصی هدیه بازوند، روژان سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی جایزه 50 میلیون تومانی برای عکس گرفتن از برنج خوردن سرمربی تیم ملی! دانلود آهنگ جدید «مال من باش» معین زد+فیلم/ مال من باش تو آسمون بشو منم ابراش ...