ساعدنیوز
ساعدنیوز

آیا پیاده روی برای مبتلایان به دیسک کمر ضرر دارد؟

  سه شنبه، 14 دی 1400   زمان مطالعه 8 دقیقه
آیا پیاده روی برای مبتلایان به دیسک کمر ضرر دارد؟
تصور اشتباهی است که افراد مبتلا به دیسک کمر نمی توانند پیاده روی انجام دهند در صورتی که اینگونه نبوده و با پباده روی اصولی حتی می توانند به بهبود خود کمک شایانی کنند. در ادامه به اصول و روش هایی پیاده روی جهت کاهش درد و درمان دیسک کمر می پردازیم. به مطالعه این متن بپردازید تا بتوانید به راحتی با این درد مزمن پباده روی کنید.

یکی از شایع ترین اختلالات ستون فقرات که در اغلب موارد به دنبال ضعیف شدن مهره ها و آسیب به دیسک ها رخ می دهد، عارضه بیرون زدگی دیسک کمر است که اغلب افراد به دلیل مراقبت نکردن از ستون فقرات و بی تحرکی به آن مبتلا می شوند.

اگر شما نیز جزو افرادی هستند صبح ها پس از بیدار شدن از خواب به کمردردهایی مبتلاید که نشان از دیسک کمر دارد اما دوست دارید به گونه ای از شدید شدن علائم خود کم کنید؛ پیشنهاد می کنم بی تحرک نماید و ورزش را شروع کنید. اما اگر باز هم بهانه ای برای ورزش نکردن دارید و جزو افرادی هستید که به دلیل مشغله کاری وقت نمی کنید ورزش کنید و کاملا بی تحرک هستید پس لااقل پیاده روی را از دست ندهید. پیاده روی ورزشی ساده و ارزانی است که روزانه نیم ساعت بیشتر وقت شما را نمی گیرد و نیازی به باشگاه رفتن و خرج کردن هزینه اضافی ندارد.

پیاده روی نه تنها از بروز بیماری های ستون فقرات و دیسک کمر پیشگیری می کند بلکه افراد مبتلا به دیسک کمر نیز تا حدودی می توانند از این طریق علائم بیماری خود را بهبود ببخشند. اما اگر به دیسک کمر مبتلاید باید در هنگام پیاده روی یکسری اصول را رعایت نمایید تا مشکلتان بدتر نشود. از این رو در این مقاله به طور مفصل به بررسی نحوه درست پیاده روی در افراد مبتلا به دیسک و فواید این ورزش ساده پرداخته ایم.

 کمر درد حین پیاده روی

آیا پیاده روی برای دیسک کمر ضرر ندارد؟

پیاده روی یکی از ارزان ترین و ساده ترین ورزش هایی است که هر فردی، در هر سنی می تواند به این ورزش بپردازد. علاوه بر تناسب اندام که یکی از مهم ترین فواید پیاده روی به حساب می آید؛ سلامتی و تقویت عضلات مسئله دیگری است که با داشتن روزانه نیم ساعت پیاده روی می توانید بدست بیاورید. همان طور که می دانید استخوان ها و مهره های ستون فقرات با افزایش سن و گذشت زمان ضعیف می شوند اما با تحرک داشتن و راه رفتن می توانید استخوان ها را تقویت کنید و از ابتلا به انواع بیماری های ستون فقرات و مفصلی پیشگیری کنید.

اما امروزه خیلی از افراد را ملاحظه می کنید که به دلیل بی تحرکی و رعایت نکردن برخی اصول، دیسک کمرش آسیب دیده و دچار عارضه بیرون زدگی دیسک کمر شده اند و متخصص ستون فقرات به این افراد گفته است که باید تحرک داشته باشد و برای کم کردن دردشان یکسری حرکات ورزشی انجام دهند. اما پرسشی که در این موقیعت مطرح می شود این است که افراد مبتلا به دیسک کمر مجاز به انجام چه ورزش هایی هستند؟ به طور کلی می توان گفت بیماران مبتلا به دیسک کمر، ورزش را باید زیر نظر فرد متخصص انجام دهند و توجه نماید در هنگام انجام حرکات فشار و درد در ناحیه دیسک احساس نکند.

اما با این حال برخی افراد هزینه مراجعه به فیزیوتراپ و متخصص ورزشی را ندارند به همین جهت به شما پیشنهاد می دهد از ورزش پیاده روی غافل نشوید. در بین تمامی این روش ها ورزش پیاده روی جزو ورزش هایی است که همه ی بیماران مبتلا به بیماری ستون فقرات و دیسک کمر میتوانند به تنهایی آن را انجام دهند. پیاده روی نه تنها برای افراد مبتلا به دیسک کمر ضرر ندارد بلکه به کمک پیاده روی میتوان عضلات و مهره های ستون فقرات را نیز تقویت کرد و روند بهبودی دیسک کمر را نیز تسریع بخشید و از شدت گرفتن علائم دیسک کمر و آسیب به نخاع پیشگیری کرد.

چگونه میتوان با پیاده روی دیسک کمر را درمان کرد؟

روش درست گام برداشتن، مدت زمان انجام پیاده روی در بهبودی دیسک کمر بسیار تاثیر گذار است. زیرا اگر همین ورزش ساده به درستی انجام نشود ممکن است مشکل دیسک کمر شما را بدتر کند. قبل از هر چیزی پیشنهاد می شود نظر پزشک خود را در مورد پیاده روی بدانید اگر پزشک شما نیز با این موضوع مشکلی ندارد و به این موضوع واقف است که پیاده روی در بهبودی شما موثر است این ورزش را آغاز کنید.

موضوع مهم دیگری که در پیاده روی بسیار تاثیرگذار است راحتی شما است اگر در طی پیاده روی در هر زمانی احساس درد و فشار کردید بلافاصله می توانید پیاده روی را متوقف کنید و کمی استراحت کنید زیرا این علائم نشان دهنده فشار بر دیسک ها در هنگام راه رفتن می باشد.

پیاده روی را در مکان باز و محیطی آرام انجام دهد؛ زیرا پیاده روی با تاثیری که بر روح و روان بیمار می گذارد سبب می شود قدرت و انگیزه بیمار در تحمل بیماری بالاتر برود. مدت زمان پیاده روی بستگی به خود فرد دارد به گونه ای که سعی کنید در روزهای اول، از پنج دقیقه شروع کنید و روزانه مقدار آن را بیشتر کنید به گونه ای که تا آخر ماه به روزی نیم ساعت برسد. سرعت پیاده روی بستگی به تعداد گام هایتان دارد اگر هنوز تازه کار هستید و پیاده روی را به تازگی آغاز کرده اید پیشنهاد می شود گام های آهسته تری بردارد با گذشت زمان در صورتی که دردی را احساس نکردید بر تعداد و سرعت گامهایتان بیفزاید.

افراد مبتلا به دیسک کمر توجه نمایند در هنگام انجام ورزش پیاده به هیچ عنوان ندوید. زیرا مهره های ستون فقرات در هنگام دویدن ده برابر وزن بیشتری را تحمل می کنند و همین عامل سبب آسیب بیشتر به دیسک ها و در پی آن درد بیشتر برای بیمار خواهد شد.

چگونه می توان با پیاده روی در آب دیسک کمر را درمان کرد؟

بعد از پیاده روی معمولی بروی زمین، پیاده روی در آب یا آب درمانی یکی از روش های درمانی مکمل دیسک کمر است که اغلب پزشکان و متخصصین ستون فقرات این روش را نیز بسیار پیشنهاد می دهند. دلیل تاکید زیاد بسیاری از متخصصین دیسک کمر به آب درمانی به دلیل خاصیت آب است. زیرا آب با خاصیت سیالی دارد محیطی مناسبی برای وزش کردن و حرکات ورزشی است.

اگر از خواص فیزیکی آب بگذریم پیاده روی در آب یک ورزش مفید برای افراد مبتلا به دیسک کمر است که تاثیری زیادی در بهبودی علائم بیماری دارد. زیرا زمانی که بدن در آب غوطه ور می شود سبک و کم وزن است از این رو، این حالت سبب می شود فشار کمتری به مهره های ستون فقرات وارد شود.

پیاده روی در آب

نحوه پیاده روی در آب برای درمان دیسک کمر:
 • قبل از راه رفتن و پیاده روی در آب، حتما بدن خود را گرم کنید.
 • به آرامی در آب راه بروید و از دویدن و غلط خوردن در آب بپرهیزد.
 • آرام آرام در طول استخر راه بروید و سپس به سمت عقب برگردید.
 • با گذشت زمان سرعت راه رفتن در آب را افزایش دهید.
 • توجه نماید دمای آب کاملا باید گرم باشد و از راه رفتن درون آب سرد خودداری کنید.
 • می توانید از آب گرم یا بخار جکوزی برای ماساژ عضلات استفاده نماید.
 • توجه نماید در هنگام راه رفتن در استخر لیز نخورید
 • هفته ای دوبار می توانید این ورزش را انجام دهید.

چگونه با پیاده روی از ابتلا به دیسک کمر پیشگیری کنیم؟

متاسفانه به دلیل بی تحرک شدن افراد جامعه و زندگی های ماشینی، بیماری دیسک کمر روزانه در حال گسترش است. اما شاید برایتان جالب باشد با همین ورزش ساده پیاده روی می توانید از ابتلا به دیسک و بسیار از بیماری های ستون فقرات پیشگیری کنید. البته پیاده روی زمانی از ابتلا به بیماری های ستون فقرات و دیسک کمر پیشگیری می کند که جزو برنامه روتین زندگی باشد و از ویژگی های زیر برخوردار باشد:

داشتن روزانه حداقل نیم ساعت پیاده روی در طول روز

مطمئنا شنیده اید که پیاده روی یک روش خوب برای تقویت عضلات و کم کردن دردهای مفصلی است. اما در صورتی که پیوسته و روزانه این ورزش انجام شود. اگر وقت ندارید این فعالیت را به یکباره انجام دهید پیشنهاد می شود این ورزش را به سه جلسه ده دقیقه ای در طول روز تقسیم کنید. اما حتما انجام دهید.

استفاده از کفش مناسب در هنگام پیاده روی

کفش مناسب تنها وسیله مورد نیاز پیاده روی است از این رو انتخاب کفش مناسب برای پیاده روی اهمیت زیادی دارد. یک کفش مناسب برای پیاده روی باید از ویژگی های زیر برخوردار باشند:

 • بدون ساق بودن کفش
 • سبک بودن کفش ورزشی
 • کفشی که قابلیت گردش هوا در آن بالا باشد
 • کفشی که از کفی مناسبی برخوردار باشد
 • دویدن بعد از هر راه رفتن
 • انجام حرکات کششی در حین پیاده روی

پیاده روی

در طی پیاده روی حتما از ورزش دویدن هم استفاده کنید. اما پیشنهاد می شود فعالیت خود را با شدت کم آغاز کنید و با افزایش قدرت و انعطاف پذیری بدن، بر میزان فعالیت های خود بیافزاید به گونه ای که به ازای هر دو دقیقه راه رفتن چهار دقیقه راه بروید زیرا دویدن تاثیری زیادی بر عضلات و قدرت ماهیچه می گذارد.

توجه نماید در هنگام پیاده روی سر را بالا بگیرید و پشتتان را صاف کنید و در حالتی که عضلات شکم به حالت منقبض قرار دارد به راه خود ادامه دهید. همچنین قبل از شروع پیاده روی می توانید یکسری کشش ها را انجام دهید تا بدن خود را برای یک پیاده روی تند آغاز کنید. این کشش ها را در طول مسیر پس از هرپنج دقیقه راه رفتن، انجام دهید. این کشش ها کمک زیادی به تقویت عضلات پشت و کمر می کند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (795 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (523 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (515 نظر) حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (497 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (339 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (276 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (244 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (234 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (209 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (199 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (181 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (170 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (162 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (143 نظر) (عکس) گریه های تلخ همسر پردیس افکاری در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی (142 نظر)
دیگران می‌خوانند   
دانلود آهنگ جدید "قشنگ قشنگ" ماکان بند/ انقد قشنگ قشنگ حرف میزنی...+فیلم گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! +ویدئو عکس حاج قاسم سلیمانی روی پیراهن زن فمینیست! وقتی حامد آهنگی خیلی خوب ادای انگلیسی زبان ها رو درمیاره+ویدئو/ این بشر استعدادش توی خندوندن بی نظیره😂 اختلاف سنی 32 ساله پوتین با عشق چشم رنگی و 39 ساله‌اش+عکس/علاقه آقای رئیس جمهور به زنان باربی‌گونه! فال انبیاء روزانه پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 شهاب حسینی باعث جدایی این کارگردان از نامزدش شد+ویدئو/ پاسخ آقای بازیگر به این ادعا! (فیلم) جملات قصار امیرعلی نبویان درباره سوسی و مورچه/ تو این زمینه امیرعلی بهترینه و رو دستش نمیاد طالع بینی: یک کلید انتخاب کنید و ببینید برای رسیدن به عشقت چه چیزی را از دست می دهید؟ آیا می دانستید مصرف چای روند پیری را به تاخیر می اندازد؟! / فواید جالب چای تصاویر خنده دار و دیدنی از جنگ جهانی / جنگ بود یا سیرک؟!!🤣 قیمه نثار پختن به سبک علیرضا جانبخش، ستاره تیم ملی+عکس/ با این مقدار خورشت میشه یه غذای یه شهر رو تامین کرد🤣 حضور یکتا ناصر و سوفیا، دختر منوچهر هادی در پشت صحنه سریال دلدادگان+عکس/ سوفیا بغل فرزانه ست دیدین؟ سرانجام زن روسی که ادعا می کرد همسر سردار آزمون است و از او یک دختر دارد چه شد؟ ایده ی عجیب و خلاقانه شهرداری؛ اینترنت رایگان در ازای دریافت مدفوع سگ+ویدئو/ به حق چیزای ندیده🙄 رختکن پرسپولیس در محاصره طلسم و جادو+ عکس/ پیدا کردن دست نوشته های عجیب و غریب توسط بازیکنان خلاقیت جالب و منحصربفرد یک رستوران در سرگرم کردن مشتریان تا آماده شدن غذا+ویدئو/یعنی ذهن خلاق سازنده این رو باید طلا گرفت👌 ویدئو قدیمی و دیده نشده از حدیث میرامینی، روشنک "دلنوازان" و زانیار خسروی/ مطمئنم قبلا هیچوقت ندیدینش دیگه موقع شستن ظروف این اشتباها را انجام نده آریا آرسی، فروشگاه تخصصی تجهیزات پرواز و سرگرمی فال شمع پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 فال روزانه امروز پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 خلاقیت عجیب و خنده دار یک خانواده ایرانی در جمع شدن بر سر قبر عزیزشان+عکس/ معلوم نیست مزاره یا میدون تره بار فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 صفر تا صد مهاجرت تحصیلی/ شناخت بهترین کشورهای مقصد فال حافظ با تفسیر پنجشنبه 10 اسفند 1402 + فیلم کشف شی مار مانند عجیب و مرموز در ساحل مصر+عکس تمام بازیگران فوت شده سریال دلنوازان که خیلی زود از دنیا رفتند/ علت مرگشان چه بود؟+عکس سکانس خنده دار برنامه جوکر: وقتی مهران غفوریان از حامد آهنگی میپرسه چرا به جوراب سه ربع نمیگن جوراب 45 دیقه🤣+ویدیو/فقط جوابش! فال ابجد روزانه پنجشنبه 10 اسفند 1402 پیروانی در بیمارستان بستری شد فداکاری بامزه و تحسین برانگیز پسر جوان ایرانی حین برف بازی با برادر کوچکترش/ چه کیفی میکنه+ویدیو (ویدئو) جشن تولد فوق العاده لاکچری و مجلل بازیکن ملی پوش و قهرمان استقلال،مهدی قائدی برای همسرش/ سورپرایز کردن به این میگن😍 ایده شیک و منحصر به فرد شهرداری قزوین در نصب المان های نوروزی/ این منظره زیبا فقط متعلق به ایرانه+عکس بیوگرافی و زندگی خصوصی روزبه چشمی زننده و همسرش سوپر گل استقلال+ فیلم و تصاویر دیدنی ترفندی شگفت انگیز و آسان برای سم زدایی از بدن فقط در عرض 2 روز+ویدئو/ این روش امتحانشو پس داده👌 خلاقیت جالب روحانی مسجد برای گیرانداختن دزدهای محله/ چرا «شیخ علی» با ابوعلی سینا مقایسه شد؟+عکس (ویدئو) پشت صحنه اولین اجرای شهاب حسینی، حامد تهرانی "گناه فرشته"، 25 سال قبل/ میخواین بدونین چی شد که مجری شد؟ صورت شفاف و صاف با پوست پرتقال/ تا زمستون تموم نشده این راهکار رو انجام بده! (عکس) گریه های تلخ همسر کم سن و سال حسن جوهرچی در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی
تیتر امروز   
طالع بینی: یک کلید انتخاب کنید و ببینید برای رسیدن به عشقت چه چیزی را از دست می دهید؟ آیا می دانستید مصرف چای روند پیری را به تاخیر می اندازد؟! / فواید جالب چای عکس حاج قاسم سلیمانی روی پیراهن زن فمینیست! اختلاف سنی 32 ساله پوتین با عشق چشم رنگی و 39 ساله‌اش+عکس/علاقه آقای رئیس جمهور به زنان باربی‌گونه! سرانجام زن روسی که ادعا می کرد همسر سردار آزمون است و از او یک دختر دارد چه شد؟ فال شمع پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 فال روزانه امروز پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 صفر تا صد مهاجرت تحصیلی/ شناخت بهترین کشورهای مقصد فال حافظ با تفسیر پنجشنبه 10 اسفند 1402 + فیلم فال انبیاء روزانه پنجشنبه 10 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه پنجشنبه 10 اسفند 1402 پیروانی در بیمارستان بستری شد صورت شفاف و صاف با پوست پرتقال/ تا زمستون تموم نشده این راهکار رو انجام بده! خلاقیت جالب روحانی مسجد برای گیرانداختن دزدهای محله/ چرا «شیخ علی» با ابوعلی سینا مقایسه شد؟+عکس