ساعدنیوز
ساعدنیوز

علائم بیماری کرم قلب در گربه ها و روش های درمان

  چهارشنبه، 30 فروردین 1402   زمان مطالعه 5 دقیقه
علائم بیماری کرم قلب در گربه ها و روش های درمان
گربه‌ها میزبان های خوبی برای بیماری کرم قلب نیستند. بعضی گربه‌ها ممکن است هیچ‌گونه علایمی نداشته باشند، در حالی که بعضی می‌توانند علایمی مانند سرفه کردن، مشکلات تنفسی و استفراغ داشته باشند.در ادامه این مطلب از ساعد نیوز درباره این بیماری در گربه ها بحث می کنیم.

کرم قلب که توسط پشه های آلوده گسترش می یابد ، به طور فزاینده ای به عنوان عامل زمینه ای مشکلات سلامتی در گربه های خانگی شناخته می شود.کرم قلب چرخۀ زندگی پیچیده ای دارد. انگل به پشه به عنوان یک میزبان واسطه ای احتیاج دارد تا بتواند چرخۀ حیات خود را تکمیل کند. حدود 30 گونه پشه وجود دارند که می توانند حامل و انتقال دهندۀ این انگل باشند. چرخۀ انتقال بیماری هنگامی آغاز می شود که پشۀ ماده یک حیوان آلوده به انگل را نیش زده و خون آلوده به میکروفیلاریا را هضم می کند.

بیماری کرم قلب چیست؟

بیماری کرم قلب یا dirofilariasis یک بیماری جدی و بالقوه کشنده است که حیواناتی چون سگ ها، گربه ها، روباه ها و راکون ها را درگیر می کند. این بیماری توسط یک انگل خونی به نام Dirofilaria immitis ایجاد شده و توسط پشه ها، از حیوان آلوده به این انگل به حیوان دیگر انتقال می یابد.

میکروفیلاریا ظرف مدت 10 تا 30 روز در معدۀ پشه رشد یافته و سپس به قسمت دهان وارد می شود. در این مرحله، آنها به صورت لاروهای عفونی بوده و با وارد شدن به بدن حیوان میزبان، سیر تکامل خود را به پایان می رسانند. این لاروها از طریق چرخۀ خون به قلب و رگ های خونی مجاور آن رفته و بالغ می شوند، جفت گیری می کنند، و ظرف مدت 6-7 ماه میکروفیلاریاهای دیگری را به وجود می آورند.

 گربه

چگونه گربه ها به بیماری کرم قلبی مبتلا می شوند؟

کرم‌های قلب انگل‌هایی هستند که توسط ناقلین منتقل می‌شوند و پشه‌ها عامل اصلی انتشار انگل‌ها در میان گربه‌ها و سگ‌ها هستند. آنها برای تکمیل چرخه زندگی خود به دو میزبان نیاز دارند و عفونت زمانی اتفاق می افتد که یک پشه، میزبان واسط حامل مرحله لاروی عفونی انگل، یک وعده غذایی خونی از میزبان قطعی بگیرد.

کرم قلب نابالغ، به نام میکروفیلاریا، سپس در جریان خون میزبان باقی می‌ماند و در عرض 5 تا 7 ماه به یک کرم بالغ تبدیل می‌شود. سگ ها میزبان اصلی کرم های قلب هستند، جایی که اکثر میکروفیلاریا که می توانند حیوان را آلوده کنند، در صورت عدم درمان بالغ می شوند. با این حال، در گربه ها، میکروفیلاریا به ندرت زنده می ماند تا به مرحله بزرگسالی خود برسد.

گربه ها میزبان غیر معمول برای کرم های قلب هستند و اکثر میکروفیلاریاها در داخل سیستم قلبی عروقی گربه به مرحله بزرگسالی خود نمی رسند. بیشتر گربه‌هایی که به کرم قلب آلوده می‌شوند فقط یک تا سه کرم قلب بالغ در سیستم خود دارند، برخلاف سگ‌هایی که می‌توانند به اندازه کافی کرم قلب بالغ داشته باشند تا باعث انسداد شدید جریان خون یا به خطر افتادن عملکرد قلب شوند .

کرم‌های قلب بالغ به خودی خود جفت می‌شوند و کرم‌های قلب نابالغ تولید می‌کنند، اما این لاروها عفونی نیستند و در یک میزبان به بزرگسالان تبدیل نمی‌شوند. باید میزبان میانی را آلوده کند، جایی که وارد مرحله لاروی عفونی خود می شود و آماده است تا گربه یا سگ دیگری را آلوده کند.

از آنجایی که تعداد کرم‌های قلب بالغ که در گربه‌ها دیده می‌شود در مقایسه با سگ‌های آلوده به‌طور قابل‌توجهی کمتر است، تعداد میکروفیلاریا نیز کمتر است. این منجر به گسترش بسیار کندتر عفونت در بین جمعیت گربه ها در مقایسه با سگ ها می شود. از نظر فنی، عفونت کرم قلب مسری نیست و فرد مبتلا نمی تواند انگل را به حیوانات دیگر منتقل کند. مشارکت میزبان واسط (پشه) برای انتشار عفونت بین دو حیوان ضروری است.

 گربه

علائم بیماری کرم قلب در گربه ها

 • سرفه مداوم

 • مشکلات تنفسی (نفس نفس زدن ، خس خس سینه ، تنفس سریع یا دهان باز)

 • افسردگی

 • از دست دادن اشتها

 • کاهش وزن

 • استفراغ متناوب

 • بی حالی

 • مرگ ناگهانی

مشکلات تنفسی که در مرحله اول بیماری کرم قلب ایجاد می شود ، ناشی از کرم هایی است که تازه وارد قلب و ریه ها شده اند که احتمالاً ابتدا به عنوان آسم یا برونشیت گربه تشخیص داده میشود.

چگونه می توان گربه من را برای کرم قلب آزمایش کرد؟

وجود کرم قلب در گربه ها را می توان به راحتی با آزمایش خون آنها تایید کرد. از آنجایی که کرم‌های قلب عمدتاً در رگ‌های خونی باقی می‌مانند، می‌توان خون را برای علائم عفونت کرم قلب مانند وجود آنتی ژن یا میکروفیلاریا آزمایش کرد.

آزمایش های آنتی ژن وجود پروتئین های آزاد شده توسط کرم های ماده بالغ را تشخیص می دهد. با این حال، از آنجایی که وجود کرم‌های قلب بالغ در گربه‌ها غیرمعمول است، احتمال نتایج منفی کاذب در آزمایش‌های آنتی ژن کرم قلب در گربه‌ها وجود دارد.

میکروفیلاریا به راحتی زیر میکروسکوپ قابل مشاهده است و وجود آن به راحتی از طریق بررسی میکروسکوپی خون گربه قابل تایید است. این اغلب نتایج دقیق تری به همراه دارد زیرا لاروهای کرم قلب نابالغ در گربه های آلوده بیشتر از کرم های بالغ دیده می شوند.

پیشگیری از کرم قلب در گربه ها

چندین داروی مورد تأیید FDA موجود است که به طور قابل توجهی از عفونت کرم قلب گربه جلوگیری می کند.با دامپزشک خود مشورت کنید و لطفاً به خاطر داشته باشید ، توصیه می شود گربه ها قبل از تجویز هر نوع داروی پیشگیری ، با آزمایش خون از نظر عفونت کرم قلب مورد آزمایش قرار گیرند.معاینات منظم برای تشخیص عفونت های اولیه حیاتی است و می تواند شانس خوبی برای بهبودی گربه شما ایجاد کند.

 گربه

درمان بیماری کرم قلب در گربه ها

در حال حاضر هیچ دارویی در ایالات متحده برای درمان عفونت کرم قلب گربه وجود ندارد.خبر خوب این است که بسیاری از گربه های مبتلا به کرم قلب می توانند با عفونت مبارزه کنند و می توان هر چند ماه یکبار با رادیوگرافی آنها را رصد کرد.اگر گربه آلوده علائم بیماری ریوی را نشان داد ، در صورت نیاز می توان به گربه دارویی شبیه کورتیزون داد همچنین برای کنترل سرفه و استفراغ نیز دارو تجویز میشود.اگرچه برخی از گربه ها می توانند به تنهایی با عفونت مبارزه کنند ، اما اگر کرم های قلب تحت نظارت و درمان قرار نگیرند آسیب های زیر ممکن است رخ دهد:

 • آسیب به دیواره های قلب

 • آسیب به عروق خونی ریوی

 • انسداد احتمالی جریان خون از طریق شریان های ریوی

 • اختلال تنفس

 • نارسایی قلبی و ریوی

 • آسیب کلیه و کبد

 • مرگ ناگهانی

سخن پایانی

گربه ها در هر سن و منطقه ای که زندگی می کنند ، می توانند دچار کرم قلب شوند ، اما این بیماری بیشتر در گربه سانانی که در مناطق پرپشه زندگی می کنند شایع تر است.گربه های خارج از خانه به دلیل افزایش تماس با پشه ها در معرض خطر بیشتری هستند.با این حال ، گربه هایی که در خانه هستند نیز مستعد نیش پشه هستند ، بنابراین توصیه می شود در مورد پیشگیری با دامپزشک خود صحبت کنید.عفونت کرم قلب می تواند به خصوص برای بچه گربه ها و گربه های مسن خطرناک باشد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) ارثیه ساده زیستی رهبر انقلاب برای فرزندش، سید مجتبی خامنه‌ای / برگزاری کلاس روی موکت و با پذیرایی یک استکان چای ! (843 نظر) مورد عجیب آگهی اتباع افغانستانی در تهران +عکس / ما ایران رو تخلیه کنیم افغانیا راضی میشن؟ (399 نظر) آخرین لبخند از ته دل عروس و داماد عراقی حین رقص +فیلم / روزگار تحمل شادیشان را نداشت... (316 نظر) غوغای رقص بازنشستگان ارتش با آهنگ شاد اُمید، تو مث گلی ناز و خوشگلی/ همشون گوله نمکن! (261 نظر) ارکستر حماسی اپوزیسیون در آمریکا با خوانندگی لیلا فروهر، دلقک بازی احسان کرمی و گیتارنوازی برزو ارجمند +فیلم 🤦‍♂️🤦‍♂️ (170 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (110 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (98 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای آهنگ عارف توسط شرکت کننده خوش صدا +فیلم/مرا ببوس مرا ببوس برای آخرین بار... (92 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (90 نظر) فرو کردن مداد در سر دانش آموز!+عکس (82 نظر) (عکس) اتاق خواب مجلل فرح پهلوی در کاخ نیاوران / آدم مات و مبهوت می‌مونه از وضعیت زندگیشون! (73 نظر) روایت تاریخی هاشمی رفسنجانی از اولین باری که ساواک امام(ره) را حمام عمومی برده بود (59 نظر) حیرت داوران صداتو از اجرای زیبای آهنگ قرص قمر بهنام بانی توسط شرکت کننده همیار پلیس +فیلم/ عاشق و دربدرم تویی قرص قمرم... (59 نظر) عاشقانه یک مرجع تقلید با همسر فقیدش/ فیلم گریه های سوزناک آیت الله جوادی آملی بر سر مزار عشق اش (58 نظر) (عکس) رقص کردی بازیکنان اشتوتگارت بعد از برد در بوندس لیگای آلمان / رقص کردی جهانی شد! (54 نظر)
منتخب روز   
(عکس) اجرای حرکت یته پرنده بروس لی توسط رضا عنایتی / اژدها از هانگژو باز می گردد! (ویدئو) مار کبرا یک مار را زنده زنده خورد 2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
خودکشی یکی از عاملان قتل مونا حیدری در اهواز، دختری که سرش را در شهر چرخاندند میمون سبز، گران ترین حیوان دنیا+ فیلم راز جسدی با چهره سوخته در مشهد + اعتراف قاتل اما و اگر‌های ارسال نیروی کار ایرانی به عراق کشف مقبرۀ مرموز یک زن یونانی در فلسطین +عکس روایت جالب دختر ناصرالدین شاه از ماجرای گربۀ پدرش! +عکس وزیر نفت: دکل نفتیِ ناپدید شده برای دولت و بابک زنجانی نیست تقلید باشگاه نساجی از پرسپولیس!/ آخرش نتونست نساجی جلوی خودشو بگیره!+ عکس😏 رونمایی محمدرضا گلزار از عقایدش بعد از 46سال استتار!/ مرد بازیگر برخلاف ظاهرش بسیار مذهبی است! رئیس قوه قضائیه : فرماندهی انتظامی توانسته به معنای واقعی کلمه پناه مردم باشد امیرعبداللهیان: نظر ما و عربستان تکرار بازی سپاهان و الاتحاد است جذابیت بهاره رهنما در آستانه ی میانسالی/ خانم بازیگر حسادت شوهر سابقش را برانگیخت! حواشی داغ خبری امروز چهارشنبه 12 مهر ماه 1402 کارخانه تولید مشروب در محوطه دانشگاه علوم پزشکی ایران؟ الهلال به گرانترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان"ارزش" نمیدهد!