آیا لاغری بدون ورزش ممکن است؟

  سه شنبه، 06 مهر 1400   زمان مطالعه 11 دقیقه
آیا لاغری بدون ورزش ممکن است؟
«نباید منکر شد که ورزش کردن می‌تواند معادله «کالری دریافتی در برابر کالری سوزانده شده» را به نفع شما تغییر دهد اما روش‌های دیگری هم وجود دارند که به شما کمک می‌کنند بدون ورزش کردن لاغر شوید.»

کاهش وزن بدون ورزش ممکن است؟

این روزها در عصر تکنولوژی همه به دنبال یک روش جدید برای کاهش وزن بدون ورزش هستند. یکی از دلایل اصلی چنین خواسته ای این است که بشر امروز به شدت درگیر مشغله های ذهنی و جسمی است و زمان زیادی برای ورزش کردن ندارد. با وجودیکه هموراه برنافیت دکتر کرمانی ورزش را به عنوان یک عنصر اصلی برای سلامتی می داند و نه تناسب اندام، اما همچنان کاهش وزن بدون ورزش را ممکن می داند. با ما همراه باشید تا روش های لاغری بدون ورزش را به شما بیاموزیم.

چه روش هایی برای کاهش وزن بدون ورزش وجود دارد؟

برای کاهش وزن بدون ورزش چندین روش وجود دارد که در ادامه آنها را توضیح خواهیم داد.

تصویر
 • کاهش وزن بدون ورزش؛ افزایش متابولیسم پایه

شاید اگر در اینترنت به دنبال روش هایی برای کاهش وزن بدون ورزش گشته باشید، با مطالبی با عنوان سوزاندن کالری توسط بدن برخورد کرده باشید. اما این به چه معناست و آیا چنین چیزی حقیقت دارد؟ اگر پاسخ مثبت است، چگونه از آن می توان برای کاهش وزن استفاده کرد؟ برای دانستن این موضوع ابتدا باید با موضوعی به نام متابولیسم پایه آشنا شوید. متابولیسم پایه به میزان کالری سوزی بدن در حالت استراحت گفته می شود. به این معنا که بدن شما در حالت استراحت می تواند چه میزان کالری بسوزاند. این موضوع برای افراد مختلف متفاوت است و درست همانند کالری مورد نیاز بدن به فاکتورهایی مثل قد، وزن، سن، میزان فعالیت و جنسیت افراد بستگی دارد. برای اینکه متابولیسم پایه را بالا ببرید و به اصطلاح به کاهش وزن بدون ورزش کمک کنید، چندین راه وجود دارد:

کاهش کالری دریافتی

مصرف به اندازه ی کالری ها یک روش بسیار مناسب برای افزایش متابولیسم پایه است. به این دلیل از واژه ی به اندازه استفاده کردیم که کاهش کالری دریافتی به اندازه ی افزایش مصرف آن می تواند مضر باشد. یعنی اگر در میزان کالری های دریافتی خود را به شدت محروم کنید هم نتیجه ی معکوس خواهید گرفت.

مصرف پروتئین بیشتر

مصرف پروتئین به حفظ بافت عضلانی کمک می کند. عضله سازی یکی از راه های افزایش متابولیسم پایه است. بنابراین اگر می خواهید کالری سوزی بدن خود را در حالت استراحت نیز افزایش دهید، باید مصرف پروتئین ها و مواد غذایی عضله ساز را افزایش دهید.

کاهش استرس

وقتی استرس به سراغ شما می آید، هورمون کورتیزول در بدنتان ترشح می شود. افزایش هورمون کورتیزول در بدن موجب می شود تا خون کمتری به اندام های گوارشی رسیده و هضم غذا کندتر صورت بگیرد. همین امر میزان متابولیسم پایه را کاهش می دهد.

 • کاهش وزن بدون ورزش؛ مصرف خوراکی های لاغر کننده

منظور از خوراکی های لاغر کننده آن دسته از خوراکی هاییست که مصرف آنها به صورت تنها یا همراه با غذا به طور مستقیم یا غیر مستقیم بر روی کاهش وزن اثر می گذارد.

یکی از این خوراکی های لاغر کننده سرکه سیب است. این ماده، سرشار از اسید استیک می باشد که به هضم مواد غذایی کمک می کن و قند خون را نیز کاهش می دهد. مطالعات نشان داده که این ماده به شدت در چربی سوزی موثر است.

از دیگر خوراکی های لاغر کننده می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. سالمون
 2. گریپ فروت
 3. خمیر آووکادو
 4. جو دو سر
 5. شکلات تلخ
 6. چای سفید
 7. تخم مرغ
 8. بادام
 9. روغن نارگیل
 10. تن ماهی و …
 • کاهش وزن بدون ورزش؛ مصرف خوراکی های چربی سوز

یکی از خوراکی های چربی سوز ادویه جات و غذاهای تند است. مثلا مصرف روزانه فلفل ها می تواند چربی سوزی را به خصوص در بخش شکم سرعت ببخشد. علاوه بر آن مصرف فلفل ها قدرت بدن را برای تبدیل غذا به انرژی افزایش می دهد. مصرف فلفل به کاهش ولع و اشتهای شما نیز کمک می کند. جالب است بدانید افرادی که از این فلفل تند همراه با غذا استفاده می کنند، ۲۰۰ کالری بیشتر از دیگران می سوزانند. ادویه های دیگری همچون بذر کتان، دارچین، زیره، رازیانه و … همراه با غذا نیز موجب می شود تا سرعت کالری سوزی بالا رفته و هضم غذا سریع تر انجام شود.

 • کاهش وزن بدون ورزش؛ مصرف فیبر بیشتر

منظور از خوراکی های فیبر دار آن دسته از خوراکی هاییست که با خوردن آنها کالری اضافی دریافت نمی کنیم. سبزیجات نمونه ی خوبی از این خوراکی هاست. مصرف سبزیجات به دلیل فیبر و آب فراوان به کاهش وزن کمک می کند. از جهتی خوردن سبزیجاتی مثل کاهو، خیار، کلم و … انرژی زیادی از بدن را صرف هضم می کند، همین انرژی صرف شده موجب می شود تا کالری زیادی از آنها به بدن نرسد.

 • کاهش وزن بدون ورزش؛ استفاده از غذاهای حاوی پروبیوتیک

پروبیوتیک ها همان باکتری های مفید روده هستند که نقش های متعددی همچون هماهنگ کردن پاسخ سیستم ایمنی بدن، کاهش التهاب، جذب املاح معدنی و کمک به کاهش وزن را بر عهده دارند. وقتی مواد غذایی حاوی پروبیوتیک مصرف می کنیم، جنگی بین باکتری های مفید و مضر روده بر سر سکونت و تغذیه ایجاد می شود. این جنگ داخلی در بدن موجب کاهش التهاب شده و همین امر به کاهش وزن کمک می کند. برخی از غذاهای پروبیوتیک دار عبارتند از ماست یونانی، کفیر، خیار شور و …

 • کاهش وزن بدون ورزش؛ سرو غذا در چند مرحله

یکی از بهترین راه ها برای مقابله با کاهش وزن این است که غذاهای خود را در چند مرحله سرو کنیم. این کار به معده ی شما مجال بیشتری برای هضم غذاها می دهد. علاوه بر این زمانی که غذا را در چندین مرحله مصرف کنید، ذهن شما چنین تصور می کند که غذای زیادی خورده اید و در نتیجه دچار پرخوری نمی شوید.

 • کاهش وزن بدون ورزش؛ سرو غذا در بشقاب کوچک تر

شاید باورتان نشود که ذهن تا چه اندازه می تواند بر روی کاهش وزن موثر باشد. این مساله کاملا به اثبات رسیده است. مثلا زمانی که غذای خود را در یک بشقاب کوچک می ریزیدف احساس می کنید حجم زیادی از غذا را میل کرده اید. علاوه بر بشقاب کوچک تر، استفاده از قاشق کوچک نیز موجب می شود تا هم آهسته تر غذا بخورید و هم حجم کمی از غذا را در یک قاشق قرار دهید. علاوه بر این استفاده از قاشق کوچک تر شما را زودتر خسته می کند و اشتیاق و میل شما را به غذا کاهش می دهد. پیشنهاد می کنم این بار که قصد غذا خوردن کردید، یک بشقاب و یک قاشق کوچک بردارید و غذایتان را با آنها سرو کنید.

 • کاهش وزن بدون ورزش؛ مصرف میان وعده های سالم

شاید باورتان نشود که میان وعده تا چه اندازه به کاهش ولع غذا و پرخوری می تواند کمک کند. یکی از پیشنهاداتی که به رژیم گیرندگان رژیم دکتر کرمانی می شود این است که حتما با فاصله های دو ساعته وعده های اصلی و میان وعده های خود را میل کنند. این کار موجب می شود تا هم هضم غذاها آسان تر صورت بگیرد و هم زمانی که ولع غذا دارید، چیزی برای خوردن داشته باشید. موضوع مهم تر از فاصله ی میان وعده ها نوع میان وعده ایست که برای خود انتخاب می کنید. برای مثال سعی کنید در میان وعده ها از میوه، آجیل و دانه ها به جای شیرینی، شکلات و … استفاده کنید. مصرف شیرینی جات نه تنها مضر هستند، بلکه به دلیل افزایش نو افت ناگهانی قند خون خیلی زود شما را گرسنه می کنند. همین امر موجب می شود تا رژیم خود را بشکنید و به سراغ غذاهای پرکالری بروید.

 • کاهش وزن بدون ورزش؛ جویدن بیشتر غذا

همانطور که بالاتر چندین بار ذکر شد، کاهش وزن یک امر ذهنی است. زمانی که غذای خود را بیشتر می جوید، نه تنها لذت بیشتری از غذای خود می برید، بلکه مغز فرصت بیشتری دارد تا پیام سیری را به اندام ها ارسال کرده و موجب شود دست از غذا خوردن بکشید. تقریبا ۲۰ دقیقه بعد از صرف غذا مغز پیام سیری را به اندام ها ارسال می کند. در ادامه ترفندهایی به شما خواهیم آموخت که به لاغری سریع تر شما کمک خواهد کرد. یادتان باشد که مصرف این موارد به تنهایی تاثیر چندانی ندارند و فقط در کنار یک رژیم متعادل می توانند به کاهش وزن شما کمک کنند.

نکات لاغری سریع

نکاتی که در ادامه می آیند در کنار یک رژیم غذایی سالم و متعادل می تواند به کاهش سریع کمک کند.

 • نوشیدن آب قبل از غذا

نوشیدن آب دو ساعت قبل از غذا موجب می شود تا زمان نهار احساس سیری بیشتری داشته باشید. وقتی آب می نوشید، بخشی از حجم معده ی شما با آب پر می شود، همین امر موجب می شود تا کمتر احساس سیری کنید. علاوه بر این گاهی اوقات، بدن شما احساس تشنگی و گرسنگی را با یکدیگر اشتباه می گیرد و شما به تصور اینکه گرسنه اید، به سراغ غذا می روید؛ حال آنکه تنها به آب نیاز داشته اید.

 • خواب کافی

خواب کافی و باکیفیت اهمیت بسیار بالایی در کاهش وزن دارد. زمانی که کم خوابی دارید، بدن نیاز به یک عامل رضایت بخش فوری دارد تا احساس خوشایندی را در لحظه ایجاد کند و چه چیزی بهتر از یک خوراکی شیرین و چرب. یادتان نرود که کم خوابی موجب می شود تا بدنتان احساس نیاز بیشتری به غذاهای پرکالری و چرب پیدا کند.

 • کاهش استرس

درست مثل بی خوابی، استرس نیز موجب ایجاد عادت های غذایی ناسالم می شود. علاوه بر آن هورمون استرس (کورتیزول) موجب تجمع آب در زیر پوست شده و شما را چاق تر نشان می دهد. تا جایی که می توانید از استرس دوری کنید، تا لاغر بمانید.

فرمول کاهش وزن

اگر یک خانم ۸۰ کیلویی به ۲۳۷۵ کالری برای حفظ وزن فعلی اش نیاز داشته باشد و کالری دریافتی اش را ۷۷۶ کالری در روز کاهش دهد تا به یک رژیم ۱۵۰۰ کالری دست یابد، در هفته ۵۴۳۵ کالری ذخیره خواهد کرد. اگر این خانم، سطح فعالیت بدنی اش را تا فقط ۳۰۰ کالری در روز افزایش دهد، ۲۱۰۰ کالری اضافی دیگر نیز در هفته خواهد سوزاند. اگر کالری هایی که او با کاهش مصرف مواد غذایی ذخیره کرده و کالری هایی که از طریق ورزش سوزانده را با هم جمع کنید، معادل ۷۵۲۶ کسری کالری در هفته می شود که برابر است با کاهش حدود ۱ کیلوگرم وزن در هفته. این، مقدار کاهش وزن متوسط است، و ممکن است از هفته ای به هفته ی دیگر متفاوت باشد. اگر شما نسبتا سالم هستید و هیچ نوع اختلال سوخت و ساز در بدنتان ندارید، این فرمول برای شما نیز صادق است. اگر شما فقط با رژیم غذایی وزن کم کنید، توده ی عضلانی از دست خواهید داد. نتیجه اش این است که به وضوح، قدرت کمتری پیدا می کنید و در عین حال ترکیب بدنتان نیز تغییر می کند. هر چند شاید وزن کمتری داشته باشید، اما ممکن است BMI تان (شاخص توده بدنی) به نحوی که می خواهید، تغییر نکند.

اجتناب از درصد چربی بالاتر بعد از کاهش وزن

اشکال بزرگ کاهش وزن بدون ورزش، این است که وقتی مصرف کالری شما به حالت عادی برگردد، وزنتان بالا خواهد رفت! هنگامیکه وزنتان بعد از کاهش وزن بدون ورزش مجددا بالا می رود، بطور خودکار توده ی عضلانی از دست رفته را دوباره بدست نمی آورید. و اینبار قسمت اعظم وزن اضافه شده شما به شکل ذخایر چربی خواهد بود، بنابراین درصد چربی بدن شما نسبت به قبل از کاهش وزن اولیه، بالاتر خواهد شد! اگر شما این الگوی رفتاری را تکرار کنید، خودتان را گرفتار سندروم یو یو می کنید که همه ی ما با آن آشنایی داریم. هر باری که شما بدون ورزش، وزن کم می کنید و پس از آن مقداری وزن اضافه می کنید، ترکیب بدنی تان را بدتر می کنید! شما چاق تر شده و عضله ی کمتری خواهید داشت. عضله، کالری بیشتری نسبت به چربی می سوزاند، بنابراین واضح است که هر چه نسبت عضله به چربی بالاتر باشد، BMR تان (سرعتی که در آن بدنتان از کالری ها استفاده می کند) بالاتر خواهد بود. اگر شما آنقدر از این الگو استفاده کنید که BMI تان (شاخص توده بدنی) از تعادل خارج شود، هر بار کاهش وزن برایتان سخت تر و سخت تر می شود، زیرا نسبت چربی به عضله ی شما، به شدت غیر عادی است. شما چاق تر خواهید شد، حتی اگر نسبت به زمانی که رژیم را شروع کردید، وزن کمتری داشته باشید. نتیجه این که شما می توانید وزن طبیعی داشته باشید، اما درصد چربی بدنتان همچنان بالا باشد و در نتیجه ناسالم و شل و ول باشید.

یک کلام و ختم کلام

در این مقاله به روش های کاهش وزن بدون ورزش پرداختیم. هرچند این روش ها در کنار یک رژیم غذایی اصولی به کاهش وزن شما کمک می کند، اما اگر به سلامتی بدن خود اهمیت می دهید، پیشنهاد می کنم ورزش یا یک فعالیت روزانه را در دستور کار خود قرار دهید. امیدواریم از این مقاله بهره ی کافی را برده باشید.


  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب بعد از خریدن مبل دست دوم توسط رهبری: تا الان زندگی ‌ما طلبگی بوده، الان هم مبل در خانه نیاورید! (351 نظر) تزئین میز عزای سعید راد با شمع و گل و خرما و عکس های یادگاری در خانه مجللشان/ خدا رحمتشون کنه+عکس (252 نظر) روایتی از عصبانیت رهبر معظم انقلاب از عوض کردن فرش کهنه و نخ نمای خانه شان: اشتباه کردید که عوض نمودید بروید همان زیلوها را بیاورید (138 نظر) رهبر معظم انقلاب: ما درخانه تنها یک فرش دستباف داریم که جهیزیه همسرم بوده بقیه خانه موکت است/ ساده زیستی ایشان مثال زدنی است (129 نظر) عروسِ رهبر معظم انقلاب: بچه ام اسباب بازی ندارد، در اتاق آقا یک میز هست و 6 تا صندلی پلاستیکی و یک تلفن که به دیوار وصل است+عکس (101 نظر) خلاقیت خنده دار مغازه دار اردبیلی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغز نیس که معدن طلاست😂👌+عکس (100 نظر) ابتکار جالب یک مرد خلاق در دادن انواع لقب به مسعود پزشکیان حماسه آفرید+ویدئو/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (67 نظر) نگاهی به اعلامیه ترحیم مادر جوان حمید گودرزی که دیشب خبر فوتش را آقای بازیگر اعلام کرد +عکس/ روحش شاد (65 نظر) خلاقیت خنده دار هندوانه فروش سمنانی برای جذب مشتری حماسه آفرید/ مغز نیست که معدن طلای خالصه😂+عکس (61 نظر) خلاقیت خنده دار هندونه فروش شیرازی، برای فرار از گرما حماسه آفرید/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (61 نظر) خلاقیت خنده دار مغازه دار شیرازی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغز نیست که معدن طلاست😂👌+عکس (47 نظر) تصویری از خانه ابدی برادر زاده نرگس محمدی / روحش شاد و یادش گرامی (41 نظر) نگاهی به جشن تولد عاشقانه 45 سالگی الهام چرخنده بازیگر سریال آوای باران و باکس گل شیک روی میز/ مبارکا باشه+عکس (38 نظر) استوری تبریک خاص سرلشگر باقری به مناسبت روز چپ دست‌ها به رهبر معظم انقلاب+عکس (32 نظر) نگاهی به خونه زندگی مجلل و شاه نشین مهران مدیری به سبک پادشاه عربستان/ خونه نگو کاخ بگو قصر بگو+عکس😍👌 (32 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
فال روزانه امروز جمعه 5 مرداد 1403
فال ابجد روزانه جمعه 5 مرداد 1403
حمله گازانبری ندا چملانیان همسر دانیال اسماعیلی فر به سروش رفیعی با اسم رمز یه سری آدماااا/ نظرتون در موردش چیه؟ +سند
فال شمع روزانه امروز جمعه 5 مرداد 1403
فال قهوه با نشان روز جمعه 5 مرداد ماه 1403
فال حافظ با تفسیر امروز جمعه 5 مرداد 1403 + فیلم
فال انبیاء روزانه جمعه 5 مرداد 1403
خلاقیت رسانه ای سمی باشگاه استقلال خوزستان با لو رفتن یک پست اینستاگرامی فیک درباره بازیکن معروف ساحل عاجی جنجالی شد/ مغز نیست که طلا است +عکس
ناگفته‌های سخنگوی وقت وزارت بهداشت از دستگاه کرونایاب مستعان
(تصاویر) اولین پسر جهان که با بلندترین مو روی همه دخترا رو کم کرد!/ موی 1.5 متری که رکوردار گینس شد
هدف نهایی زندگی شما با توجه به ماه تولدتان چیست؟
قاب تلخ و غم‌انگیزی از وداع آخر دختر و پسر سعید راد با پیکر پدرشان
(تصاویر)اگه دنبال رژلب های خنک و تابستونی میگردی این 6 مدل رو امتحان کن!/ مخصوص خانم های سخت پسند!
پزشکیان از کجای اقتصاد باید شروع کند؟
(تصاویر) حیاط پر گل و گیاه خانه مادری احسان علیخانی با صندلی‌های فلزی سفید
منتخب روز   
ابتکار جالب یک مرد خلاق در دادن انواع لقب به مسعود پزشکیان حماسه آفرید+ویدئو/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (فیلم) سکانس فوق عاشقانه شهاب حسینی و لیلا حاتمی در فیلم "پرسه در ماه" / ما کاملا شبیه همیم طرز نگاهامون دو دو زدن چشامون ...😍 استارت تمرینات سخت علیرضا بیرانوند در تراکتور +فیلم/ آقای دروازه بان آمادگی بدن بالایی دارد! سکانس عاشقانه دل باختن قباد به شهرزاد/ نشود فاش کسی آنچه میان من و توست (فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان....