ساعدنیوز
ساعدنیوز

مجازات حدی چیست؟ + انواع و نحوه اعمال آن

  چهارشنبه، 14 دی 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
مجازات حدی چیست؟ + انواع و نحوه اعمال آن
حدود جمع کلمه حد است و در معنای لغوی، حد به معنای منع است. بنابراین، مجازات حدی به مجازات هایی گفته می شود که به دلیل سختی و مشقتی که دارند، باعث می شوند، مردم از انجام کارهای مخلاف عرف، منع و محدود شوند که این موضوع، نوعی بازدارندگی از جرم را سبب می شود. در ادامه به مجازات حدی و سپس به انواع آن میپردازیم و در نهایت چگونگی اعمال آن را بررسی میکنیم.

منابع تعیین مجازات حدی، فقه اسلامی، آیات قرآن، روایات و سیره پیامبران و ائمه می باشد. بنابراین، با سایر مجازات ها که قانون گذار با توجه به جرم ، شرایط آن و عرف جامعه به تبیین آنها می پردازد، متفاوت است. با توجه به اینکه، یکی از منابع مهم حقوقی کشور ما، فقه اسلامی و منابع شرعی است، این موضوع سبب می شود، تا دایره شمول جرایمی که مستجوب حد هستند، گسترده باشد. مجازات های اصلی در قانون مجازات اسلامی، 4 گروه هستند، که حد یکی از آنها می باشد.

مجازات حدی چیست

براساس ماده 14 قانون مجازات اسلامی، مجازات ها به چهار دسته حد، قصاص، دیه و تعزیر تقسیم می شوند. بنابراین، حد یکی از انواع مجازات اصلی، در این قانون است. به موجب ماده 15 این قانون، حد به مجازاتی گفته می شود که: " موجب، نوع، میزان و کیفیت اجرای آن در شرع مقدس، تعیین شده است." هدف از تعیین مجازات حدی در شرع، گسترش دادن مجازات افراد نیست؛ بلکه هدف از این دسته از مجازات ها، بازدارندگی و تربیت مجرم است. قانون گذار، نوع و میزان مجازات حدی را از قرآن، اقتباس کرده است و مقدار و نوع آن، به همان ترتیبی است که در این کتاب الهی، ذکر شده است . بنابراین، قاضی هم نمی تواند کیفیت ، نوع و میزان حدود را تغییر دهد یا مجازات حدی را کمتر کند و یا به طور کلی، از آن صرف نظر نماید.

پوستر مسائل حقوقی

انواع مجازات حدی

همان طور که اشاره کردیم، موجب، میزان و نوع مجازات حدی در شرع مشخص شده و حتی قاضی در صدور حکم، نمی تواند در آن، تغییری ایجاد کند. نوع مجازات حدی، بستگی به جرم صورت گرفته دارد و به انواع مختلفی تقسیم می شوند. برخلاف تصور عموم که فکر می کنند، مجازات مستوجب حد، فقط شلاق می باشد، در واقعیت امر، این چنین نیست. به همین دلیل، در این بخش از مقاله، به معرفی انواع مجازات حدی، به همراه مثال می پردازیم، که شامل موارد زیر می باشد:

  • اعدام : در جرائمی مانند جرم زنا با محارم، فاعل در جرم لواط
  • شلاق : تعداد ضربات شلاق، در هر جرم حدی متفاوت است. برای نمونه، در حد مسکر ( استفاده از مشروبات الکلی) تعداد ضربات شلاق، 80 ضربه است.
  • قطع کردن انگشت و دست و پا : برای مثال، حد مجازات سرقت برای بار اول، قطع کردن چهار انگشت دست راست سارق است .
  • تبعید : "به معنای طرد فرد، از محل زندگی خود و الزام وی به سکونت در مکان خاص در موارد مذکور در قانون است، به ­نحوی­ که به طور مستمر تحت مراقبت باشد" مانند، مجازات حدی برای جرم محاربه

نحوه اعمال مجازات حدی

اعمال مجازات حدی، علاوه بر قانون مجازات اسلامی، براساس آیین نامه اجرای احکام حدود مصوب سال 1398، انجام می گیرد. تمامی مجازات های حدی، بر اساس شرع تعیین شده اند، بنابراین، قاضی نه می تواند از آن، بکاهد و نه آن را افزایش دهد. باید به این نکته اشاره شود که نحوه اعمال شلاق تعزیری و نحوه اعمال شلاق حدی، با هم تفاوت دارند. شلاق حدی، به موجب ماده 265 قانون مجازات اسلامی، تعدادی مشخص شده است و چون براساس شرع تعیین شده، قاضی نمی تواند مقدار آن را کم کند، همچنین در شلاق حدی، اگر ضربه به غیر از محل مشخص، بخورد، ضربه زننده مسئول نمی باشد. اما در شلاق تعزیری، تعیین میزان، با قاضی بوده و همچنین خوردن ضربه به سایر قسمت های بدن مرتکب، سبب می شود ضربه زننده مسئول باشد. به موجب ماده 136 آیین نامه اجرای احکام حدود، در خصوص نحوه اجرای تبعید، اینگونه مقرر شده است، که" قاضی اجرای احکام کیفری، محکوم را برای اجرای حکم تبعید یا نفی بلد، احضار و مفاد حکم و محلی که باید در آن اقامت داشته باشد را با تنظیم صورت مجلس، به وی تفهیم می کند."به موجب ماده 40 همین آیین نامه، "مجازات های اعدام و قصاص نفس به صورت حلق آويز و از طريق طناب دار و يا به شيوه ديگری كه كم ترين آزار را برای محكوم داشته باشد، اجرا می شود."به موجب ماده 1 همن آیین نامه"قطع هر يک از اعضای بدن در جرايم حد با رعايت شرايط قانوني" صورت می گیرد. مثلا به موجب ماده 96 همین آیین نامه، " چنانچه به تشخيص پزشكی قانونی گرمی يا سردی هوا موجب سرايت زخم شود، قطع عضو بايد در هوای معتدل انجام گيرد."

شرایط اجرای مجازات حدی

به موجب ماده 217 قانون مجازات اسلامی مصوب 1392، "در جرایم موجب حد، مرتکب در صورتی، مسئول است که علاوه بر داشتن علم، قصد و شرایط مسوولیت کیفری، به حرمت شرعی رفتار ارتکابی نیز آگاه باشد." یعنی مرتکب جرم، علاوه بر اینکه باید عاقل و بالغ باشد، لازم است،بداند جرمی که انجام داده است، علاوه بر اینکه برای وی مسئولیت کیفری به دنبال دارد ، یک عمل حرام شرعی نیز هست. بنابراین، در شرایطی که جرمی با مجازات حدی ، مثل سرقت یا زنا ، به وقوع پیوسته باشد و متهم، ادعا کند در انجام جرم، آگاهی و عمد نداشته است و یا ادعا کند که به زور شکنجه و تهدید، اقرار کرده است ، در صورتی که قاضی احتمال بدهد، متهم حقیقت را می گوید ، ادعای متهم را بدون نیاز به شاهد و سوگند می پذیرد و مجازات حدی اعمال نخواهد شد.

البته به موجب ماده 219 قانون مجازات اسلامی: "دادگاه نمی تواند کیفیت، نوع و میزان حدود شرعی را تغییر یا مجازات را تقلیل دهد یا تبدیل یا ساقط نماید. این مجازات ها تنها از طریق توبه و عفو به کیفیت مقرر در این قانون، قابل سقوط، تقلیل یا تبدیل است."شرط دیگر برای اجرای مجازات حدی، آن است که فعل ارتکابی مرتکب، لزوما در دایره جرایم موجب حد قرار بگیرد. قانون مجازات اسلامی از 11 جرم حدی نام برده است، که شامل زنا، لواط، تفخیذ، مساحقه، قوادی، قذف، سب نبی، مصرف مسکر، سرقت، محاربه، بغی و افساد فی الارض می شود. در خصوص جرایم حدی که در قانون مجازات از آنها نام برده نشده است، بر اساس منابع معتبر اسلامی و فتاوای معتبر، حکم قضیه صادر می شود.

بنابراین مجازات حدی، یکی از انواع مجازات های اصلی پیش بینی شده، در قانون مجازات اسلامی است ، مجازات های حدی، به آن دسته از مجازات هایی گفته می شود که مقدار و نوع آنها، در فقه اسلامی مشخص شده است و طبق همان مجازات مشخص شده ، اعمال خواهند شد. برای مجازات مرتکب، او حتما باید بالغ و عاقل باشد و بداند که فعل ارتکابی او، حرمت شرعی دارد. نحوه اعمال مجازات های شرعی، براساس آیین نامه اجرای احکام حدود مصوب 1398 می باشد. امیدوارم از محتوای مسائل حقوقی نهایت استفاده را برده باشید و برای کسانی که دچار مشکل حقوقی هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب پر محتوای دیگر میتوانید به بخش آموزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم .

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1822 نظر) بی ادبی فجیع و شنیع یک دانش آموز به معلم+عکس (1283 نظر) (ویدئو) دانش آموز پسر ایرانی که در اولین روز مدرسه از آقای گزارشگر پس گردنی خورد😐😂/ عاقبت پررو بودن همینه (452 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (282 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (261 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (208 نظر) آبروریزی ابی وسط کنسرت زنده و خوانندگی به حالت درازکِش +فیلم (204 نظر) (فیلم) خودروی BMW لوکس و سوپرلاکچری لو رفته رهبری (179 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (130 نظر) (فیلم) افشای خاطره شهربانو و خواهران منصوریان از حضورشان در خانه کریس رونالدو/ دعوتشون کرده بود باغ!😐 (128 نظر) رقص قر و قاطی دانش آموزان پسر برای شاد کردن دل خانوم معلم/ بیچاره معلمی که قراره یک سال به اینا درس بده😂 (127 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (119 نظر) استوری جدید محمد صادقی از بند رخت خونه دلبازِ مادربزرگش فضای مجازی رو ترکوند! (112 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (109 نظر) (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 (88 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد پخش آهنگ دافی در مدرسه دخترانه و تشویق کودکان توسط کادر مدرسه به مصرف مواد مخدر و فاحشه‌گری +فیلم غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂 (فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂 خواستگاری حامد آهنگی از نعیمه نظام دوست، تو باید عروس ننم بشی +فیلم (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت
تیتر امروز   
آخرین وضعیت قیمت خودرو امروز 6 مهر 1402+ جدول آخرین وضعیت قیمت سکه و طلا امروز 6 مهر 1402+ جزئیات جواد فروغی برنده طلای المپیک در هانگژو بیست و ششم شد فیلم مراسم خواستگاری حاشیه ای لیلا اوتادی لو رفت! / خواستگاری به این سمی دیده بودین؟+ فیلم درخواست خانواده شهدا برای بخشش رفتار شرم آور بدنسازی که تصویر شهدا را شوت کرد چیتان پیتان دخترانه مریم امیر جلالی در 76 سالگی غوغا کرد!+ عکس😃 کولاک ووشکوکاران ایرانی در هانگژو/ دومین طلا هم درو شد دختر جذاب پژمان بازغی به سبک بلاگرهای تازه به دوران رسیده! سوالات صریح سید ابراهیم رئیسی که مجری معروف CNN را آچمز کرد +فیلم قالیباف: بریکس مهم‌ترین نماد تلاش برای عادلانه‌تر کردن نظم جهانی است حواشی داغ امروز پنجشنبه 6 مهر 1402 گنده‌ و ترسناک ترین انسان‌های روی کره زمین+ فیلم🤕 لحظه وحشتناک حمله اسب آبی غول پیکر و گرسنه به نگهبان باغ وحش😲+ فیلم مرثیه روزنامه همشهری برای آوارگان افغان: افغان هراسی پروژه دشمن است توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی