ساعدنیوز
ساعدنیوز

روسیه با بازیگری ایران در قفقاز جنوبی مخالف است/ سناریوی اوکراین با بی عملی روسیه در آرتساخ تکرار خواهد شد؟

  سه شنبه، 03 مرداد 1402   کد خبر 349999
روسیه با بازیگری ایران در قفقاز جنوبی مخالف است/ سناریوی اوکراین با بی عملی روسیه در آرتساخ تکرار خواهد شد؟
دکتر احسان موحدیان در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار ساعدنیوز از احتمال وقوع جنگ در قفقاز در صورت تداوم مخالفت روسیه با بازیگری ایران در این منطقه خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز، دکتر احسان موحدیان در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار ما و در واکنش به مطالب مطرح شده در دیدار خبرساز وزیر امور خارجه کشورمان با آرارات میرزویان وزیر امور خارجه ارمنستان در تهران گفت: هرچند آقای امیرعبداللهیان گفته اند که رئیس جمهور آذربایجان به ما قول داده است که مسیر ترانزیتی تاریخی میان ارمنستان و ایران بسته نخواهد شد، و منافع ترانزیتی ایران آسیب نخواهد دید. البته این بدان معنی نیست که ایران از قول آقای علی اف یقین دارد و صرفاً بر مبنای این قول عمل خواهد کرد و کار خاصی برای حفظ منافع اش انجام نخواهد داد. همچنین، این به آن معنی هم نیست که مقامات جمهوری اسلامی متوجه این نیستند که علی اف مطامع کوریدوری و ترانزیتی بر علیه ایران دارد. به هر حال، این سخن آقای امیرعبداللهیان در واقع پیامی است به رئیس جمهور آذربایجان که باید به قول خودش پایبند بماند. البته ایران ابزارهای متعددی برای جلوگیری از تجاوز علی اف به منافع ژئوپلتیکی ایران در اختیار دارد.

احسان موحدیان

موحدیان با اشاره به مذاکرات صلح میان ارمنستان و آذربایجان افزود: این مذاکرات در سه بستر در جریان است. یک بستر این مذاکرات، روسیه است که هیچ یک از دو کشور آذربایجان و ارمنستان به این بستر اهمیتی نمی دهند و به آن پایبند نیستند. هر دو کشور بیشتر به دنبال پیگیری مذاکره از مسیر غرب هستند. در مسیر غرب، چند اتفاق در حال رخ دادن است. یکی تأمین مالی ساخت راه آهن از خاک ارمنستان، خاک اصلی باکو را به نخجوان وصل کند. ابتکار دیگر غربی ها در این راستا، فراهم کردن بستری برای مذاکره قره باغ کوهستانی ارمنی نشین یا آرتساخ با میانجی گری غرب با باکو است بدون دخالت دولت ارمنستان. هدف این مذاکرات هم تسریع واگذاری قره باغ به علی اف است. اتفاق دیگری که غربی ها به دنبال آن هستند، بستن جاده لاچین به سمت ارمنستان به عنوان مسیر دسترسی روس ها به این منطقه است. به جای این مسیر می خواهند از آقدام یک مسیری را به ارمنستان باز کنند که مسیر دسترسی روس ها به ارمنستان از طریق آذربایجان میسر شود. این مورد سوم بسیار خطرناک است چرا که هر زمان اراده کنند، می توانند این مسیر دسترسی را قطع کنند و جلوی ورود روس ها به منطقه گرفته شود. اگر این اتفاق بیفتد، آن منطقه کاملاً محاصره می شود و در خطر قتل عام و نسل کشی یا مهاجرت اجباری خواهد بود.

این کارشناس مسائل قفقاز گفت: اگر راه دسترسی روس ها به آرتساخ از مسیر جاده لاچین بسته شود، اتفاقات بدی در آن منطقه می تواند رخ دهد. اولاً روس ها هر بار بخواهند به آنجا تردد داشته باشند باید با اجازه دولت باکو وارد منطقه شوند. آن وقت، ترکیه، اسرائیل و ناتو به سرعت خلأ حضور روسیه را پر خواهند کرد. مشکل این است که روس ها که الان حضور فیزیکی در آن منطقه دارند، اجازه بازیگری به ایران را در آن منطقه نمی دهند، در حالی که تمام خطرات متوجه منافع جمهوری اسلامی است! ته این ماجرا در واقع، قطع شدن کوریدور شمال به جنوب ایران و شکل گیری یک کوریدور رقیب است! اگر این اتفاق بیفتد، مسیرهای انتقال کالا و انرژی از مسیر کشورهای ترک زبان تثبیت شود. این موضوع امنیت اقتصادی ایران را به خطر خواهد انداخت. از سوی دیگر، جایگزینی نیروها هم خطرات روشنی دارد. وقتی روس ها نباشند، بلافاصله نیروهای اسرائیلی و ترکیه مستقر شده اند!

موحدیان تصریح کرد: اگر نیروهای روس از این منطقه خارج شوند، اسرائیل و ناتو در آنجا مستقر خواهند شد و این موضوع گرایشات تجزیه طلبانه در استان های آذری زبان ما را تقویت خواهد کرد. مسأله این است که ایران برای دفاع از حق خودش در قفقاز و جلوگیری از به خطر افتادن منافع سیاسی و اقتصادی و امنیتی و اطلاعاتی خودش در این منطقه، باید بازیگری فعال داشته باشد. متأسفانه روس ها به بهانه این که بازیگری ایران در این منطقه می تواند معادلات را پیچیده تر کند، اجازه ورود ایران به این منطقه را نمی دهد و می گویند که ما خودمان می خواهیم این منطقه را مدیریت کنیم. ولی به علت گرفتاری جدی شان در جنگ اوکراین، راهبرد مشخصی را برای غلبه بر مشکلات موجود در قفقاز ندارند. طرف مقابل شان، آمریکا، اروپا، ترکیه و اسرائیل، راهبرد مشخصی دارند. هر بار با ارائه یک طرح خلاقانه سعی می کنند تا روس ها را آچمز کنند. این کار ذره ذره از نفوذ روس ها در این منطقه می کاهد. روس ها فقط می خواهند در این منطقه باشند، ولی هیچ طرح مشخصی برای تداوم این حضور ندارند.

این تحلیلگر مسائل بین الملل با اشاره به غیبت یک طرح و برنامه مشخص از سوی روسیه برای حضور فعال در منطقه قفقاز جنوبی و حل معضلات آن، افزود: این عدم داشتن برنامه و طرح برای حل مشکلات استراتژیک از سوی روس ها فقط به قفقاز ختم نمی شود بلکه در آسیای میانه هم این مشکل بروز کرده است. در آنجا هم ما شاهد این هستیم که در کشورهای آسیای میانه غربی ها ده ها هزار سازمان های غیردولتی ایجاد می کنند تا رهبران آتی این کشورها را با افکار ضدایرانی، ضدروسی و ضدچینی تربیت کنند. ولی خب در آنجا هم نه روس ها حضور دارند و نه ما! اگر این طور قرار باشد که روند ادامه پیدا کند، در یک دهه آینده، کل این منطقه یعنی آسیای میانه و قفقاز به کانون نفرت و توطئه علیه ایران، روسیه و چین تبدیل خواهد شد! برنامه های مشخصی برای حل این مشکل ما نمی بینیم. در قفقاز روس ها ترجیح می دهند خودشان با ترکیه به عنوان کارگزار و عامل اجرای سیاست های غرب طرف شوند. ولی خب به علت مشکلات خودشان توفیق چندانی در این زمینه نداشتند. هم در اوکراین درگیر هستند و هم در داخل روسیه، گروه های مختلف سیاستگذار داریم که نگرش های مختلفی به این ماجرا دارند. بعضی از آنها حتی طرفدار غرب و ترکیه هستند! آنهایی هم که طرفدار ترکیه و غرب نیستند، در مورد استراتژی ها و راهکارهای حل این معضل ها اختلاف نظرهای جدی دارند و در نهایت به جایی نرسیدند.

موحدیان تأکید کرد: جمهوری اسلامی در چنین شرایطی باید برای حفظ منافع خودش و کمک روس ها برای حل این مشکلات وارد عمل شود، ولی روس ها اجازه بازیگری به ایران را نمی دهند. تا وقتی هم که این وضعیت برقرار است، ما باید با چنگ و دندان از منافع خودمان دفاع کنیم. البته اگر کار به جای باریک بکشد، کوریدور اگر احداث شود و از جنوب ارمنستان و از استان سیونیک این طرح اجرا شود، جمهوری اسلامی بیکار نخواهد نشست و اقدامات مقتضی را خواهد کرد. اما باید به روس ها تفهیم کرد که تا وقتی گزینه های کم هزینه تر وجود دارد و شما می توانید از این گزینه ها استفاده کنید، بهتر است وقت را غنیمت بشمرید و اقدامات لازم را بکنید. ولی وقتی راهبرد مشخصی نداری و فقط تماشا می کنید، تا طرف مقابل کار خودش را پیش ببرد، کار به جایی می رسد که شما مجبور می شوید که از روش های سخت برای حل مشکل خودت استفاده کنی! این اتفاقی است که در اوکراین هم برای روس ها رخ داد.
این پژوهشگر مسائل قفقاز تصریح کرد: در اوکراین هم روس ها می توانستند با اقدام به موقع بدون جنگ مشکلشان را حل کنند ولی این کار را نکردند. منتها آنقدر تعلل کردند و به دلیل اختلاف نظر در جمع بندی کارشان بی نتیجه ماند و در نهایت مجبور به جنگ شدند. در قفقاز هم روس ها همین اشتباهشان را میخواهند تکرار کنند. این باید به روس ها تفهیم شود که این رویه نامناسب است و ذره ذره نفوذشان در قفقاز کم خواهد شد و باید به متحدان خودشان خصوصاً ایران در آنجا اجازه بازیگری بدهند. ایران هم باید بتواند از اهرم هایی که در مقابل روسیه در اختیار دارد استفاده کند و آنها را تحت فشار قرار دهد تا اجازه بازیگری را در قفقاز داشته باشد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

9 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (581 نظر) گرد و خاک افغانی ها در مترو تهران تاریخ ساز شد/ یه همینو کم داشتیم... (342 نظر) تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (304 نظر) رونمایی هالک ایرانی (سجاد غریبی) از استاد قَدَرش که یَل بودنش را مدیون اوست+عکس (233 نظر) ایده خلاقانه دانشجو برای گرم کردن غذا در خوابگاه +عکس/ اجاق گاز با دیدن این صحنه تشنج کرد🤣 (192 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (172 نظر) تمرینات سخت هالک ایرانی (سجاد غریبی) برای رو کم کنی ستاره های بوکس جهان (161 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (156 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (146 نظر) بازسازی چهره همسران پادشاهان هخامنشی توسط هوش مصنوعی +عکس /یکی از یکی زیباتر و جذاب تر (142 نظر) رفتار نامناسب هادی چوپان با یک نوجوان در مراسم استقبال از بعد از بازگشت به شیراز (138 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (136 نظر) خلاقیت خنده دار یک پیرمرد در نگه داشتن جای پارک برای رفیقش+عکس /خدایا به این شفا نده ما بخندیم🤣 (125 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (122 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (121 نظر)
دیگران می‌خوانند   
فال شمع روزانه امروز شنبه 11 آذر 1402 فال قهوه روزانه با نشان امروز شنبه 11 آذر ماه 1402 فال ابجد روزانه امروز شنبه 11 آذر 1402 فال روزانه شنبه 11 آذر ماه 1402 فال انبیاء روزانه امروز شنبه 11 آذر 1402 فال حافظ با تفسیر امروز شنبه 11 آذر 1402 + فیلم وقتی حامد آهنگی مریم امیرجلالی رو میترسونه/ بیا خوب نترسیدن!+ویدیو تاثیرگذارترین سکانس سرزمین مادری که ارزش چندین بار دیدن رو داره+ویدیو غوغای صدای بهشتی علی طولابی در حرم امام رضا (ع)/ فقیر و خسته به درگاهت آمدم...+ویدیو غوغای صدای بهشتی عرفان طهماسبی با آهنگ چقدر برای امروز از لحظه هام گذشتم/ صدبارم بشنوی کمه+ویدیو رونمایی از میلیونرترین گدای کل دنیا/ با چه سر و وضعی هم مردم رو گول زده+عکس این مرد 15 سال تمام بدون پول زندگی کرد/ واقعا تو دیگه کی هستی؟+عکس قدرت ماورائی یک مرد که به تنهایی قطار 180 تنی را جا به جا کرد+ویدیو باورنکردنی ترین معجزه دنیا؛ یک نوزاد بعد ایست قلبی کامل دوباره زنده شد! النصر رونالدو را از پوسترش حذف کرد!+عکس سکانس کتک خوردن طناز طباطبایی از نوید محمدزاده در فیلم خشم و هیاهو / واکنش عجیب بازیگر زن بعد از سیلی خوردن! شاهکار تکرار نشدنی خنده بازار در تقلید حضور علی دایی در برنامه نود / لامصب هیچ وقت قدیمی نمیشه😂😂😂 (فیلم) هانیه توسلی راز علت ازدواج نکردنش را فاش کرد / ایشالا پیر نمیشم! (فیلم) گریه های سوزناک دختربچه معروف اینستاگرام به خاطر پیر شدن مادرش در آینده! / تو پیر بشی من چیکار کنم؟ تنها بازی فوتبال ایران که اشک جواد خیابانی را درآورد+ویدیو (فیلم) تیکه جالب پسر بچه بانمک به ترانه علیدوستی در فیلم تفریق / آدم با مامانش اینجوری حرف میزنه؟!😅 واکنش خبرساز فردوسی پور به جای خالی برنامه نود/ به شناسنامه ام دست نزدم!+ویدیو (فیلم) آرام کردن معلم عصبانی با اجرای آهنگی از استاد شجریان / معلم آخرش پسره رو بغل کرد😍 (فیلم) دوربین مخفی معلم باحال از دانش آموزان کلاسش / عکس العمل بچه ها به دوربین جالبه! بعد رونالدو حالا نوبت به جانی دپ و هانده ارچل رسید که برن عربستان!+ویدیو روستای روئین بهشتی برین خلاقیت باحال در استفاده از پارک‌های جیبی به جای پارکینگ ها/ انیشتن هم با دیدن این صحنه یکه میخورد+عکس امام جمعه تهران: میرزاکوچک خان و شهید مدرس هم بسیجی بودند نحوه مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه ایلام+ آموزش تصویری پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه ایلام نحوه انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه ایلام+ آموزش تصویری نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه ایلام نحوه ی ورود و ثبت نام سامانه گلستان دانشگاه ایلام+ آموزش تصویری نحوه مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا نحوه پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا نحوه انتخاب واحد در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا+ آموزش تصویری نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا نحوه ی ورود و ثبت نام در سامانه گلستان دانشگاه الزهرا+ آموزش تصویری (ویدئو) سکانس خنده دار و باحال از شانس نقی پایتخت/میگه پِنجاه تا سنگ ...😂 (ویدئو)عکس العمل مادران ایرانی در مهمانی ها وقتی بچه شلوغی میکنه/صدبارم ببینی کمه🤣
تیتر امروز   
رونمایی از میلیونرترین گدای کل دنیا/ با چه سر و وضعی هم مردم رو گول زده+عکس این مرد 15 سال تمام بدون پول زندگی کرد/ واقعا تو دیگه کی هستی؟+عکس باورنکردنی ترین معجزه دنیا؛ یک نوزاد بعد ایست قلبی کامل دوباره زنده شد! امام جمعه تهران: میرزاکوچک خان و شهید مدرس هم بسیجی بودند آموزش و پرورش، ابطال شرط سنی 22 سال را نپذیرفت! کشف زیباترین گنج دریایی دنیا هنگام غذا خوردن/ این حجم از خوش شانسی غیر قابل باوره!+عکس کشف شگفت انگیز یک گنج گران قیمت توسط عروس خوش شانس/ خرج عروسیشون جور شد+عکس چک 3 میلیونی رهبر انقلاب برای استاد شهریار/ سرانجام جالب آن پول چه بود؟ محققان راز قدیمی «غار شیطان» را کشف کردند مسدود کردن دارایی های ایران در قطر برای روحیه دادن به صهیونیست ها! شیر خشک سهمیه بندی و گران شد / به بی شناسنامه ها و اتباع خارجی سهمیه تعلق نمی گیرد! ماجرای تیراندازی شبانه در زاهدان چه بود؟ + جزئیات پایان آتش بس 7 روزه در غزه بدون اعلام تمدید پاپ فرانسیس تجاوز صهیونیست ها را عملیات تروریستی خواند حواشی داغ امروز جمعه 10 آذر 1402
منتخب روز   
(فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد! (فیلم) غوغای آوازخوانی آقای دکتر ایرانی با صدای بهشتی در پارکینگ مرکز خرید/ تشویق دسته جمعی کارکنان حق این صدا رو ادا کرد (فیلم) حرکت زیبا و منصفانه کاسب قدیمی بازار تبریز/ هنوزم تو دنیا از این آدمای خوب پیدا میشه😍 فیلم رنگی واقعی از یک دوئل در سال 1896‎/ حاوی صحنه های دلخراش