ساعدنیوز
ساعدنیوز

درسی که ایران از سفر رئیس جمهور چین به عربستان باید بیاموزد

  شنبه، 19 آذر 1401 ID  کد خبر 233722
درسی که ایران از سفر رئیس جمهور چین به عربستان باید بیاموزد
سفر رئیس جمهور چین به ریاض و شرکت در جلسه مشترک با اعضای شورای همکاری خلیج فارس در بحبوحه جنگ انرژی در دنیا و در آستانه زمستان، تیتر یک خبرگزاری های دنیا را به خود اختصاص داده است. چرا عربستان به عنوان یکی از شرکای اصلی آمریکا در پی رابطه با چین رقیب واشنگتن است؟ ساعدنیوز در گفتگو با دکتر حسن بهشتی پور به این مسأله می پردازد.

نگرانی درباره سفر آقای شی به ریاض معنایی ندارد. حضور چین در خاورمیانه، نفوذ آمریکا را کاهش می دهد. این آمریکا است که باید نگران موازنه مثبت شورای همکاری خلیج فارس با پکن باشد نه ما!

ساعدنیوز: سفر آقای شی به ریاض بازتاب های بسیاری در رسانه های داخلی و خارجی داشته است. برخی معتقدند که اصلی ترین هدف چین برای توسعه روابط با کشورهای متمول حاشیه خلیج فارس و منطقه از جمله عربستان سعودی دسترسی به منابع مالی بیشتر جهت به چالش کشیدن سلطه غرب و آمریکا بر بازارهای مالی است. این نگاه تا چه اندازه با واقعیت های موجود در عرصه بین الملل مطابقت دارد و نظر خودتان درباره این سفر چیست؟

دکتر حسن بهشتی پور: اصولاً این که در تحلیل مان چنین القاء کنیم که با یک سفر تمام معادلات منطقه ای و جهانی به هم می خورد، قطعاً اشتباه کرده ایم. هر سفر و رویدادی را باید در حد خودش تحلیل کنیم. نباید مصداق این ضرب المثل معروف شویم که "با یک غوره سردیش می کنه با یک مویز گرمیش!" این نوع نگاه، نگاه درستی نیست.

واقع امر این است که ما باید این سفر را ابتدا در چارچوب روابط دوجانبه چین و عربستان سعودی و در سطح دوم، در چارچوب روابط چین با شورای همکاری خلیج فارس و در سطح سوم، در چارچوب رقابت های چین و آمریکا به عنوان دوابرقدرت بین المللی تحلیل کنیم. طبیعتاً این سفر در هر یک از این سطوح هم منافعی برای ایران دارد هم مضاری.

از آنجایی روابط عربستان سعودی و چین سمت و سویی اقتصادی دارد و نه نظامی و هسته ای، توسعه این روابط نمی تواند برای ایران خطر راهبردی داشته باشد. اگر چین با عربستان روابط نظامی یا هسته ای داشت، توسعه روابط فیمابین پکن و ریاض می توانست موازنه قدرت در منطقه را به ضرر ایران برهم زند. اما روابط اقتصادی چین و عربستان می تواند موجب تقویت همکاری های منطقه ای شود. ایران باید از این فرصت استفاده کند و با بهره مندی از فضایی که در منطقه به وجود آمده، روابط اش را با کشورهای منطقه توسعه دهد.

نگرانی درباره سفر آقای شی به ریاض معنایی ندارد. حضور چین در خاورمیانه، نفوذ آمریکا را کاهش می دهد. این آمریکا است که باید نگران موازنه مثبت شورای همکاری خلیج فارس با پکن باشد نه ما!

از سوی دیگر، روابط عربستان سعودی با ایالات متحده آمریکا در زمینه های مختلف چنان نزدیک است که نمی توانیم یک سفر را باعث برهم خوردن این روابط بدانیم. بنابراین، من معتقدم که سفر آقای شی به عربستان را بیشتر باید در قالب روابط دوجانبه و منطقه ای تحلیل کنیم هرچند بحث رقابت با آمریکا نیز جدی است. عربستان سعودی نیز با تقویت روابط اش با پکن سعی می کند تا قدرت مانوور خودش در مقابل آمریکا را افزایش دهد و به اصطلاح تمام تخم مرغ هایش را در یک سبد قرار نمی دهد. عربستان سعودی از تقویت روابط با چین برای کاهش فشارهای آمریکا بر خودش استفاده می کند. عربستان بر مبنای تجربه هایی که به دست آورده یاد گرفته است که در کنار رابطه با آمریکا، برای حداکثری کردن تأمین منافع ملی خودش باید با چین و روسیه نیز موازنه مثبت داشته باشد.

به اعتقاد من، ما باید از عربستان یاد بگیریم که داشتن رابطه با یک کشور به معنای نفی رابطه با کشورهای دیگر نیست. ما باید روابط مان با آمریکا و اروپا را اصلاح کنیم. در عین داشتن رابطه با چین و روسیه، ما می توانیم با اصلاح روابطمان با غرب، حضور قویتری در عرصه اقتصادی داشته باشیم. ما نباید از توسعه همکاری های اقتصادی چین و کشورهای شورای همکاری خلیج فارس نگران باشیم. ما باید روش مان را در عرصه دیپلماسی تغییر دهیم و تعامل با دنیا را جایگزین تقابل با دنیا کنیم! این کاری است که عربستان سعودی در حال حاضر انجام می دهد. با توسعه روابط با چین و روسیه، قدرت چانه زنی بیشتری در برابر آمریکا به دست می آورد. بنابراین، تقویت و توسعه روابط با چین و روسیه نباید برای ما به معنای رد هر نوع تعامل با غرب و آمریکا باشد.

تصویر

ما باید از الگوی پیشرفت عربستان سعودی سرمشق بگیریم. ریاض از ظرفیت های اقتصادی پکن برای توسعه صنایع موشکی و هسته ای اش می خواهد استفاده کند البته اگر امکان چنین امری اساساً وجود داشته باشد.

ساعدنیوز: گفته می شود که یکی از انگیزه های عربستان سعودی برای توسعه روابط اش با چین، استفاده از ظرفیت پکن برای اقناع کردن جمهوری اسلامی ایران به تغییر رفتارش در منطقه بر اساس استانداردهای مدنظر ریاض است. در بیانیه مشترک شورای همکاری خلیج فارس و دولت چین نیز بر مسأله همکاری ایران با آژانس، مسئولانه عمل کردن ایران در منطقه و نیز تشکر ویژه از عربستان در یمن شده بود! آیا از این نظر چین می تواند دستگیر عربستان سعودی در تقابل اش با رقیب سنتی خود در منطقه باشد؟

دکتر حسن بهشتی پور: اولاً، در بیانیه چنین مطالبی آمده و بر تعامل بهتر ایران با آژانس تأکید شده است. اما به نظر من، هیچ یک از این موارد ضرورتاً ضدایرانی نیستند. ثانیاً، ایران از هیچ کشوری حرف شنوی ندارد حتی چین!

این حرف ها چیزهایی است که در داخل ایران ساخته می شود. ایران نه از چین نه از روسیه و نه از هیچ کشور دیگری حرف شنوی ندارد. ایران کار خودش را انجام می دهد.

یک دیدگاهی در کشور وجود دارد که متأسفانه برخی ایران را قبله عالم فرض میکنند و هر اتفاقی که در منطقه یا هر گوشه جهان رخ می دهد، آن را به عنوان ضدیت با منافع ایران تفسیر می کنند! حالا هم سفر شی به عربستان سعودی را اینگونه تفسیر می کنند.

عربستان سعودی در دو دهه اخیر میلیاردها دلار در زمینه های اقتصادی مختلف در داخل کشورش سرمایه گذاری کرده و به همان میزان نیز جذب سرمایه داشته و کلی پیشرفت کرده است. ما چه کار کرده ایم؟ ما باید از الگوی پیشرفت عربستان سعودی سرمشق بگیریم. ریاض از ظرفیت های اقتصادی پکن برای توسعه صنایع موشکی و هسته ای اش می خواهد استفاده کند البته اگر امکان چنین امری وجود داشته باشد.

عربستان در عین داشتن روابط راهبردی و قوی با آمریکا و غرب، در این سالها روابط اش با چین و روسیه را تقویت کرده است. در اوپک علیرغم فشار آمریکا و غرب و در بحبوحه جنگ اوکراین با روسیه هماهنگ بوده است و امروز هم شاهد تقویت روابط ریاض با چین هستیم.

داستان سرایی هایی در ایران درباره روابط عربستان با کشورهایی مثل چین و روسیه وجود دارد. می گویند که عربستان برای آب خوردن هم از ایالات متحده آمریکا اجازه می گیرد. به هیچ وجه اینگونه نیست. عربستان سعودی به دنبال منافع ملی خودش است و بنا بر واقعیت های موجود سعی در موازنه مثبت با چین و روسیه دارد تا منافع حداکثری نصیب اش شود.

یقیناً آمریکا نگران ورود چین به حیاط خلوت خود یعنی خاورمیانه است. ولی این اتفاقی است که چه آمریکا بخواهد چه نخواهد در حال رخ دادن است و ریاض نیز با علم به منافع ملی خودش خواهان این مسأله است. نباید این موضوع را توطئه علیه ایران قلمداد کنیم بلکه باید با استفاده از این فرصت، روابط مان را با کشورهای منطقه جهت شریک شدن در سود توسعه روابط منطقه ای با ابرقدرتی مثل چین تقویت کنیم. البته این بدان معنا نیست که عربستان از چین نخواسته باشد که با استفاده از نفوذی که در ایران دارد رفتار تهران را در منطقه تغییر دهد ولی این شاید خواسته دهم ریاض در یک سفری به این اهمیت باشد.

*** این مصاحبه توسط مهندس علیرضا شمس تهیه شده است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
عرض ارادت احساسی و عیادت بازیگران و ورزشکاران از رهبر معظم انقلاب در بیمارستان+ عکس/ از جواد عزتی و علی ضیا تا علی پروین و بهداد سلیمی (686 نظر) رهبر معظم انقلاب چه میوه هایی را برای حفظ سلامتی خود میل می کنند؟ (202 نظر) بهترین گردو ایران متعلق به کدام شهر است (172 نظر) (عکس) دمپایی‌های لاکچری بچه‌های دهه شصت / هر کی از اینا برای بچش می‌خرید خیلی لاکچری بود ... (156 نظر) میز عزای ساده و بدون تجملات مادر محسن کیایی، مجری برنامه صداتو +عکس/ روحشون شاد چه چهره دلنشینی داشتن (111 نظر) پاسخ جالب رهبر معظم انقلاب به یک سوال: حضرت آقا اصلاً شما فکر می‌کردین که رهبر بشین؟ (60 نظر) ماجرای جالب کارت عروسی فائزه و حمید که به دست رهبر انقلاب رسید/ حرکت تحسین برانگیز عروس و داماد ایرانی برای خرید سرویس طلا+عکس (33 نظر) علی دایی: دکترها گفته بودند شاید زیر عمل زنده نمانم+عکس/ همیشه عضو خانواده پرسپولیس هستم/ همه درآمدم را در ایران سرمایه‌گذاری کردم (35 نظر) خلاقیت خنده دار و هوشمندانه قصاب اهوازی برای فریب گوسفند و قربانی کردنش حماسه آفرید+عکس/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 (31 نظر) روایتی جالب از روز دقیق تولد رهبر معظم انقلاب از زبان خودشان در سالگرد 85 سالگی ایشان+عکس شناسنامه (23 نظر) خلاقیت خنده دار قصاب اصفهانی در کشاندن مشتری به مغازه با تزئین فوق خلاقانه کله پاچه‌ها+عکس/ خوش ذوقی از در و دیوار میریزه😂 (20 نظر) خلاقیت بی نظیر یک معمار در طراحی خانه ای با الهام از موز/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس (19 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز چوپان برای تردد بدون دردسر گوسفندانش در سطح شهر+ویدیو/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 (19 نظر) گلزار بار و بندیل سفرش را بست/ به کجا چنین شتابان+عکس (19 نظر) شرط جالب رهبر معظم انقلاب برای خواندن خطبه عقد عروس و داماد ایرانی/ ماجرای بخشیدن 86 سکه به آقای داماد چه بود؟ (18 نظر)
دیگران می‌خوانند   
سرلشکری که هدیه 3 میلیون تومانی شاه را رد کرد/نظامی شاهنشاهی چطور بعد از انقلاب فرمانده ارتش شد؟ گشتی در شهر باستانی زلیخا و یوسف پیامبر در دوران فراعنه/ شگفتی هوش مصنوعی تمامی ندارد+ویدیو چیدمان شیک و لاکچری اتاق خیاطی با 5 ایده جذاب فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 6 اردیبهشت 1403 چند شرط لازم برای نگهداری صحیح از گل بابا آدم در خانه چند نکته طلایی برای خوشمزه‌تر شدن طعم چای سفری شیریت به گذشته ها،دهه شصتی ها و پُز دادنشان با این وسایل نوستالژیک/ کیا باهاشون دل بقیه رو خون کردن+ عکس بهترین سیب ایران متعلق به کدام شهر است؟ فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز پنجشنه 6 اردیبهشت ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 6 اردیبهشت ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403+فیلم قتل آتشین پدر در خواب عصرگاهی با نقشه شیطانی دختر جوان دسته گل عروسِ شیک و منحصربفرد مهسا طهماسبی در جشن عروسی اش/ چه لباس خوشگلی هم پوشیده😍 مراسم افتتاح رستوران فریبا نادری با حضور هنرمندان سرشناس و معروف/ چه ذوقی داره خانم بازیگر+ عکس بازی کردن بانمک نبات، دختر شاهرخ استخری با دوستان خارجیش در مهدکودک اروپایی اش در بلژیک + عکس/ خدایا چقد ناز میخنده رونمایی از پسر های خوشتیپ و چشم و ابرو مشکی کریم باقری/ چقدر شبیه پدرشون هستن+عکس خونه زندگی رحمان رحیم سریال پایتخت (مصطفی و مجتبی بلال حبشی) در واقعیت به سبک سلیقه 90 درصد ایرانی ها/ خونه نگو سمساری بگو😅 این 7 وسیله نوستالژیک را فقط دهه شصتی ها میشناسند/ با این وسایل کل خاطرات کودکی از جلو چشمتون رد میشه +عکس رونمایی از لوکس ترین مدل پیکان ایرانی/ خلاقیت منحصر به فرد یک مرد تهرانی همه رو مبهوت کرد+عکس لباس عروس ساده و شیک ریما رامین فر، همای سریال پایتخت در اولین عکس لورفته از عروسی اش با امیر جعفری/ خدا به نقی صبر بده😂 کیف ها و برچسب پرطرفدار بچه های دهه هفتاد و هشتاد در مدرسه/ محاله یدونه از اینا نخریده باشی+عکس خواستگاری عاشقانه محمدرضا گلزار از کتایون ریاحی و جواب منفی او؛ چین و چروک‌هامو ببین،‌ تو به جای پسر منی...+ویدیو/ چشم آیسان خانوم روشن انسانیت مثال زدنی شاطر ایرانی برای افراد بی بضاعت/ انسانم آرزوست +عکس میز عزای شیک پسر نسرین مقانلو با گل آرایی منحصر به فرد و شمع و تسبیح/ حیف جوونیش+عکس دستگرمی خلاقانه دانش آموزان ایرانی در ساخت موشک بالستیک قاره پیما با چندتا تیکه حلبی/ نتانیاهو از پسِ بچه های دهه نودی بر میای؟😎 ابتکار خلاقانه و هوشمندانه یک کارگر با چفیه در گرفتن انگشتر از مقام معظم رهبری+ویدیو پانته آ بهرام بعد از 11 سال پسرش را دید+ فیلم ناهار خوشمزه سحر دولتشاهی و حامد بهداد در یک رستوران اصیل ایرانی+عکس خرید کردن بامزه همراه با غش و ضعف هایِ فراوان نعیمه نظام دوست در هایپرمارکت+ویدیو/ خوش به حال مهموناش چیا که نخرید شکارچی پسربچه‌ها اسرار جنایاتش را به گور برد نگاهی به کیک تولد شکلاتی و خوشمزه گلاره عباسی بازیگر نقش بَدِ سریال شهرزاد/مبارکا باشه +عکس دسته گل شیک و عاشقانه بهرام رادان برای همسرش/ این قدر خوشگل و نازه دلتون براش ضعف میره +عکس نگاهی به ماشین های لاکچری و خارجی رامبد جوان، مجریِ پُرانرژی خندوانه+عکس/ ماشین سومی چه رنگ خاصی داره پیاده روی عاشقانه و پدرانه حامد سلطانی همراه با دختر خوشگل و پسر ناز از دست رفته‌اش+عکس حضور محسن کیایی مجری برنامه صداتو در رستوران شیک علی دایی / ذوق و خوشحالی آقای بازیگر از حضور در رستوران شهریار+ عکس 12 امشب، آخرین مهلت دریافت کارت ورود به جلسۀ کنکور 1403 رونمایی از سبک جدید مهریه توسط زوج خلاق تهرانی با دادن تمام اختیارات به عروس خانوم +عکس/ یه خدا قوت جانانه به آقای داماد رونمایی بهاره رهنما از اکسسوری عجیب ولی شیک صورتش/ خیلی شبیه عینکه ولی شیشه نداره!+عکس رونمایی از استایل خاص و شیک پسر و عروس جوان اردوغان در مراسم ازدواجشان+عکس
تیتر امروز   
رهبر انقلاب روز رأی‌ گیری 12 فروردین 58 کجا بودند؟ سرلشکری که هدیه 3 میلیون تومانی شاه را رد کرد/نظامی شاهنشاهی چطور بعد از انقلاب فرمانده ارتش شد؟ فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 6 اردیبهشت 1403 بهترین سیب ایران متعلق به کدام شهر است؟ فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز پنجشنه 6 اردیبهشت ماه 1403 فال قهوه با نشان روز پنجشنبه 6 اردیبهشت ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 6 اردیبهشت 1403+فیلم قتل آتشین پدر در خواب عصرگاهی با نقشه شیطانی دختر جوان ناهار خوشمزه سحر دولتشاهی و حامد بهداد در یک رستوران اصیل ایرانی+عکس شکارچی پسربچه‌ها اسرار جنایاتش را به گور برد 12 امشب، آخرین مهلت دریافت کارت ورود به جلسۀ کنکور 1403 خواجه‌ای که زنان حرمسرای ناصرالدین شاه به اجازه‌اش نیاز داشتند / حالا خوبه خواجه بوده، اگر شاه بود چیکار می‌کرد!!! سانسور یکی از خالکوبی‌های امیر تتلو؛ تتوی رو دست تتلو چه بود؟ ماجرای کتک خوردن محمدرضا پهلوی در مدرسه از یک دانش آموز آمریکایی!
منتخب روز   
فروش ویلای روف گاردن دار و استخر دار حسن جوهرچی، فرهاد سریال فاصله‌ها توسط دخترش در شمال ! / در منطقه‌ای تهرانی نشین!!! سلفی دونفره نعیمه نظام دوست با سلطان کمدی ایران که یکسال حق نداشت منتشرش کنه! / چه ست آدیداسی پوشیده مهران مدیری ... سلفی آسانسوری علیرضا نیکبخت با همسر دومش که بیشتر از جانش او را دوست دارد / کراش دهه هشتاد فوتبال ایران حالا مرد زندگی شده ... (عکس) تعجب کاربران خارجی فضای مجازی از حجاب کامل همسر ستاره لیورپول / دنیا با حجاب جای زیباتری نیست؟ (عکس) بیتابی همسر و فرزندان شهرام عبدلی، بازیگر نقش مهران در سریال فاصله‌ها، بر سر پیکر بی جان او / تو کاری با دلم کردی که فکرشم نمی کردم ... (عکس) همبازی بودن آقای بیاتی، خواستگار فهیمه در پایتخت 5 با بازیگر معروف در فیلم نوستالژیک دهه شصتی / روحش شاد ... ویدئویی باورنکردنی از مرد سومالیایی که با نصف مغزش زندگی می کند/ بیچاره چه بلایی سرش اومده رودررویی با یک تمساح آن‌ هم فقط با یک ماهیتابه +فیلم متقاضیان عمره بخوانند/ آخرین وضعیت و شرایط ثبت‌نام حج عمره 1403 اعلام شد طرح 100 میلیارد پوندی برادر اسامه بن لادن برای ساخت طولانی ترین پل معلق جهان+عکس